Автор Тема: съвет за един неизвестен декодер  (Прочетена 22308 пъти)

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
съвет за един неизвестен декодер
« -: 21 Септември 2017, 13:31:29 »
здравей те
имам един неиндентифициран като марка декодер на другите няколко които имам се виждат маркировки и
ги намерих в мрежата обаче на този няма нищо . По принцип аз съм си дигитализирал нещата с самоделни декодери
на базата на Ардуино и нямах намерение да включвам и стандартни декодери обаче с ардуиното има един съществен
проблем просто декодера е близо 4 пъти по обемист . С дизелови и електрически локове няма проблем там има много място
обаче имам бр55 на пико и при него нещата са кофти вече .
а това реших да ползвам и един стандартен декодер понеже се събира в корубата.
Проблема ми е следния не мога да открия изводите за осветление по скоро не мога да открия къде се връзва другия край
имам две свободни жички жълта и оранжева .Между тях има някаква реакция при изключено осветление има 0,1в а при включване се променя на 0,5в  . Порових се доста в мрежата за схеми на декодери и горе долу излизат два типа връзване в единия случай общия край е към плюс на захранване след изправителя а в другия е към минуса . Обаче на тоя декодер няма
такъв извод общ за предни и задни светлини .
Той е с 6 извода бял и черен са към релсите дефакто захранване лесно се намират и от аматьор понеже и на око се вижда че отиват в изправител. Червен и син са към мотора и това лесно се установява понеже се вижда че излизат от колекторите на транзисторите на един Н-мост който в случая е изграден от 4 биполярни транзистора  BCP69 и BCP68 .
Обаче двата извода жълт и оранжев излизат от един 14 пинов чип на който е обозначено само LI11 аз предполагам че е някаква транзисторна матрица от рода на UL2003 в нета не намерих нищо за него  но по лошото е че нищо не успях да намеря и за процесора на който има означения
LDE30
10368ME
MSM91141Y

Предполагам че това е чип на фирма NPX само те имат подобни означения и никакво или почти никакво инфо в нета

Молбата ми е някой ако го разпознае този декодер на снимките да каже какъв е .
Да кажа само че декодера реагира на команди сменя скороста на мотора и посоката и е с адреса по подразбиране 3
и не знам дали чипа за функцийте се е скапал или просто има липсващ извод и аз не го намирам но и не се вижда да е имал такъв



« Последна редакция: 21 Септември 2017, 13:40:02 от svetljjjo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #1 -: 21 Септември 2017, 14:03:09 »


Ако е фабричен дешифратор, значи е по този стандарт.

« Последна редакция: 21 Септември 2017, 14:09:14 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #2 -: 21 Септември 2017, 14:50:28 »
Или ти тотално си се объркал, или дешифратора ти е с
някакво странно окабеляване. Номерата на пиновете са също по
стандарта, дори и да са сменени цветовете. Последователността от 1 към 6 е важна тогава.
От къде го купи дешифратора? Там схема не ти ли дадоха?
Дано да е оцелял...обикновенно 6-краковите издържат и на едно обръщане при включване, когато не са с проводници...даже работят...но странно! ;D
« Последна редакция: 21 Септември 2017, 14:53:17 от pach »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #3 -: 21 Септември 2017, 16:00:34 »
не съм го купувал декодера
свален е от лок който купих от ибей като дефектен един дизел на лима
махнах декодера от него вързах му окабеляването както трябва и го продадох даже вече
декодера ми остана и си мислех че е прецакан до тоя момент докато не ми се наложи да го ползвам.
Както казах аз ползвам ардуино  за декодери но на пико БР55 не мога да го събера.
Иначе няма грешка в описанието ми вързан е декодера и го тествах с две централи
имам на флейшман локбоса 6865 и на роко имам ленца 10751
така са жичките както съм ги вързал той няма пинове подредени на отделна платка
явно са махнати и само жичките стърчаха от него .
Бяла и черна захранване от релсите и червена и синя захранване на мотора
това се установява лесно защото се вижда а и аз замерих Бяла и черна влизат в един грец а в греца влизат само от релсите захранването по принцип и  червена и синя излизат от колекторите на транзистори вързани в Н-мост
и ми останаха оранжева и жълта които излизат от 4 и 5 крак на един 14 пинов чип LE11 за който чичо гугъл не е чувал изобщо
Проблема е че принципно от схемите в нета дето изнамерих на заводски декодери има два типа връзване в единия случай
обща е маса която идва от греца и чипа за функцийте подава + захранване и обратното общ е + от греца и чипа подава маси.
При мен обаче тея два вариана не сработват нищо не се случва обаче между двата кабела като замеря с мултицета се случва промяна в напрежението от 0,1 волта скача на 0,5 волта коего ме навежда на мисълта че декодера реагира на функцията осветление както си реагира на командите за скорост и посока на мотора .
А тая лима от която го свалих нямаше осветление и БР55 по принцип няма ама на моя съм му сложил светодиодна лента и
ми се щеше да светва дето се вика като е гарга да е рошава .
за това постнах някой ако го разпознае тоя декодер да сподели . щото е трудно да се мери нещо дето не знам какво е
някой ако може да ме улесни да не си играя неколко дена да закачам логиканализатора да търся от къде идва сигнала
че е трудно на тая платка 3 на 3 см да се мери и да се рови

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #4 -: 21 Септември 2017, 16:21:56 »
Направи снимки и от двете страни - може да го разпознаем....
...въпреки синята жица.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #5 -: 21 Септември 2017, 16:49:32 »
ами постнах две снимки в първия си пост ама явно не се виждат че ползвам гугъл диска ще ги кача на друго място
и ще ги постна пак





а и не става ясно от снимката на пиновете на NEM651 бял и жълт как точно се връзват към осветление

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #6 -: 21 Септември 2017, 17:28:41 »
Светлйййо, ама ти постна едни снимки - да знаеш - всичко се вижда на тях...

