Автор Тема: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco  (Прочетена 36489 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #45 -: 29 Декември 2017, 10:05:31 »
      Специално за mitko0888, който явно още не е разбрал – написаното от мен се отнася изключително за обикновени и начинаещи потребители. Той както винаги залита по крайностите, безсмислените и ненужни неща. То и за това си има обяснение…
      Изобщо нямам никакво намерение да се занимавам с безсмислиците и неверните неща, които той е изписал тук и изобщо. Още по-малко пък да твърдя някакви проценти на вярност. Нито имам желание, нито имам време, нито виждам смисъл… Единствено съжалявам, че пуснах темата. Трябваше да си я ползвам за мен и за желаещи да четат…

     Във връзка с горното искам да задам няколко въпроса, нещо като анкета, колко човека в България досега са използвали разни неща. Искам дебело да подчертая – досега, към днешна дата! Разни засилки, идеи, проекти и прочие напъни в бъдеще време много сме ги чели и слушали тук, говорим за нещо реализирано. Та ето и питането:

Колко души в България реално са ползвали и ползват следните неща в домашни макети и трасета:

1.   Цифрово управление в DCC на стрелки, светофари, семафори и пр.
2.   Модули за обратна връзка, модули за заетост, броячи на оси… /в DCC/
3.   Цифрова маршрутизация в DCC
4.   Управление с Railcom, LocoNet и т.н.
5.   Компютъризирано управление с програма през PC или лаптоп /тук не влизат елементарните проби на един локомотив с няколко вагона по овалче/.
6.   Свързване на повече от една реална централа в мрежа /не само z21/.
7.   Ползване на бустери.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #46 -: 29 Декември 2017, 11:21:57 »
Специално за BestRipper мога да кажа, че който и да е в България (и не само), не е нужно да е жп-моделист, след като си купи (или са му подарили) z21, в стартов сет или отделно, може спокойно да си я включи и да се кара влакчетата, стига само да погледне ръководството, което върви с нея. Без въобще да е нужно да чете на писаното от BestRipper, което може само да го обърка и въведе в заблуждение, или пък да го откаже въобще да си я купува, защото нямала операционна система, не знам си какъв порт, не можела да прави нещо с mfx, каквото и да значи това.

А който иска сам да прави нещо с централата, освен да гледа овалчето на пода, сигурно освен за написаното от мен ще пита за портове, пакети, софтуер и други неща, но както казах това е извън възможностите на BestRippera и той едва ли ще го разбере.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #47 -: 29 Декември 2017, 12:49:56 »
   Хубав купон сте си заформили тука момчета.Слушам ви слушам ви в съседство пък реших и аз да потропам да вляза.Удобно ли е да поостана,че голям смях пада пък и гледам туршията ви свършила и нося.

  Специално за mitko0888.Не съм жп-моделист,но моделите ме кефят и си ги събирам.Много правилно BestRipper е написал една категория в която съм и не се обиждам от това ,а именно „масовия потребител“!Имам си прекалено много други задължения,занимания,ангажименти,хобита и едно такова ръководство ми е от полза  :victory:


                                                                    Весели празници и пътувайте с БДЖ  :yes:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #48 -: 03 Февруари 2018, 22:06:08 »
В Нюрнберг, от ROCO представиха последната си новост в програмирането и управлението на подвижен състав, както и аксесоари към моделните коловози, които са  работещи
чрез цифрови дешифратори (DCC & ...), а именно - " Z21App".
Мисля, че на този етап, няма нищо по-просто и лесно, при това
дори визуално ясно (като за дете) в програмирането,
като дори е с нужната помощ по съдържанието на всеки един бит
от СV по желание, в цифровите кодове. (както знаем всяко CV има поне един байт който съдържа 8 бит-а)
Графичното представяне на резултатите е още едно улеснение.
Не схванах обаче на техен таблет ли ще е, или самото приложение
ще е продавано, за  осъществяването на връзка със съответната станция Z21:
https://youtu.be/RuzzsPp-Obg
Страхотно начало за 2018 от фирма "ROCO"!!!
 :drinks: :clapping: :hi:

ПП. Ако от Роко или от руснаците се появи надстройка - да работи
и на руски език, от там до български език ще има само една крачка
« Последна редакция: 03 Февруари 2018, 22:21:29 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #49 -: 19 Февруари 2018, 15:27:55 »
Още малко в помощ:
https://youtu.be/VIKai6vfBVE
 ;D

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #50 -: 11 Ноември 2018, 23:06:23 »
 Чудех се къде да сложа поста и накрая реших да е тука. Best Ripper я направи за z21 все пак. Та понеже имам вързани към въпросната централа бустерчета, и при програмиране  тя няма програм и маин трак бях решил , че споменатото от Митко едно ключе няма да е достатъчно. Мислех , че всеки път при програмиране трябва да откачам бустерите. След няколко експеримента обаче се оказа, че въпросната централа при четене изобщо не изпраща нищо към бустерите , с което доста ми се издигна в очите. И наистина е необходимо само едно 4полюсно ключе:. Според мен това е ршението , ако има по-добри , ще съм благодарен да споделите. Естественно trackz21 и track buster са разделени.
 

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #51 -: 12 Ноември 2018, 08:53:39 »
Цитат на: dred77 link=topic=5036.msg113507#msg113507 date=1541970383
...
 След няколко експеримента обаче се оказа, че въпросната централа при четене изобщо не изпраща нищо към бустерите ...

