Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Основни похвати в макетирането | Basic steps in creating a layout

Всичко за 3D-принтирането - споделен опит, въпроси и отговори.

<< < (18/18)

svetljjjo:
Да споделя какво се случва след близо 15 часа мъки и ровене из нета  ;D

Вчера си получих принтера и се започна кошмара добре че аз имам опит в подкарването на
хардуер за който ундоса не ще и да чуе и друг път съм си купувал китайски неща и реплики  ;D

Та след няколко часа мъки псуване и ровене из нета успях да го подкарам
Принтера работи само с версия на програмата Cura 15.04.6 въпреки че тя се е развила и вече има 100 нови версий
Та след няколко инсталаций и деинсталаций накрая уцелих правилната

Да кажа и впечатленията си за тоя материал PLA
противно на писаното тук материала е доста добър твърд е но същевремено и доста лесно се обработва може да се пили с пила или шкурка . Много лесно се реже с макетен нож . А същевремено е хем твърд хем има и добра еластичност не се чупи при огъване .
Така че от опита си на моделист който е пипал модели и знае как и от какво са направен мога да кажа че това PLA става за
хобито.

Сега за принтера и възможностите му да кажа първи впечатления
Както може да се очаква за 140лв компонентите вложени в него напълно отговарят на цената  :lol:
И без да е специалист човек на око се вижда евтината му направа.

Първото което прави впечатление е че така наречената хоме позиция която е изключително важна да е перфектна
се определя от 3 китайски микрошалтерчета които сами по себе си не са прецизни

Второто нещо което прави впечатление е екструдера
Материала се подава в него от един стъпков мотор и назъбено колелце подочно на това от запалки.
Очевидно е че се разчита на гравитацията и на качеството на материала за да върви равномерно
И докато на гравитацията може да се разчита на 100% то това не може да се каже за материала


И сега малко за опитите си да отпечатам нещо
В сайта е даден файл за тестване на екструдера . Печата една еврейска звезда и видео туториал как да се настройва
при кофти отпечатване.
Направих квото е показано и звездата излезе що годе прилично . Даже ако не се вторачваме може да се каже че си стана
няколко пъти е отпечатах и резултата е задоволителен.

И разбира се аз реших че вече съм готово да печатам детайли за НАСА   :lol:
Изрових от нета едно колелце подходящо за спирачен кран на вагони
И мъките се започнаха от начало

Порво моделите не подлежат на преоразмеряване.
Въпреки че програмата има такива инструменти преоразмеряване завъртане дубликиране
Ако намалите обекта част от елементите му изчезват

И второ и май доста важно е от къде се започва печата . Май това е и най важния елемент от играта
Аз не намерих в нета никаква информация как и дали е възможно изобщо да кажеш на принтера от къде да започне

Защото той почва от средата на колелцето опитва се да направи спиците и чак след това кръгчето
И понеже размерите на колелцето са 8мм диаметър и 1мм дебелина резултата е нищо неотпечатано
А като сравня това с звездата която печата се вижда че принципно може да се получи но трябва да отпечата първо кръгчето
и след това спиците .
Как това става и дали е възможно за сега не знам.

Очевидно е важно моделите които се правят да са съобразени с възможностите на принтера
Имам предвид че трябва да му се даде възможност да почне да пуска материала и тогава да печата нещо като мустачки
да има елемента които после да се изрежат щото първата точка на печат е винаги по дебела прилича на капчица
след това вече върви равномерно.

Както се казва to be continued   :good:

svetljjjo:
Да се похваля с вече нещо готово ако е за хвалба изобщо вие предценете  :lol:

Първото което трябва да се каже за принтера 101Hero е абсолютна трагедия
не струва и половината от парите си .

А сега по същество да споделя опита си и постигнатите резултати.

Исках да си отпечатам спирачен кран за вагон в мащаб Н0
понеже имам доста на които им липсват.
Рових се много за готови файлове в нета и наистина има доста
но никой от тях не отговаряше на мащаба .
За това аз се опитвах да ги преоразмеря в моя случай да ги намаля
Има обаче важна подробност че не може да намалите само едно от измеренията
ако намалите едно от тях и другите две се намаляват автоматично със същия процент.

Никой от намерените файлове не ми свърши работа и за това си нарисувах собствен
с програмата пайнт на уиндос



Вижда се ча съм го нарисувал с левия си крак  ;D
но понеже изобщо не се надявах че може да се обърне в 3д за принтиране
не се старах особено . Обаче програмата Cura_15.04.6 (само с тази версия работи принтера )
се справи и ми генерира така наречения G-код

ето снимка на първите ми опити


На първия ред са отпечатаци от файлове свалени от мрежата
на втория ред е моята картинка с различни настройки
и на пиедестал от ляво челното е оригинален кран в средата най доброто ми постижение
и две стинки за мащаб и престиж


След малко шкурене с шкурка 240


Следва боядисване бегло със черен спрей



И поставяне на мястото му





Резултата някой биха го определили като трагичен
аз ще си позволя да кажа задоволителен.
Да не забравяме че това колелеце е с диаметър 8мм
и дебелина 1мм.
Тоест опитах се да прерисувам картината Мона Лиза на Микеланджало с
валяк за боядисване и то от най големите размери . Еми с четката за боядисване на огради толкова . :lol:
Зарязвам 3д принтирането за сега че си загубих два дена и 140 лв по тая тъпня
Имам да си правя декодери управление а това 3д принтиране ми запали главата  :lol:

ако не се виждат снимки
същата тема е има и в блога
http://dccarduino.blogspot.com/2018/07/101hero-pylon-3d-printer.html

mitko0888:

--- Цитат на: svetljjjo link=topic=5071.msg112290#msg112290 date=1531087790 ---... за сега че си загубих два дена и 140 лв по тая тъпня ...

--- Край на цитат ---

Поне двама до сега ти казаха, че им е трябвало няколко месеца за да усвоят настройките (вкл. и скритите) на софтуера, както и какво и как да проектират за да излезе читаво на принтера. За два дена няма да стане.

МАШИНИСТ:
КОЛЕГА СВЕТЛЬО - 3 д принтирането е наука , цяло изкуство , а то е вечно !
Нещо като картината МОНА ЛИЗА - ДЖОКОНДА , която е нарисувана от ЛЕОНАРДО да ВИНЧИ , а не от МИКЕЛАНДЖЕЛО БУОНАРОТИ.
Та ЛЕОНАРДО я е рисувал в продължение на 4 години.
Принтера който си купил е за други предмети много по-груби от тези миниатюрни детайли,които искаш да печаташ.
Двама колеги ти казаха , че е безсмислена покупка.
Сега вече знаеш.
Колкото 1 детайл е по-прецизен и дребен , толкова устройството , което го произвежда е по-скъпо и сложно за експлоатация.
В твоя случай , няколко месеца или година опити , ще има ефект , но не без тунинг на принтера ти, тоест още пари.
И накрая евтиното винаги излиза скъпо.
На един приличен модел , такъв детайл тип нищо подобно стои зле и няма смисъл.
Относно настройки и проби , много зор ще видиш и едва ли ще получиш , някакъв по-добър резултат, в което няма нищо лошо.ще научиш доста неща за 3 д принтирането.
Успех в борбата.

vankata86:
Много точно казано,това имах в предвид и аз! &bgflag

Навигация

[0] Списък на темите

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия