Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control

Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco

<< < (5/13) > >>

Best Ripper:
Други възможности на програмата  Z21 Maintenance

       Освен отключване на безжичната комуникация на централата програмата Z21 Maintenance позволява и други възможности. Както може би сте забелязали в програмата има няколко прозореца един върху друг. При несвързана централа те са 4, при свързана стават 7 /за z21 Start – за другите не знам/. Отключването е на първия – Status.

Обновяване софтуеъра на z21/z21Start/Z21

ВАЖНО: Софтуеърът на централата може да се обнови и без отключена мрежовата комуникация!

     След осъществяване на връзката с централата по мрежата може да се обнови софтуеърът й. Това става в прозореца Firmware update. Влизате в него и виждате това:



     Над лентата се вижда съобщение до коя актуална версия може да се обнови /към датата на поста това е 1.30/. Само натискате бутона вдясно Update и процесът започва. Времето му е до 15 сек. Ако всичко е наред, излиза това съобщение:



    Давате ОК и сте готови. Ако влезете на първия прозорец Status, ще може да видите версията на софтуеъра.

Обновяване софтуеъра на multiMAUS 10810

ВАЖНО: Софтуеърът на „мишката“ може да се обнови и без отключена мрежовата комуникация!

     След стартиране на програмата влизате в прозореца multiMAUS. Виждате следното:



     Най-отгоре е съобщение с версията, до която може да се обнови. От падащото меню може да изберете езиковия интерфейс на „мишката“ /не на централата!“ Може да избирате различни комбинации от 4 езика или да не променяте досега съществуващите. Има и на руски, но преводът не е на кирилица, а на шльокавица – с латински букви. Има отметка само да се сменят езиците със запазване на старата софтуеърна версия – по принцип не трябва да се маркира. В долната част има съобщения какви нови възможности ви дава новата версия.
     Най-важният надпис е удебеленият в средата на прозореца. Докато нормалният порт на „мишката“ е X-Bus на предния панел на централата, то при ъпдейт на софта тя трябва да се включи в R-Bus порта отзад! Ако там има включено нещо, то се изключва и мишката се поставя на негово място /там стоят модулите за обратна връзка или нещо друго/. Изчаквате мишката да се разпознае и активира от централата и натискате бутона вдясно Update. Обновяването трае няколко секунди. Накрая излиза следното съобщение:



     Успешното обновяване на софтуеъра на мишката може да се провери в нейното меню в раздел Настройки – Инфо – Софтуеър. Към момента на поста последната версия е 1.04.

Промени в настройките на централата

В прозореца Settings имате достъп до основни настройки на централата.



     Изходното напрежение към трасето не може да се регулира в z21 /може само в Z21 „черна“/. Може да изключите някой от двата протокола – MM или DCC /заводски са включени и двата/. Може да изберете какво да прави бутонът Stop на централата – да спира напрежението към трасето или да реагира като при късо съединение. Може да избирате обхвата на късите DCC адреси – от 1 до 99 или от 1 до 127. Двата плъзгача долу регулират бързодействието на централата при късо съединение на трасето /левия/ и за късо в извода B-Bus. Вдясно горе по заводска настройка са маркирани 1 и 3 позиции – активиране на Railcom и управление на декодери за аксесоари. Според мен е добре да се маркира и последното – При стартиране централата да влиза директно в режим Stop /синя мигаща светлина на индикатора/, защото не се знае при включването й какви настройки са останали в локомотивите /когато имате макет например/. И да няма хукване на влакове насам-натам и катастрофи. Настройките за програмиране най-долу е по-добре да не се пипат без нужда. При евентуална промяна натискате бутона Write. После с Read може да проверите дали е приета.

Смяна IP адреса на мрежовата карта на централата

В прозореца IP Settings може да промените настройките на мрежовата карта.



    За целта трябва да се натисне бутонът Accept, иначе писането в полетата е спряно. Излиза предупредително съобщение, че производителят не отговаря за възникнали проблеми от смяната на адреса. Ако натиснете „Не“ – отказвате промените, ако натиснете „Да“ – достъпът до полетата се позволява. Може да смените IP адреса с друг на ваша си отговорност. Възможно е да се загуби връзка с централата, да се наложи пренастройване на рутер и приложения за смартфон/таблет. С две думи – не е препоръчително без нужда да променяте настройката.



Извод R-Bus

     В прозореца R-BUS се правят настройки на модул за обратна връзка на Роко 10787.



