Автор Тема: Вагон измерител - самоделка  (Прочетена 9676 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #30 -: 16 Септември 2018, 11:07:39 »
Развитие на вагона особено много не се очаква. Във вид на отделен вагон повечето от нещата, които се правят, вкл. от Пико, според мен са ненужни. Очаквах ако някой си е купил пиковския вагон да сподели още едно мнение, освен тези по интернет.
- Разните дължини, разстояния и наклони според мен се мерят само когато се прави макет, когато се сглобява трасе, и от време на време ако нещо се е изкривило. За целта има доста по удобни и точни джаджи - ролетка, конец (канап), цифров нивелир (писах за него) и т.н.
- Скоростта има известен смимъл, но само по време на настройки на декодери или друг софтуер, за де се показва моделната скорост на влака. Тъй като имам малък брой локомотиви, това си го правя много лесно без да правя измерване на скоростта с вагон. На пулта за управление с ардуиното използвам едното бутонче, в рамките на около метър (на всеки "километричен" знак на макета) ако си го цъкна (старт / стоп) автоматично си получавам и мащабната скорост в км/ч. Сметнал съм си го така че ми дава и число, което въвеждам (ако искам), за да може в целия диапазон от 126 стъпки да получа реалната скорост на всеки локомотив. Ако обаче декодерът не е "твърдо" настроен, има смисъл да се мери скорост (за да има Хаслер :) ), но който иска чак толкова да си сложи railcom+. Иначе трябва да има по един вагон със скоростомер на всеки влак... Аз ще си добавя (един ден) измерители по трасето - на входовете на гарата, на входовете на тунелите и още тук-там, но няма да развивам вагон за тази цел.

За мен има смисъл меренето на тягата. Може да се види не само колко тегли един локомотив, ами и колко се натоварва от конкретен влак или вагон и какво може да се очаква от него. Особено в криви и наклони различните вагони се държат доста различно.
Също и при закачане на два локомотива в един влак. Или ако искате му викайте консист. Това което "жп моделистите", а и производителите на декодери правят по въпроса е пълна пародия!
За сега вагончето ми си върши чудесно тази работа. А интересното е че не съм срещал никъде в интернета някой да се похвали с такова нещо, въпреки че в реалните железници динамометрични измервания се правят непрекъснато. Мога да предам резултата дистанционно, но трябва да се прави малко аналогова част (заради датчика), след това да мине по WiFi. Ардуиното не е най-доброто решение за това, но си имам достатъчно други "проекти" за да се захвашам с това.

Също е важно меренето на натоварването (тока) на влака, тъй като е единствен и много точен показател за обслужването на локомотива и състоянето му. Но това с вагон не става. Меря си го в пулта, сложил съм си съответните уреди и ключета. Меря си го и с централата. Всичко е достатъчно точно и удобно.

При строителството на макета ми е важно да се мери и "еквивалентния" радиус. За това имам някакви идеи, но още не съм сигурен в точността на резултата. Това сигурно ще го сложа на едно вагонче, но няма да трябва да се предава дистанционно, и понеже ще го използвам веднъж в годината, ще бъде в насипно състояние (както лъжицата). Ардуино или готови датчици не вършат работа.

Всъщност с лъжицата мислех да си направя истински влаков кантар, имам и едно място гарата което може да се използва за това, даже ще са два кантара един до друг, за да меря натоварването на всяка талига, а и за обхват 600 грама. Това още ми стои като евентуален "проект" в обозримо бъдеще.

За измерителя - толкова.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Вагон измерител - самоделка
« Отговор #31 -: 21 Октомври 2018, 20:56:33 »
 Да вдигна леко темата- http://usuaris.tinet.cat/fmco/esp8266_sp.html.
Има всичко необходимо за направата му в RAR :http://usuaris.tinet.cat/fmco/download_en.html
Най-отдолу :"PacoWagonDisplay".