Автор Тема: 46 229 от донор ROMPETROL  (Прочетена 4398 пъти)

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
46 229 от донор ROMPETROL
« -: 29 Декември 2017, 12:02:39 »
   Ще поставя един текст написан от автора,които доста от вас познават.Вероятно на доста от вас,е и известно преобразяването на една ROMPETROL-ска машина в наша 46-та (от тази тема: http://www.scalemodels-bg.com/phpbb/viewtopic.php?f=13&t=4975). По мое настояване, за да не се губи преживяното и да не стои непълно начинанието, е описан опита с  „оживяването” на модела.Е приятно четене с автора :)

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

 „ По желание на Миро, споделям вътрешната преработка и наученото към момента. Тази информация няма място в стендовата тема, но може да е полезна някому тук, особено в избягването на някои глупости, които направих.

  Пиша долното, като недобре запознат със съвременния жп моделизъм и въз основа на малкото разбрано, докато си съчинявах пълнежа на локомотива. Затова, предварително се извинявам за евентуално допуснати неточности и заблуди.

    Избора на декодер беше съществено решение. Така както схванах ситуацията, хващаш някоя фирма за ушите и се абонираш за нея. Буквално! Причината е, невъзможността да ъпдейтваш (китна българска дума) софтуера на декодера с устройство на друг производител. Той проблема нямаше да го има, ако декодера беше без звук, ама...
В тази връзка, да споделя следните наблюдения – избрахме Zimo MX645P22, предлаган
също от Roco и Fleischmann, но си е Zimo. Тук научих че двете фирми са, да кажем, една и станцията Z21/z21 е разработена за тях от трета компания. Като капак, в новaта си продукция те ползват техника на Zimo. Станаха четири под една шапка и тук идва елемента на разсъждение: какво налага тази кооперация – вдъхваща увереност в бъдещето разрастваща се дейност или опит за оцеляване/налагане на пазара? Или най-вероятно, някаква хватка за намаляване на цените и конкуренцията? Не ги разбирам тези неща аз, затворих очи, представих си, че е за добро и предложих да вземем този декодер.

   Моите изисквания за модела:
    - 8 канала за светлини – фарове, прожектор, червена, осветление кабина. Това последното даже ми го натрапиха някъде в процеса на работа;
   - декодер с някакъв куплунг (не с жици или запояване).

  Причини за конкретния избор от техническа гледна точка:
   - 10 канала, с вариант за конфигуриране на всеки от тях и като автоматичен куплунг;
    - 2 логически канала, които може да се настроят за управление на севрозадвижване;
     - директно връзване на кондензатор към платката (няма да обяснявам защо е той);
     - връзка чрез Plux22 – лесно за поставяне/смяна (само да не се налага);
      - това, че има звук... абе, хубавото си е хубаво.

    Обаче, непреднамерено останаха 4 свободни канала и започна допълването (и глезотиите). При една поръчка за ABS профили по друга задача, бях видял евтини микро сервомашинки за летящи модели, и тогава си взех две за проба или да си ги имам. Това беше просто вариант – ако проработят тук.
   При последващи обсъждания на ситуацията, се спомена за автоматични куплунзи и понеже имахме точно два свободни канала, а пък те (куплунзите) за това са правени... Та, всичко се запълни, а аз се надявах поне чистачките да задвижа.
   Това „разкрасяване” и избора на декодера се преплитат във времето, пък уж съм ги подредил някак тук.

   И финалната инвентаризация (снимки - след няколко абзаца):
      1. Декодер Zimo MX645P22, покрай него поръчах и „комплект” проводници на Schönwitz;
      2. Адаптер PluX-MTC-SUSI-Adapter-Bausatz от TAMS Elektronik;
      3. Високоговорител Doehler&Haass; 8Ohm, 1W;
      4. От HobbyKing - Ultra Micro Servo 1,7g for 3D Flight (Left);
      5. Регулатор 2,5V - 8V, Pololu Step-Up/Step-Down S7V8A (от erelement, после от robotev – не питайте защо, сам ще си кажа);
      6. От Krois Modell - DKK Digital H0 Close Coupler (след умопомрачително ровене, четене сравняване).
      7. Светодиоди и резистори за тях – от различни източници. Всичко е изчислявано за 18V, по съвет на Best Ripper и добре че го послушах (ще има пояснения защо така).

    След прегледа на локомотивното съдържание, ще се отклоня малко и за управлението му отвън, после продължавам. Избрана е станцията z21 Start, с оглед изискванията на мястото където ще се ползва. Понеже, тя сама става само за подпиране на прозорец или врата отворени, трябва да се окомплектова с „фирмения” рутер. И това е, по-нататък всеки може да си я манипулира с какъвто „телевизор” има. Гледам, съществува тема вече за тези техники. Аз само да добавя един тънък момент, който може и да не е верен, но математиката казва друго.
    Бързото сравняване на Z21 и z21, освен няколкото допълнителни комуникации, показва възможността на черната да ъпдейтва Zimo-вските декодери. Обаче производителя на тези декодери, на собствената си страница, в момента предлага едно-единствено устройство (не станция) с такова предназначение – MXULFA. Дали случайно, точно то не се помещава в черната станция, а бялата да е (да не казвам „скопена”, че звучи некултурно) леко опростена?

    Да видим сега - при купуване на Z21 (черната), в кутията е самата Z, рутера и едно яко ;-) захранване. Двете последни техники се предлагат и отделно. Като ценоразпис, горе-долу сме приблизително така:
       -Z21 (черна) комплект – 399€;
       - рутер TP-Link + код – 42€;
       - захранване 10851 – 84€;
       - MXULFA – 193€.
    Действието събиране на трите долни компонента, дава резултат 319, което оставя за самата станция 80€. То бялата май се среща някъде за толкова, заедно с нейното обикновено захранване. Като махнем последното и условно приспаднем от цената към черната за допълнителните входове/изходи и сметката - вярна...
    За мен, отговора на горния въпрос клони силно към „да”, още повече, в упътването за станциите и на други места, се срещат: Zimo-decoder update procedure; Roco and Fleischmann decoders (manufacturer Zimo) и други подобни. А подходящата техника, както ми се струва, е само една. Всеки може да си прецени доколко съм познал резултата от това теглене. Но дали съм прав или не, не е от значение - за едни 5-6 звука, все ще трябва да се вземе дават още XXX€. Няма измъкване, пак ще пазаруваме. Като успокоение може да се приеме, че поне това устройство няма да работи постоянно заедно със станцията, а се ползва само когато е нужно.

    И стига в отклонение – връщам се на главния със свързването на пълнежа в една система и проблемите около това начинание. Пак ще ползвам горната номерация:
     1. Декодер – като цяло, очаквах просто да го забуча в адаптера и всичко да тръгне, светне, свирне, пуши и т.н. Е, може би без последното, точно да изпуши не исках. Оказа се малко по-различно и ще спомена три специфични момента:
         * 17V общ +. Може да се регулира софтуерно (намалихме я на около 14). За мен тази стойност е изненадваща, при подавани 13 към декодера, но вижте уводните ми изречения... Нямам и намерение да научавам, просто ще се съобразявам. Тук е момента да благодаря за съветите, относно изчисленията за светодиодите, които споменах. Ама дали да го правя, като знам колко бира пие...
         * отделни +5V за сервозадвижвания. На неочаквано за мен място, да се внимава там! (виж следваща т.5);
         * FO8 е под липсващия Index пин 11. Иска си запояване по платката за да го ползваш. Къде ще ходя - запоявах и него и петте волта, всичко към конектори обаче.


     2. Адаптер – идва комплект с 21МТС и SUSI конектори. Има различни варианти за включване на декодера (под или над адаптера) и това разминава номерацията на пиновете, но всичко е условно. В моя случай съвпаднаха и, като цяло, не съм имал проблеми с тази платка.


     3. Говорител - нямам оплаквания. Има една хартия, предпазваща лепящ слой, вероятно за монтиране някъде. Аз му сложих една мрежа и го нагласих на предвиденото за него място. Вижда се и декодера, на някакъв етап от интервенциите по него, както и други части. Включително модифицирания LC филтър, вариант 1.


     4. Серво - това са двете машинки. Едната малко не е на фокус, но едва ли е важно. Тук основния проблем беше в моето непознаване на материята и притесненията по този повод. Излишно – всичко сработи идеално, изпълняват каквото им каже декодера.


     5. Регулатора на напрежение - красота! Наложи се да натъпча и него вътре - по спецификация, горното сервозадвижване работи на 3,4-4,2V, а от декодера имаме 5. Аз предпочитам да следвам указанията на производителя за нещата които предлага, затова счетох за нужно да се добави. Естествено, недогледах откъде идват петте волта на декодера и съм го вързал към общия + при 17V. Тъпа моя грешка! Иначе издържа повече от час горкия, при максимално допустими за него, входни 11,8V (яко добиче!). Като някакво извинение ще посоча невероятното място от което се очаква да се вземат +5V – точно до спойката на един танталов кондензатор. Както и огромното количество информация в описанието на декодерите (да, всичките в една книжка) на Zimo. Но честно казано, там си е написано и нарисувано, така че стига оправдания – да си чел!
На едната снимка е заедно с LC филтъра, вариант 2.


    6. Куплунзи – нищо сложно: бобина, магнит и спазваш полярността, иначе просто няма да сработи. (Аз си ги белязах с пръстенче от изолацията на по-дебел проводник.) Всичко е вместено в корпус като на Kurzkupplung и единствено нагласих проводниците по дължина. Работи на 12÷22 V, затова общия + остана на 14, не ми се щеше да сме на долната граница, а и като цяло, някак по-лениво действаше там. Също си поиграх с „куката” – кривих я докато не ми хареса прикачването, че нещо вагоните бягаха от него. Отделно имаше настройки на движенията: как точно да изпълни uncoupling waltz...
Съществуват още две разновидности от DKK семейството – b и h. Освен, че са по-дълги с два милиметра, втория е с лястовича опашка по NEM363 за регулиране на височината и иска да си купите допълнително един адаптер. Но, все пак, ето го нашия, заедно с обикновен куплунг:


     7. В последната точка обобщавам разни „ламби”:
       - фарове: ползвани белите светлини от фабричните платки (леееко рязнати). Поради промяна на муцуната, червените заминаха...
      - червена: да, една червена (дясна, по Наредба 58). Добавена самоделна платка към фабричната.
      - прожектор: удобно изрязани директно от платката на модела, аз само ги модифицирах за таванен монтаж. Тук неудобно се получи, понеже тъкмо ги бях нагласил и започна телефонен разговор, който съдържаше въпроса „А платката какво ще я правим?”. По-находчиво от „Закъсня, аз добре я оправих!”, не ми дойде в главата като отговор.                И така...
    - осветление кабина: самодел, скрит зад тавана. Описано е вече.
    Резисторите на всичките уж съм ги съобразил, след час на 16V се пипаха спокойно, ама знам ли?


    Всичко останало са почти свободни съчинения на тема инсталация. Където е възможно, съм скрил проводниците в канали, другото е залепено да не се движи както му хрумне. Ползвал съм различни конектори на места счетени за удачни – захранването от талигите, връзката с цялото осветление и сервото, както и тези с куплунзите. Трябваше да направя и няколко дребни платки за различни разклонения на инсталацията... По снимките се вижда цялата разправия, както и разположението на отделните компоненти по предварително подготвените им места.

    Постепенно окабеляване и проби. Говорителя още не е заклещен под адаптера.

     Вече готов с жиците, липсва само декодера, но той поне е лесен.

     Предварителна подготовка и напасване на елементи от таванната инсталация.


     Доста се събра писано, а не съм споменал какво стана с програмиране на CV-та и „композиране на музика”.       Накратко: има стандартизирани променливи, след което, каквото е казал производителя - това е! Четене на „книжката за телевизора” му е майката. Аз я прегледах няколко пъти, поосъзнах кое за какво е, какво ще ми трябва и какво не. Понеже ме мързи да смятам, си спретнах една екселска таблица да обръща битовете в стойности за CV-та. След което започнаха проби и настройки на функции, и хубавото е, че си ги гласиш както ти изглежда най-правдоподобно.
     За звука: в конкретния случай, има безплатна програма за конфигуриране на файла съдържащ звуците за някой локомотив. Самите звуци, според мен, са безобразни като качество (не бих слушал музика с такъв битрейт), но за тук стават и може да си добавяш собствени такива, в .wav формат. Изглежда прекрасна картина, нали? Вероятно, но файла който зимовци наричат „проект” (.zpp), трябва да се запише някак на декодера. На помощ, само за 193€ без доставката, идва MXULFA от горните редове. Е, има и друг начин – с тяхната станция, срещу шест пъти по-голямо удоволствие, ама едва ли...

     Вярвам, изясни се ситуацията, а виждам и че започвам да повтарям началото на темата. Това е сигурен признак, че трябва да приключвам, пък и не се сещам какво друго да добавя. Продължение ще има в стендовата тема, то не остана механика за описване, но пантографите ще вмъкна някак там.

Надявам се да е било занимателно и полезно, както беше и за мен докато го правех. Всичко добро и си карайте безаварийно влаковете!“

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
                                              На мен не ми остава друго освен да пожелая безаварийно и от мен!

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #1 -: 04 Януари 2018, 18:51:31 »
    Здравейте отново в темата!

    Писано е във форума за развитието на хобито доста.Както е споменавано книги писани са вече за преиздаване и обновяване,какво точно имам предвид.
   Мислил съм си преди ,че в днешно време дори една витрина може да оживее под звуците и светлините на съставите в нея.Много общи приказки станаха да минем по същество.
  В проекта 46 229 се влага доста старание и смело мога да го нарека страст и любов.Понеже той е на път да стане бижу ,ще е повече като стационарен отколкото в реално движение(е може да изкара един два атракциона,то нали реалната повече няма да тръгне след падането от криковете поне тази да движи понякога).Ето какво се случва и как е решен проблема с евентуално потегляне в кутията която,ще пребивава
http://www.scalemodels-bg.com/phpbb/viewtopic.php?f=13&t=4975&sid=aaf6b52f37fce9d1160da6ae6e32e4d1&start=45#p57838

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #2 -: 09 Януари 2018, 21:41:02 »
Малко развитие по-модела макар и не лесно изпълнимо или шахтите за вентилация да станат ...........

http://www.scalemodels-bg.com/phpbb/viewtopic.php?f=13&t=4975&sid=aaf6b52f37fce9d1160da6ae6e32e4d1&start=45#p57846

  Чудя се на,кой са по-истински на реалният или моделният (мъртвец или феникс)

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #3 -: 24 Януари 2018, 09:12:57 »
       Още по темата към електрическата част


    „За завършеност на материала, да добавим изработката на горната инсталация. Това име дойде съвсем естествено, все пак тя е горе. Заигравайки се с жиците, неусетно ликвидирах половината мрежа, затова няма снимки от този процес. Но пък тук се вижда готовото откъм кабина 1 и приготвената разпределителна платка за сервомашинките. Както и оставащото за добавяне. Проводника, както съм споменал, е порода Schönwitz, купуван от lippe, със сечение 0,04 mm² и външен диаметър, приблизително 0,5 mm.


       Нататък ясно – повторих окабеляването към втората кабина, както беше към първата. Имам едни подозрения, дали полуфабричните платки с челните светлини ще останат в този си вид. Малко разследване ще покаже, като за мен е по-лесно да не бутам там, обаче ако се наложи, ще правя нови.


          На някои етапи по време на процеса, сложих ограничители на проводниците. Много бягат и пречат иначе. Самите ограничители са тъпа работа – от 0,5 mm полистирол, режа 2 mm квадратчета за основи. После си глася лента с нужната дължина на същата ширина. Хубавото в случая е, че проводниците остават свободни за последващо манипулиране (ако се налага). Закачих и конектора...


...както и сервозадвижването.


         И това е всичко, документирано като работа. Но високотемпературните занимания (и поялника, и аз – с температура) доведоха и до знания. Ей така в движение, съм лепнал единия + след резистора на фаровете. Когато ги включих, видях как загаснаха (да, не светнаха, а загаснаха) и ми се подгънаха краката както си седях. Бързи оперативни действия, доведоха до купуване и подмяна на изгорелия диод. Оказа се същия като фабричния, не само на вид и сега поне знам какво е осветлението по тези машини.
Още нещо което не се вижда – световодите на прожекторите. В конкретния случай, представляват два успоредни прозрачни (какви други?) кръгли профила, които от едната си страна преминават в обща призма. Другия край обаче е като сплескван с клещи, явно никой не се е постарал да му придаде нормален вид. А според мен, там трябва да имаме чист срез, последван от шлайфане и полиране на повърхността, излъчваща светлината. Поне аз така го разбирам и направих.