     По подразбиране е активен режимът Feedback bus. Не знам обаче някой у нас да ползва такива модули. По-интересното е, когато се избере режим XpressNet. Тогава R-BUS изводът се превръща в трети X-BUS, където може да се включи трета „мишка“ с преходник №10758, а със съответни разклонители  – още много. Обаче много се съмнявам да има полза от 10-20 включени мишки към централата.



ВАЖНО: Ако сте променяли режима на този порт на XpressNet, при обновяване на mutiMAUS задължително трябва да го върнете в Feedback bus.

CV Programming

    В този прозорец може да програмирате декодери/локомотиви. Вдясно трябва да изберете режима. По подразбиране е маркиран DCC Direct CV mode, който обаче излиза, че трябва да е за централа с програмна релса /излиза съобщение, когато задържите мишката върху реда/. Би трябвало за z21 да е маркирано второто – DCC POM loco-decoder /при задържане на мишката излиза съобщение, че ще се програмира на основното трасе/. Има възможност за въвеждане на готов файл с настройки по CV-та. Файлът е с разширение .csv.



      Нататък ще пиша за мобилните приложения към централата, които осезаемо подобряват възможностите й, както и повишават заслугите й. С това приключвам  тази част. Който има да добавя нещо, да се чувствува фрий да твори.

Best Ripper:
Изтегляне на приложение за външно безжично управление. Свързване на централата с външно безжично управляващо устройство

       Описанието ще бъде правено в централа z21Start /отключена/, свързана с безжичен пакет на Роко 10814, без използването на интернет. Въпреки че има програми за Apple продукти и за Android устройства, ще се описвам работата само с вторите, тъй като нямам устройство от първите. Така че който има iPad&iPhone и желание, да заповяда да се включи в темата. Приложенията за двете система има в съответните онлайн магазини и са безплатни.

Забележка: Написаното надолу важи напълно и за z21 /без Start/, и за Z21 „черната“.

       Отключената централа z21 Start се свързва с рутера /описано е в по-горните постове/. След включване на двете устройства и изчакване за тяхното свързване помежду им, се използва Android устройство – смартфон или таблет, с което възнамерявате да управлявате централата. Ако се колебаете кой от двата типа да е то, мога да ви кажа, че управлението с таблет е доста по-лесно и удобно заради по-големия екран.
       Принципно централата с нейния си рутер не се свързват с интернет и работят независимо от него. Но за външното устройство е необходим интернет поне да се изтегли и инсталира нужното приложение. За Android устройства се влиза в Google Play Магазина /през домашния рутер, през мобилен интернет и др./. В търсачката се намира приложението Z21 mobile. Ще го познаете по картинката по-долу. Сигурно ще попаднете и на други приложения за управления, но описанието ще е за тази програма на Роко. Изтегляте и инсталиране приложението във всяко устройство, с което възнамерявате да управлявате централата. Приложението е еднакво за z21 и Z21. Размерът му първоначално е 15-тина MB. След това може да преминете към свързване с централата.



       Свързването на устройствата /и телефон, и таблет/ става по един и същи начин. Също така може да настроите и двете устройства /а и повече/ за работа с централата пред безжичната връзка на рутера. На теория могат да се включат 155 устройства за управление на централата при стандартната настройка на рутера TP-Link в заводския комплект /от адрес  100 до 255 без адрес 111, който е даден на z21/. На практика броя на възможните свързани устройства може да го определим като „напълно достатъчен“.
       В работещ телефон/таблет първо трябва да проверите дали е включена WiFi връзката му. Това и занапред трябва да правите при опит да се свържете с централата, тъй като много често потребителите изключват тази връзка за икономия на батерия. Ако връзката не е включена, я включвате.Търсачката на безжични мрежи ще ви открие най-вероятно голям брой рутери в околията /особено ако сте в апартамент в блок/. Вие обаче ще трябва да търсите и намерите този на вашата централа. Как да го откриете…



Заводски рутерът има поставен стикер на дъното, където има важна информация за него. Това е сериен номер, MAC адрес /обикновено не трябва, само при специални случаи и настройки за напреднали потребители/ и парола на безжичната връзка. Пише и моделът му, но това не е важно. Рутерът TP-Link от 10814 има заводски въведено ново име, което го идентифицира в търсачката на телефона/таблета. Името, под което трябва да търсите рутера на централата е: Z21-долна черта-ХХХХ, като ХХХХ са последните 4 цифри от серийния номер на рутера. Когато сте до него, сигналът му е най-силен и обикновено излиза най-горе в списъка. Естествено, ако имате друг домашен рутер, към който вече сте правили свързване, най-вероятно телефонът/таблетът автоматично да се свържат с него. Вие обаче търсите този на централата по името по-горе. Натискане свързване към него и ще видите съобщение за въвеждане на парола. Тя е на стикера отдолу на рутера – засега са 8 цифри. Въвеждате ги в Wifi връзката и чакате съобщение, че сте свързани.



Забележка: Ако ползвате домашния рутер за управление на централата, просто трябва да свържете LAN кабела от централата в него и да осъществите връзка с него. Ако вече сте се свързвали, е достатъчно само да включите WiFi на устройството и централата в рутера и връзката е готова.

Best Ripper:
Работа с мобилното приложение – първа част

     След инсталиране и осъществяване на връзката с рутера на централата приложението Z21 mobile се стартира. Появява се следния прозорец /на смартфон/:



Тук може да щракнете върху INFO, за да проверите състоянието на връзката ви с рутера и централата.



На първия ред в зелено трябва да пише ONLINE. Ако свети в червено OFFLINE, значи няма връзка. Проверете си настройките, безжичната връзка, към кой рутер сте свързани и пр.

Приемаме, че свети зелено. Връщате назад и натискате Control Panel. Влизате в следния прозорец:



     Още с инсталиране на приложението се зареждат 8 роковски локомотива, от които един е DemoLok. Въпросните локомотиви заедно със заводските си настройки по декодер са въведени в управлението. Те са изобразени в долната част на екрана, като с плъзгане надясно и наляво може да ги превъртате до избиране на желания. /Друг е въпросът дали точно тези имате, още повече че много хора ползват модели на различни производители/. Друг начин за избор на локомотив е влачене нагоре на „езика“ в средата на лентата и въведените локомотиви излизат в таблица от два реда – с имена и картинки. Щракате върху желания, прозорецът се затваря и се връщате на управление.

МНОГО ВАЖНО: За да се управляват локомотиви и други устройства, задължително те трябва да имат монтирани декодери! Без декодер не може да се управлява нищо в z21 или Z21! Старата хватка от MutiMAUS да се карат аналогови локомотиви на адрес „нула“ тук не работи.

      Над лентата с локомотивите вдясно е картинката на избрания за управление локомотив, от двете страни на нея са двете стрелки за обръщане посоката /активната свети зелено/, а над нея вдясно до горния край е плъзгача за скоростта на локомотива. В долния й край вляво в началото на скалата е бутона Stop, който важи само за управлявания локомотив. Вляво до скалата за скорост са двата панела на функционалните команди, които са един върху друг. На всеки прозорец има по 12 бутона /общо 24 команди – светлини, звуци и пр./. Най-горе в средата в червено е бутонът за авариен стоп на цялата централа, а вдясно – иконата на безжичната връзка. Ако има връзка, върху нея стои зелена отметка, ако няма – червен хикс. По десния край на екрана до скалата за скорост има 1 или 2 бутона в зависимост от локомотива. На горния е изобразена влакова стрелка и с нейното натискане се влиза в този прозорец, откъдето се управляват стрелките по трасето /и за тях трябва декодер/:



     Ако обаче притежавате роковски локомотив с вградена камера, то под горния бутон се появява друг – камера. В програмата заводски е зареден локомотив Electric locomotive 1116 202 “Railjet” with cam, ÖBB с кат. №73234 и ако го притежавате и той е правилно свързан, може да наблюдавате от кабината на машиниста. При телефон обаче образът от камерата закрива управлението.



     В общи линии управлението е интуитивно, но не много удобно поради недостатъчно място. Лесно може по грешка да се сбърка с боравенето на плъзгача за скорост в долния му край – нежелателно натискане на бутона Stop или смяна на посока. Проблем създава „езикът“ на лентата с локомотиви, който закрива средата й. Ако при превъртане той се падне върху локомотив, то той трудно се избира – трябва леко да се премести встрани.

