Автор Тема: Новости от PIKO  (Прочетена 139163 пъти)

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Re: Новости от PIKO
« Отговор #270 -: 31 Декември 2020, 16:56:23 »
Всичко е на ред! Чака ги, тежка пролет!!! Ще има изтрезняване! Видяхме им увеличението на цените, по случай черният петък и коледните празници. Аз пък, на пук, не си купих нищо от неразумните! И няма да си купувам! "Невидимата ръка на пазара" ще бръкне, там където трябва със свитият си юмрук. Алтернативните фирми дават, нормални цени и си взимам от тях! Пико за сега е от тях, да видим по коя пътека ще поемат! :hi: :hi: :hi:

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Новости от PIKO
« Отговор #271 -: 31 Декември 2020, 20:56:12 »
Пико са сложили картинка на 230та серия, но са написали, че ще бъде 240 - значи реостатния комин си остава.
 Аз се чудя друго, при положение, че чехите правят вече 230та серия, а и във форума има тема за 42 на БДЖ и то не много по-скъпа от пико, защо всички търсят пикото ?

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Новости от PIKO
« Отговор #272 -: 31 Декември 2020, 21:31:36 »
За мен Пиковската ламинатка е по-детайлна. По ме кефи :yes: Цената викаш не е много по-ниска от тази, на която клуба е предлага, ама са едни 180лв. Пиковската със звук е резервирах на 263 евро в липето и идва 520лв. За кво да ме цакат с топла бира, като мога да си пия леда от немско ;D Даже в чешки магазин съм питал, където ламината на тех им. е по-евтин, а при закупуването на 10 броя правят допълнително доволна отстъпка от двуцифрен процент :good:
Та по тея причини &bgflag
« Последна редакция: 31 Декември 2020, 21:35:04 от Величко »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Новости от PIKO
« Отговор #273 -: 31 Декември 2020, 21:52:26 »
Цитат на: Величко link=topic=5.msg120470#msg120470 date=1609443096
За мен Пиковската ламинатка е по-детайлна. По ме кефи :yes: Цената викаш не е много по-ниска от тази, на която клуба е предлага, ама са едни 180лв. Пиковската със звук е резервирах на 263 евро в липето и идва 520лв. За кво да ме цакат с топла бира, като мога да си пия леда от немско ;D Даже в чешки магазин съм питал, където ламината на тех им. е по-евтин, а при закупуването на 10 броя правят допълнително доволна отстъпка от двуцифрен процент :good:
Та по тея причини &bgflag

В града ,до който живея,Пиковската ламинатка се продава за 244евра,с плъзгалка за Мерклин,точно за мен!
Поне 10 пъти седях пред витрината,като малко детенце и се прехласвах по качественото и детайлно изпълнение!
На няколко пъти се двоумях дали да я купя.....въпреки че имам две самоделки...но ще взема от клуба един брой!
Не е толкова атрактивна,но е БДЖ!Ще трябва да и поставя плъзгалка!


Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Новости от PIKO
« Отговор #274 -: 31 Декември 2020, 23:59:40 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=5.msg120469#msg120469 date=1609440972
Пико са сложили картинка на 230та серия, но са написали, че ще бъде 240 - значи реостатния комин си остава.
 Аз се чудя друго, при положение, че чехите правят вече 230та серия, а и във форума има тема за 42 на БДЖ и то не много по-скъпа от пико, защо всички търсят пикото ?

Е те това е проблема с комина :



Във всичко останало пиковската е по - добра. С по - правилни инженерни решения по - прецизна, по - детайлна и т.н. Както е и при другите нови модели на Пико...
 ;D

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Новости от PIKO
« Отговор #275 -: 01 Януари 2021, 03:14:58 »
Преработената от мен Пиковска машина.Коментарите оставям на вас:



KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Новости от PIKO
« Отговор #276 -: 01 Януари 2021, 03:30:38 »
Не знам колко от вас са виждали и двете на живо. Имам ги и двете вкъщи и не мога да преценя коя е по-добра, и двете имат своите предимства и недостатъци. 180 лв разлика за български модел... Не мисля, че е кой знае какво... Но всеки си преценява.
 Личното ми мнение обаче е, че точно заради това, че хората не биха дали 180 лв повече за български проект обрича точно тези проекти... Тъжно но факт :)

 Скоро ще се опитам да ви подготвя ревю и на двете фирми.
 Разликите между 240 и БДЖ 42 не се свършват обаче само с реостатният комин :)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Новости от PIKO
« Отговор #277 -: 01 Януари 2021, 04:59:50 »
ЧНГ!

Има няколко типа "жп моделисти":

Едни държат моделите на витрина;
Други ги държат в кашони под леглото;
Трети ги търкалят по макет....

Та за тези - третите - едва ли има голямо значение дали буферната греда е 1.2 мм по изпъкнала и дали капаците на фаровете се отварят наляво, вместо надясно....но 180 лв са си сериозна разлика...

Но, както се казва: "за всеки влак си има пътници"   

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Новости от PIKO
« Отговор #278 -: 01 Януари 2021, 13:56:20 »
Със същата сила, може да се търкалят и атласките модели с моторчета от алиекспрес, защо да се купува пико ? Там ще спестите още 200-250 лв.
 Хобито ни е скъпо - факт, но за да има развитие трябва да има и желание за влагане на финанси. Кефят ме Поляците и Чехите.... Там има конкуренция на малки фирми като eaos.pl, techimage, mtb, barnet и много други.... И за това и големите фирми се избиват да правят полска и чехо-словашка техника. Но там хората промотират и купуват от местните производители... Защото знаят, че ако те не ги купуват, никой няма да им направи пазара атрактивен за да има производство.
 Но просто си разсъждавам на глас, всеки си знае финансите и никой не може да му прави сметка и да го кара да купува каквото и да било.
 

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Новости от PIKO
« Отговор #279 -: 01 Януари 2021, 17:10:30 »
То със същата сила може да се поръча ръчна изработка от месинг, с моторче на FAULHABER, на цена от 3000лв. Иначе чешките и полските фирми произвеждат добри неща, от които печелят някакви парички. Фирмата КЖМБ не е производител, поне за сега, а прекупвач, та нещата са малко по-различни. Иначе съм съгласен, че всеки сам си решава и се разпростира според възможностите си. 

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re: Новости от PIKO
« Отговор #280 -: 01 Януари 2021, 17:16:01 »
Моите уважения, но фирмата КЖМБ, както я наричаш, участва във всеки един етап от направата на модела, изпращаше снимки, схеми, чертежи, РАЛ-ове и изобщо всичко, което е необходимо и без което нямаше да е възможно изобщо появяването на серия 42-ра, така че да бъде определена просто като прекупвач е не само невярно, но и обидно.
Основната цел на КЖМБ е да има повече бг модели и това ни е водело и в случая. Но всичко си има цена. Безплатен обяд няма. Но всеки сам си решава. На сила хубост не става. После се чудете защо няма българско.
« Последна редакция: 01 Януари 2021, 17:22:55 от Vlado »

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Новости от PIKO
« Отговор #281 -: 01 Януари 2021, 17:21:31 »
Моите дълбоки извинения на засегнатите! А би ли споделил . като участник в процеса, каква е идеята за появата на въпросния модел на 42-ра серия? Каква ви подбуди да организирате всичко?


п.п. всъщност в момента на публикацията и , ти си ми отговорил. Благодаря, аз ще по постя!
« Последна редакция: 01 Януари 2021, 17:24:41 от Величко »

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Новости от PIKO
« Отговор #282 -: 01 Януари 2021, 18:43:02 »
Пиша за последно по този въпрос.
 Лично за мен - един железопътен моделист трябва да и заинтересован и от история на железниците - нещата вървят ръка за ръка. 42 081 е последната машина от тази серия в движение в Българските железници. С нея приключи експлоатацията на серията - като беше опожарена на гара Шумен през 2012та година. Така от 90 броя локомотиви серия 42 - останахме с нула. Мисля, че това е емблематичен локомотив за серията - макари, че има разлики от оригинала.
 Техимейдж както знаете разработваше модел на серия 230 - първо в мащаб 1/48, а след това и в 1/87.
 След като обявиха, че модела в Н0 е на финалната права през 2019 - в края на същата година се свързах с един много добър мой приятел и колега - Мартин Шарман, диспечер в района на град Прага в Чешките железници. Въпросният човек се познава с един от собствениците на фирмата Техимейдж. Мартин се свърза с него и се обсъди идеята за производство на БДЖ 42 081 (декември 2019). В крайна сметка чехите бяха заинтересовани от идеята и получих положителен отговор. Моето решение беше, да не поемам еднолично работата по такъв мащабен проект,  защото нямам нито опита, нито времето за това.
 По този повод обсъдих идеята с КЖМБ и прехвърлихме комуникацията към тях. След това активната работа беше извършена от клуба, а фотозаснемането от мен. Може да ви изглежда лесно, но се свърши доста работа и се постави началото на едно ползотворно сътрудничество.
 Ако този проект е успешен в последствие е възможно да има още български проекти от това сътрудничество.

 А за прекупвачеството - твърдението е не смешно, а тъжно - ако сте запознати с историята на Техимейдж ще разберете защо КЖМБ предлага модела.


 Тъжно ми е отношението на българските моделисти към подобни проекти..

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Новости от PIKO
« Отговор #283 -: 01 Януари 2021, 18:51:01 »
Цитат на: Vlado link=topic=5.msg120491#msg120491 date=1609514161
После се чудете защо няма българско.

   Българско няма защото  сериозните клиенти за българско в България са около 15 в Н0, 2 - 3 в ТТ и никой в N. Разработката на един български модел от нулата струва голяма торба с пари и не може да се изплати от тези 15 човека. Добре, че има и други луди като мен, че да има и разработено в България българско.
   От българско в България не се печели и общо взето всичко е само на гол ентусиазъм. Е ако имаше 100 - тина любители на българското, щеше да е друго...... ама няма! А то няма не само привърженици, няма и литература, няма дори и свестен музей, пък вие искате да има модели. То щях да продължа, че няма и БДЖ ама то май ще възкръсне от пепелта.....
 :)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5521
  • Рейтинг: 617
  • Красотата е в детайла!
Re: Новости от PIKO
« Отговор #284 -: 01 Януари 2021, 19:24:24 »
Това беше вярно преди малко повече от десет години, когато нямаше форум и не се познавахме. Сега е различно и примери като тези за Стефан Деянов с неговите месингови модели и на Railtune, които могат да се похвалят със сигурно двадесет различни бг модели, за всички които се намериха и се намират клиенти (моделисти) е показателен.
Благодарение на тази отвореност хора като Димитър Деянов, Стефан Деянов и Стефан Стоичков и др., виждайки, че имат последователи, все повече помагат и споделят знанията си в полза на моделизма.Само за пример ще дам пак Стефан Деянов, който преди да започне да прави бг модели за бг моделисти имаше направени общо около 100 модела и само един от тях за нашенец (но и той чужденец живеещ в БГ). От близо пет години работи само за бг пазара и вече има изработени три серии бг подвижен състав, на път е и четвърти.
Овапцахме темата - спирам да пиша...