Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Аналогово управление | Analog Control
Arduino за стрелки
emilchaushev:
Паце, схемите в примерите са примерни от нета, като имат за цел единствено да покажат разнообразието в писането на кода.
Аз лично съм поръчал Ардуино Нано (мисля в първия пост го бях показал), като на повечето примери, картинката е от Ардуино Уно.
в някои от следващите постове мисля да специфицирам точно за Нано, кой порт как може да се използва, но ми трябва да ми е в ръчичките за да го тествам и да съм сигурен , в това което ще напиша.
С тъчскрийна ме слагаш на колене.... Водихме в клуба разговори и имаше такова желание, за съжаление нямам познанията как да стане. Питах германци, но при тях ползват тъчскрийнове и лаптопи в комбинация с централа и декодери по стрелките. А аз искам да видя готов проект и да го разчопля, както ще направя с проекта а гара Липанещи (която участваше в Русе тази година) и да го покажа и разкажа тук.
Ако наистина някой има идея как може да се навърже лаптоп или таблет с ардуино ще съм безкрайно благодарен да сподели, защото ми е наистина интересно, а и нещо разпъването на кабеляци и пултове вече ми е малко тегаво. На срещата през септември в Прага ще огледам всички гари и ще ровя за такова изпълнение.
Милен предложи JMRI софтуер, но хардуерната връзка ми бяга в тъча.
Mixy:
JMRI е набор от програми и библиотеки на Java, предназначени за контрол и управление на влакове и макети чрез компютър. Компютърът служи за основна станция (централа), откъдето могат да се командват локомотиви, стрелки, сигнали и т.н. Връзката между компютъра и самия макет става през някоя от множеството поддържани фабрични централни станции или през направи-си-сам решения като напр. DCC++ - централа на базата на Ардуино със собствен софтуер с отворен код. Самото управление може да е напълно автоматизирано, като за всеки влак се задава маршрут, разписание и т.н. и макета се превръща в изложба за зрители (като в Miniatur Wunderland) или да е ръчно, от човек, който използва компютъра като един вид по-удобна мишка. Вместо компютър, може да се ползва таблет, телефон или каквото и да е устройство с браузър за визуализиране на контролните панели на гарите и за управление на локомотивите.
Колкото до връзката между JMRI и текущо обсъжданото управление за стрелки с Ардуино - не мсиля, че има готово решение. По-скоро трябва да се заделят два входа в ардуиното и да му се вмъкне малко код за разпознаване на DCC адреси и команди и да се предприема съотетното действие при подадена към него команда. Това ще реши проблема със създаването на механичен контролен панел с множество бутони, но ще създаде други проблеми, тъй като си е ръчкане и писане на доста код. Но пък ще е готино, ако стане - началник-гарата ще се мотае наоколо с един таблет в ръка и ще командва всичко от там.
Друг е въпросът с преоткриването на топлата вода - инвестицията да се проектира, тества и направи такова нещо във време далеч надхвърля цената на това да се купи готова централа, декодери за стрелки и един таблет, с който да се джитка всичко това.
pach:
Препоръчвам ардуиното уно R3 (digital+pwm), защото
Нано-то бързо ще ти отеснее с оглед желанието да повече серво и т.н.
Колкото до връзка не само с тъчскрийн, но лаптоп и базова
станция която надстроява DCC до DCC++ e именно връзката между DCC и С++ (от там заглавието на надстройката) реализирана чрез отворен код.
Сайта на DCC++ e:
https://github.com/DccPlusPlus/BaseStation/wiki/What-is-DCC--Plus-Plus
Youtube canell:
https://youtu.be/8cBQoI1NfHI
И основното за проекта:
https://sites.google.com/site/dccppsite/home
Като допълнение може и тук:
http://jmri.org/help/en/html/hardware/dccpp/index.shtml
Впрочем допълнителните модули в добавка,
са също на приемливи цени!
Тъчскрийна е от друг проект в допълнение:
http://sguggiari.ch/5_dcc_arduino.php
Имаше и конкретно за гърловина с графичен тъч,
но в момента нямам време да го потърся.
pach:
Ето го въпросния проект за тъч-а!
http://www.wcmrra.org/content.aspx?page_id=2507&club_id=407609&item_id=1260
Въпрос на графика и реализация де ...
mitko0888:
Гледам от известно време: зелената точка си мисля че схванах за какво е (т.е. аз за какво бих я нарисувал на това място и в такъв цвят). Ама двете червени топки - няма да се справя ... Имам някакво подозрение, че ако пипна дясното червено топче то ще позеленее и ще включи двете стрелки за преход от най-долния на средния коловоз. А пък ако пипна зеленото - то ще стане червено и отдясно ще се влиза направо в, а не в отклонение.
Да ама не - на картинката двете есови връзки били щракнати, а отдясно се влиза направо, т.е. забиваш се в стрелката, която не е отворена за теб. Нищо че зелената топка е нагоре. Опитах да прочета въпросната страница - кошмар. Справих се, има си начини да видиш сорса и да разбереш какво е написано зад картинките и рекламите.
pach, нека все пак като слагаме линкове за нещо, (цветен тъч скрин) да е ясно, разбираемо и удобно за работа. За да бъде (евентуално) полезно за четящите. А не да е пример как да не се прави нещо. Най-добре е разбира се да споделяме собствен опит, но дори и да е нещо чуждо - нека да е някакъв добър пример, а не просто един измежду хилядите линкове от гугъла.
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия