Автор Тема: Макет на кула за въглища  (Прочетена 24378 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #45 -: 26 Март 2018, 00:18:16 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=5049.msg110740#msg110740 date=1518878300
"Вертикалните" подпори на парапета на чертежа са перпендикулярни на парапета, а не са вертикални. Такова нещо съм виждал само на подвижни стълби. Но ако го имаш и на снимка - може и така да е.

Ма те и на снимката (от Pach) са такива:



 :scratch_ones_head:

А за макарите - ако се пробва нещо на хоби струг от дърво или някакъв мек метал, дали ще стане?

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #46 -: 26 Март 2018, 00:25:20 »
Надали ще ти дам правилен съвет, но си мисля, че единственото ти решение с макарите е фотоец. Не е нужно да учиш занаят, а ми дай на някой да ти направи фототеца и ти после го монтирай. За жалост, не мога да ти препоръчам къде и кой, защото не ми се е налагало. Но, има момчета които са си поръчвали...
Успех!  :drinks:

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #47 -: 26 Март 2018, 10:36:43 »
Mixy, това не е точно моята кула, но и при мен са така. С Митко обсъждахме по-скоро не достоверността, а как е по-красиво. Почти съм кандисал да направя макарите плътни - каквото такова! Някой ако предлага услуга фотоецване съм отворен за предложения. Не ми се иска да я претупвам ама не ми се и мотка още с този детайл.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #48 -: 26 Март 2018, 14:01:27 »
А какви са чак толкова размерите на тези макари?
Дай скица или точни размери - диаметър и дебелина.
Също и колко броя ти трябват, както и дали ще са бутафорни или ще се въртят ( работеща система)?

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #49 -: 26 Март 2018, 21:07:43 »
Макарите са с диаметър 9мм и дебелина 1мм. Пет спици. Осем броя. Изникна ми още една възможност, която се надявам да изпробвам тези дни. Много се надявам да се получи за да мога друг път да не се забатачвам така!

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #50 -: 05 Април 2018, 13:10:13 »
Ей хора, съвсем случайно открих онова място с рейтингите ( не знам как се казва). Много благодаря на всички за добрите думи! Светли празници на всички!

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #51 -: 20 Април 2018, 16:57:43 »
Улеите са готови. Екстра станаха. Все още не съм ги залепил (рано е) за това стоят малко на криво. Има и още малко за боядисване:












Пустите макари се надявам да са готови тия дни!

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #52 -: 21 Април 2018, 18:01:02 »
Парапета е готов. Направих го както си е по-чертеж - по-лесно ми беше. Прилично стана. Това определено са границите на възможностите ми. Гредичките са по-тънки от милиметър. Дойдоха и макаричките. Не са идеални, но това е положението. Слагам ги!








totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #53 -: 22 Април 2018, 19:40:19 »
Днес опитах да направя макарите, но се оказа, че не мога да пробия стойките (по чертеж са дървени) с шило - нормално. Реших да ги пробвам от ламаринка но резултата не ми хареса и утре ще търся много малка бургийка.



Трябва да се спра с тези нитове  ;D!

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #54 -: 22 Април 2018, 22:00:23 »
0.5 мм. , ако намериш.Или по - тънка . Може и със стоматологична сонда,но да не се сцепи дървесината.
Много отлично изглежда кулата.После и ноу-хау евентуално !

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #55 -: 22 Април 2018, 22:41:55 »
Осичките за макарите са от много тънък кламер. Със шилото се цепи клечицата. Някъде даже трябва да имам бургии под милиметър. Чудя се по-скоро дали винтоверта ми ще хване толкова малък размер. Като стана дума да попитам - виждал съм по клипчета в "тубата" да ползват за такива малки свредла нещо като дръжка и се пробива просто с въртене на ръка - при толкова малки размери няма нужда от голям натиск. Някой ако е виждал такова ще съм благодарен ако сподели!
    Машинист, кое точно те интересува?
« Последна редакция: 22 Април 2018, 22:43:32 от totomoto »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #56 -: 22 Април 2018, 23:53:40 »
Малките бургии (свредла) се въртят на ръка, за да стане точно и да не се чупят. Също и в пластмаса, за да не се разтапя. Над 0.7 се върти спокойно и с дремелчето.
В моделните магазини продават ръчни врътки, само че са с цанги. За съжаление са скъпички и доста измислени, но вършат работа. Най-добре е да си намериш оста с патронника от развалена малка бормашинка. Напр. от стара 50 годишна бормашинка на Пико. Става идеално за въртене на ръка. Малките свредла - 0.3, 0.5 - ги мушкак в парче изолация обелена от тънка жичка. Над 0.8 се хващат директно. Може да си намериш и свредла за платки - с дебели опашки, но са малко скъпички.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #57 -: 23 Април 2018, 00:25:58 »
Щифт от щепсел "шуко"!
Бързо, лесно и удобно за пръстите!
Поема свредла от 0.3 до 2.8 мм!
Само за ръчно въртене с два пръста. :hi:
« Последна редакция: 23 Април 2018, 00:28:00 от pach »

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #58 -: 23 Април 2018, 09:34:16 »
Интересува ме цялата конструкция на кулата.Да си поиграя и аз,да видя кви ще ги творя.
Лично аз си закупих преди време патронник с опашка - шестостен универсален за всички тресчотки,винтоверти, и прочее устройства за работа,както и за ръкохватки с голям брой накрайници.
Партонника хваща от 0.3 до 3 мм. Цената му беше 25 - 30 лв.,но си решаваш проблема тотално и завинаги.
По-скъп е от варианта на ПАЧ , но пък ще го ползваш с години.http://armen-tools.com/site/armentools/index.php?cls=0208
Подобие на този.
Иначе проблема с чупенето на тези " косми " е постоянен.0.5 си купувам по 10-20 броя.
Сега погледнах - търговец и вносител - конрад , макар че го купих от друг магазин.

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #59 -: 23 Април 2018, 12:09:48 »
Конрад на петте кьошета ми е много близо на имам по-близо железария, в която намерих 1мм. Свърши ми работа. Едната двойка вече е поставена, но ме изтощи много и спирам за днес  :blink:. Малко снимки:


 








Машинист, мога да направя още много снимки ако искаш, но мисля че съм снимал доста подробно етапите. Ако си от София можем и да се видим и да я пипнеш дето се вика.
Малкия патронник вероятно ще си го взема. Днес си поръчах и лампа с лупа. Мисля, че е доста полезна вещ.
Дайте акъл за един важен момент от подобни строителства - най-голяма трудност ми е как да сложа лепилото ТОЧНО където трябва и ТОЧНО колкото искам. Проблема идва от микроскопичните количества. Какви ли не майминджулъци не измислих и все още не съм доволен.
« Последна редакция: 23 Април 2018, 12:11:26 от totomoto »