Добавяне, редактиране, изтриване и др. на локомотиви

      В началния прозорец на приложението се избира Settings.  Влиза се в този прозорец:



Избира се първото горе – Locomotive Settings.  Влиза се в този прозорец:



       В него е списъкът с всички въведени модели, като те могат да бъдат разделени на 4 групи по вид – влакове, локомотиви, вагони и аксесоари. По подразбиране се дава общ списък. На всеки ред в вляво е картинката на модела, до него вдясно е адресът му след знака #, името му /може да се пренесе и на втори ред/ и накрая има отметка „чавка“. Чавката означава, че съответният локомотив, влак и прочие е активен – излиза в лентата долу в прозореца за управление. Ако тя се премахне, локомотивът не се изтрива, но не може да се види и зареди за управление.
       Добавяне на нов локомотив става с натискане на бутона „плюс в кръгче“ в горния десен ъгъл на екрана. Излиза питане като какъв модел да се въведе – избирате си.



       Въвеждате задължително име, адрес и максимална скорост /която се появява над плъзгача за скорост в управлението, но не е вързана с реалната скорост на модела/. При добавяне на нов локомотив той се активира автоматично – малката синя лентичка в бутона Active – може и да го деактивирате. Избирате протокол за управление – ММ или DCC, стъпки на декодера, изписване на скоростта в км/ч, мили/ч или стъпки. Ако локомотивът е с камера – маркирате Video-Loco.



Следват двата бутона – за настройка на функционалните бутони и за движение.



     С Modify Functions влизате в прозореца на двата функционални панела от управлението, които тук са един до друг. С щракане върху всеки бутон излиза ново подменю, където може да избирате типа команда – постоянна, импулсна или за време.



      Най-долу са: вляво меню с много картинки, даващи ясна визия за командата, в средата – бутонът, за който е картинката, а вдясно е бутон за тест на настройката.
      Връщайки се назад чрез бутона Traction Settings влизате в настройките за движение. Горе вдясно задавате посоката на движение за съответните настройки по-долу. С бутона „плюс в кръгче“ получавате достъп до задаване на стойностите за движение. Вляво се задава номерът на дадена стъпка, а вдясно – секундите за нейното достигане. Може да се зададат множество такива настройки.



      Връщайки се обратно, най-долу следва иконата на локомотива. Щракайки върху нея може да изберете от съществуваща снимка в галерията на телефона или да направите с камерата му.



     Редактирането на съществуващ локомотив става отново през Locomotive Settings. От списъка с локомотиви /без значение дали са активни/ щракате върху желания и ви излизат настройките, описани току-що за въвеждане на нов. Само че тук има съответните стойности. Променяте каквото искате и връщате назад. При излизане от прозореца настройките се запаметяват, бутон за потвърждение няма. Няма и за отказ обаче.
     Изтриването на локомотив става от прозореца със списъка. Горе вляво до бутона за нов локомотив има бутон „молив с гумичка“. Натискането го и влизате в следващия прозорец:



     Тук пред всеки локомотив има пътен знак „забранено влизане“ – червен кръг с бяла черта. Натискайки върху желания локомотив, излиза питане за потвърждение на изтриването. Вдясно на всеки ред има по две стрелки – нагоре и надолу. С тях чрез влачене може да пререждате локомотивите в списъка. Излизането е със същия бутон, с който се влиза в този прозорец – само че сега той вече изобразява карта с памет /или дискета/.

Забележка: Единствено пред DemoLok няма червения знак и той не може да бъде изтрит /поне аз не успях да намеря начин за това/. Възможно е приложението да изисква минимум един локомотив, за да не дава грешка. Нямам представа защо е направено така. Хубавото е, че въпросният демолок може да се редактира и в него да се зареди нов.

mitko0888:

--- Цитат на: Best Ripper link=topic=5036.msg109954#msg109954 date=1514287481 ---
МНОГО ВАЖНО: За да се управляват локомотиви и други устройства, задължително те трябва да имат монтирани декодери! Без декодер не може да се управлява нищо в z21 или Z21! Старата хватка от MutiMAUS да се карат аналогови локомотиви на адрес „нула“ тук не работи.


--- Край на цитат ---

Ау какви лоши хора направили тази лоша  централа z21 ...

Ама ти верно ли така ги учиш твоите приятели - да карат аналогови локомотиви на адрес 0 с роковска мишка?

Best Ripper:
Аз не, за разлика от тебе. Роковски мишки изобщо не ползвам и нямам намерение да ползвам. Това за адрес 0 лично не съм го пробвал, само съм го чувал от други моделисти. Ако нещо са ме излъгали - сърди се на тях. Значи и те толкова разбират. Но ти като най-вещият може да обориш и въртенето на Земята...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия