Автор Тема: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/  (Прочетена 9205 пъти)

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« -: 29 Януари 2018, 00:57:10 »
 Здравейте! Пускам това, понеже на някой може да му е интересно, как се четат всички настройки на даден локомотив, с няколко евтини устройства от испански сайт:http://usuaris.tinet.cat/fmco/home_en.htm, и програмата JMRI :http://jmri.org/.
 Хардуера е NanoX-S88 и GenLI-USB.
 NanoX:
 
 GenLI
 
 Задължително си сипвате една ракиика :)
 
 JMRI от падащите менюта задължително XpressNet
 
 Избирате си декодера, CV, и или самостоятелно read, или долу read all sheets /снимките някак ги завъртя snimka.bg, извинете за това/
 
 и така:
 https://www.youtube.com/watch?v=KF6LeiKC8vM
Дано на някой е полезно, ако има въпроси на които мога да отговоря по темата, ще отговоря.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #1 -: 29 Януари 2018, 22:20:48 »
устройствата сам ли си ги прави или си ги купил щото гледам май ги продават

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #2 -: 29 Януари 2018, 23:20:06 »
 Не знам къде се продават, правил съм ги по сайтовете които съм дал. Да добавя още един, допълващ испанския:
 http://usuaris.tinet.cat/fmco/whatsupdoc_en.html. В него има така да се каже ъпдейти на схемите от:http://usuaris.tinet.cat/fmco/home_en.htm.
 Сега чакам от китайците 16F648A , за последният update на NanoX . Тука в Ст.З. не намерих по магазините, но  според мен и сега с 16F628A
 централата се държи доста прлично, добавил съм само оптрона  от оригиналната схема:
 , понеже по E, BoosterCDE праща информация за късо.
 Следват  S88 + Detectors module  :yes:.

Tatcho

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 308
  • Рейтинг: 29
  • БДЖ, DB, Privat Bahn
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #3 -: 31 Януари 2018, 13:08:41 »
Посочения сайт не е отделелен от Paco's Official Web Site,
а е част от него - раздел Tips & tricks, projects, beta versions, ....
Централата NanoX за домашно изпълнение е добра, макар, че може да се пипне тук там за подобрения.На първо време тук там танталови кондензатори и малко още по 100nF и т.н.
Добре е да се поставят на 7812 и 7805 радиатори.
7812 захранва освен платката и всички устройства по XpressNet шината.
Мултимаус , GenLI-USB и др. може да се включат до 31 бр.
Но само при 1 бр. Мултимаус 10810 + GenLI-USB и добавим ситуация, в режим, когато комутира релето, 7812 доста позагрява, особенно, ако постои в стендбай режим повече от 4-5 мин.
7805 захранва устройствата за обратна връзка S88N.
За H-моста трябва по-голям радиатор при ползване на макет и по-голям брой локомотиви.
Добре е да се поставят допълнително и 2 бр. съпротивления по 4,7к особенно ако се ползват заместители на МАХ485, появавят се проблеми в комуникацията.

Ползвам централата от 10 години и се държи добре до този момент.
От няколко години я ползвам и с TrainController 7 Gold и няма никакви проблеми, обратни връзки управление на стрелки и т.н.
Само трябва да се подмени прошивката на 16F628A/16F648A дадена в подраздела в зависимост от използваните декодери (по евтини версии) и ако има повече модули за обратна връзка.
Предполагам че JMRI е подобна програма.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #4 -: 01 Февруари 2018, 09:00:18 »
 Тука чеха е  засилил мощностите  като е заменил 7805 и 7812 съответно с 78S05 и 78S12, и е подменил диоди и кондензатори http://www.fucik.name/masinky/nanox_opt/.
 Ето неговата платка:

 Заменил е входните диоди с по голям грец , LM350 на LM338/ вижте таблицата долу/, и т.н.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #5 -: 24 Октомври 2018, 22:44:11 »
Здравейте! Допълвам леко темата с опитите ми ,да прочета CV / one или all/ на локомотив със z21 start /подчертавам чист start-неотключен/. Леко съм разочарован от  Roco. Леко понеже на фона на много други производители на централи , за цената си тази е доста добра /поне според мен/. Та при опит за четене с JMRI,GenLI  USB,  въпросната централа светва зелено /както трябва когато чете/, лока помръдва и до там. С Multimausa няма проблем-боднат на съседния порт. Първо реших, че има проблем с GenLi-то , но след проба с NanoX-а няма проблеми-чете си всичко. И естествено може да си направите save на всички cv на даден лок ,и да си ги пазите за по нататъчни тестове.
 ПП. Тея гимнастики си ги направих в опит първо да подкарам един MARKLIN  610761 декодер под DCC , но нямах никакъв успех , и ще се наложи да правя платка като тази долната /търсих в ибей но не намирам/ ,
да замести тази    . Ако някой има идея как да подкарам motorola MFX decoder под DCC , ще съм много благодарен , ако сподели.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #6 -: 24 Октомври 2018, 23:00:52 »
Аз се порових малко преди време че и аз имам няколко декодера в ММ формат
ама много малко инфо намерих и то предимно на немски . Явно има фундаментално различие в кодирането
и май освен силовите елементи друго не може да се ползва от мм декодер .

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #7 -: 24 Октомври 2018, 23:58:12 »
z21 чете нормално CVта в най различни режими. Отключването няма никакво отношение към това.

Като пуснеш z21 maintenance има половин екран с настройки как да се четат цивитата. Най вероятно стандартните настройки на z21 и на твоя софтуер се различават някъде и за това не ти стават нещата. До колкото разбрах можеш да четеш с мишката, но не и през usb адаптерите. От тези, които пишат на ардуино разни неща за xpress буса, не съм чул да има разлика от стандартните команди по спецификацията на Ленц.

Също така z21 може без проблем да управляваш едновременно локомотиви с DCC и с ММ формат, съответно декодери, но изрично пише че може да има мм декодери които да не работят, например старите с ключета. Само че това не може да стане по xpressnet. Мисля че по него всичко се отнася само за DCC, поне нямам спомени да може да се задава режима на командите. Ако си отключиш зетката, в LAN протокола има команда да прочетеш или да кажеш на един адрес декодерът дали е dcc или MM. Както и четене / запис на мм декодери. И в стандартното приложение за таблета на всеки лок можеш да кажеш дали да работи по дцц или мм формат.
« Последна редакция: 25 Октомври 2018, 00:04:19 от mitko0888 »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #8 -: 25 Октомври 2018, 00:37:37 »
  И аз четох , че централата поддържа ММ ,но не успях този декодер и с мауса да го задвижа , с оригиналния му траф Мерклин декодера работи. Това ,че с отключването центалата може да подкарва декодери с различни протоколи е голям плюс в кошницата на Роко. На първо четене остава отключването.  :drinks:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #9 -: 25 Октомври 2018, 07:20:41 »
Цитат на: dred77 link=topic=5055.msg113234#msg113234 date=1540417057
  И аз четох , че централата поддържа ММ ,но не успях този декодер и с мауса да го задвижа , с оригиналния му траф Мерклин декодера работи. Това ,че с отключването центалата може да подкарва декодери с различни протоколи е голям плюс в кошницата на Роко. На първо четене остава отключването.  :drinks:

30€, какво му плащаш ...

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #10 -: 25 Октомври 2018, 08:17:34 »
И двамата получавате по едно "+"-че за споделяне на важно инфо.
...и да, "xpressnet"-а е протокол само за DCС на ROCO.
...и не, че имам  MOTOROLA-дешифратори, но z21 "ми дръпна с
едни гърди" интереса към нея ..значи ще трябва да се купи
 някой сет с такава! После пак ще ви питам това/онова!
 ;D

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #11 -: 26 Октомври 2018, 21:36:30 »
 Ето едно решение за централа на базата на STM32F103RBT6, примерно https://www.ebay.com/itm/STM32F103RBT6-development-board-2-8-TFT-touch-screen-lcd-display-module/271851108997?hash=item3f4b96ba85:g:4HMAAOSwEeFVPRR8:rk:2:pf:0.
 Ето линк към сайта http://members.home.nl/robert.evers/mdrrc2.htm, .
 Има Download със всичко необходимо за направата на централата , като пише че работи с  DCC,MM,S88 и т.н.
 С добавка на това :https://www.ebay.com/itm/MiNi-ENC28J60-Ethernet-LAN-Network-Module-For-Arduino-SPI-AVR-PIC-LPC-STM32/261831698376?epid=1384124876&hash=item3cf662a7c8:g:zYIAAOSwstxVGpSd:rk:1:pf:0 , може да се върже с " Roco z21 mobile apps".
Спорд pdf-a централата  работи с :
https://www.pahasoft.nl/, вижда я като Intelibox/TWIN-Center
JMRI DecoderPro,RocRail and J3.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #12 -: 11 Ноември 2018, 10:54:39 »
Цитат на: dred77 link=topic=5055.msg113234#msg113234 date=1540417057
  И аз четох , че централата поддържа ММ ,но не успях този декодер и с мауса да го задвижа , с оригиналния му траф Мерклин декодера работи. Това ,че с отключването центалата може да подкарва декодери с различни протоколи е голям плюс в кошницата на Роко. На първо четене остава отключването.  :drinks:
Отключена централата управлява MFX  като според мен се държи по-добре с андроид устройство, отколкото с мауса/понякога не сменя желаната посока/. Специално този не може да го чете /само управлява/.
Клипче на работата на въпросния декодер с z21 и Roco 10764 като бустер :       https://www.youtube.com/watch?v=feHCNeq9uhg локовете са TRAXX на Марклин/преработен на dc токоснемане/ и Trix


Натъкнах се и на един странен проблем- когато пусна захранването и се опитам да подкарам FX лока , всички други /по мой наблюдения декодери поддържащи Моторолските протоколи като uhlenbrock 76320/ започват да подскачат като луди. Това само ако веднага се опитате да подкарате първо Мерклина. Стига да се пуснат светлините на друг лок. или вагон /по dcc/по трасето и после няма никакви проблеми с управлението на Mfx.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Четене и запис на CV с Nanox и GENLI /JMRI/
« Отговор #13 -: 12 Декември 2018, 00:36:15 »
 Накрая този Marklin, все пак стана по DCC !