Автор Тема: Led осветление на вагончета  (Прочетена 23667 пъти)

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #15 -: 10 Април 2020, 01:22:44 »
 "Внимание: тази тема не е активна от 120 дни.
Може да продължиш с отговора си или да създадеш нова тема."
 Може би не е твърде интересна тема, но на някой може да му даде някоя идейка! Ето едно предложение за изработка на осветлене /dcc/ на двуетажни вагончета.
 Схемата е взаимствана от гореспоменатия испански сайт:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/home_en.htm
 Схемата:

 За да няма прекъсване от зацапани колела или релси може да се избере измежду един от двата KeepAlive /KA/, като вторият вариант с ценера и 0,22uf- те кондензатори едва забележимо отслабва светлината при загуба на контакт, но пък държи доста по-дълго.
 Положил съм две парчета разпенено пвц, под които се скриват декодера и кондензатора:


 Следва смяна на  резисторите на диодната лента с 4.7Kom и залепянето на четирите ленти /едната е отдолу под втория етаж седалки/


 Окабеляването-2 пина от единия до другия край на вагона /масата на KA и минуса на малката лента от ULN-a/

 Следва токоснемането, две лентички 0,1мм и квадратче от 0,3мм месинг

 Крайният резултат:


 И подобно едноетажно Roco :




pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #16 -: 10 Април 2020, 11:02:22 »
Чудесно е станало!!! Супер си!!!
 :hi: :clapping: :nyam:
С коя пограма си изчерта схемата за РСВ и по кой метод си ги направи самите тях?

 :drinks:

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #17 -: 10 Април 2020, 21:44:00 »
Цитат на: pach link=topic=5032.msg118293#msg118293 date=1586505742
С коя пограма си изчерта схемата за РСВ и по кой метод си ги направи самите тях?
:drinks:
Програмата се казва Proteus /на снимките се вижда, че в момента ползвам 8/, има я в руските торент тракери щото иначе е платена :)
Голямо нейно предимство е, че лесно си правиш цоклите на даден елемент от размерите в pdf-а му, лесно се конфигурират пиновете му.  С две думи дори в библиотеката на версията на програмата да липсва DIP16 или SOP8 примерно лесно можеш да си създадеш цокъл според размерите с които разполагаш.
 Има Auto router- сама да си начертае пистите, но аз я ползвам за леки платки /не дънни :)/ и го избягвам, понеже може да ти перне и четирислойна платка ако му разрешиш в настройките :)
 Има и симулация на Hex Файлове, ако в проекта разрешиш това.  Вкарваш HEXа и начертаваш схемата може да ти симулира в програмата-нещо като развойна среда. И да видиш дали е верен кода.
 

 Метода за платките е добре познатия с ютията /не 9мм-тровата/ и преносната хартия, като може лесно да си направиш накуп една до друга 10ина платчици /програмата лесно прави и това с копи паст :) , има избор кои пътеки да ти принтира /Top , Bottom / огледално или не и т.н.
« Последна редакция: 10 Април 2020, 22:00:12 от dred77 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #18 -: 10 Април 2020, 23:22:09 »
 Това с НЕХ-кода е много удобно. Не знам обаче с какво отваряш
гербер файловете за проверка и заключване? Фрези и рицвани РСВ прави ли? Версия 8.9 май имаше като допълнение макрос за Windows с мултиплициране, без да се налага copy/paste. Не съм сигурен обаче в основния файл или при гербер-а се ползва.

Иначе аз не се доверявам на готовите библиотеки,
тъй като са правени от студенти и рядко са точни.
Предпочитам сам да са ги правя, щото така или иначе
се налага да променям площадките и ваите за СМД-та,така
че и в сервиза да могат да работят с тях на ръка.
 Дори за код 202, щото ползваме микроскопи от Йена.

С какво ецваш - трихлорид или киселина?

LDimitrov

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 123
  • Рейтинг: 279
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #19 -: 13 Април 2020, 11:58:10 »
dred77, благодаря за споделянето и поздравления за резултатите!
Тъй като ми е актуално в момента (копая усърдно трета седмица), да попитам нещо: по снимките нещо загатва за сигнални светлини, но в текста не ги виждам упоменати. Ще има ли такива ако декодера позволява и как/къде ще монтираш диодите?
Благодаря предварително и успехи в борбата!

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #20 -: 13 Април 2020, 20:54:25 »
Цитат на: LDimitrov link=topic=5032.msg118339#msg118339 date=1586768290
Тъй като ми е актуално в момента (копая усърдно трета седмица), да попитам нещо: по снимките нещо загатва за сигнални светлини, но в текста не ги виждам упоменати. Ще има ли такива ако декодера позволява и как/къде ще монтираш диодите?
Благодаря предварително и успехи в борбата!
По вагоните, които съм правил не съм слагал такива, просто боядисвам световодите с червенко, и когато вагона светне, там святка червена светлина. Този самият декодер има 4 изхода и ако ще се правят отделни подсветки за сигнални светлини, автоматично остават 2 изхода за  главните светлини. Естественно че пак става, но няма да е ефектен Fluorescent ефекта. Или трябва да се сложи втори модул с джъмпери примерно при програмиране, за повече изходи.
 Иначе всеки изход можеш да си го пуснеш както искаш :напред, назад, постоянно, с F0, F1, F2 и тн.

