Автор Тема: Led осветление на вагончета  (Прочетена 23656 пъти)

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Led осветление на вагончета
« -: 02 Декември 2017, 01:07:40 »
 Пускам темата за да споделя, как в домашни условия реших да сменя осветлението на стари Schicht 426/83  вагони. Ако някой има да допълни, или критикува за нещо, няма проблеми -приемам съвети. Предимставата на led +dcc пред старите лампи са ясни, на мен най ми допада, че вагона от 90мА, вече харчи 10мА.
 Тук е момента да кажа, че схемата и HEX файла съм ползвал от този сайтhttp://usuaris.tinet.cat/fmco/home_en.htm, който Pach сподели в друга тема.
 Диодите свалях от диодна лента 12v, там са с резистор по 3бр., затова използвах вместо 7812, 7809, че доста светят.
Схематаhttp://media.snimka.bg/s1/6062/038367800-big.jpg , и  платките:http://media.snimka.bg/s1/6062/038367799-big.jpg?r=0.
 След ютията :) .
 След ецване .
 Налепена ,.
 На вагона .
 Краен резултат.
 Понеже ми останаха няколко платки ги напаснах на IC Personenwagen на Piko. Там обаче са пуснати на 3 кръга /още 4моста/, и светват като луменисцентни тръби https://www.youtube.com/watch?v=0wAKVXFjKag, http://media.snimka.bg/s1/6062/038367788-big.jpg?r=0.
 Ако някой иска проекта за Proteus, няма проблем да му го пратя.
« Последна редакция: 02 Декември 2017, 01:18:59 от dred77 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #1 -: 02 Декември 2017, 10:23:45 »
Поздравления!!!
Личи си опита на майстора от далеч!!!
 :clapping: :clapping: :clapping:

Ако искаш съвсем да стане полезна темата, давай напред!
Имам няколко въпроса, защото на другите ще им неудобно
може би да питат:
- с какво (и от къде го купи) ецна платките?
- с какво отми тонера след това?
- с какво записа  (и от къде е "уродката"), кода в чипчето?

И няколко доуточняващи - кода конкретно за този блок,
 от испанския сайт заключва ли чипа окончателно или можеш да
презаписваш отново. Общия код - не адресите.
 Сигурно ще има и още въпроси ( може и други са се включат)!

Може да направиш файла и "герберски", за да стане съвсем универсален, за виждане и машинна обработка ( или  dxf).

 Хубаво е станало и със кеф да ги ползваш!
 ;D  ;D   :hi:



Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #2 -: 02 Декември 2017, 15:55:18 »
Каква е мощността на светодиодната лента? /колко вата на метър/

Какво е положението с греенето? /Макар и да се съмнявам да е осезаемо на покрива на вагона, особено с платката и несветенето на пълна мощност/.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #3 -: 02 Декември 2017, 22:11:43 »
Off-Topic:
- с какво (и от къде го купи) ецна платките?
- с какво отми тонера след това?
- с какво записа  (и от къде е "уродката"), кода в чипчето?

И няколко доуточняващи - кода конкретно за този блок,
 от испанския сайт заключва ли чипа окончателно или можеш да
презаписваш отново. Общия код - не адресите.
Здравейте! Ецнати са с железен трихлорид, купен от склад  1кг е около 10ина лева /по спомен, че преди 2-3 месеца го вземах/.
Тонера с чист ацетон пада за секунди. Чиповете са от китайския сайт sop8- 10бр. за 4,4$. Програмирах първо един DIP8 за тестова платка с JDM Programmer, но пристигна един usb kit150 за около 6$ /който преди да му сменя фърмуера, триеше на чиповете инициализационния бит сега н.п.. Другото което доста ме изпоти, е да тръгне под Win10. Китаеца е сложил в програматора PL2303HX и тази версия успях да я подкарам доста трудно под 10, под 7 и Xp няма проблеми./. Софтуера от испанският сайт не заключва нищо, по скоро може да влезе някой чип в кома, ако го превключиш на външен кварц, и затова да изглежда умрел :), ама това трябва да стане насила. Изобщо човека доста се е постарал и работят нещата. От там си направих BoosteR-CDE -мисля да го ползвам за осветленията на сгради, улични лампи /пробван е и работи перфектно/, и  GenLI_USB :http://media.snimka.bg/s1/6062/038367789-big.jpg?r=0 което също работи /пробвано с Lenz CV-Editor, който го вижда като LI100F устройство/. Проблем му е само ,че работи само под slave на бустера 10764 /без мишка не става/, но във един румънски форум намерих решение, което още не съм пробвал, но мисля че ще стане /то и в мануала на max485 има съпротивления, които опъват нивата на комуникацията към + и маса, тези резистори в GenLI_USB ги няма засега :)/.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #4 -: 02 Декември 2017, 22:29:58 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=5032.msg109705#msg109705 date=1512222918
Каква е мощността на светодиодната лента? /колко вата на метър/

Какво е положението с греенето? /Макар и да се съмнявам да е осезаемо на покрива на вагона, особено с платката и несветенето на пълна мощност/.
Чесно казано не знам какво и дават като консумация мерих на 3 отрязани елемента, /може би тук е мястото да коригирам горните си писанки, че май наизуст съм ги написал/, при 12v е 40mA , при 9V е 10mA /ако на някой му се стори, че  светят слабо с 7809 спокойно може да си замости резисторите/. Старите 2 лампи харчат 220mA. Лентата е тази :http://www.bagira.bg/18258/led-%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0-ultralux-%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%BE-%D0%B1%D1%8F%D0%BB%D0%B0. Много слабо грее, така запоени интегралните стабилизатори разсейват много добре доплината, при 2 часа тест вагона е по студен от преди с лампите  :drinks:.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #5 -: 02 Декември 2017, 23:04:03 »
То си е дадено в сайта /и винаги го дават/ - 4,8 W на метър. При този тип ленти обикновено са 60 светодиода на метър /20 тройки/. Би трябвало консумацията на всяка тройка да е около 25mA при 12 волта. Вижда ми се твърде голяма разликата от 4 пъти в консумацията за 3 волта разлика. Ама не е фатално.
Иначе добре свети, няма нужда вътре са е като от прожектор. А ако някой иска друго ниво на светене, може да ползва стабилизатор 7805 и да върже тример или съпротивление между общия извод на стабилизатора и масата. Така се "повдига" схемата спрямо маса и може да се увеличи изходното напрежение над 5 волта. Съпротивлението се нагажда на място, а тримерът се върти за засилване или отслабване на светенето. Стойностите са от няколкостотин докъм 2,2 кОм.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #6 -: 03 Декември 2017, 00:02:48 »
 Първо благодаря за съветите  :hi:. По мои тестове диодите /спец. тези/ светят на мах при 3,2V, при Piko вагона  са замостени резисторите за повече лумени, и естествено харчат една идея повече. Интензитета може да се променя с промяна на cv50 и cv51 според случая :).

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #7 -: 03 Декември 2017, 11:13:30 »
Тъкмо щях да питам за склада по-конкретно,
но видях че си от Стара Загора. Моя доставчик
вече смени бизнеса, та мисля за презареждане
на работните запаси от трихлорид.  Търсейки
доставчик на трихлорид извън Щатите, попаднах
на това ако искаш солдер маски да си правиш:
https://cdn-learn.adafruit.com/downloads
Вярно, че пак в Амазон го продават, но има транспорт
и до България.Явно го считат за безопасно.

За каталунския сайт, всичко е проверено
многократно и работи от години. Мисля, че тук някой
 го познаваше лично човека, но съм забравил кой.
 
Питането ми за чипа, дали остава отключен,
беше във връзка с един спор с колега - няма
смисъл да заключващ кода в чипа, при условие,
че предоставящ свободно НЕХ файла!!!
Ама исках да го чуе тук и от друг!!!... за това питах.

Аз може и да съм консервативен, но все още си работя под ХР!!!
Всичко работи перфектно, въпреки спряната подръжка вече,
докато W10 все още го псуват яко!!! Единственото което се
наложи да обновя на ХР-то, бяха липсващи драйвери за по-нови
машинки. Взе си ги сам от инсталацията на W7 ( бях оставил
 диска в РС-то) и ме изненада!!! В момента платен вариант на
антивирусната ми е с усължен срок от 25 години!!!!
Също работи и си взима редовно ъпдейтите за вируси и т.н.

За мен, натиска да преминем на W10, е история менте - целият
номер е, че така освен новите пари които искараха от него,
имат вече всичко под ръка при тях (облака) и не им трябва
достъп до нашите хардове. Но това е за друга бира...

Колкото до "развързването" с резисторите  на МАХ 485,
то си е задължително, над определена дължина на линията,
което струва ми се, ме си е указано  и в дейташита им.
Някъде и при Пако'с го имаше май ( ако не бъркам),
както и че линията е хубаво да има свой 12V за "мишките",
когато са повече бройки. Това май в.разщлонителната кутия беше.
Така не се товари станцията и гарантира преноса на данните
вярно, без да има срив заради тези захранващи 12 волта.

Много се кефя, че още някои е харесал каталунския сайт и
е почнал да прави устройствата от него.

Има още два "ключови" сайта за нас тук ( за някои де).
Немския за DСС в който има страшно много и удобни схеми, също свободни, с пълна документация, включително и фотошаблоните за РСВ.
 
Другият е холадския, http://www.floodland.nl/aim/index_en.htm
 който не е само за електроника.От него, двама тук
сме си направили и това общо мощно захранване
http://www.floodland.nl/aim/info_grote_voeding_en_1.htm

 - 220v / 6 x 16 v(4A) за AC:

и сме много доволни.
Всеки който е имал проблеми с недостатъчно трафове,
може да го оцени, особено добро е и за макет.

Освен да осветление имат още доста нещица...
 ;D




mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #8 -: 03 Декември 2017, 12:13:51 »
pach, доста мисли изказа по разни теми, не знам защо реши тук да ги плеснеш, ама с тази последната схема напарво ме закопа!

Добре че двама тук вече сте си я напарвили. Ама я ми кажи на кого му трябва? Че и на вас двамата за какво ви е 320 вата захранване? При което шестте изхода са абсолютно зависими един от друг? Че и галванически свързани по тройки? Вярно е че напоследък тук гъмжи от грешни схеми и разсъждения, вече си ги пускам покрай ушите и си мълча, който иска да ги копира и да си троши главата.

Но по-грешен пример за захранване не бях виждал скоро!

Отдавна моделистите по света знаят, че DCC централите и бустерите е най-добре да ги захранваш с импулсно стабилизирано захранване, а не с прост трансформатор. И ако ти трябват няколко бустера, използваш няколко еднотипни (еднакви) стабилизирани захранвания. Не е нужно да са от лаптоп, има достатъчно "адаптори" на 18V, за 2 или 4.5А, стабилизирани, филтрирани, със защита, малки и леки. И аналогово да искаш да правиш, ако разчиташ на 300 вата траф значи си доста далече от истината.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #9 -: 03 Декември 2017, 15:55:31 »
Имаме различни наблюдения над моделисти.
Ти принципно си прав!
Дал съм само пример, не съм обсъждал схемата.

Обаче  повечето моделистти не знам защо, но недолюбват
импулсни адаптери. Може би защото лесно се палят при късо
съединение ( особено китайските). Не всички имат защита от късо...даже и бушоните са им стопяеми...последни се стопяват,
понякога след кутийката дори!!!
 Знаем, че обикновенните трафове имат и такъв параметър -
време на работа с късо съединение ( пишеше го дори на капачките на звънчевите трафчета от време "онова").
 Старите дсс комплекти с трафове се продават,
по-бързо и в ибей ( поне немския), защото са предпочитани.
Няма логика....но е така.

300 вата гарантират безотказна работа на всичките вериги,
без да се влияят една от друга. Впрочем моя граф, си го навивах
сам и разбира се, съм го направил с шест отделни вериги.

За другия,  доколкото знам е правен при "Бистра Тодорова",
 та може би и той е галванически разделен.
Хората много ползват  подобни мощни захранвания - та само в
холандския сайт са показани поне три!
Особено популярно е да средни и големи  макети.
 Който е правил, знае колко много и отделни захранвания трябват.

Никога не съм се чудил, къде да подкача, аксесоари, управление
по блокове, две от тях ползвам, да хранят аналогови регулатори
и никога не ми е падала скоростта в отделни участъци,
колкото и локомотива да се движат едновременно.
Вярно, от  вагоните се правят вече с "лед"-чета,
но знам доста моделистти които си търкалят старите
 композиции с оквеление на крушки, а там консумацията е...друга
сравнена с лед- осветлението.

Практически имам само един вход на 229 волта и след него
всичко е безопасно и нисковолтово. За разлика от удължители
и разклонители ако това е на импулсни адаптери. Но където и да бръкна си имам поне една верига с ~16 волта под ръка.

Всичко е въпрос на вкус. Всеки сам решава какво му трябва.
Аз само съм показал някои опции. Не разбрах защо се раздразни точно...

На никого не натрапвам моето виждане, нито съм дал
мойта схема и т.н. Само съм споделил още два сайта,
 освен каталунския!!!
 :scratch_ones_head:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #10 -: 03 Декември 2017, 16:44:24 »
Нямам намерение да правя разбор на всичко това. Ще започна само с началото, за да ти кажа "защо се дразня":

Цитат на: pach link=topic=5032.msg109721#msg109721 date=1512309331
Обаче  повечето моделистти не знам защо, но недолюбват
импулсни адаптери.

Аз пък, когато тръгнах да си правя 12 волта за моя макет, изхвърлих цял куфар със стари трансформатори, 78-нещо си и т.н., и си купих за няколко лв. 12 волта импулсно, с големината на цигарена кутия, безшумно и без да топли и т.н. И съм си безкрйно щастлив че не се занимавам със отдавна заминали технологии.

Цитат на: pach link=topic=5032.msg109721#msg109721 date=1512309331
Може би защото лесно се палят при късо
съединение ( особено китайските). Не всички имат защита от късо...даже и бушоните са им стопяеми...последни се стопяват,
понякога след кутийката дори!!!

 Знаем, че обикновенните трафове имат и такъв параметър -
време на работа с късо съединение ( пишеше го дори на капачките на звънчевите трафчета от време "онова").

Дрън-дрън. Като го дадеш на късо, започва да се затопля. Температурата му се повишава с една крива, в зависимост от това какъв е трафа. За колко време ще се стопи, или ще направи вътрешно късо, зависи от много фактори - колко е стар, голям и преоразмерен. Но пък да разчиташ на пълно късо и стопяем или термичен предпазител е отживелица от 60-те години. Предпочитам да ползвам съвременна тоалетна, вместо едновремешен нужник.

Цитат на: pach link=topic=5032.msg109721#msg109721 date=1512309331
300 вата гарантират безотказна работа на всичките вериги,
без да се влияят една от друга.

Триста вата ти гарантират само възможност да стопиш много жици. Или пък да си направиш целия макет с 4 квадрата, за което трябва да си абсолютен невежа (да ме извинява някой, ако го е направил, но си спестих други сравнения които ми идват в главата).
Влиянието им е абсолютно гарантирано. В оня твой сайт пише че "това предпазвало от пикове и т.н.". Трябва да си наистина абсолютно наивен и неграмотен в тази област, за да повярваш че три захранвания, разделени с по един бушон, ти гарантират "безотказна работа без да се влияят една от друга".

Спирам до тук, защото такива като теб си повтарят 50 години едно и също, без дори и да го разбират и да се опитат да вникнат в него.

dred77, извинявай че ти осрах темата. Но моля те, въпреки че си го видял поне на 100 места, научи най-накрая че светодиодите се захранват и светят с ТОК, а не с напрежение. Добре е да си регулираш яркостта с CV, а не с топлина на покрива за 9В стабилизатор и с късо на резисторите. А да го сравняваш със старите лампи от 200 мА си е направо безпредметно. Едва ли и ти си очаквал резултатът да е по-лош от старото.

По същество - реализацията ти за лампите ми хареса много. Готово, евтино и изпитано решение. Изпълнено чудесно в домашни условия лично от теб. И е хубаво че го споделяш във форума. Вярно е че е само за DCC, че всички лампи са ти на един канал и няма възможност за ефекти в разни купета и т.н., но обикновено това са разни ненужни глезотии без значение в твоя случай.
« Последна редакция: 03 Декември 2017, 16:46:51 от mitko0888 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #11 -: 03 Декември 2017, 17:54:50 »
Днес просто не ти е ден...и спирам, защото те уважавам и разбирам! :hi:
Няма да те опровергавам, макар в не всичко да е така, както казваш. Казах вече - всичко е въпрос на вкус. Понякога старото,
не е за изхвърляне, защото се е доказало в работата. Новото си има свойте недостатъци, къде от бързане, къде от евтиния, къде по други фактори. Но то също има свойто място в бъдещето. И това е основната разлика м/у двете - търпимостта им едно спрямо друго. Толкоз по въпроса...

А Дред, е показал на старите вагони ( Пиковския),
както той го е нарекъл - "луминисцентно" осветление по купета -
паленето е много правдиво. Ако подмени някои от светодиодите
 с топло бели, вместо "лунно бели" ( слънчево и лунно са
нарицателно) ще има и "различни купета" ( без тоалетните).

 Това го кефи, това си е направил, въпреки че го смяташ за глезотия!
 :stop:

ПП.
За това, че светодиодите работят с ток, а не напрежение,, те подкрепям напълно!!!!
Продължавам да издирвам, работещи ярко на  >5ma както някой тук заяви
"авторитетно", но за сега намирам само стандартните в рамките
на 5-20 ma. Разликата е в излъчваната мащност, като последния рекорд е от Филипс - при ток в стандарта, отдава мощност от 130 миливата!!!
« Последна редакция: 03 Декември 2017, 18:02:55 от pach »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #12 -: 03 Декември 2017, 20:55:47 »
 Благодаря момчета за отговорите, наи-вече на Pach понеже сподели още линкове на разработки  :good:. На мен от доста време ми е ясно, че диодите се управляват по ток, но с направените преди това тестове над тази лента, на захранващ блок с директно право напрежение, най-ми хареса как светят на 9В , иначе на места светлината се вижда през пластмасата. И на платката не съм пробвал да им намалям или увеличавам времето на светене с cv та/дефолтно е 8на 8 ms/.  Когато им регулирам напрежението в по ниско от номиналното им, забелязах огромна разлика в тока при по-нисък пад. Греене почти не се усеща за цяла вечер работа в неотопляема стая :). Отделно стабилизатора пази ако тая ULN пробие, тези изправени 20тина волта да не попаднат на процесорчето, че надали ще удържи. Пък и винаги е по добре, да има място за елемента на платката, и да му пернеш шунта. Иначе в един чешки сайтhttp://www.fucik.name/masinky/vagon/ , човека си ги управлява директно -мисля, че HEX са е същия, не съм сигурен.
 ПП.
Off-Topic:
Отдавна моделистите по света знаят, че DCC централите и бустерите е най-добре да ги захранваш с импулсно стабилизирано захранване, а не с прост трансформатор. И ако ти трябват няколко бустера, използваш няколко еднотипни (еднакви) стабилизирани захранвания. Не е нужно да са от лаптоп, има достатъчно "адаптори" на 18V, за 2 или 4.5А, стабилизирани, филтрирани, със защита, малки и леки. И аналогово да искаш да правиш, ако разчиташ на 300 вата траф значи си доста далече от истината.

 Pach е написал за AC . Там разните му релета и ключове няма ли да ги разделят галванично различните товари?
 
« Последна редакция: 03 Декември 2017, 21:06:08 от dred77 »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #13 -: 04 Декември 2017, 16:54:26 »
Цитат на: pach link=topic=5032.msg109724#msg109724 date=1512316490
Продължавам да издирвам, работещи ярко на  >5ma както някой тук заяви
"авторитетно", но за сега намирам само стандартните в рамките
на 5-20 ma. Разликата е в излъчваната мащност, като последния рекорд е от Филипс - при ток в стандарта, отдава мощност от 130 миливата!!!

Оффтопик...
      Първо, изобщо не си уточнил за какъв светодиод и с какво предназначение става дума. Но като те знам, явно искаш с един светодиод да направиш зенитен прожектор за ПВО.  :sarcastic: &bgflag А на траф 300 вата чушкопек ли ще връзваш??? И няма да питам на кой точно макет си го сложил, щото не вярвам изобщо да си го направил /освен ако ония "леваци" от Вундерленда не са прибягнали до твоите "умения", ама едва ли... /. Имаш ли елементарна представа какво може да се захрани в ЖП моделизма с такава мощност? Май не...  :fie:

А иначе...
     Аз поне по-големи захранвания за модели /заводски/ над 100 VA не съм виждал. А и надали трябват при положение, че и бустерите /заводските/ са за 5 ампера... А всеки бустер си изисква отделно захранване... Най-малкото за разделяне на общото натоварване...

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #14 -: 10 Юни 2018, 01:38:20 »
 Продължаваме с осветление на пътнически вагони Schicht  : ,,, със 1000uf keep alive, https://www.youtube.com/watch?v=-Qa2TJiyKfI. А това се получава при обърнат изправителен кондензатор :) https://www.youtube.com/watch?v=EnyDm2CVT0Y. Интересното е, че с NanoX го няма това премигане, при загасени лампи на вагона /ако са пуснати няма никакъв проблем/, при Roco се вижда ефекта. Също така това се наблюдава само и единствено / поне при мен/ с декодери с railcom, което естествено може да е съвпадение.