Автор Тема: съвет за един неизвестен декодер  (Прочетена 22312 пъти)

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #15 -: 23 Септември 2017, 18:57:05 »
стандарта е DCC аз дори не знаех че има и друг  ;D
поне за ардуино само DCC правят ентусиастите

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #16 -: 23 Септември 2017, 20:04:31 »
Иначе относно това как го декодира не е трудно
въпрос на програмен код . Реално в ДСС няма постоянна и променлива съставка .Има правоъгални импулси с определена продължителност под 58 микро секунди се декодира като 1 над 95 микро секунди като 0
както може да се види от тази картинка

Вижда се че положителната и отрицателната част на импулса са еднакви така че можеш и само с 1 диод да го направиш
и да четеш само горната или само долната част на сигнала
но ще загубиш половината от мощтноста която ще трябва да подаваш към мотора
Аз със ардуино правя същото аз чета само положителната или само отрицателната част поради простата причина че
ползвам оптрон по някоя от следните схеми зависи какво ще изровя от купчината с платки





Аз обаче друго се чудя защото точно така са го измислили да е по ДСС портокол
на мен ми се струва че не е най удачния начин
Кво щеще да му пречи да се подават на релсите постоянно напрежение а сигнала да е радиочестотен
Радио управляеми модели е имало още през 70-те години на миналия век
Даже още ми се върти заглавието на една статия от Моделист Конструктор
пак от тоя период изпълнена схема с руски ТТЛ интеграли
казваше се Командают Цифри и беше направен предавател и приемник за раиоуправляема лодка
руснаците бяха царе на лодките

Вие какво мислите по тоя въпрос ?!?
« Последна редакция: 23 Септември 2017, 20:11:46 от svetljjjo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #17 -: 23 Септември 2017, 23:57:33 »
Радиочестотен декодер?
Пълна глупост!!!
Пак ти трябва кодиране, за да не може съседа да се включи
на твоя декодер по грешка. Но така пък губите съвместимостта
на управлението когато със съседа карате заедно. Ще кажеш, че
той ще си направи адресите различни от твойте!!!
Ама като си отиде пак ще си направи 3-ти -адрес  (примерно)
и по радиочестотата ще управлява и твоя 3-ти локомотив.

За това - само по двете релси. Така се запазва серийността на
производство в една и съща система за управление (например DCC), без да си "мешате шапките" със съседа, когато не трябва.
Освен ако не си скачите релси през стената! ;D

Ако трябва да се правят свой пароли (например като при рутерите) излишно се усложняват нещата и т.н.
Целта е да се произвежда от фирмите, максимално лесно,
 просто, евтино и  масово, като простотата на управление
също е от значение за клиентите и разпространението сред моделистите.
При това да е и достатъчно миниатюрно за декодерите.

При ардуиното кое от горните условия се изпълняна на 100%?
Как ардуиното проверява за грешен код или команда, когато
поради срив или смущения има липса (или добавка) в кода?

Ето ти една вътрешна блокова схема на наш DCC декодер.

Би трябвало са се ориентираш спрямо твойта платка какво ти трябва.


Ето една проттичка схева на доста добър по възможностти декодер.


А декодера има вероятност да е стар "LENZ"...струва ми се!
« Последна редакция: 24 Септември 2017, 00:05:14 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #18 -: 24 Септември 2017, 00:37:12 »
При свързване по един от тези два начина,
ако нещо не ти работи, значи имаш повреден
елемент на платката:
 
Може декодера ти да е и от UHLENBROCK:


..или такъв на Trix:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #19 -: 24 Септември 2017, 01:34:31 »
 всички условия се изпълняна на 100% и при ардуиното
то е същото каквото е и pic или който и друг процесор да вземеш
Ардуино защото е разработена среда за него и специално се наливат пари
от производителя написани са всякакви добавки така че да може да се направи
всичко с него . Искам да кажа че ардуино могат да работят и хора със съвсем основни познания по програмиране
и най важното е че програма написана за кое да е ардуино като версия може да тръгне на всеки
чип от серията Atmega  докато при pic на микрочип и другите процесори не е така програмата може да върви само за чипа за който е написана .

А относно радиоуправлението аз имах предвид нещо подобно на блутут технологията да има обхват от няколко метра
иначе и това отдавна е измислено имаше състезание с дронове лятото над 100 участника и всички работят на 2,4GHz
А какво да кажем за GSM ?!?

[quoteКак ардуиното проверява за грешен код или команда, когато
поради срив или смущения има липса (или добавка) в кода?][/quote]

Точно това ардуиното го може а стандартните декодери не трябва да го правят
Ардуиното го може защото аз мога да не се съобразя с стандарта понеже сам си пиша кода и сам решавам
какво да прави а заводските декодерите правят това както е описано по стандарт
по средата на страницата има точно описание на битовете

https://www.picotech.com/library/oscilloscopes/digital-command-control-dcc-protocol-decoding

един от тях да липсва или да не отговаря на това което се очаква заводския декодер не трябва да прави нищо
да игнорира командата или просто не спазва стандарта на NMRA Communications Standards for Digital Command Control
Предполагам обаче че производителите знаят за проблем с мръсни колоси и релси и са измислили нещо
има алгоритми за възстановяване на повредени данни още от зората на компютрите

Иначе за схемите които си постнал естествено че и ардуино има абсолютно същите компоненти
те не са измислили свой стандарт повтарят това което иска NMRA само че с различни схемни решения
С тази разлика че аруиното струва 6лв и допълнителните компоненти още 6лв примерно
а най евтините декодери са доста по скъпи . И друго предимство е че като изгори нещо
лесно се сменя защото се ползват стандартни компоненти за печатен монтаж .
И разбира се недостатъка че обема на декодера е близо 4 пъти по голям от заводския в най добрия случай






svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #20 -: 24 Септември 2017, 02:12:49 »
сега като се поразрових видях теми за проблема с неприети команди
един тип го е решил по най елементарния начин просто централата повтаря командата 2 или 3 пъти през половин секунда
така ако декодера не е разчел първата ще реагира на втората или на третата предполагам че не се е сетил сам
явно и заводските централи могат да го правят тоя номер или някой от тях тоя локбос 6865 на флейшман не го прави

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #21 -: 24 Септември 2017, 10:44:44 »
То хубаво четеш, ама после...а всъщност трябва преди.
Не знам кой тип ви е решил проблема (на тия с ардуиното),
но той просто е повторил старо решение.

При превеждането на подстандарта NMRA 9.1и 9.2 за начина на кодиране по DCC начина, особено наблегнах да стане разбираемо и на български,
простотата на решението по тези два въпроса. За проверка на верността на командата, просто се сравняват бит по бит, байтонете. Лесно и просто при цифров сигнал.
За елиминиране на грешна команда или адрес, просто централата
(включително и твойта би трябвало) излъчва постоянно три байта, а напоследък вече и четири байта (за F13 до F22).
Ясно е че когато декодира ги сравнява бит по бит, изпълнява само
 верните команди. И то при условие, че след преамбюла (въвеждащ байт) е прочел своя адрес. Така всъщност разбира, че следващите байтове се за него. За да ги провери и евентуално изпълни. Бързо, просто и лесно!!!

Единственото предимство на ардуиното е лесното и бързо програмиране и от деца, на съдържанието в чиповете.
Това е "+" за него, защото чрез рекламата и разработките, то печели своята популярност. Нещо с което стандартните системи
не разполагат, поради подценяването на въпроса от фирмите да моделни влакове.

Ясно е, че ардуиното е лесно за програмиране, но в него виждам поне още два недостатъка, освен по-горе споменатия за обем.
Не е съвместимо напълно с най-разпространените системи за управление на модерни влакове и не разбрах защо трябва да пиша код за него, когато практически сега единственото което
правя е присвояване адрес на поредния декодер и от там нататък
управлявам моделните влакове с готови команди, при това съвместими с всеки приятел ако ще и на другия край на планетата да е!!!
Цената на самостоятелно изработените декодери е под 20.00  лева. В продажба има фабрични декодери с размери 8х12х3мм на цена около 20.00 евро. купуваш, записваш свободен адрес направо на релсите и... караш на воля!!!

Колкото до блутууд или GSM-технологиите....не виждам смисъл да се усложняват, техниките на управление и съвместяване, когато това вече е направено по възможно най-лесния начин.

Основата са именно стандартите съгласно NMRA 9.1 и 9.2. (за DCC)
А иначе и тук се ползват WiFi, например, но те са само надграждат и прилагат основните принципи на стандарта.

Тона, че си попаднал на стар и вероятно дефектирар декодер, не би трябвало да те отказва обаче. Намери си дефекта или си вземи нов работещ декодер. Сам ще се увериш колко лесно и приятно е!
 ;D

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #22 -: 24 Септември 2017, 12:59:45 »
Аз не твърдя че ардуино е по добро от стандартните декодери даже на против
просто е значително по евтина алтернатива  . И е съвместим абсолютно със стандартни декодери аз управлявам
моите декодери изградени с ардуино с лок боса на флейшман 6865. Пробвал съм ги и с централата на роко 10751

Просто е въпрос на желание както има моделисти които сами си изработват модели на локомотиви и вагони
ако за тях може да се каже че са направили нещо по добро от заводските модели значи е възможно и при декодерите
да се постигне


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #23 -: 24 Септември 2017, 13:08:59 »
Винаги може още по-добре!!!
Колкото повече - толкова повече!!!...от М.Пух
 :hi:  ;D &bgflag

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #24 -: 24 Септември 2017, 23:26:50 »
Цитат на: svetljjjo link=topic=5011.msg108956#msg108956 date=1506247185
Аз не твърдя че ардуино е по добро от стандартните декодери даже на против
просто е значително по евтина алтернатива  . И е съвместим абсолютно със стандартни декодери аз управлявам
моите декодери изградени с ардуино с лок боса на флейшман 6865. Пробвал съм ги и с централата на роко 10751
Хмм и колко да е по-евтино  10ина лева :) https://www.aliexpress.com/item/DCC-LOCO-DECODER-FOR-HO-N-SCALE-MODEL-TRAIN-with-Blue-and-black-stay-alive-wire/32820435635.html?spm=2114.search0104.3.49.3iDMtp&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10152_10065_10151_10068_10344_10342_10343_10340_10341_10304_10307_10137_10060_10302_10155_10154_10056_10055_10054_5470020_10059_10532_100031_10099_5460020_10338_10339_10103_10102_10052_10053_10142_10107_10050_10051_5380020_10171_10326_10084_10083_5370020_10080_10082_10081_10110_10111_10112_10113_10114_143_10312_10313_10314_10078_10079_10073-10051,searchweb201603_11,ppcSwitch_2&btsid=b21350b7-5524-426f-afa5-87161716d854&algo_expid=a0f70c5f-bc91-461f-af54-260184154390-6&algo_pvid=a0f70c5f-bc91-461f-af54-260184154390. И няколко пъти по-малки като габарити. Това във /br106-256 от 1991г. на ПИКО примерно / ще ми спести  доста по-малко рязане на метални тежести, от модела и естествено по-голямо сцепно тегло. С ардуино лесно се работи. Особено ако си писал на "с" , код за Avr /прим.Atmega8/ преди това, но  е обемисто и изисква допълнителен хардуер  за DCC. Хубаво е да има такива ентусиасти, който се мъчат и пробват с различни неща. Дано не изглежда, че ти цапам темата. Аз по специално бих си блъскал акъла, за ардуино разработка, за отчитане на присъствие, на релсите и управление на стрелки и светофори  :good:.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #25 -: 25 Септември 2017, 00:15:33 »
Еми колко да е по евтино ако това дето си постнал за 12 долара е читаво значи и ардуино излиза толкова 12лв по конкретно
ти стъпва целия декодер с всичко .

Иначе за отчитане на присъствие аз си играх с това

фото резистор много малко влиза перфектно между траверсите и се скрива лесно едно ардоино нано примерно за 7лв може да реагира на 6 отделни
Ардуино управлява стрелки и такива с бобини и с серво даже за сервото е разработено ужасно много понеже те с това си управляват роботчетата да завиват извадили са 255 позиций  ако се интересуваш ще ти дам линкове
на готови неща

 Аз от месеци на ред си блъскам главата с друг проблем как да накарам централата да разбере не просто че даден участък е зает
а точно кой го заема в момента . И все още не мога да го измисля а и в мрежата никой не си е блъскал главата с това .
Което е странно на никой ли не му трябва да знае точно кой декодер точно къде се намира на трасето.
Има две възможности ама за жп моделисти са не приложими понеже са много обемисти
Едното е с баркод четец и другата е с тея RFI чипове и карти ама са ужасно обемисти .
И за сега нищо не ми идва на акъл което ме спира да си започна сериозно цифровизацията.
Заводските декодери могат ли да пращат съобщения до централата има ли такива изобщо съществува ли такава практика
и как е осъществена връзката евентуално ако има

Защото на мен ми се въртят разни налудничави идей от месеци наред понеже цифровизирах 4 локчета и кво нищо пак същото като и с трафа  и изолираните участъци повече от 3 композиций не ми се отдава да карам по един и същ овал  даже и с 3 трудно ми се отдава докато реагирам да пусна единия от гарата другия вече почти се е ударил в тоя който чака преди гарата да влезе в нея . Даже преди с аналоговото по бързо се реагираше сега с цифровото отнема повече време.
Та ми се въртят едни идейки централата да стане умна аз да си карам една композицийка като ми е кеф а централата да кара няколко автоматично . Обаче това може да стане само ако централата знае точно кой декодер точно къде се намира на трасето в всеки един момент.
Никаква идея обаче не ме е осенила още по тоя въпрос  :lol:
« Последна редакция: 25 Септември 2017, 00:18:16 от svetljjjo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #26 -: 25 Септември 2017, 09:20:31 »
Цитат на: svetljjjo link=topic=5011.msg108960#msg108960 date=1506287733
...
 Аз от месеци на ред си блъскам главата с друг проблем как да накарам централата да разбере не просто че даден участък е зает
а точно кой го заема в момента . И все още не мога да го измисля а и в мрежата никой не си е блъскал главата с това .
Което е странно на никой ли не му трябва да знае точно кой декодер точно къде се намира на трасето.
...

Спри да си блъскаш главата, ами вземи и прочети малко в страни от ардуиното!!!
Отдавна този въпрос е решен. В DCC системите има две малки електронни блокчета.

Едните обикновенно са комбинирани по 8 и показват кога и кои от осемте участъка са заети, при това не само от локомотиви (активни) но и от вагони (пасивни). Ако вагоните не са осветени пътнически, а товарни, обикновенно се слагат едни резистори на колоосите им които спомагат отчитането на присъствието им върху съответния контролиран участък.

Други електронни блокчета (DCC) прочитат адреса на декодера който преминава през контролирания от тях участък и го индицират на локално цифрово табло. За нашите цели това е напълно достатъчно, но ако искаш развитие - въпрос на реализация е това да се изпращат прочетените адреси обратно към централата.

Старите декодери (на 20 + години) се водят "еднопосочни".
Всички съвременни декодери са си двупосочни, тоест четат и изпращат обратна информация по DCC-шината.

Впрочем напоследък това се ползва и за плавно спиране и потегляне на локомотив с разчетен  по адрес декодер (по-скъпите
и нови т.н . спирачни генератори) когато той навлезе в участък контролиран от светофор, което свети червено/ зелено.
При червена светлина спира само този който е в момента на участъка, а другите декодери продължават да се движат безпроблемно.

Основен недостатък на фотоелемента който си показал е,
че може да се задейства грешно, а и подвижния състав
често трябва да е облепен със светлоотразителни елементи.

Та така...

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #27 -: 25 Септември 2017, 10:51:22 »
дай някакви линкове къде го има описано това с разчитането на адресите на декодера
аз не можах да намеря нищо по темата . И за пращане на данни от декодера към централата също ще ми е любопитно

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #28 -: 25 Септември 2017, 13:13:57 »
По технология RAILCOM:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/home_en.htm
е едно добро начало.
Ако решиш да четеш от декодера, не е лошо да е по-ново
производство, или в краен случай някои от изброените в страницата на Пако'с.
И не забравяй да промениш СV29 в единица ( съответния бит).
Някой декодери го правят чрез СV28. Иначе декодера няма да праща данните. По-новите освен адреса им, скоростта и натоварването (BMF) вече изпращат и данни за температура и т.н.
Въобще пак опира до четене - този път и ръководството за съответния декодер.
 ;D :yes:


svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #29 -: 25 Септември 2017, 15:58:27 »
Аз никъде не можах да видя в сайта на Paco's как се чете адрес на декодер в движение
изобщо как декодер праща някаква информация към централата  докато лока си циркулира по трасето .
Има такова нещо само когато е в режим програмиране  и датчици за заетост най различни .

Дай някакъв по конкретен линк ако знаеш аз не можах да намеря