      Иначе действах по долните схеми, които се наложи да съчиня (с малка корекция). Просто нямаше начин, но пък усиленото мислене и напасване ме улесниха занапред. За да не се налагат много разсъждения - следи инструкциите!




       Доколко успях да ги спазя, не знам. Поне като цветове съответстват, дано се е получило. Като го вържа към станцията всичко ще се изясни. От друга страна, едва ли е много страшно, ако не са както съм ги нарекъл отначало – софтуерно може да се подреждат бутоните „по желание на клиента”.

      Предполагам, това е за финал тук от мен. Гледам, появили са се още няколко линка към стендовата тема. Не виждам смисъл в това и съм настоял, където трябва, да се прекрати.

        Понеже изпитах другото и за пореден път го оцених, мога да пожелая само: Бъдете здрави!“
« Последна редакция: 24 Януари 2018, 18:03:40 от Mixy »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #4 -: 24 Януари 2018, 09:31:07 »
Миро, кажи му на човека този електролит да го смени, ама хич да не се замисля и разсъждава, ами да го маха, и да сложи 3300/25V.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #5 -: 24 Януари 2018, 15:07:08 »
„Страница 57 от инструкцията на Zimo за декодерите. Направено е точно без мислене и разсъждения, и точно според указанията на производителя.“


mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #6 -: 24 Януари 2018, 16:08:48 »
Абсолютно си прав, но това важи само за споменатия в началото декодер Zimo MX645P22. Който е на стандартен NEM цокъл/куплунг Plux22. В момента в който решиш да пробваш нещо и в стандартния куплунг забодеш друг стандартен декодер (а в момента почти всички нови са такива), което мисля че често се прави по най-различни поводи, няма кой да ти пази кондензатора. Обърни внимание на съседните страници на същата тази инструкция, че даже и същият декодер с друг куплунг е БЕЗ защита на кондензатора.
Гръмнал електролит не е толкова страшно, ама в този нагъчкан покрив със серво машинки за пантографите поне за мен не си заслужава риска.
Така или иначе 4700 uF ти дават до около 140 милисекунди, 3300 uF (който е със същия размер на 25V) ще ти дадат 100 милисекунди. (за да падне напрежението от 16 на 6 волта при 200 мА). Или 120 милисекунди за да падне от 20 на 6 волта, което си е почти същото както и 140.
« Последна редакция: 24 Януари 2018, 16:21:02 от mitko0888 »

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #7 -: 25 Януари 2018, 14:04:52 »
          Извинявам се за забавеното препращане на отговора,но трябва да се ходи и на работа.

         „mitko0888, от първото изречение на последния ти пост разбирам, че при показаната от мен конкретна схема, нямаш никакви забележки към кондензатора?

          Следователно, на така категоричното ти първо включване, просто липсват поясненията за хипотетично ровичкане из системата. Повярвай ми, такова не се предвижда. Подхода е като към стендов модел - правиш и оставяш да векува. Не съм от хората които експериментират без нужда и предпочитам да не пипам работеща техника. Ако се наложи нещо такова (само при смърт на декодера и изчерпани наличности по магазините), всичко ще бъде преправено след щателна проверка кое какво е в новата инсталация. Между другото, пак според инструкцията, мога да ползвам не само МХ645, а и МХ633, техните предшественици от фамилия МХ643, както и наследници също. Неслучайно декодера е избиран с възможност за директно свързване, а не просто купен (червените букви with на първия ред). Все едно, работата е ясна, там където отива модела, няма да се пипа, а и аз ще наложа пълна забрана за интервенции.

         Благодаря за предварителните предупреждения, както и за посочените цифри. Извинявам се, че като неспециалист не им обърнах достатъчно внимание (не ми говорят много), но предполагам ще са полезни за често променящите. Доволен съм как помогнахме на същите да се ориентират, колко мегатона кондензатор да си монтират, че да им свърши качествено работа ;-).

         И понеже не намерих, а ти си го споменал: би ли сложил тук страницата, на която е показано друг тип свързване на кондензатор към декодери от фамилиите МХ645 и МХ633?“

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #8 -: 25 Януари 2018, 20:24:06 »
За 644, 646, 648 и т.н. им искат 25 волта. Да, конкретно за модела 645 пише че има ограничаване на зареждането до 16 волта и можеш да използваш 16 волтов кондензатор.

Между другото: това червеното with е че можеш да свържеш кондезатора директно, без токоограничаващ резистор / резистор + диод. Но правилно казваш че твоят модел има и ограничаване на зарядното напрежение.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #9 -: 26 Януари 2018, 09:14:26 »
        „mitko0888, всички други фамилии декодери на Zimo, не са „същият декодер‟, както си писал по-горе. Всеки модел си е с различни характеристики, като фамилиите се формират от многообразието на връзките му с външния свят. От цялото производство на фирмата, PluX-like вариантите с директно свързване на кондензатор, включват само фамилии МХ645 и МХ633, тези преди тях и тези които ще бъдат произведени. Поне така пише на горната картинка, затова и поисках да видя страница, която не съществува. Имат и други варианти (различни от PluX-like) с директно свързване, но те нямат отношение към случая и не съм се интересувал как стоят нещата там.
         И много съжалявам, че трябва да го напиша така, но ще отразя фактите: на два пъти излизаш с категорично мнение по конкретен технически въпрос, което после се оказва несъстоятелно (кондензатор и страница от инструкцията). Това убива всякакво желание за комуникация и ми се налага да я прекъсна едностранно, тъй като, не знам коя ти позиция да приема за истинска. Още повече, ангажирам Миро с допълнително натоварваща го кореспонденция, към и без това разбърканото му работно време.
            Желая на всички успехи в моделизма!“

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: 46 229 от донор ROMPETROL
« Отговор #10 -: 26 Януари 2018, 09:44:14 »
liro, съжалявам че така си ме разбрал, и по никакъв начин не съм искал да ти причиня неудобство с натоварваща кореспонденция, за което най искрено ти се извинявам.

Да, наистина в първото си мнение се изказах категорично че кондензатора трябва да се смени от 16 на 25 волтов. За да не е натоварващо не поясних защо, може би трябваше да пиша по-дълго.

След като ти ми показа че наистина този декодер спокойно паботи с 16 волтов кондензатор, поясних защо написах първия пост, даже удебелих с черно: абсолютно си прав. Кондензаторът е запоен на платка, както правят повечето производители. А декодерът е на куплунг - стандартен Plux22.

При всеки проблем с работата на един цифров локомотив с декодер обикновено първата работа е да сложиш друг декодер (от друга машина) в куплунга на проблемния локомотив, както и да пробваш твоя декодер в друг локомотив. Така веднага може да видиш къде е проблема.

Т.е. напълно приех твоето решение, като поясних какво съм имал предвид с първото си писане.

Честно казано не разбрах защо продължи да ме питаш кои ли пък са тези декодери без защита на кондензатора и че можеш да ползваш наследниците на твоя. И аз ти отговорих че след твоя 645 има 646 и 648, които обаче са без такава защита.

Не виждам защо се търси конфликт във всяка дискусия. Дискусия означава да се обменят две-три мнения. Обикновено в този свят няма само бяло и черно. Изказал съм едно мнение, без да го обяснявам подробно, след това съм го обяснил в резултат на твое питане. А дали мнението ми е категорично или не по един технически въпрос, както ти казваш. Да, аз съм техничар, за мен вешето решение е правилно само в определен частен случай, и при положение че не губиш почти нищо за да стане правилно във всички случаи, счетох за нужно да го отбележа. Естествен орешението си е ваше.

Още един път повтарям това, с което започнах: Миро, съжалявам че така си ме разбрал, и по никакъв начин не съм искал да ти причиня неудобство с натоварваща кореспонденция, за което най искрено ти се извинявам.

Според мен не е нужно да продължаваме този диалог в тази хубава тема.