Автор Тема: Макет на инж. Димитър Вълков  (Прочетена 20317 пъти)

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Макет на инж. Димитър Вълков
« -: 16 Май 2008, 00:16:29 »
  Такаааа! Еми значи уважаеми съфорумци! Предлагам на вашето внимание проектът за моя макет и това което съм извършил до момента по него.
   На адрес http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=31136&AlbumId=116477 можете да проследите набързо етапите при зглобяването на основата за макета. А тук http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=31136&AlbumId=111605 е представен вида на макета в момента.
   Размерите на му са 1200Х2800мм, мащабът е НО, епохата ще бъде 4/5. Тъй като не съм уточнил още на 100% схемата на трасето по-долу съм дал два възможни варианта.
  Това е за сега. Приемат се всякакви коментари, съвети, мнения и пр.

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #1 -: 16 Май 2008, 00:19:23 »
  Имами едно черетжче скромно. Може някой да иска да го погледне (само дано не е колега че се тогава я втасах)!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #2 -: 16 Май 2008, 09:19:52 »
Мда , както се и очакваше , още един сериозен моделист!Браво на начина по който представяш ,със снимки от етапите по строежа на макета!
Успех и по-бързо да стигнеш до пусковият срок и първия влак на трасето.
Съдейки по захранването под макета , и кутията с регулаторите (която ме разби като идея  ;)) тук предстои сериозна работа! 8)
Колкото до плана , за площта която имаш е приятно развитие на схемата .Явно искаш да може да търкаляш повече композиций едновременно , ако това е смисъла на третия , най- вътрешен овал.На мен лично ми се вижда излишен , или поне на плана ми се вижда много нагъчкано.
На плана глухите коловози са се качили едва ли не върху другите , но при реализацията предполагам , че ще ги скъсиш с по 5 см . за да ти остане място както и за съоръженията на края , така и да не пречат на композицийте в завойте.
Успех , и продължавай да снимаш ,за да виждаме строежа!
 ;D ;D ;D

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #3 -: 16 Май 2008, 14:10:08 »
ми кво... екстра е.Бравос.ИндЖинер човек... ;D
Аз препоръки нямам щот ми харесва. ;)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #4 -: 17 Май 2008, 03:48:49 »
Супер си е схемата, а като гледам какъв подмакетник си измайсторил, определено и самият макет ще стане добър. Личн на мен ми допада първата схема, но няма ли да е прекалено малко пространството за селцето? Наистина, да не се сбутат депо връз селце връз спирка така че потенциалните жители да станат обитатели на индустриална зона?

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #5 -: 17 Май 2008, 13:07:16 »
Цитат на: Maktub link=topic=505.msg5374#msg5374 date=1210985329
Супер си е схемата, а като гледам какъв подмакетник си измайсторил, определено и самият макет ще стане добър. Личн на мен ми допада първата схема, но няма ли да е прекалено малко пространството за селцето? Наистина, да не се сбутат депо връз селце връз спирка така че потенциалните жители да станат обитатели на индустриална зона?
  Селце е силно казано. Просто така съм го означил на картинката. Ако погледнеш чертежа ще видиш че там съм предвидил само три къщички така че това всъщност ще си бъде малка вилна зона.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #6 -: 17 Май 2008, 13:53:54 »
Доколкото разбрах от чертежа (моливния) май ще си с контактна мрежа на двойния път?
Какви релси ще ползваш - фирма?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #7 -: 17 Май 2008, 15:13:57 »
Както казваше Памбос в "Танцувай с мен" на Слави: "Стра'отно", та и аз така. :)
Ако нямаш нищо против, ще те приобщя към сбора от макети в "Проекти"? Само кажи под какво име да те сложа - br185 или инж. Димитър Велков?
:)
« Последна редакция: 17 Май 2008, 19:08:55 от Vlado »

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #8 -: 17 Май 2008, 20:27:35 »
 
Цитат на: pach link=topic=505.msg5397#msg5397 date=1211021634
Доколкото разбрах от чертежа (моливния) май ще си с контактна мрежа на двойния път?
Какви релси ще ползваш - фирма?

Релсите които ползвам са на Piko. По главното трасе (удвоено) действително е планирана контактна мрежа. Решил съм да си я направя сам. Тези дни ако остане време ще задействам този въпрос и ако се получи нещо смислено ще пусна и снимки.
  Към Владо : Предпочитам да си ме сложиш с името. Може да звучи малко нескромно, но както се пее в една песен
" ...Човек без име значи никой. Човек със име значи жив."
« Последна редакция: 17 Май 2008, 20:47:00 от br185 »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #9 -: 18 Май 2008, 08:43:02 »
Галерията за макета на инж. Димитър Вълков вече е факт!
 :)

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #10 -: 18 Май 2008, 19:27:58 »
Добро и изпипано начало във всяко едно отношение-- и като схема и като основа за макет.
Пожелавам Ви успешно завършване на проекта.
Поздрави.


p.s.--липсват отвори за преминаване на кабелите от едната половина в другата (под основата), но те могат да се пробият и след това като
се стигне до там.

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #11 -: 20 Май 2008, 20:19:25 »
 След известно премисляне на нещата промених идеята си за макета до това по-долу. Най-вътрешния кръг е премахнат, но са удължени първите два коловоза. Така май е по-добре. Пък и евентуално ще остане място за разполагане на още къщи над коловозите на товарителницата.

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re:Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #12 -: 11 Октомври 2009, 20:40:51 »
  През последната една седмица имах малко повече свободно време и затова реших да се опитам да си направя тунелен портал за макета. али съм успял или не ще прецените сами.
  Като основен материал за направата на тунелния портал използвах дъска с размери 185 Х 115 Х 25 мм. Добре е всичките и повърхности да са обработени (най-малко рендосани, най-добре на абрехт) за да бъдат гладки и равни. Размерите на дъската в случая са произволни (такава намерих) но това което ще се монтира на макета реално ще бъде по размери съобразени с конкретния проект. Специално за дебелината ще кажа, че по принцип са необходими 8-10 мм за да бъде все пак дъската стабилна и да не се чупи. Аз обаче предпочитам да е поне 20-25 мм тъй като смятам да закрепям портала към основата на макета не чрез залепване, а посредством винтове за дърво.
  След като си намерих подходящото шо размери парче дървесина пристъпих към изрязването на отвора. Това може да стане основно по три начина. Най-достъпният (но и най-неточен и трудоемък) е чрез използването на дрелка. По предварително разчертания контур се разпробиват отвори с възможно по-голям диаметър на възможно най-малка дистанция един от друг след което с лист от малка ножовка или секач се свързват за да се получи отвора на портала в груб вид. Окончателната обработка се прави с пила и шкурка.
  Вторият вариант включва използването на прободен трион. По предварително разчертания контур се изрязва отвора след което се дообработва с шкурка.
  Тъй като аз не разполагам с прободен трион реших да прибягна до използването на трети вариант. Направих си тримерен модел на тунелния портал след което по него създадох и реалния използвайки програмната фреза накоято работя. От личен опит мога да кажа, че този вариант за изработка е най-точен и бърз, но е свързан с наличието на машина до която не всеки има достъп. Ето и резултата от работата:



  След като имах вече готова дървената основа за тунелния портал пристъпих към следваща операция - придаването на релеф. Първото което направих бе да направия по възможност по-голям брой бразди върху лицевата повърхност (тама където по късно ще се оформи релефа).

