Автор Тема: Материал за калъпчета  (Прочетена 7002 пъти)

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Материал за калъпчета
« -: 14 Февруари 2018, 09:12:26 »
Здравейте, ровейки в нета попаднах на този материал, който смятам, че би бил много полезен за нашето хоби. Въпроса ми е някой дали е виждал в БГ подобен артикул?

https://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_3093078343&feature=iv&src_vid=saOHcz4ehpQ&v=mVZLXLaidjQ

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Материал за калъпчета
« Отговор #1 -: 15 Февруари 2018, 03:18:10 »
това много прилича на зъболекарски силикон с който взимат мярка за протези и коронки
а и предполагам че едва ли ще е по евтино
А другото е двукомпонентна смола работил съм с такова има го по магазините в най различни варианти
ама не ми се вижда подходящо особено за дребни детайли щото е като пластелин в смисъл че е с твърдост по голяма от тази
на тоя син силикон и трудно се правят отпечатъци би трябвало да е нещо по течно че да се получат хубави релефи
вижда се на последния му детайл това човече с пушката че не му се е получило .
А да не забравяме че тоя пич сигурно е скулптур художник или нещо такова в смисъл че има талант и опит за човек без тея специални умения ще е още по труно  ;D

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Материал за калъпчета
« Отговор #2 -: 15 Февруари 2018, 09:21:44 »
Ха, и аз съм художник - значи таман за мене  :drinks: :pleasantry:

Lokomotion

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Материал за калъпчета
« Отговор #3 -: 15 Февруари 2018, 13:56:38 »
Този материал е термопластична пластмаса с ниска температуре на пластификация. Тя би могла само да се използва за отливни материали които полимеризират и се втвърдяват на стайна температура и реакцията им на втвърдяване не е екзотермична, иначе калъпа ще се деформира. За стоматологичните отпечатъчни материали най-хубави отпечатъци се вземат със силикон. Не знам обаче колко добър калъп за отливане би бил силикона. Принципно аз вземам отпечатък от зъбите и челюстите със силикон и отливам гипсов модел върху който моделирам с восък протезни конструкции. Има и светлинно полимеризиращи пласмасови листа наречени базис плаки които могат да вземат отпечатък, но те не са детаилни и не знам дали могат да се използват като калъпи за отливане. Преди време мислих да моделирам някои части от самополимеризираща пластмаса за временни коронки, но материала не е пригоден за това и частите не изглеждаха добре, пък и бяха трошливи.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Материал за калъпчета
« Отговор #4 -: 15 Февруари 2018, 18:03:54 »
да то много зависи какво ще се отлива
имам един приятел който с обикновен полиаретанов силикон прави калъпи и отлива бетонни фигурки за украса на градини патета жаби такива неща .
Ако искаш да отпечатиш корпус на дизел или електричка сигурно зъболекарския силикон ще е перфектен да вземеш отпечатък и после с течна епоксидна смола да направиш отливка.
Ама за някви сложни дребни детайли сигурно ще е доста трудно
По дискавъри има едно предаване "как са го направили " се казва там дават от време на време за отливане на пласмаси и нова и от рециклирани материали
Ама имат матрици екструдери разни центрубежни матрици дето се въртят и пласмасата от центубежната сила се залепва само по стените на матрицата .
Дето се вика то и аз мога и тате може ама козата си иска пръч  :lol:

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Материал за калъпчета
« Отговор #5 -: 15 Февруари 2018, 19:16:59 »
Идеята ми е за по-големи количества "неща", които трябва да са еднакви - варелчета и подобни, които няма нужда да се правят по отделно и е хубаво да са еднакви. Защо не и разни дограми, вратички, лампи, огради? Гледам подобни неща защото в момента се чудя как да направя макарите на кулата, която правя. Не искам да ги претупвам, но и не мога да ги направя достатъчно добре. Вероятно ще са на лазер.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Материал за калъпчета
« Отговор #6 -: 16 Февруари 2018, 14:00:36 »
Виж това и "раздипли" целият магазин.

Цитат на: gregary link=topic=670.msg110724#msg110724 date=1518769139
Хоби магазинче с
интересни инструменти,
материали,
аксесоари
и т.н.
Примерно видео.

Има и от "синьото за калъпи" на пакети с по 4 и 8 пръчици ("пръстчета")!!!
Милипут и сега се продава дори в нашите хоби магазини за стендови модели.

А щом си художник, би трябвало да знаещ, че във "вашите" магазини също има доста материали за такива дребносерийни производство на детайли и дребни части. Разни глини, лепила и т.н. Книжарници Слънце още...
« Последна редакция: 16 Февруари 2018, 14:02:51 от pach »

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Материал за калъпчета
« Отговор #7 -: 16 Февруари 2018, 16:45:34 »
Ще разгледам! Аз съм керамик и кракът ми не е стъпвал в тези магазинчета. Там почти всичко е за "кръжочници"  ::).

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Материал за калъпчета
« Отговор #8 -: 18 Април 2018, 23:55:33 »
Интересен "бюджетен" материал

https://www.youtube.com/watch?v=uss_Ml3I1m4