Автор Тема: Вагон измерител - самоделка  (Прочетена 9696 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Вагон измерител - самоделка
« -: 10 Януари 2018, 09:27:50 »
Това отдавна ми беше мерак да си го направя. Вагонче, което да мери разни неща. Докато го започна - и Пико взеха че го направиха. Не броя измерването на път и скорост, което го има отдавна от  ЕСУ. Видя ми се скъпичко, пък и не съм го правил аз - не е интересно.

За сега меря само надлъжен наклон. "Попадна" ми един цифров нивелир, под 45 лв. с доставката. Харесах го защото може да показва и в мм/м, т.е. в промили, както е в жп-то. Явно е че с него се мери когато някой си прави макет с наклони. В момента не ми трябва, докато си редях релсите си мерих с обикновен нивелир, после се "сетих" че всеки телефон може да мери наклон. Ама друго си е на вагонче. Малко е големичък, но по височина отговаря на електрически локомотив с вдигнат пантограф. Така че се промушва в тунелите ми, пък е и леко заоблен по ръбовете. Основата е с магнит, но тази рама му пасна много точно - и без метална основа не пада при каране. Едно старопикошно вагонче - хопър - му дойде точно. Преди това пробвах и с двуосни - не става - клатят се много, друго си е вагон с талиги.



В наклон:


Резолюцията му е 1 на хиляда, въпреки че по книжка точността му е гарантирана до около +/- 2 - 3 промила. В градуси 0.01 градус, съответно 0.1 - 0.2 гр. точност. На телефона е с доста по-висока грешка.

"Един ден" може и да го извадя от кутията и да го фиксирам на вагончето. За сега ще си стои така. Возя го с един от най-добрите ми локомотиви (на снимката) - два маховика, предавка за 100 км/ч, много плавно движение и на много малка скорост. Въпреки това при движение датчикът показва не каквото трябва. Трябва да спра на определено място за да се отчете точния наклон. Показанието се появява веднага, няма забавяне, но при движение показанията са неточни. Не знам на Пико как са го направили - гледал съм им клипове, но няма сравнение в движение и спрял - дали показва едно и също.

Следваща стъпка (кой знае кога ще стане) - да добавя измерител на тягата. Търся си цифров измерител с точност под 1 грам, и да може да се разфасова.
« Последна редакция: 10 Януари 2018, 09:29:39 от mitko0888 »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #1 -: 10 Януари 2018, 10:09:28 »
Смених му колоосите с нови. Измерването в движение значително се подобри при ниска скорост и прав и гладък път - показанието е +/- няколко единици спрямо измерването при спрял вагон. Обаче на всяка сглобка на макета или на всеки стик на релсите - числата скачат. Определено не мога да получа стабилно показание в движение. Интересно ми е софтуерът на Пико какво показва (ако някой си го е купил) - дали дава някакви средни стойности или моментните.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #2 -: 10 Януари 2018, 10:31:42 »
Това, дали ще мери наклон в криви? Все пак, там имаш и обратни наклони на релсите. Принципно, наклоните се смятат предварително, като си правиш макета. Трябва да си направиш и експеримнти за нормите на локомотивите, кой какво и колко може да ти тегли. Според това , вече преценяваш, какъв наклон ти трябва и с какво може да се прави компромис. Като го гледам това, при тунели и ако имаш контакна мрежа не може да го ползваш.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #3 -: 10 Януари 2018, 10:33:48 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=5048.msg110221#msg110221 date=1515571768
Обаче на всяка сглобка на макета или на всеки стик на релсите - числата скачат.

Така е, вибрациите дебалансират сензора и внасят съответната грешка. Иначе ти се е получило много добре.  :good:

Какъв е кат.номер на PIKO-то?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12270
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #4 -: 10 Януари 2018, 11:43:21 »
PIKO art.N 55050

Измервателен вагон от серия "експерт" в Н0!
https://youtu.be/eUj9XV3oE4g

Цитат на: mitko0888 link=topic=5048.msg110219#msg110219 date=1515569270
....Видя ми се скъпичко, пък и не съм го правил аз - не е интересно.
...

Бравос, Това ме най-кефи!!!
Предполагам, че този на пикото ползва изчисление за средна стойност. А най-вероятно може би в приложението да го прави...

Ще е интересно и това за теглителната сила.
Тогава ще може да си снемеш точно характеристиките на всеки
модел и от там да му правиш СV-тата както казва Джопето!
 ;D

ПП. А модул за WiFi и връзка дори от тунелите заммисляш ли към компа ти?

« Последна редакция: 10 Януари 2018, 11:50:29 от pach »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #5 -: 10 Януари 2018, 11:53:23 »
Вагонче, което мери скорост и разтояние, може да си направиш с километражче за колело. Има евтини китайски, безжични. Така дисплеят ще седи при теб, а датчика няма да пречи на нищо. Само, трябва да се съобразиш с мащабната скорост и да измислиш как да монтираш магнитче на колооста. Има функци за време, средна скорост, пробег и куп други. 

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #6 -: 10 Януари 2018, 12:03:26 »
Цитат на: pach link=topic=5048.msg110226#msg110226 date=1515577401
ПП. А модул за WiFi и връзка дори от тунелите заммисляш ли към компа ти?

Замислям да имат дисплей и да си го гледам. За WiFi и др. трябва сензори с друг интерфейс, едва ли ще стане директно с WiFi модула, ще трябва и пикче. Няма да ми излезе по евтино. Ако ми е чак толкова ще си купя готов вагон.

Интересно ми е пиковския защо са го направили двуосен. Като знам и как им е лагеруването. А измерва и надлъжен, и напрачен наклон. Аз пробвах с този сензор на двуосно шаси - пълна скръб. Не можах два пъти да го сложа на едно място и да показва едно и също. Само с талиги е истината.

ПС: jopeto: Скоростомери за колело си взех два, евтини, китайски, ама жични. За сега чакат, гледам им само температурата или хронометъра. Като измисля сензора ще пробвам и с безжичен.

Контактна мрежа не предвиждам. До сега съм направил два портала за тунели, и за двата исках да минават ел. локомотиви с вдигнати пантографи, така че ги дръпнах малко по-височки. Някъде в темата ми за макета имам снимки. Това чудо минава. Води се Digital Inclinometer AGF-201 от hobby-rc то. Мислех да му напарвя смъкната рама, като на тежкотоварните вегони, но стана и така.

Наклоните съм ги смятал предварително, естествено. Но реалността може и да е друга.
« Последна редакция: 10 Януари 2018, 12:11:46 от mitko0888 »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #7 -: 10 Януари 2018, 12:16:17 »
Цитат на: jopeto link=topic=5048.msg110222#msg110222 date=1515573102
Това, дали ще мери наклон в криви? Все пак, там имаш и обратни наклони на релсите.

Мери до около 30 градуса накриво, след това дава Еrr, няма проблеми. Като ми мине мерака ще го разглобя да му видя карантията. Ако става за части ще взема още едно за да мери и напречния наклон.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12270
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #8 -: 10 Януари 2018, 13:48:00 »
От това става наистина прекрасна заигравка!!! :im_so_happy:
Сензори, конструкция, начин на показване резултати и т.н.
Май трябва да прецениш точно кое ...и по колко, за да не стане
някакво постоянно надграждане. Тоест определи си оптимума
който би те задоволил и се съсредоточи над него.
Не се бъзикам, но се сещам за онзи дето искал към " това
копче, да се пришие, един балтон с астраганена яка и пълен
портфейл в джоба"!  :pleasantry:

А пико може би все пак изчисляват средно число данни,
а тогава не им трябва плавен ход ( нека се друса двуосника)
щото статистически усреднено пак дават верни показания.

Въобще ако някой си купи такъв фирмен вагон ( ще потърся отзиви из други форуми) ще е интересно да му " видим"
карантията и какво как са реализирали.

Датчици всякакви има в Алиекспрес и са на достъпни цени!
 ;D ;D ;D



mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #9 -: 10 Януари 2018, 16:00:12 »
Палто не знам дали ще стане.

Идеята тръгна от фирменото филмче на Пико. Много добре се вижда на екрана на вагона че и там показанието за наклона подскача много. А пък на други филмчета се вижда че е по-добро като показание, но пак си мърда. До сега не срещнах описание на протокола в WiFi между вагона и телефона - не знам пиковците дали въобще ще го публикуват. Сигурно няма да е трудно да се свали, но не ми се дават над 300 лв. само за експерименти.

Иска ми се да може като подкараш вагона от една гара, да получа на компютъра данните, така че да мога да начертая автоматично надлъжния профил на трасето. Евентуално и напречния - до колко са пропаднали релсите, което дори и на рекламните филмчета се вижда.
Аналогично да имам графика на скоростта по пътя - ама това е за други датчици.

