То хубаво четеш, ама после...а всъщност трябва преди.
Не знам кой тип ви е решил проблема (на тия с ардуиното),
но той просто е повторил старо решение.
При превеждането на подстандарта NMRA 9.1и 9.2 за начина на кодиране по DCC начина, особено наблегнах да стане разбираемо и на български,
простотата на решението по тези два въпроса. За проверка на верността на командата, просто се сравняват бит по бит, байтонете. Лесно и просто при цифров сигнал.
За елиминиране на грешна команда или адрес, просто централата
(включително и твойта би трябвало) излъчва постоянно три байта, а напоследък вече и четири байта (за F13 до F22).
Ясно е че когато декодира ги сравнява бит по бит, изпълнява само
верните команди. И то при условие, че след преамбюла (въвеждащ байт) е прочел своя адрес. Така всъщност разбира, че следващите байтове се за него. За да ги провери и евентуално изпълни. Бързо, просто и лесно!!!
Единственото предимство на ардуиното е лесното и бързо програмиране и от деца, на съдържанието в чиповете.
Това е "+" за него, защото чрез рекламата и разработките, то печели своята популярност. Нещо с което стандартните системи
не разполагат, поради подценяването на въпроса от фирмите да моделни влакове.
Ясно е, че ардуиното е лесно за програмиране, но в него виждам поне още два недостатъка, освен по-горе споменатия за обем.
Не е съвместимо напълно с най-разпространените системи за управление на модерни влакове и не разбрах защо трябва да пиша код за него, когато практически сега единственото което
правя е присвояване адрес на поредния декодер и от там нататък
управлявам моделните влакове с готови команди, при това съвместими с всеки приятел ако ще и на другия край на планетата да е!!!
Цената на самостоятелно изработените декодери е под 20.00 лева. В продажба има фабрични декодери с размери 8х12х3мм на цена около 20.00 евро. купуваш, записваш свободен адрес направо на релсите и... караш на воля!!!
Колкото до блутууд или GSM-технологиите....не виждам смисъл да се усложняват, техниките на управление и съвместяване, когато това вече е направено по възможно най-лесния начин.
Основата са именно стандартите съгласно NMRA 9.1 и 9.2. (за DCC)
А иначе и тук се ползват WiFi, например, но те са само надграждат и прилагат основните принципи на стандарта.
Тона, че си попаднал на стар и вероятно дефектирар декодер, не би трябвало да те отказва обаче. Намери си дефекта или си вземи нов работещ декодер. Сам ще се увериш колко лесно и приятно е!