 

Добре е така направените резки да са на кръст.
  За направата на релеф използвах смес от гипс, лепило С200 и вода. Трябва да призная, че за пръв път работя с гипс и въпреки, че както тук в нашия форум така и на други места бях чел за свойствата му се учудих доста от бързината с която стегна приготвената от мен смес.
Точна "рецепта" за състава на сместа не мога да дам защото съм я правил малко "на око". Първо в отделен съд разредих С200 с малко вода. Това се прави понеже чистото лепило е сравнително гъсто (поне според мен по-гъсто от необходимото). Прибавих получената рядка течност към гипса и разбърках до получаването на еднородна гъста паста:

 

С нея обмазах дървената основа и се получи следното:

 

Преди нанасянето на замазката "боядисах" повърхността с остатъка от разреденото лепило С200. Замазката се нанася преди то да е изсъхнало. По този начин се подобрява свързването на гипса с дървената повърхност.
  В стремежа си да предотвратя разтичането на пастта при поставянето и я направих твърде гъста поради което втвърдяването стана за не повече от 5-6 минути. Това ме затрудни доста тъй като не успях да направя правилно (пълно) самото обмазване. Последиците от това си личаха дори и след обработката с шкурка:

 

За груба обработка ползвах шкурка с номера между 40 и 80, а за фина - с номер 150 или 180. Тук е мястото да кажа, че дебелината на обмазания слой, поне според мен, трябва да бъде 1.5-2 мм.
  Следващото действие бе имитирането на каменните блокове от които бе "изработен" тунелния портал. За целта си разчертах с молив върху гипсовата повърхност следното:

 

Размерите на "каменните блокове" са 10 Х 5 мм, а дебелината на пласта изграждащ арката е 10 мм. По-големият "каменен блок" в средата е широк 14 мм в долния си край и 20 мм в горния.
  След разчертаването повторих операцията само че този път вместо молив използвах острието на пергел :

 

 

  Дойде време да пристъпя и към боядисването на така получения релеф. За целта използвах бяла латексова боя и оцветител за нея с черен цвят:

 

 

  За получаването на озновния цвят (цветло сиво) разтворих малко от оцветителя в бялата боя. Понеже се попрестарах с количеството оцветител вместо светлоциво се получи тъмносиво, но ... нека не обръщаме внимание на това малко недоразумение и да продължим нататък. А натам следва боядисването на самата повърхност:

 

 

 

  След като имаме вече основен цвят остана да изрисуваме и контурите на самите каменни блокове. За целта използвам чист оцветител. Преди нанасянето му обаче минавам контурите на камъните отново с вървът на пергела за да станат те още по-дълбоки и по-широки. Това става лесно тъй като нанесеният вече слой от сива боя размеква частично повърността на гипса.

 

 

 

  След като каналите бъдат разширени и удълбочени може да се пристъпи към последното действие- изпизването на черните контури на камъните. Това е най-бавната част от цялата задача и след почти два часа се получава това:

 

  В заключение ще кажа че като цяло този метод на изработка има следните предимства и недостатъци.
Предимстава:
-достъпни и евтини материали;
-дейности несвързани с някакви особени технически и други умения;
-няма изискавания за използване на специални машини;
-използваните оцветители са устойчиви на влага и "преки попадения" на вода.
Недостатъци:
-времеемък метод;
-трудно (но не и невъзможно) многократно пресъздаване;
-грешките в процеса на боядисване се коригират трудно поради самите свойства на използваните бои.
  Ами май това ще да е за сега. Изработеното от мен не е перфектно, но в бъдеще с всеки следващ опит нещата ще стават все по-добри.

П.П. За направата на този тунелен портал съм си помагал гледайки тези: http://www.youtube.com/watch?v=4Ttx7nkkEOg
http://www.youtube.com/watch?v=nPfR9JD4Zkk&feature=related
« Последна редакция: 11 Октомври 2009, 21:22:43 от br185 »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #13 -: 11 Октомври 2009, 20:57:23 »
Много естествено изглеждат камъните, нищо че има дефекти тук-там, те и истинските не са от калъп, а са ралични. Браво, много добър първи опит.  :ok:

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макет на инж. Димитър Вълков
« Отговор #14 -: 11 Октомври 2009, 21:43:57 »
Много готино е станало и изглежда много по естествено от купешките.Поздравления! :clapping: