Общ форум | Chit-chat > Общи приказки извън хобито | Chit-chat away from the hobby

Новини от "SpaceX"!!!

<< < (8/19) > >>

pach:

--- Цитат ---   Целият свят наблюдаваше речта на Илон Мъск по време на Международната астрономическа конференция в Мексико.

И неслучайно: Мъск обяви плановете на SpaceX да колонизира Марс и да превърне човечеството в интерпланетарен вид.

Речта му беше наистина забележителна, но все пак остави няколко сериозни въпроса без отговор.

Защо Марс?

Мъск обяви, че целта му е да "превърне Марс в нещо достижимо, да бъде нещо, което всеки от нас да знае, че може да постигне в живота си... място, което всеки би могъл да посети, стига да иска".

Причината за това е, че хората имат две възможни алтернативи за съществуването си, каза още Мъск: Едната от тях е да останем на Земята завинаги - т.е. рано или късно да достигнем момента, в който ще се сблъскаме с катастрофално събитие, водещо до изчезването ни.

Алтернативата е да усвоим пътуването в космоса и да се превърнем в "мултипланетарен вид". "Надявам се, че всички сте съгласни, че това е правилният път", вметна Илон Мъск.

Марс е подходящ за тази цел поради няколко причини - включително поради факта, че размерът му е подобен на този на Земята. Така или иначе - опциите в нашата Слънчева система са ограничени. Венера представлява басейн от врящи киселини. Спътниците на Юпитер и Сатурн биха могли да свършат работа, но се намират прекалено далеч от Земята.

Разбира се, съществува вариантът да се прехвърлим на Луната, коментира Илон Мъск, но той би бил доста по-проблематичен. Луната е много по-малка от Земята, няма атмосфера, не е толкова богата на природни ресурси, а денят й е с продължителността на 28 земни дни.

В този смисъл, Марс е доста по-подобен на Земята, каза Мъск. Ако можем да затоплим Марс, бихме могли отново да предизвикаме образуването на атмосфера и океани.

По думите му "би било много забавно" да колонизираме Червената планета, защото силата на гравитацията на Марс е едва 30% от тази на Земята, което означава, че хората ще могат да подскачат по повърхността на планетата.

Какво ни спира?

Най-големият проблем пред възможността за колонизиране на Марс, казва Мъск, е че няма допирна точка между хората, които искат да отидат дотам, и хората, които реално могат да си го позволят.

Една оптимистична сметка за разходите опказва, че пътуването до Марс би трябвало да струва около 10 млрд. долара на човек - ако можем да екстраполираме стойността на мисиите до Луната.

Затова трябва да направим така, че двете групи да се припокрият - с други думи, да снижим цената за преселване на Марс приблизително до средната сума за закупуване на жилище в САЩ - т.е. около 200 000 долара.

Когато това се случи, коментира Илон Мъск, значи сме стигнали до етап, при който почти всеки може да отпътува до Марс - стига да е спестил нужните пари и наистина да го желае. Подобно съкращаване на разходите е огромно препятствие.

В такъв случай - как може да се оптимизират разходите за пътуването до Марс с цели 5 000 000%? Ключовите фактори са: пълноценна възможност за повторна употреба на космическите кораби и модули, презареждане в открития космос и избор на правилния вид ракетно гориво, което ще направи пътуването възможно и ефикасно.

Ако пътуванията от Земята до Марс станат редовна практика, цената ще спадне драстично.

Полетът от Лос Анджелис до Сан Диего струва 43 долара, но ако самолетът се изхвърляше след всяко пътуване, билетът щеше да излиза по 1 млн. долара в една посока.

Броят пътувания с една и съща техника до Марс не може да се сравнява с авиацията на Земята, защото елементът на космическия кораб може да се използва само за две години. Но ускорителят и резервоарът "могат да бъдат ползвани постоянно", коментира Илон Мъск.

Ако космическият кораб се зарежда с гориво в орбита, това би дало възможност за значително разширяване на капацитета за полезен товар за пътуването до Марс.

Без тази опция, ще е необходимо използването на ракета от три елемента - което би повишило цената на единичния билет до Марс с 500 процента, каза още основателят на SpaceX. Използването на ускорител за многократна употреба може да доведе до намаляването на размера на резервоара за ракетно гориво.

Използването на едни и същи космически кораби за пътуванията от и до Марс е още един ключов елемент, който предполага, че на съседната планета ще се изгради обект за добив и производство на гориво. За щастие, Марс разполага с големи залежи, тъй като атмосферата й е изградена от въглероден диоксид, а по повърхността му се намира лед от вода.

Изборът на правилния тип гориво е последният елемент от редуцирането на разходите.

Има три основни варианта: керосин, водород/кислород, или дълбоко замразен метанокс (форма на метана). Би било трудно да се произвежда традиционното самолетно гориово (керосин) на Марс, а водородът е твърде скъп и труден за използване при условията на планетата.

Това означава, че метанът остава единственият добър избор - произвежда се лесно и би струвал доста по-евтино.

Ракета за повторна употреба

Системата на SpaceX може да издържи на 1000 повторни употреби на ускорителната ракета, 100 - за резервоара, и 12 за самия космически кораб, твърди Мъск. Ракетата може да се върне на Земята до 20 минути след изстрелване на апарата в Космоса, да се натовари с резервоара и да се върне в орбита, където да зареди кораба с гориво.

Идеята е да се създаде "флотилия" от космически кораби, която да бъде изпратена едновременно към Марс, за да се максимизира капацитета от превоза на товари и пътници.

"Това ще изглежда като "Battlestar Galactica", ако сте го гледали. Хубав сериал", отбеляза Илон Мъск.

Всеки кораб е проектиран така, че да побира около 100 души в херметизираната кабина, включително ще има товарно отделение за багаж и материали за изграждане на леярни, фабрики, пицарии "и каквото ви дойде наум", каза Мъск.



За да има устойчива популация на Марс, там трябва да се заселят 1 млн. души, което означава, че ще са необходими поне 10 000 пътувания в едната посока.

Мъск коментира, че вероятно ще се наложи да се разшири секцията за екипажа, така че да се поберат още 100 или повече пътници на полет, за да се снижи цената на пътуването.

"В крайна сметка, би било добре да имаме поне 1000 космически кораба", каза той, като добави, че изграждането на подобни мощности ще отнеме време.

Каква е времевата рамка, в която Марс може да бъде колонизиран от 1 млн. души?

Според Илон Мъск - тази мисия ще отнеме между 40 и 100 години. Той обяви, че космическият кораб ще бъде проектиран по такъв начин, че да бъде удобен и приятен за пътниците.

Отначало продължителността на пътуването би трябвало да бъде само 80 дни, а крайната цел е този период да бъде снижен до 30 дни в по-далечното бъдеще.

SpaceX планира да осигури част от средствата за финансиране на тази програма чрез услугите си за изстрелване на сателите в космоса. Мъск твърди, че има и "много хора в частния сектор, заинтересовани от финансирането на база на Марс", а подобен интерес се наблюдава и в правителството.

Той коментира, че се надява проектът да бъде осъществен като публично-частно партньорство с помощта на САЩ или други държави.

По думите му - самото доказателство, че тази мисия е възможна и реалистична може да привлече още повече средства.

"Причината, поради която лично аз спестявам, е за да мога да го финансирам", каза Мъск, като добави, че единствената му цел за трупане на лично богатство е да даде мултипланетарно бъдеще на човечеството.

Графикът (или най-големият враг на Мъск)

SpaceX се надява да завърши първия си тестов космически кораб до 4 години и да започне да осъществява кратки пътувания с него - включително в орбита.

Според Илон Мъск тази технология ще позволи на компанията му да доставя товари до всяка точка на Земята за не повече от 45 минути, макар че целта й не е такава.

Ускорителят на кораба би трябвало да е сравнително лесен за производство, тъй като представлява уголемен модел на Falcon 9.

По думите на Мъск - "ако всичко върви супер добре", първият полет с хора до Марс може да се случи в рамките на 10 години. Целта е дотогава да се правят опити за изпращане на совалки при всяко оптимално доближаване на Марс и Земята.

Мъск планира да изпрати Dragon 2 на Марс до две години. Можем да се направи и още една мисия на Dragon през 2020 г. При всяко следващо пътуване ще се изпращат товари от жизненоважно значение за бъдещата колония, а най-накрая ще бъде изстрелян и космически кораб. По неговите разчети дотогава ще могат да се изпратят поне 2-3 тона полезен товар до Марс.

Мъск твърди, че производствените мощности за създаването на нов двигател с необходимия обем вече са почти налични.

Производството на резервоара от карбонови нишки все още е известен проблем, тъй като този материал трудно издържа на криогенно ракетно гориво. Въпреки всичко SpaceX вече са изградили прототип на този елемент и първоначалните изпитания са дали добри резултати, твърди Мъск.



Отвъд Марс

Макар че конкретната цел на този проект е колонизацията на Марс, тя не изчерпва капацитета на самия кораб на SpaceX.

"Това е нещо повече от превозно средство. Той е система, която притежава ракетен ускорител, космически кораб, резервоар и вградена система за произовдство на гориво. С тези четири елемента, можете да стигнете до всяка точка от Слънчевата система", каза Мъск.

Все още има твърде много въпроси по отношение на устойчивостта на тази програма, като намирането на средства за финансирането й съвсем не е маловажен проблем.

Мъск дори се пошегува, че сред източниците на пари може да се добави и Kickstarter.

"Смятам да кръстя първия кораб, който тръгне към Марс, "Златното сърце", каза Мъск с препратка към името на кораба от "Пътеводителя на галактическия стопаджия".

"Харесва ми, че той се задвижва от безкрайната невероятност - защото и нашият кораб ще бъде безкрайно невероятен".        
--- Край на цитат ---

Mixy:
Марс, сравнен със Земята е като пустиня, сравнена с амазонската джунгла. Безжизнена пустош на 75 млн километра (средно), в която заселването и дългосрочното оцеляване на хора е отвъд пределите на съвременните наука и технологии, въпреки пламенните речи на Мъск.

Ако беше толкова просто и лесно, арабите отдавна да са превърнали Сахара в оазис или пък викингите щяха да са тераформирали Гренландия в тучна ливада. А Марс е съвсем друга бира. Не е ли по-лесно да си спретнем и поддържаме нашата си къщичка, вместо да я правим на кочина и да се изнасяме на съседната планета, която просто няма условия за "човешки" живот?

Иначе и аз харесвам научната фантастика и се кефя на Мъск за смелостта и визионерството му, но още много вода има да изтече, преди дори и част от идеите му за интерпланетарна колонизия да станат по-близки до реалността.

pach:
Абсолютно прав си - по-добре да си оправим първата къщичка!!!
Но той предлага авариен изход ( не е безплатен) в случай, че не успеем.
Иначе има и научна фантастика в идеите му...но пък и братя Райт
фантазираха с наличните велосипедни части. А съвременна авиация въпреки ( или поради) двете световни войни виж до къде я докара!!! При това за относително кратък период от време ~ 100 години!!!

Аз това не мога да разбера в някои хора ( вкл. и тук)...
Какво имат още да мърморят и оплюват ( сякаш са дали един лев на нега)!?
Самолетите за сто години какви станаха, при това не с технологиите на 21 век, а с доста по-старите приоми!
Защо това да не може да бъде повторено и с ракетите ( общо казано)!?

Иначе някакъв съдия е позволил на комитети на дребните акционери, да заведат най-после дело, за злоупотреби
и личностно облагодетелстване. Защото бил купил соларната компания на брат си в.момент когато тя била пред фалит.
Бил налял много милиони в семейна фирма!!!
Ами кога да купиш една фирма...когато е на върха или когато е жълти стотинки!? Точно това правят финансовите акули, но на Мъск му повдигат дело за злоупотреби.
А това, че тази фирма започва масово производство на соларни панели и смята до 10 години да направи 75% от американските домове енергонезависими (при това на приемливи цени), акционерите, които първи ще се нагушат с печалбите ..." някакси  го пропускат"!!! Мъск обаче с "Тесла" се напати и втори път няма да допусне дребни акционери или борд на директорите, както и консорциум от едри фирми-акционери даму попречат повече в реализацията на мечтите му и баснословните печалби.
Впрочем от Тесла поеха доброволен ангажимент ( той там работи без заплата все още) да му изплатят 6.5 млрд.$ ако след десет години пазарната капитализация на "Тесла" надвиши 654 млрд.$!!!
Явно някои имат глави на раменете си или
 гузна съвест с някакъв остатък от морал!

Колкото до съдебното дело, тук явно някои господа, внимават да не повторят грешката си с автомобилите ( и камионите) на Тесла!!!
Или просто се опитват да го унищожат като конкуренция на ..енерго продаващите фирми!
 Навремето го подцениха и му се смееха,  за идеята да влезне в масово
производство електромобила, ама сега са десет години след него, в същият влак !!!!
 :hi:

Filip Andonov:
Принципно няма нищо лошо човек да преследва мечтите си. Виждали ли сте интериора на автомобил Тесла ? А шофорали ли сте такъв ? Все едно са изработени в час по ТНТМ. Ами някак си не ми се връзва човек който е създал такъв автомобил да се занимава и с ракети и с планети. Нищо чудно следващият му проект е да реши да изпрати хора на Слънцето.... За мен всичко това е една тотална идиотщина.

svetljjjo:
Това с заселванетона хора на марс и на мен ми се струва доста амбициозно и икономически неоправдано
виж обаче дроиди роботи и други подобни електромеханични твари спокойно могат да ни заместят
Електрониката се развива доста бързо буквално всеки месец прави огромна крачка напред
Аз лично предполагам че до 10-ина години вече ще има достатъчно мощтни процесори да
генерират така блянувания изскуствен интелект .
И сега има прототип ама си личи че не им стига процесорна мощ държът се доста непохватно на клиповете
Ама като се замисля къде бяха комповете преди 10 години с пентиум2 на 300 Мх къде са сега с 16 ядра за домашна употреба  ;D
Веднъж подкарат ли го тоя изкуствен интелект хора вече няма да са ни нужни  :haha:

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия