Автор Тема: Книгите на инженер Димитър Деянов  (Прочетена 19449 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: книгите на инжинер Димитър Деянов.
« Отговор #30 -: 13 Март 2018, 10:41:50 »
Подобно на Адриан, и аз подкрепям Митко и Икар ( :hi:),
но така също и Милен. Той като администратор не е длъжен да върви след всеки осрал се и да бърше задника му!!!! ( щом автоцензура не ме редактира значи няма и да се извинявам за грубите думи). Друг е въпроса когато лична молба (Веско явно се отврати от някоИ потребители тук) все пак му се налага да трие нещо. Но това е чисто технически аспект вчера, а не съблюдаване на някакви криво разбрани правила в мрежата.

Като това за " авторските права " -  тук почва да прилича на един
калъф (празен обем използван за съхранение на друг предмет )
или в конкретния случай - една торба с лай*а, който написал някаква книга и понеже
сам си бил продал от нея минимално количество ( никое издателство не е отпечатало по понятни причини) от две години
обикаля издателства, радиа и телевизии, да се оплаква че авторските му права са нарушен в мрежата. Стигна до ГДБОП и от там
взеха " мерки" - закриха Фейсбук група с 200 000 члена и се опитаха да закрият база с 50 000 заглавия на български език.
Това заради един "калъф" с фамилия ...Калъпов!!!
Той междувременно май се е добрал до Министерство на културата, тъй като там обмислят как да наложат парични отчисления (!!!!!!) , към авторите за всяко прочитане на книга от
читателите на обществените библиотеки и читалища! Абсурд някакъв, но това именно е залегнало в новоподготвян закон....
За сега обаче май то обсъждат...като абсурден!!!

Та всички силно се надяваме, че тъй като въпросното министерство не спомага съществуването им, поне да не
слага "финалните" надгробни плочи над всички български
средища, където все още някои хора четат!!!

Но това е капка в морето от тракери, групи и чужди сайтове,
които все пак успяха и запазиха цялата база с книги. А във фейса
в момента се организират нови групи с по 10 000 члена минимум.
Само на въпросния калъф нито са пуснали книгата ( дори след тази лоша реклама, книгата не става за четене) нито му споменават името повече. Но всички го заклеймиха като смениха фамилията му!!! :sarcastic:

Но тук става въпрос за ....прясно авторство. Човека се хванал
и в днешно време написал една книга, която и е негова без спор.
Пари явно не е изкарал, но пък за това и авторството му не е оспорено.

При нас обаче (както казва и Митко) не бих казал, че авторство за
старите архивни снимки, някой може въобще да изявява претенции!!! Дори ако е горд собственик на негативите!!!
Те пък са на повече от 50 години, така че ако изрично не е заявено
правото на " авторство" (или издателски права) то те  стават валидно
освободени от каквито и да е било претенции. Пък който ще да претендира за въпросните архивни снимки. Лично аз съм намирал снимки с претенции за " авторство" или притежание, на няколко обществени и общодостъпни места, извън колекциите и домовете на притежателите им. Включително и такива, които не са орязани или ретуширани от настоящите им притежатели, на които свмки, ясно си личи кога за пръв път са публикувани в първоначалният им автентичен авторски вид!!!
( Това впрочем се ползва и с обратна " сила"  - снимките да се публикуват в съкратен вид ( нещо е орязано) и когато се оспори първоизточника, да се покаже пред арбитража първообраза им от този който именно притежава снимката!

В дългогодишната си практика, ровене по архиви, цифровизирани
библиотеки и т.н. не съм намерил архивна снимка
към която да има все още изявено някакво "авторство" или претенции за частна собственост. НЕЩО ПОВЕЧЕ  - болшинството
са публикувани за свободно ползване на поне две/ три места
минимум. И не навсякъде е споменато дори първоизточника или
настоящият им начин на съхранение ( лични архиви и колекции).
В много от случайте те са публикувани именно от настоящите им
съхранители, като е изразено, че е пожелателно ако бъдат публикувани някъде другаде да се укажат кои са те и евентуално
координати за връзка.

Това се явява като своеобразна награда и благодарност за намирането им и съхранението им за нашите времена. Но не и за
признаване на авторство или претенции за лична собственост.

 А много случай съм намирал първообраза на архивни снимки, за които някои притежатели изразяват " авторски" претенции!!! Та до тук с " авторските" им права. И точно такива снимки публикувам, без да указват " кой има претенции" за
собственост ( или авторство).

Това в частност става понастоящем и с някои наистина просветени специалисти у нас. Тук вече имаме случай на
"освобождаване" на цели архиви ( Инж.Д.Деянов е показателен пример) за публикуване в мрежата. Къде поради изтичане на многото године, къде поради осъзнаване, че от това,
 авторство не следва, нито пък се " правят" някакви пари!!!

Има няколко човека, които продават архивни снимки на БДЖ-подвижен състав.
И колко забогатяха!? Но пък така снимките все пак получиха
нов живот включително и изчистване на истинската история.

А именно иначе, вярното е това, че един път качена от " собственика" или автора, архивната снимка, в мрежата,
то вече буквално доброволно си пуснал " джинчето от лампата".
Тоест такава снимка е отворена към обществото и то може
не само да разполага с нея ( без пряка търговия) но и да я
публикува на други места ( различни от първоизточника), като
спазва съответните правила+пожелателното указание на първоизточника.

Та така...

А въпросната фейсбук група е някакво ново " изобретение" за тайно споделяне на свой ( на групата) снимки и явно такова на чуждите намерени по един или друг начин! Останалото е някакви
лични отношения с други форуми и хора извън тази група.
Смятам, че тази и практика вече е предизвикала ответна реакция
от railwaymodeling, форума и сайта. От този сайт и форум има огромно количество инфо и снимки които са споделени с нас. Но когато във въпросната фейсгрупа се държат по такъв начин ( моето си е мое, чуждото не го давам) логично е да ма такава реакция.
 :hi: &bgflag

ПП. Икар, от скоро се ровя в нашата Национална библиотека.
Цветни ксерокси не знам дали има ( или аз не ги намирам още),
но това което описваш се прави и тук.  Същото е и с държавен архив - вадят ти копие от всичко което притежават, като не плащаш авторска такса. И на двете  места си плащаш само за
 консумативите които поддържат размножителната техника.


« Последна редакция: 13 Март 2018, 10:48:53 от pach »

vesko76

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Рейтинг: 48
Re: книгите на инжинер Димитър Деянов.
« Отговор #31 -: 13 Март 2018, 10:58:59 »
Моля съфорумците да прекратят безмисления за мен спор за авторско право за немаркирани с лого снимки.Въпросните фотографии на локомотиви които бях побликувал са събирани с години от български и чужди форуми.Докато не се научим да ценим времето отнело на човек да събере всичко на едно място и да го предложи на колеги и приятели за употреба ще водим такива дискусии.

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: книгите на инжинер Димитър Деянов.
« Отговор #32 -: 13 Март 2018, 12:18:00 »
Не мога да разбера защо след  като някои са си свалили гащите на публично място, се оплакват, че някой им е видял гъза. И то не щото им го е видял, а щото са забравили да го надпишат по бузите, та да се знае, че е техен. Като качваш снимки някъде не ти ли е ясно, че хората могат да ги свалят и да ги ползват както им скимне. Било то законно или не. В случая имаме човек, който е събирал сума ти време снимки по дадена тема и ги показва безплатно на всички с уточнението, че са събирани отвсякъде т.е. не са негови. Какво искате повече? Защо си качвахте снимките като не искате да ви ги ползват? Пиша това с чиста съвест, защото и аз си открих 2 мои снимки, ама кво от това. Ако не съм бил съгласен  да се копират, нямаше изобщо да ги качвам никъде. Съжалявам, че линка изчезна, много се зарадвах, че някъде има нещо събрано накуп за тия машини.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: книгите на инжинер Димитър Деянов.
« Отговор #33 -: 13 Март 2018, 13:20:10 »
Цитат на: vesko76 link=topic=5044.msg111063#msg111063 date=1520931539
Моля съфорумците да прекратят безмисления за мен спор за авторско право за немаркирани с лого снимки.Въпросните фотографии на локомотиви които бях побликувал са събирани с години от български и чужди форуми.Докато не се научим да ценим времето отнело на човек да събере всичко на едно място и да го предложи на колеги и приятели за употреба ще водим такива дискусии.

Не се притеснявай колега. Ти направи много хубав жест!!!
Жалко, че тези които те напънаха, направиха същото с наши
снимки, но не дават с техните да се  прави същото, като опитват
и чрез лични нападки ( това не са аргументи обаче)  да обяснят,
че извършеното от тях, не е същото  и не вярно!!! :sarcastic:

Иначе който иска да си надписва бузите на задника - и 'кво от това!!!??? Аз си падам по задници, но от истинския женски пол...
не по тези дето само се държат като ощипани кокони!   :hi:
 ;D :lol: :lol: :lol:

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: книгите на инжинер Димитър Деянов.
« Отговор #34 -: 27 Ноември 2018, 15:54:53 »
Понеже наближава Коледа и хората са (или трябва да са) една идея по-добри и щедри.....

http://3dppro.eu/shop/index.html#/Product/1543308223---%D0%9B%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%94%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8

Моля, ако някой познава авторите, да ги попита дали имат нещо против книгата им да се разпространява по този начин!
« Последна редакция: 27 Ноември 2018, 23:38:27 от Dispatcher »

vesko76

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Рейтинг: 48
Re: книгите на инжинер Димитър Деянов.
« Отговор #35 -: 28 Ноември 2018, 00:54:54 »
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,5044.0.html. Има отделна тема за електрония  вариант на книгите на инж. Димитър Деянов.  За сведение на администратора публикувам моето запитване към инж.Деянов и неговия отговор                                                   
                  „Уважаеми господин Деянов,ще ми разрешите ли електронните издания на Вашите книги Тракцията в БДЖ 1866-1946г. Локомотивното стопанство на БДЖ 1947-1990г. и Железопътната мрежа в България 1866-1975г. да бъдат публикувани във ФЕЙСБУК и да бъдат достъпни до по-голяма част от любителите на жп транспорта.Има радетели на жп транспорта които ценят Вашите книги но нямат възможност да ги намерят в хартиен вариант.Предварително благодря за отговора.С уважение Веселин Бояджиев.“                                                                 
             „Уважаеми  господин  Бояджиев,
От моя страна няма проблем споменатите от Вас книги да бъдат публикувани във ФЕЙСБУК.
Желая  весело посрещане на Новата 2018 година и успех във всичките Ви начинания !
             С поздрав, Д.Деянов “
« Последна редакция: 28 Ноември 2018, 01:13:35 от vesko76 »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #36 -: 28 Ноември 2018, 07:12:09 »
Разбира се, че няма проблем.  Носителят на авторските права е било издателството на БДЖ, което вече не съществува, а аз не успях да открия правоприемник.

Сори, pach, този път стреляш на халос.  За да не олеква дадено мнение е жалателно нещата да се проучват и проверяват предварително.

Моля, оставете на мен преценката на тези неща, за да се запази за постоянно добрият тон във форума. У вас си създайте рефлекса единствено да ме уведомявате, когато смятате, че някой е "сгазил лука", а редът във форума е моя работа.

И макар и да не съм съгласен с мнението на потребителя, че нямало носител на авторските права, понеже издателството на БДЖ вече не съществувало, тъй като очевидно авторът/авторите са дали своето съгласие книгите им да се разпространяват през интернет, темата за правата им считам за изчерпана.

Dispatcher


« Последна редакция: 28 Ноември 2018, 10:03:29 от Dispatcher »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #37 -: 28 Ноември 2018, 14:47:39 »
Току що говорих с инж. Деянов относно книгите му, като той дава генерално съгласие книгите му да се публикуват в интернет, с единственото условие да не се търси комерсиален ефект с това.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #38 -: 28 Ноември 2018, 15:01:12 »
то на мен не ми е много работа ама да попитам на тоя инжинер тея книги побликувани ли са на хартиен носител ?!?
Струва ми се че правата принадлежът вече на издателството не на инжинера ако са побликувани и издавани щото той е получил хонорар евентуално и е предостъпил правата на издателството поне така се процедира.  :)

Малко по-горе посочих, че темата е изчерпана или трябва и още нещо да направя, за да се спрете...

Dispatcher
« Последна редакция: 28 Ноември 2018, 15:17:20 от Dispatcher »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #39 -: 28 Ноември 2018, 15:53:21 »
Цитат на: svetljjjo link=topic=5044.msg113637#msg113637 date=1543410072
то на мен не ми е много работа ама да попитам на тоя инжинер тея книги побликувани ли са на хартиен носител ?!?
Струва ми се че правата принадлежът вече на издателството не на инжинера ако са побликувани и издавани щото той е получил хонорар евентуално и е предостъпил правата на издателството поне така се процедира.  :)

Много жалко... ако не познаваш инж.Деянов да го споменаваш с "тоя инженер". Малко респект трябва и .... грамотност при писане, че ми свършиха пръстите на двете ръце да броя правописните и пунктуационните грешки в такъв кратък пост. Четете, колега, повече четете. А ако не сте виждали книгите, аз спокойно за Коледа мога да ви препоръчам и още една- "Българска граматка" или учебници по български език 5-8 клас.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #40 -: 14 Декември 2018, 14:16:57 »
Още един начин за запознаване с трудовете на инж. Деянов (той сам препраща към него, тъй че е налице съгласие):

Трудовете на инж. Димитър Деянов

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #41 -: 15 Декември 2018, 09:36:29 »
Локомотивите на Българските Държавни Железници - второ, разширено издание.

Огромни благодарности на Венцислав Гласков, благодарение на когото имаме книгата в дигитален вариант!

http://3dppro.eu/shop/index.html#/Product/1544858515---%D0%9B%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%94%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D0%96%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8---%D0%B2%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BE%2C-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%88%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BE-%D0%B8%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-2008-%D0%B3.

Dagobar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #42 -: 23 Януари 2019, 11:35:30 »
Здравейте!
Бих искал да попитам къде мога да намеря горната книга "Локомотивите на Българските Държавни Железници" - второ, разширено издание?  Всъщност и първото издание е от интерес за мене.
Пробвах на линка, но не води към никъде. Бих искал да закупя книгата или поне ако мога да я получа в дигитален вариант.
Поздрави.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #43 -: 23 Януари 2019, 11:51:50 »
Цитат на: Dagobar link=topic=5044.msg114231#msg114231 date=1548236130
Здравейте!
Бих искал да попитам къде мога да намеря горната книга "Локомотивите на Българските Държавни Железници" - второ, разширено издание?  Всъщност и първото издание е от интерес за мене.
Пробвах на линка, но не води към никъде. Бих искал да закупя книгата или поне ако мога да я получа в дигитален вариант.
Поздрави.

Горният линк си работи, но някой се е упражнявал как се прави web страница ...
Пробвай с друг браузър от тук, или пък най-лесно - от тук.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Книгите на инженер Димитър Деянов
« Отговор #44 -: 23 Януари 2019, 11:59:09 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=5044.msg114233#msg114233 date=1548237110
Горният линк си работи, но някой се е упражнявал как се прави web страница ...
Пробвай с друг браузър от тук, или пък най-лесно - от тук.

Хахахаха.....ако можеше форумът да поема картинки и файлове щеше да отпадне нуждата от упражнения по правене на страници.....Ако проблемът на форума е в хостинг пространството и банда - бих могъл да го хостна при мен - гигабайтове и банд бол...