Не разбрах кое от всечко не ти е ясно? Ако е как да вържеш ламбите на оставащите т идве жици - в НЕМ 651 май го пише, че даже го има нарисувано - две като триъгълничета такива, диоди им казват, ще ги видиш :)

Като ги подкараш и тях, щото чета че останалите четири жици работят, вземи да ги разпоиш всичките и да си запоиш който цвят където трябва, че като ти станат повече или като го местиш другаде да не се чудиш пак.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #7 -: 21 Септември 2017, 17:40:37 »
открих го най накрая благодаря на пач че спомена за nem651 като потърсих за него вече излязоха нещата


явно трябва да добавя и двата липсващи диода от релсите щото аз имам само декодер с 6 стърчащи жици





widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #8 -: 21 Септември 2017, 18:10:03 »
Седем са, имаш и общ плюс (син). Към него трябва
да вържеш и предното и задното осветление.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #9 -: 21 Септември 2017, 18:21:25 »
за съжаление са само 6 а и не се вижда място за седма
но то тръгна де както е показано на схемата от релсите излизат два диода с аноди вързани към релсите
и катодите вече единия към задни другия към предни светлини

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #10 -: 23 Септември 2017, 03:42:15 »
Така след като си поиграх и поексперементирах с тоя декодер стигнах до някой поне за мене странни
обстоятелства от гледна точка на това че аз нямам опит със заводски декодери имам опит с декодери на
базата на Ардуино а при тях до сега такива неща не са се случвали.

Ето първо експеременталната ми установка
двете оранжеви лампи са мотор двете сини са задни и предни


Първо да кажа че оригиналната схема за осветление при тоя декодер не сработи
пак светва ама странно не превключва автоматично като завъртиш врътката за скоростта от движение наляво примерно през нула
и надясно .Работи правилно с тази схема

При оригинала двата катода са заедно и двете лампи също докато при тоя декодер трябва да са разделени
като трябва да се установи опитно може да не е 3 и 4 може правилното да 3 и 5 примерно понеже при мен няма номера

ето и малко по свестни снимки на самия декодер доколкото с 2 мегапиксела може да излязат свестни






И нещо много важно и супер странно поне за мен ако размениш жиците за релсите декодера спира да реагира
тоест ако хванеш локомотива и го обърнеш на 180 градуса вече не функционира
други декодери имат ли го тоя проблем или само тоя го има при ардуино такова нещо няма като проблем както и да разменяш релсите си бачка щото там сигнала се взима от оптрон и за това на мен ми
се стори странно


dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #11 -: 23 Септември 2017, 10:19:46 »
Здравей! За nem651 няма изведен /common+ /, затова е нужно да използваш тези диоди ,към колелата :https://www.opendcc.de/info/decoder/schnittstellen_e.html. Относно работата само в една посока .На релсите нали имаш променливо напрежение ,
ако подаваш право , ще прави точно както го описваш.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #12 -: 23 Септември 2017, 13:59:23 »
Не не подавам постоянно подавам си от нормална централа локбос на флейшман 6865
аз даже съм я отварял от любопитство да видя точно как е изградена схемата за бустъра
нищо необичайно стандартен Н-мост с по два N и P мосфет транзистора като при всички останали
които съм разглеждал в нета .Тоест централката си дава променливите П-образни импулси на 8кHz
даже и осцилоскоп имам и на него съм я закачал и си е така както се и очаква и както могат да се видят хиляди скриншотове в нета

Самия декодер няма отделна част за разделяне на информацията от силовата част на сигнала.
Сигнала влиза директно в един грец и никъде другаде и от греца вече отива в процесора за декодиране и към Н-моста за мотора и към чипа за функций . Дефакто самия декодер изправя и от там явно идва и проблема с посоката

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #13 -: 23 Септември 2017, 14:30:18 »
А ето как изглеждат нещата с Ардуино в случай че някой се заинтересува




Използвал съм в случая ардуино уно за да направя връзката с компа и да видите как разчита и показва какво праща централата в четим за човека вид. За декодер ползвам ардуино про мини а когато има повечко свободно място както е в
повечето дизели и електровози на лима ползвам ардоино нано понеже има юсб и може директно да се препрограмира без да се
разкачва от схемата.

Ето и как показва информацията от централата на скриншот




и мащабирано да се види по ясно


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #14 -: 23 Септември 2017, 18:54:57 »
Всъщност по кой стандарт за цифрово управление, работиш - DCC или ММ!?
Ако сигнала ти отива саво в греца, как след него имаш кода?
Тпя

Трябва поне, да имаш един резистор преди греца,
 по който да ти минава проминливия ток на кода!
« Последна редакция: 23 Септември 2017, 19:00:57 от pach »