За сега видях че: много е важно какво е окачването на вагона - поиграх си с двуосен и с четириосен. Ако се предава безжично трябва да има по няколко отчета в секунда (не само 2 - 3), и да се обработват в компютъра, иначе се получават само подскачащи числа. И обработката да е умна, за да дава действително наклона, а не всяко потропване в стиковете.
За играчка към влакчето - става. Не е особено полезна, мисля че до още два дни ще ми мине мерака да си меря трасето за наклони. Иначе като нивелир върши идеална работа.

Някой ако има опит с измерителя на есу или на пико - да пише.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #10 -: 10 Януари 2018, 16:01:36 »
Разгледах го пикото на клипчето. Вижда се веднага каква му е логиката. Действа, като мишка на компютър. На единият реборд има боядисани полета в бяло и черно. Следователно има оптоелектронен датчик и отчита 0 и 1. На базата, на което пресмята, каквото  е нужно. Вагонът е двуосен, защото колооста му е стационарна, което е необходимо за датчика. На който му се занимава може да твори, според мен не си заслужава усилията по евтино е да си купи човек. На практика, приложението му е  само една статистика. Обаче възниква въпросът, след като си измериш всичко за два дена, после какво ще го прави човек !?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #11 -: 10 Януари 2018, 16:12:00 »
Хубав въпрос - какво ще го правиш такъв вагон. Цялото занимание си е една играчка.

Иначе на приложението за телефона данните са доста добре обработени и ми харесва как се сменят. Пико добре са се постарали - и много датчици - не само път и скорост, и напрежение, наклони, и безжично. Ако си дадат и протокола могат да станат интересни програмки. Но на всеки влак да слагаш по един такъв вагон, за да гледаш на компютъра как ти се движи влака - ще дойде множко.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12270
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #12 -: 10 Януари 2018, 16:35:23 »
Eeeee, да получаваш от всеки влак ТТ - данни в движение,
наистина ще е много. По атрактивно ще си е с мини камера
в локомотива.

Пиковския вагон има 8 сектора на колоосите (4 бели и 4 черни).
Тоест за един оборот на колоосите "праща" четири импулса.
Смятам че велоспидометър ще мери яка скорост, но пък
това може да се брои разредено - примерно само всеки четвърти импулс ( ТТЛ преместващ регистър примерно).
Колкото за предаване на данни в реално време, може например
през инфрачервен интерфейс. Такива с декодери на принципа на
DCC се ползват за команди в реално време но безжично. Обхвата
им е от 9 до 15 метра според броя на излъчвателите наоколо. Като
DC-CAR system са. Ако размениш местата на излъчвания ( във вагона) и приемниците ( наоколо) ще имаш надеждна връзка като
DCC  кода, което ще е напълно достатъчно да пращаш получаваш
сигурни текущи данни от вагона.
Другия вариант е митроконтролери (PIC ...Atmega...) които да
 "пълнят" памет  с данните и след "стоп" - четене от нея направо
в компа. Няма да е в реално време, ама ще е като тахошайба направо!!!
 ;D

ПП. А такъв вагон, бил той фабричен или самоделка, като не се ползва постоянно може да е клубен, под наем или помощ за приятел, разбира се. Както и продажба по остатъчна стойност от моделист на моделист ( ако се пази изправен и работоспособен)!!!  :lol: :hi:
« Последна редакция: 10 Януари 2018, 16:39:48 от pach »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2034
  • Рейтинг: 1421
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #13 -: 10 Януари 2018, 16:38:30 »
Моят подход с меренето на наклони (особено по спирали) е с тоя уред:


Мери в градуси, но върши същата работа. Но, пък няма скорост, разстояние ...

Според мен, поковския вагон е по-добър (учудващо  :scratch_ones_head: ) от вагона на Есу.
Точно заради повечето функции които има - скорост (май е само средна ), разстояние, наклон ( надлъжен и напречен ), връзка с мобилно приложение (Android) или компютър чрез Wi-Fi (което е голям плюс за мен)...
Есу-то дава само текуща, средна и максимална скорост и изминатото разстояние.

Но, пък и цената за двата не е малка...

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1342
  • Рейтинг: 208
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #14 -: 10 Януари 2018, 18:17:46 »
На километражчето от колело му се задават различни обиколки на окръжността. според каквото ти трябва. Импулсът от магнита няма значение на какъв радиус е поставен, той изминава разтоянието за едно и също време. Проблем би било монтирането на колоос от вагон, защото може да го отчита постоянно, понеже диаметъра е незначителен. Но с това трябва да се експериментира. Иначе в подобен километраж има, всичко което ви интересува, само без нивелир.