Автор Тема: съвет за един неизвестен декодер  (Прочетена 22311 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #45 -: 29 Септември 2017, 14:11:37 »
Цветове на проводници

По NEM-651                 свързва се.       По МЕРКЛИН
                                             към.                    ( по скица)


1. Оранжев...................моторче.................червен
2. Сив............................моторче.................синьо
3. Червен......................лява релса............черен
4. Черен........................дясна релса..........бял
5. Бял............................фарове напред......оранжев
6.Жълт..........................фарове назад........жълт

Би трябвало да го свържеш така и да провериш дали работи.
При шест краковите дешифратори е характерно,
че ако размениш крачетата (6-то вместо 1-во), тоест обърнеш
дешифратора в гнездовия съединител (женския), локомотива
остава с работещи някои функции, което често заблуждава
моделистите че дешифратора работи и нещо не е наред с машинката. Като се обърне правилно (1 си става 1-во) обиквовенно
дешифратора си работи нормално ( нали все пак имат някаква защита)!

ПП. На дешифратора няма никакъв дросел. Не знам дали не трябва да махнеш и малкия кондензатор който обикновенно
е включен в паралел на моторчето когато лока е аналогов.

ПП. Впрочем в линка който е дал Дред, пише че този дешифратор
е "въведен в експлоатация" когато и от Мерклин преминават на постояннотокови моторчета
( тоест отпада още нещо) и цифровизация, като са работили
съвместно с Арнолд известно време.
« Последна редакция: 29 Септември 2017, 14:20:32 от pach »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #46 -: 29 Септември 2017, 14:39:20 »
Да точно така съм го свързал както си описал цветовете по мерклинската схема
и да подчертая пак че сигурно не  сте ме разбрали че декодера работи променя посока и скорост
зададен му е адрес по подразбиране 3 и добре че е така и че съм имал късмет
при първото връзване да уцеля положението на релсите че да покаже признаци на живот
защото аз го бях отписал свален е от лима дизел който купих като неработещ и понеже дизела след окабеляване си тръгна перфектно аз реших че декодера е умрял до сега

го управлявам с лок бос 6865 на флейшман защото е малко и компактно и става да си тестваш разни неща на бюрото

ето я и самата станция
http://www.mobadaten.info/wiki/FLM_6865_Lok-Boss
https://www.fleischmann.de/uploads/documents/pdf/2/Technik-Info_Programmierung_mit_dem_LokBoss.pdf

Само че има допълнително два диода както съм показал на една скица в по преден пост  които са външни
и се връзват към релсите и към лампите. С диодите осветлението почва да работи както трябва
светва едно от тях като натиснеш бутон за осветление и свети докато лока е в движение и спрял и веднага щом от спряло положение врътнеш първа скорост в другата посока превключва автоматично лампата

И другото което е че декодера реагира само в едно положение на релсите ако размениш кабелите
което е същото все едно обръщаш лока на 180 градуса спира да реагира  .
Сега това не знам може да се дължи и на централата защото е флейшман а както се установи декодера е мерклин

А това дроселче не е към декодера то е останало от моторчето всички моторчета на аналоговите локове имат по 2 такива
няколко намотки върху феритна сърцевина към пина на мотора и другия край към захранване и кондензаторче межу двата пина
Това е за гасене на високочестотните смущения които се внасят в мрежата от искренето на четките 
« Последна редакция: 29 Септември 2017, 14:50:25 от svetljjjo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #47 -: 29 Септември 2017, 14:47:42 »
Ако е DCC няма значение ( освен ако е толкова стар, та да е от преди стандартизацията) с коя централа го управляваш.
Вече се "загубих" от къде си го взел, и на какъв локомотив го слагаш... не би трябвало да не работи освен ако нямаш гръмнал драйверен елемент.
Това с диодите май е допълнително управление  по неординарен начин...двата изхода на дешифратора ти стоят в нула (0.1 до 0.5 v) и лампите ти светват сякаш обръщаш полюсите  в комплект с диодите.... :scratch_ones_head:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #48 -: 29 Септември 2017, 14:56:35 »
това с диодите го видях от тая картинка


то точно заради осветлението отворих и темата иначе скорост и посока си бачкаха
но вързано по картинката не свети като хората светва ама посокато не сменя
за това опитно с екперементиране достигнах до това решение


и така вече и осветлението взе да работи и да превключва автоматично спрямо посоката на движение
Твърде е вероятно да няма нужда от диоди понеже по оригинална схема няма такива а аз просто да не съм уцелил точните места
на жиците за осветление спрямо релсите . По оригиналната му схема която се изнамери наскоро не съм го връзвал
най вероятно ще си тръгне
« Последна редакция: 29 Септември 2017, 14:59:57 от svetljjjo »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #49 -: 29 Септември 2017, 21:57:19 »
Светльо, я вземи да измериш четирите диода на входа дали са читави. Или поне двата, които дават + към декодера.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #50 -: 30 Септември 2017, 01:22:08 »
да единия диот на греца се е скапал прекъснат е няма преход
сега като спомена ги замерих .Което обяснява едностраната му работа  ;D

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #51 -: 30 Септември 2017, 08:34:24 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=5011.msg108991#msg108991 date=1506594887
Аз категорично не, но Светльо с вашата "помощ" смятам, че ще успее...

Да кажем че Светльо успя! И жиците станаха ясни защо са с такива цветове (благодарности на dred77), и декодерът го подкара (поглеждам се в огледалото), остана ламБите да му свържеш както трябва, че сега ще са на половин мощност. Което не е лошо, защото са направени за 12V, а с DCC му пускаш повече. Ако светят добре ги остави така.
« Последна редакция: 30 Септември 2017, 08:37:27 от mitko0888 »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #52 -: 30 Септември 2017, 12:43:14 »
да Мите евала че се сети и аз съм радиолюбител от много години ама не ми дойде на акъла да меря с мултицета
все си мислех че странностите се дължат на някаква несъвместимост между декодера и централата.
Може ли да се каже че и декодерите за мерклин могат да работят и на други локомотиви с други централи ?
От този експеримент излиза че е така . Даже ми прави впечатление че и декодера е по мощен понеже намерих транзисторите които управляват мотора BCP68 и BCP69 и производителя им дава 2А максимален ток.
А на другите декодери дето имам им дават между 0,8 до 1,2 ампера.

И още едно питане щом флейшманска централа управлява мерклински декодер може ли да се каже че
и обратното ще е вярно мерклинска централа да управлява не мерклински декодери ?!?

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #53 -: 30 Септември 2017, 15:17:23 »
Тъкмо се нагласих да го сменям тоя диод изрових от платките подходящ и викам чакай пак да замеря
и уреда показа преход викам си "кво стаа" тука сега пак мера няма преход понатиснах по силно показва преход.
Ах мамицата ти и декодерче лоша спойка . Презапоих и четирите диода на греца и нещата се оправиха вече
реагира и в двете посоки.  :good:
И като заключение благодарско на всички проявили желание да помогнат
не само в чуждоезичните форуми можеш да получиш подкрепа  :drinks:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #54 -: 30 Септември 2017, 15:44:31 »
Малко историческо отклонение ...

По случай 125-та си годишнина - на 13 септември 1984 г. - Мерклин представя поредната в света на влакчетата цифрова система - Maerklin Digital. Поредица от "кубчета" - трансформатор, бустер, централно устройство, пулт за управление на до 80 локомотива, пулт за управление на 16 стрелки/сигнала (до 16! пулта по 16 канала), блок за връзка с компютър. Има декодери за влаците - с80 и с81, декодери за стрелки и за сигнали к83 (по късно и к84), блок за обратна връзка - s88. Всичко това в продажба от 1985 година.
С декодер с80 всеки мерклински локомотив може да стане цифров. На декодера има специфичен чип - 701.13 на една малка фирма ELMOS. За локомотиви с постоянно токов двигател има декодер с81.
Цялата тази система е много хубава, само че работи с протокол на Моторола. При него цифрите са кодирани така, че има значение къде е + и къде е -. За това тази система става само за трирелсова система, където едната жица е в средата, другата е по двете релси и нищо не се обърква ако обърнеш локомотива на обратно.
По това време се говори много че ще се разпише стандарт за цифрово управление. Явно Мерклин не могат да са в основата на това, тъй като тяхната система е приложима само за тяхната трирелсова система. За това поръчват на Ленц, фирма за електроника, която по това време няма нищо общо с моделните влакчета, да им направи нова цифрова система. Така се появява системата Maerklin Digital =. Това става някъде около 1988. Ново централно управление, нов бустер, нов пулт за управление и т.н. макар че външно кутиите са същите. Протоколът е съвсем различен, може да се използва по две релси, без значение коя е отляво, коя отдясно. В локомотивите се слага декодер с82, с чип специално разработен от Ленц: LDE30. Така може да си имате DC влакче и да го цифровизирате с мерклинска система - декодер и цялостно управление.
Та този с82 декодер чете само едната половина на импулсите (положителната) и на Светльо като му го няма  единия диод нищо не работи при обръщане на релсите.
DCC стандарта е разписан някъде около 1993 година. Той е разширена и подобрена версия на въпросния протокол на Ленц, използван в Мерклин = цифровата система. За съжаление на голямата фирма NMRA въвежда DCC стандарта с изричното условие че никой (Мерклин или Ленц) няма да има лицензни, патентни и т.н. авторски претенции по отношение на свободното разпространение на тази технология. Т.е. всеки може да си произвежда DCC системи с този протокол и не е длъжен да купува устройствата на Мерклин.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #55 -: 30 Септември 2017, 16:18:53 »
Браво!!! Подкара го успешно!!!
 :hi: :hi: :hi:
Не съм радиолюбител, защото направих едното си хоби - професия! Така работя в електрониката и имам повече време за другото си хоби - моделните железници!
От скромния ми опит, мога съвсем отговорно да заявя - в електрониката 2 (две) от многото, но най-често допускани, "любими" ми грешки (включвам в допускането им и моя милост) са:

- липсата на информация как точно работи дадена електроника.
Причините са много - от липса на документация...през липсата на работещ прототип...до обикновен мързел да се прочете повече по въпроса... и може би чисто човешката самонасеяност, че няма какво да ни се опре! Или както казват в един популярен анимационен сериал - "Ще четем ръководството за екплоатация/ремонт, след като изчерпаме в опити всички останали начини да го подкараме!!!"
 :lol: :lol: :lol:

- обикновенно подценяване и направата на точен и обективен анализ на "симптомите" на едно неработещо електронно у-ство. Може би е част от човешката
природа на учЕния, но винаги са задълбаваме много надълбоко във възможните дефекти, повреди и тим подобни. В крайна сметка на 90% от случайте се оказва нещо съвсем елементарно
което все пак като го открием, се "шашкаме" колко заблудени сме се направили сами!!! :lol: Това е доказано в 30 годишен опит...

В конкретния случаи една студена спойка замалко да прецака целия кеф от ...хобито.

...И ДА!!!
Този път (въпреки хейтърството) успяхме с помощта на Дред и Митко, да покажете, че и в български форум може да има полезни и успешни теми по хобито!!!

Благодаря на всички включили се по един или друг начин за тази тема!!!

 :drinks: :clapping:

ПП. Историческата справка на Митко е много навременна и ... поучителна. Впрочем, това "предисловие" за Ленц в DCC
(явно и Мерклин) , сповага по-късно да не са монополистите в цифровата система, довежда
малко в последствие и до отказа ...или по точно до официално предоставяне на лиценза (все пак със собственик - Ленц) на всеки който се задължи да спазва основните технически постановки за допълнението в DCC - а именно RAILCOM-а!
...и едно уточнение - в началните декодери по системата на Моторола (стандарт ММ) , превключването с ключета, четеното и въобще работата с адресите им се осъществява с един комплект кодиращи чипове, ползвани още в началните схеми на ...електроните охранителни системи с код за достъп!!!
За това и от Ленц, ползват специално проектирания чип LDE030,
 в който са заложени принципите на DCC-кодирането.
После при  пускането на пазара на програмируемите митроконтролери от тип на PIC, ATMEGA и подобни, Фирмите започват масово производство на двусистемните (DCC&MM) дешифратори.
Та така ... ;D

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #56 -: 30 Септември 2017, 19:26:24 »
Ало, философчето, ти не разбра ли досега с твоя дългогодишен опит, че нищо българско без хейтърство не става?  :haha: Щяхте ли да тръгнете по друг път, ако не бях писал... Може би да, а може би не...  ::)

Използвам случая да се извиня на начина, по който насочих темата в друга посока... Която пък накрая доведе до решаване на въпроса.

 :drinks: :drinks:

Използването на подобни язвителни епитети е в нарушение на правилата на форума (т.1.4) и тъй като това не ти е за първи път, при следващия подобен случай ще последва отстраняване от форума за 30 дни.

Mixy,

Администратор на Railwaypassion.com
« Последна редакция: 30 Септември 2017, 21:04:53 от Mixy »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #57 -: 30 Септември 2017, 21:04:16 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=5011.msg109022#msg109022 date=1506788784
Ало, философчето, ти не разбра ли досега с твоя дългогодишен опит, че нищо българско без хейтърство не става?  :haha: Щяхте ли да тръгнете по друг път, ако не бях писал... Може би да, а може би не...  ::)

Използвам случая да се извиня на начина, по който насочих темата в друга посока... Която пък накрая доведе до решаване на въпроса.

 :drinks: :drinks:
Този пост, без да се обиждаш Best Ripper, ми припомни един виц:
Някъде в един гараж,се мъчат да запалят един двигател.
Въртят на стартер яко ама не пали гадината, а един отстрани седи и бърбори " Тва няя запали...тва няя запали, тва няя запали".
Пак въртят, тоя пак повтаря "  Тва няя запали...тва няя запали, тва няя запали".
Не се отказват пичовете , слагат допълнителен акумулатор и пак въртят, нашия пак "
"Тва няя запали...тва няя запали, тва няя запали", половин , един час мъки тоя все  "Тва няя запали...тва няя запали".
Обаче по едно време, двигателя запалил!!!
И тоя промълвил "БАА ТВА НЯА  СПРЕ , хубу че ви давах насоки". :lol: :ok:


Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: съвет за един неизвестен декодер
« Отговор #58 -: 01 Октомври 2017, 20:26:37 »
Така де, трябва да има стимул...   :haha: :drinks: