Автор Тема: Въпрос за български вагон  (Прочетена 16051 пъти)

zapasen

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Въпрос за български вагон
« -: 06 Март 2018, 00:11:57 »
Здравейте, след мнооого дълго четене на теми във форума и ровичкане в Нет-а почти до безкрайност (руските сайтове за жп-моделизъм са ми любими), най-сетне реших да се регистрирам - по стандартния начин. Съответно - съвсем "стандартно" да задам и човъркащият ме от известно време въпрос: Като малък (преди има-няма половин - един век) веднъж се возих в странен вагон - хем пътнически, хем пощенски (багажен). Като се поразрових тук- там обаче, не намерих никъде информация за български такъв. От сайтовете добих някаква информация, че обозначението му би трябвало да е нещо като BDSee (BD- нещо-си - второкласен с багажно отделение). Гледах няколко чешки такива (има ги в ТТ и HO също май), обаче нещо видът им се разминава със спомените им. Струва ми се, че вратите на товарните помещения са им други - нашите май бяха тип "хармоника", а техните са двукрилни. Та, въпросът ми е: Къде мога да намеря, ако тук няма възможност някой да ги публикува, снимки на БДЖ-ейски такива? Интересуват ме също и общите технически габарити.

zapasen

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #1 -: 07 Март 2018, 22:15:30 »
Мда... След 218 прочитания за по-малко от 45 часа очаквах поне един да напише нещо в отговор. Надявах се поне един сведущ по въпроса да се появи. Явно надеждите са били ялови.

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #2 -: 07 Март 2018, 22:25:29 »
Явно си сбъркал форума! Търси някой за екстрасенси или за хвърляне на боб...
« Последна редакция: 07 Март 2018, 22:38:15 от Gervasii »

zapasen

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #3 -: 07 Март 2018, 22:46:53 »
Сбъркал съм форума ли? Значи тук не се говори за българска железница, локомотиви и вагони...?

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #4 -: 08 Март 2018, 00:13:33 »
Много "хубаво" посрещане на новорегистриран потребител, нема що....То и заради такива работи на повечето свестни хора им писна да пишат/четат и един по един се махнаха. Моделизмът не се състои само и единствено от "месингови" локомотиви - скъпотии за по 4-5 бона. Съдейки по описанието, почти съм сигурен, че става въпрос за фургоните, доставени някъде в края на 60-те години от полския завод Цигелски - Познан, които освен фургонно помещение и купе за началник-влака, другата им половина се състоеше от нормални купета. Не се учудвам, че тогава тези купета са били достъпни и за обикновените пътници, явно невинаги са били само за превозния персонал, милицията и пандизчии. Вратите на фургонната част бяха точно такива - двукрили, плъзгащи се, като в метрото, за разлика от тези на българските фургони - четирикрили, "хармоника", като на трамвая. За съжаление въпросните вагони отдавна са нарязани, досега тяхна читава снимка не се е появила, остава ни само да чакаме втория том на книгата на инж. Стефан Стоичков.



Третият вагон на втората снимка е от тези. За съжаление утрепахме се да намерим по-хубави, но няма.

http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,110.630.html

« Последна редакция: 08 Март 2018, 00:20:36 от IKAR »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #5 -: 08 Март 2018, 06:21:39 »
Ееее имало е значи полза от поста ми! Един по един почнаха да пишат националните богатства...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #6 -: 08 Март 2018, 06:34:48 »
IKAR, предполага се че не става дума за тези вагони, човекът твърди че след "след мнооого дълго четене на теми във форума" не е намерил това, което го интересува.
Като тенденция в този форум, когато някой има отговора на някакъв въпрос, той ще "напише нещо по въпроса". Поне това съм забелязал че правят и специалистите по БДЖ вагони. Явно че в случая отговорът на така зададения въпрос не е толкова лесен. Или пък едва ли всеки си прекарва деня само във форума, за да отговори в рамките на 24 часа за нещо по спомени от преди 50 години. Или пък въпросът е така зададен че ...
Хайде да не гадаем и да не правим дълбокомислени заключения и да даваме квалификации, обосновани единствено от собствения си мироглед.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #7 -: 08 Март 2018, 08:50:41 »
Наистина ли си въобразявате, че 400 и кусур регистрирани тук,
четат всеки ден форума, знаят всичко за " нещо- някакво- такова...ама не съвсем от детския си спомен", и чакат
само някой новопоявил се да им даде въпрос и всички
да се втурнат да търсят отговорите му???
Единственият който помни такива вагони е написал каквото знае,
въпреки, че е в Канада. Той чете в друга част от денонощието обаче.
Останалите ни бройте, че се ровим в архивите си въпреки натиска от време което ни е отпуснато от zapasen, но още нищо не сме намерили!!!
 :sarcastic:





...и тези снимки са от темата за български подвижен състав ( тоест променената тема)!!!
« Последна редакция: 08 Март 2018, 09:07:19 от pach »

zapasen

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #8 -: 08 Март 2018, 13:36:47 »
Благодаря на всички, които все пак се отзоваха и специално на IKAR. Наистина бях на път да се откажа, но виждам, че все пак има с кого да си говорим. Благодаря и за, макар и не на сто процента, за изясняването на интересуващият ме въпрос.
Наистина, възможно е погрешно да съм запомнил, че вратите на багажното не са двуделни (нали така се казва ?), а са просто двойни. Това, което със сигурност знам обаче, че попаднах в този вагон, преминавайки от съседния т.е. имало си е нормален преход от съседия вагон. Предполагам, че е имало преход и откъм страната на служебното купе към следващ вагон. Това е съществена разлика с пощенските фургони от по-ново време, които, както се и вижда от публикациите във форума, бяха задънени.
Що се касае до "даденото време" - няма такова. Просто беше странно за мен над 200 души да прочетат пост ми, и нито един да не каже нито дума по въпроса.
А сега за причината да питам: Имам намерение да направя и кача чертежа на вагона в .DWG или .DXF формат, с добавени разгъвки. Който има допир със CNC машини веднага ще се сети защо и какво дава това.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #9 -: 08 Март 2018, 13:51:20 »
 Бих искал да те помоля да поясниш какво дава това.Във връзка със СnC машините де.

zapasen

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #10 -: 08 Март 2018, 13:58:43 »
Чертежи в .DXF (разгъвките) се качват на програми (има множество такива, даже безплатни ), които генерират т.н.G-кодове. Същите G-кодове управяват CNC - рутерите, които мога да ти изрязват, пробиват, гравират плоски (и не само) елементи (метал, пластмаса, шперплат, балса и т.н.). Повторяемостта е ...безкрайност. Т.е. като имаш веднъж G-кодовете, можеш да си правиш колкото искаш бройки от дадения модел (имам предвид съставните плоски елементи). От там нататък е лепило, въображение и сръчни ръце.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #11 -: 08 Март 2018, 14:07:04 »
А това всичкото на каква програма и в какъв мащаб ще го правиш?
Предполагам в масовия Н0!  :scratch_ones_head:
Ще следя с интерес чертежите и разгъвките.
Особено точно как ще се събере кошът накрая.
Интересно какво точно разбираш под "разгъвки
 ( ясно, че не за книжен модел )
Ако стане хубаво, бих се включил, но в друг мащаб - ТТ.

zapasen

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #12 -: 08 Март 2018, 14:17:35 »
По принцип работя с аутокад. Чертежът няма да е в мащаб т.е чертае се 1:1. След това си има команда Scale т.е може чрез цифрово изразен коефициент, (например за Ho e 0.011494252 (= 1:87)), да се направи в какъвто искаш мащаб - ако искаш може и в 1:86, 1:88, 1:89 и т.н. (както се казва - кеф ти - риба, кеф ти - паламуд). Съответно всички разгъвки стават в тоя мащаб. Това, което трябва непремнно да се съобрази обаче, е дебелината на материала, от който ще се работи модела, и съответните корекции в размерите. Оттам нататък - по начина, който описах по-горе.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #13 -: 08 Март 2018, 14:27:52 »
Какъв е смисълът в 1:1 да се прави?
Ако ползваш различен материал, включително и в дебелината си,
всичко ще трябва да се преработва за всеки различен материал.
А ако се "прескалира" (от  scale) за различни мащаби,
със сигурност това което излиза детайлно в Н0, може и да не е толкова качествено в ТТ , а в мащаб N нищо чудно и да се " стопи"
заради миниатюрността на дребните джиджавки.
За това питам, освен ако нещо друго не ми е ясно!

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Въпрос за български вагон
« Отговор #14 -: 08 Март 2018, 14:34:22 »
На базата на каква информация се каниш да изградиш този чудесен проект.Дколкото виждам от темата ти до момента ,такава няма никаква.Едва ли младежките спомени са достатъчни.