  Ето един декодер с много изходи, за съжаление /поне аз не намирам/ не се продава цял, а като отделни компоненти /платка, процесор и т.н./

 От тук:https://www.fichtelbahn.de/prod_dccrail4.html. :hi:

ПП. Най-отдолу има download с всичко необходимо за направата им /pcb, scheme, firmware/
 
« Последна редакция: 13 Април 2020, 20:59:00 от dred77 »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #21 -: 13 Април 2020, 22:12:55 »
Цитат на: dred77 link=topic=5032.msg118343#msg118343 date=1586800465
Или трябва да се сложи втори модул с джъмпери примерно при програмиране, за повече изходи.
Като във същия този сайт на Paco има и доста интересно решение за такива допълнителни светлини :

 Светлини назад, напред и  искрене на колелата при спиране.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #22 -: 16 Май 2020, 00:01:03 »
  Още леко да ви досадя с въпросните Piko вагони, едва днес снимах клип, на вагончетата в действие. Трасето не е чистено от месеци, и въпреки това доста добре се държат:
 https://www.youtube.com/watch?v=ee1QdXIMGwk&t=2s /няма мигане и сривове/.
 Естественно малко по късно вече си имаха "друг собственик"- и без това тези NS "хич не ми се вписват с другия подвижен състав" :)  :(  :), пък и като се сетя сега, сета го купих заради  BWL,BWR стрелките та така :) :

 Вижда се, че светят добре и при DC, но естественно святкат, при потегляне на влака.
 Два часа по късно:
 
 Друго нещо което ми направи впечатление, е че когато са на Piko релсова с-ма, се чува специфичното "пеене" на колелата /тракат/, при Trix-са от снимката, релсите все едно са заварени и се чува само съскане. Тези дни ще пробвам на Roco релсите, че ми стана интересно :).
 
 

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #23 -: 16 Май 2020, 07:56:19 »
Сигурно Трикс-овия път е безнаставов, а машиниста
знае къде да кара!!!
 ;D
Всичко свети на масата! Поща, пътник...46-та!
Там до депото май се мерна и една 42-ка!?
 :drinks:  &bgflag

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #24 -: 16 Май 2020, 09:32:18 »
dred, все се каня да питам, как му сменяш адреса на вагона, ако е сам на релсите?

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #25 -: 16 Май 2020, 09:54:40 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=5032.msg118760#msg118760 date=1589610738
dred, все се каня да питам, как му сменяш адреса на вагона, ако е сам на релсите?
Не мога  да разбера въпроса, какво имаш на предвид-"сам на релсите", на Prog.Track ли? Сменям го като на локомотивите по принцип. Със Z21  е  леко тегаво, понеже не винаги ги чете /заради ниската им консумация-"Decoder is not able to create enough current load for ACK signal"/ и чакам около 30сек да даде ERR2, и после си приема програмирането.
 При по ниско напрежение на релсите Nanox централата повечето ги прочита и с GenLIUsb ги запазвам на компютъра, ама там пък с кабелите е малко по тегаво,
"то човек  угода няма" :)).

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #26 -: 16 Май 2020, 15:44:15 »
Цитат на: dred77 link=topic=5032.msg118761#msg118761 date=1589612080
...  понеже не винаги ги чете /заради ниската им консумация-"Decoder is not able to create enough current load for ACK signal"/ и чакам около 30сек да даде ERR2, и после си приема програмирането.
...

Е за това питах.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #27 -: 11 Януари 2022, 11:43:33 »
 След повече от 120 дни.., реших отново леекичко да досадя, с малко по-различни вагони от показаните по-напред в темата.
 Попадна ми в ръцете този сет на Roco : http://www.bahn.hfkern.de/Roco/Dt_Et485.html, вагонът Roco : 44250
 За осветяването избрах диодна лента, на която прекъснах минусовата клема /за да се разпредели товара/:

Два кондензатора от по 1000Uf, осигуряват около 5сек. безконтакност:

 На лентата ограничителните резистори са заменени с 8k2, няма нужда от рязане на спъващите пластмаси на тавана-светлината добре се разпределя.
.
 Крайният резултат:

 Платката:


 
Линк към целият албум                                     
 

пп.Понеже поръчах доста платки, ако някой от форума прояви интерес, ги предлагам на така да се каже на символична цена /на лични/, може и готов декодер, но ако става въпрос за огр.бройки.
 Другаде обяви и тем подобни няма да публикувам, понеже искам само да стимулирам "съфорумците" . :hi: :drinks:
 
 

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #28 -: 31 Януари 2022, 00:42:10 »
 За да не оставям темата по "долни гащи", въпреки че е така да се каже доста изчерпана, ще ви покажа перипетиите покрай въпросният VT85 сет.
Най голям проблем беше смяната на различните светлини, в един светловод на въпросната мотриса. След доста проби, платчици, покрития на червеното в права посока, стигнах до извода, че няма как да "изгасиш туй що не гасне"... от Вазов май беше :)....и трябва тотално разделение на светлините:

 Червените диоди се вкопават до светловода, белите се закрепят до старите дуки.
 Декодерът /доста огромен/ беше сглобен за пиковска мотриса, тука стана добре на вагона.
Локомотивът, след почистване и профилактика на колектора и четките на, 5полюсният мотор направо замърка с китайски декодер. Бях му предвидил някакво  ESU, но не се събра-доста по-широко е/близо 1/3/.


 Вагонът:



 Естественно, че си трябва и помощ:


Трябва всячески да се поощряват мъниците..................:)



https://youtu.be/RFXOtk8agy0
 

ПП. Следва "осветяването" на Roco DR вагони, основна заслуга за които има съфорумец-refil, на който отново Благодаря за коректното отношение  :hi: :good: :drinks:





pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Led осветление на вагончета
« Отговор #29 -: 31 Януари 2022, 01:27:04 »
Ах, чудесно представяне на осветяването в мотрисата! А самоделния дешифратор много ме кефи!
И мъника е голям сладур - да сте живи и здрави всички у вас!!!
 :drinks: :clapping: :clapping: :clapping: