Автор Тема: Макет на кула за въглища  (Прочетена 24376 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #60 -: 23 Април 2018, 12:59:02 »
Цитат на: totomoto link=topic=5049.msg111463#msg111463 date=1524474588
Дайте акъл за един важен момент от подобни строителства - най-голяма трудност ми е как да сложа лепилото ТОЧНО където трябва и ТОЧНО колкото искам. Проблема идва от микроскопичните количества. Какви ли не майминджулъци не измислих и все още не съм доволен.

Зависи от лепилото. С карфица пробва ли?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #61 -: 23 Април 2018, 13:12:07 »
Цитат на: totomoto link=topic=5049.msg111463#msg111463 date=1524474588
Дайте акъл за един важен момент от подобни строителства - най-голяма трудност ми е как да сложа лепилото ТОЧНО където трябва и ТОЧНО колкото искам. Проблема идва от микроскопичните количества. Какви ли не майминджулъци не измислих и все още не съм доволен.

Капваш лепилото на нещо равно и гладко, напр. пърче дебело стъкло, острие на макетен нож и т.н. В капката лепило топваш върха на тънко телче - напр. от струна за китара 009 (=0.23 мм). Ако ти трябва по-голяма доза - топваш върха на по-дебело телче (струна 014, медна тел, жица 2.5 квадрата :) ). Другият край на телчето можеш да си оформиш така че да не ти се върти и бяга из ръцете. Така можеш да вземеш ТОЧНО колкото ти трябва. Как да го сложиш където трябва - не знам.
« Последна редакция: 23 Април 2018, 13:14:21 от mitko0888 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #62 -: 23 Април 2018, 13:25:03 »
За всяко лепило си има конкретен начин.
Всичко зависи с какви лепила работиш ти.
Повечето видове имат и различни опаковки,
 включително и с пипети.
В зависимост от вискозитета, можеш и сам да си направиш такива. Само трябва да си вземеш различни номера медицински игли от аптека. За по-течните - за спринцовки, а за по-гъстите - абокати (кръвопреливни).
Номера е да я херметизираш иглата като. сложиш...тоест така
се саморегулира и количеството лепило което пуска без да стискаш опаковката. Като спре да тече - обръщаш съдчето нагоре,
да поеме въздух през иглата и пак е готово за работа.
 Въпрос на опит, преценка и навик, който лесно се добива.
И още нещо - ако си забравил да почистиш иглата след работа,
лепилото в нея засъхва. Нагряваш я внимателно ( спиртник или газова запалка)  докато " изпуши" на тънка струйка,
засъхналото лепило и отново работи.
Но не забравяй да я свалиш и промиеш като свършиш пак!!!
Благодарение на тези пипети и/или игли слагаш контролируемо количество лепило, на точното място!!!
 :hi:

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #63 -: 23 Април 2018, 18:53:48 »
Мда, всичко това съм го пробвал - надявах се да чуя нещо дето не ми е хрумвало. По скоро забравям да лепя с Ц200 тип лепило. Има си доста добри страни. Благодаря все пак  :drinks:.

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #64 -: 28 Април 2018, 17:20:36 »
Макарите и улеите най-после са готови и залепени  :yahoo:. Въжетата ще ги наслагам накрая - колко ще е верен такелажа вече не ме интересува толкова. Остават парапетите, които са ми доста приятни за изработка.





Приготвил съм и една кофа за почистването, но още няма дръжка  ;D


Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #65 -: 29 Април 2018, 11:59:35 »
Поздравления за майсторлъка!  :clapping: Много добре се получава!  :good:

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #66 -: 18 Май 2018, 08:33:42 »
Почти е готова. Направих парапетите на горните платформи и трите долни платформи. Остава само да залепя въжетата към макарите (щях да го направя вчера, но конеца, който имах ми се стори тънък) и две стълби. Частите им са изрязани, но понеже не мисля да ги лепя мога да ги направя друг път.







P.S. Малко претупах снимките, признавам си  ::). Тия дни го дават да вали и ще се постарая повече.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #67 -: 18 Май 2018, 10:23:45 »
Браво!  :hi:
Страхотно се е получила!

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #68 -: 20 Май 2018, 12:22:17 »
И кофата  е готова! Вече има дръжка  :dance1:. Сложил съм една тапа да се види размера.


totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #69 -: 22 Май 2018, 19:53:38 »
Ориентирам се към приключване.





На живо изглежда по-добре, но като цяло не съм доволен. В епитафа ще споделя всичките си впечатления от тази нова за мен територия.

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #70 -: 17 Юни 2018, 11:13:08 »
Официално мога да кажа, че кулата вече е завършена. Наслагах останалите подпори на краката и двете стълби за големите платформи. Това беше останало и не ми даваше мира и сърце да кажа - готово  ;D. Беше много приятно и научих доста неща, намерих пределите на ма майсторлъка си в някои области, в други мога още. Следващия модел ще бъде водна кула в същия стил. Харесват ми дървени конструкции защото не се налага голямо боядисване, в което едва ли ще съм много добър от самото начало защото никога не съм пробвал. По-следващия обаче ще бъде точно такъв, форекс и качествено боядисване - вече съм си намерил хубав аерограф. Дано ви е било интересно (на мен определено ми беше) и благодарности на всички, които ми помогнаха с акъл и идеи  :drinks:. Последните снимки са малко по-"арт" понеже не носят толкова техническа информация а са вече за илюстриране.

























Отивам да пускам новата тема  :yes:!!

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #71 -: 17 Юни 2018, 11:20:29 »
Това е истинския моделизъм братче  :good: Дървените макети трябва да са от дърво, с пластмаса и баба знае.
Определено тази кула трябва да стои върху диорама.
« Последна редакция: 17 Юни 2018, 11:36:07 от gzo »

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #72 -: 17 Юни 2018, 11:50:28 »
Имах предвид, че смятам да пробвам също тухлени и бетонни постройки, които няма смисъл да правя от дърво тъй като и без това ще бъдат боядисани отгоре. Диорама или макет не планирам да правя, за сега поне. Интересен ми е пътя, а не крайната дестинация - чист ДАО-изъм  ;D. За мен тази куличка вече не представлява никакъв интерес. От сега се чудя как ще я пазя за напред.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #73 -: 17 Юни 2018, 12:03:02 »
Важно е, като си наумиш да правиш нещо, да го започнеш и да го завършиш така че да ти харесва.
Второто сигурно също си го видял, че и да я пазиш, и да не я пазиш, всякакви повреди се отстраняват много лесно, и от това куличката ще стане само по истинска.

Мисля че всичко ти се е получило "без забележки". От дърво могат да се правят и много други неща - не само водни кули, но и мостчета, къщички, навеси и какво ли не. Все ще им намериш място някъде.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макет на кула за въглища
« Отговор #74 -: 19 Юни 2018, 22:09:41 »
Цитат на: totomoto link=topic=5049.msg112064#msg112064 date=1529225428
От сега се чудя как ще я пазя за напред.

Най-сигурния начин да я запазиш е на диорама. Другия вариант е да я метнеш в забвение в кутия, която някой ден ще иде в коша. За хубава диорама също има път за извървяване, тъй че помисли още малко.