Как позна че не праща нищо към бустерите? Остави два локомотива - един на трака към z21, един на трака към бустера, влез в режим на програмиране и запиши например CV3=1. После виж дали си махнал плавното ускорение само на единия или на двата (както аз си мисля).

Цитат на: dred77 link=topic=5036.msg113507#msg113507 date=1541970383
...
Естественно trackz21 и track buster са разделени.

Естествено че трябва да са разделени, ама на твоята картинка са свързани, или аз не я разбирам?
Какво ти е захранването на z21 и на бустера?
Какво става ако напарвиш късо между двете секции (локомотив стъпва с едната талига на секцията с бустера а другата талига си е на секцията захранвана от зетката?
« Последна редакция: 12 Ноември 2018, 09:00:46 от mitko0888 »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #52 -: 12 Ноември 2018, 10:54:59 »
 Пак повторих експеримента:

Вагона е към бустера с адрес 4, лока е към z21 с адрес 6

Докато прочита или програмира лока вагона не свети и от бустера се вижда ,че липсва специфичното премигане при приемане на команда. Дори да сменя адреса на лока, вагона остава с адрес 4.
Чак като z21 спре програмирането ,бустера възстановява захранването на вагона и нищо по настройките му не е променено.

 Та трасето ми е овал на който съм сложил разеденители някакви на PIKO.

От другата страна е същото. В дясната полуелипса е централата, в лявата бустера.Трябва да се спазва поляритета ,при обърнати кабели на централата или бустера , става точно това което Митко казва-едната талига на локомотивите при навлизане в прекъснатите релси окъсява спрямо другата.
Така май е по ясно:

В схемата Z21 и Buster са устройствата .

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #53 -: 12 Ноември 2018, 12:35:26 »
dred77, вагона на който и адрес да го сложиш пак ще свети стига да си натиснал бутона за светлините. Ако няма отделен декодер във вагона който да програмираш. Така, че пробвай с два локомотива, както ти казва mitko0888. Те за това се отървах от нея тъй като е орязана версия.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #54 -: 12 Ноември 2018, 13:32:56 »
TheJakal, дред си го е казал, че вагонът е на друг адрес, значи в него има декодер. Не вярвах че изключва бустерите по B-шината, но явно са го напарвили както трябва в този режим. За РОМ ще го пробвам и аз лично, там би трябвало всичко да остане да работи.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #55 -: 12 Ноември 2018, 18:15:48 »
Потвърдено с осцилоскопа: при програмиране в директен режим (CV mode) сигналът по B-шината се изключва. Освен това на В шината няма никаква дупка за railcom, има я само на жиците за релсите.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #56 -: 25 Март 2019, 07:19:48 »
Здравейте!
Имам няколко въпроса към тези които ползват таблет или GSM за да си командват (КАРАТ) локомотивите и с трите варианта на роковската централа Z21 (Z21; z21 - бяла и z21 Start).
Интересуваме, кое приложение от Google Play ползвате и да ли сте доволни от него:
01. https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.z21.app    -  Z21;
02. https://play.google.com/store/apps/details?id=vivid.planet.roco    -   Z21 mobile.

Този DCC калкулатор за адреси се оказа доста добре направен и който желае може да го използва: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ferrari.dcccalculator   -  DCC Calculator.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #57 -: 25 Март 2019, 07:49:09 »
Едното е по-старото, вече не се обновява. Другото, черното, е по-ново и актуално. Не ги ползвам "ежедневно", но когато ми е трябвало се оправям и с двете, новото като че ли рисува по-лесно трасето. И някои неща са му по-ясни.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #58 -: 25 Март 2019, 08:20:55 »
 Аз ползвам по-старото, понеже има по голяма оценка. Вкарал съм си снимки на локовете, и лесно се прехвърлят настройките от едно андр. у-во на друго, файлът е малък, независимо от снимките.
 Относно калкулатора, не мога да схвана какви кой знае сметки прави? За тези неща спокойно може да се ползва Уиндоуския.
 Пример: CV29 с включени /1/, bit1 и bit2  - стойност 6 :
.   :drinks: :hi:
« Последна редакция: 25 Март 2019, 08:23:31 от dred77 »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Цифрова централа z21/z21 Start „бяла“ №10825 на Roco
« Отговор #59 -: 22 Октомври 2019, 23:37:40 »
Цитат на: TheJackal link=topic=5036.msg113512#msg113512 date=1542018926
Те за това се отървах от нея тъй като е орязана версия.
Според мен разлика в двете централи по време на движение и програмиране няма, така или иначе и двете предават командите/или ги четат/ от декодера.  Най голямото предимство на Z21 поне според мен, е че програмира firmware на Zimo декодери. Все си е друго да набиеш нещо подобно: https://sounds.artol.sk/assets/samples/240_242.mp3 на Шкодичката, или това: http://www.zimo.at/soundprojekte/zimo/DI_R_DE_V60/V60.mp3
на V60 - 52.   :)

ПП. Единствен недостатък е четенето, и само то /програмира си ги/ на CV от "слаби консуматори" като Led вагони, ако искате да четете CV на функционални декодери ползвайте NanoX :http://usuaris.tinet.cat/fmco/download/NanoX-S88_manual_v3.pdf.