Автор Тема: Моето компютърно управление за z21  (Прочетена 12323 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Моето компютърно управление за z21
« Отговор #15 -: 22 Април 2018, 23:39:56 »
Имаше дискусия кое е аналогово, кое е цифрово. За компютърно не сме говорили. И се "разбрахме" че с влакчетата цифрово е DCC, ММ или някакъв друг стандарт.

Системата е цифрова, DCC, със z21 централа. Отива до 5 декодера. Петият ми е за резерва и за експерименти. Останалите четири са настроени за различните ми локомотиви. Това всичкото ми е в пулта на макета. По релсите върви ШИМ - аналогово. Шестата позиция ми е ШИМ - досегашното аналогово (и то е много хубаво, нискочестотно, освен другото и с управляема амплитуда, само че няма BEMF). По всяко време с една тапа по релсите тръгва директно DCC, това мисля как да не се случва "случайно".
Всичко това е за да карам аналогови локомотиви с качеството на цифрови. Плюс всички екстри за които писах нагоре, които ги няма в DCC. Това че лампите не светят на място не ми пречи. Цифрово откачане имам само на един локомотив. Звуци нямам, и да имам един ден ще са 3D в макета, а не в локомотива.

ПС: Днес контролерът се сдоби с втори - т.6. Набиране на позиции, три работни спирачки, плюс аварийна. Почти всичко се отбелязва на дисплея и т.н. Остана да си направя някакви врътки и копчета.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Моето компютърно управление за z21
« Отговор #16 -: 29 Април 2018, 13:50:52 »
Да се отчета и аз за изминалата седмица:

Врътката за каране вече има три режима: единият си е с "класическа" врътка за скороста, с 12 степени, но с това което писах пред иможе да се избират всичките 126 стъпки на декодера. Вторият и третият режим на основното копче имат набиране на позиции и спиране. Което най-много ми харесва. Спирането е на три работни позиции плюс една аварийна спирачка. Има и последно положение което е моментално задаване на стъпка 0. В тези два режима спирачката може да е на отделна врътка, което не променя софтуера и настройките за работа.
Втора врътка задава 12 степени за "инертност" на влака - при ускорение и при забавяне. Най-тромавото положение иска около 30 секунди за набиране на всичките стъпки. Най-пъргавото - малко над 2 секунди. Ускорението може да зависи или не и от това до колко врътката за уравление е "напред" спрямо нужната скорост. Всичко това се настройва от една табличка с 4 реда и 12 колонки.
Отделно имам две сини диодчета - светят много елегантно в тона на дисплея. За тях използвам само един изход - стана перфектно, вкл. и защитата от късо и обръщане на кабела.
Освен това съм включил и два три-позиционни ключа и два бутона. Едното ключе ще е за избор на посоката, да е по-лесно и бързо, а не от менюто на дисплея. Другите ще почаката.
Всичките глезотии които си бях намислил запълниха около 45% от Ардуиното заедно с всички библиотеки, които ми трябваха. В eeprom-a записвам име на локомотива, макс. стъпки и макс. скорост, така че на дисплея имам освен стъпката на DCC сигнала и "реалната" скорост в km/h. Менюто обаче може да глътне много памет, за това си оставих само основните настройки - режим на управление, работа с LAN, преглед на списъка с локомотивите и т.н. Въвеждането на всичките неща си го оставих от компютъра - става много по бързо и лесно.
Остана кутия и врътки. На първо време ще издялкам нещо от меко PVC за да си карам влаците. Като стане нещо ще снимам.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Моето компютърно управление за z21
« Отговор #17 -: 07 Май 2018, 16:20:39 »
Покрай празниците издялках една кутийка за трите платки:



Има си изводи за захранване, LAN за връзка с централата, USB за компютъра:



Дисплеят показва различни неща:



И една друга кутийка с врътката. Може да е грозно, ама така карането е съвсем друго, няма нищо общо с мишки и таблети!



Остана още една - за спирачката. Сигурно до края на месеца ще стане и тя. А пък ардуиното допълних с два аналогови изхода ... за през лятото.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Моето компютърно управление за z21
« Отговор #18 -: 13 Май 2018, 19:58:59 »
Най накрая с истинско кабелче. Има и един дълъг към 2 метра, ако врътките се държат в ръка. Сфтуера е завършен, глътна почти 55%. Остана спирачката, но тя ще се включва хардуерно.


mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Моето компютърно управление за z21
« Отговор #19 -: 14 Май 2018, 20:22:35 »
Изрових в едно списание един пулт, явно и други са изкукали като мен:



Дясната ръчка, за спирачката, още не съм я направил. Моята ще се върти на другата страна, както е у нас. Като дърпам към мен ще има три спирачни позиции - B1, B2, B3, и аварийна спирачка EB. Преди това една позиция за "разхлабване" (0), и една за разрешено задвижване - DRIVE, RUN...

Това го имам и сега с моята врътка: в средата (на горе) е 0, като въртя на ляво са трите работни спирачки и четвъртата степен - Emergency. Добавил съм си и една позиция "СТОП" - на макет може. (на предишната снимка ръчката е в това положение, крайно ляво).

В дясно от нулата имам една стъпка за "позиция +1". Всяко цъкване в това положение увеличава стъпката с 1. след това имам още пет положения за автоматично набиране на стъпките. Т.е. докато ръчката е в това положение скоростта се увеличава с определен брой стъпки за секунда.

С врътката в левия долен ъгъл си избирам ускорение / забавянето. За всяка от 12-те позиции имам по 4 различни стойности на "стъпката" - за спирачката: B1, B2, B3, EB, за "набирането" - D1, D2, D3, D4. Има и още една D5. На тези 12 позиции съм въвел различни комбинации, напр. 1-2-3-4, 1-2-4-8, 2-4-6-8 и т.н. до 4-8-12-15. По този начин имам 12 различни ускорения или спирания. Напр. ако ускорявам на D2 и положението е 1-2-4-8, на всеки такт набирам по 2 DCC стъпки. Всичко това е само за 128 стъпки на декодера. Един такт е 250 мс, т.е. 4 пъти за секунда. Така за една секунда се набират 8 стъпки, всичките 126 се набират за около 16 секунди. Ако дам повече "газ", на D3 или D4, ще се набират по 16 или 32 стъпки в секунда. И т.н. В най-тромавото положение стъпките остават 1-2-3-4, но тактът се променя от 250 на 333, 500 и 750 мс. За това го правя с Ардуиното, а не аналогово, както на пулта на немците, защото има много повече възможности и стават по-лесно.

Реално се кара много "интересно". За бавно тръгване давам D1, влакът ускорява до някаква скорост, която ми харесва напр. по стрелките или в гарата, при което връщав на +1 или на 0. Влакът продължава да се движи с ниската си скорост. Като изляза от стрелките давам пак D1, или по-интензивно - D2 или D3, докато тръгне с нормалната си скорост. D4 и D5 са само за игра. Като наближи време за спиране, врътвам на B2. Може и на В1, но тази стъпка я ползвам само за плавно намаление на скоростта или за спиране много отдалече. Ако видя зор, че ще подмина гарата, врътвам на В3. Докато се науча доста често слагах ЕВ или направо на СТОП, че едно е да спираш с врътката на трафа, друго е със спирачка... Разбира се моментално спиране имам и с ЦК ключето за посоката. То също забива директно стъпка 0. В декодера закъснението го оставям обикновено 0.5 или 1 секунда.

На тази снимка врътката е на D3. По време на ускорението свети десния диод (както е на снимката). При забавяне - левия.


Това е "основния" режим за каране. Списъкът с локомотиви ми трябва за да има "точно" показание за мащабната скорост в km/h. Измерил съм си ги на 20-тината ми локомотива, ама тук съм въвел само няколко. Скоростта ми се иска да я гледам на някакъв стрелкови километраж, май ще търся нещо от кола, че от влак едва ли ще намеря! И ще си го закача някъде, пък ще му подавам AnalogWrite на някой от останалите крачета.
« Последна редакция: 14 Май 2018, 20:28:37 от mitko0888 »