Автор Тема: Всичко за 3D-принтирането - споделен опит, въпроси и отговори.  (Прочетена 32748 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Понеже си нямаме конкретна такава тема, а 3D принтирането
навлиза все повече в моделизмите, включително и стендовия,
мисля си, че тук може да събираме всичко по въпроса като помощ.

Вече има и наши колеги които или ползват детайли изработени
по този начин, или самите те имат достъп до конкретните
принтери, на които си изработват свой проекти.
Надявам се и те да споделят тук своя безценен опит.

Като за начало, ми прави впечатление, че в областта не всеки
от нас е запознат с спецификата на 3D-принтирането - инструменти, машини и консумативи.

Ето едно кратко клипче като начална конкретна помощ - за петте основни проблема (според автора) при 3D принтирането:
https://youtu.be/sh-PdgH7T_Y

И така колеги, надявам се да развием и допълним постепенно
тази важна за моделизма тема със своя опит. Оповестяването на нашите проби и грешките също биха биха били в помощ на всички останали.

Хубаво е да не "цапаме" с нашите въпроси свързани с този вид
изработка на проекти, в темите на колегите ни от форума.
Тоест тук да си задаваме въпросите и отговорите които ни вълнуват.
  ;D ;D ;D
« Последна редакция: 23 Март 2018, 09:13:21 от pach »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Да, принтерите могат да се използват в жп моделизма ,но по-скоро за създаване на демонстрационни модели или за тестване на някои детайли .Имам пред вид масово разпространените у нас евтини модели принтери.Разбира се има и качествени принтери по света но за жалост все още не съм попадал на такъв в България.Това естествено ме принуждава да поръчвам необходимите ми детайли предимно вчужбина.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Краси, до колкото ми е известно братя Красимир и Тодор Тодорови от Разград, ако не греша закупиха такъв принтер с голям плотер. Ето сайта им:  http://www.dioramatt.com/index.html  Тел. 0898/999165 и e-mail: elida_todorov@abv.bg  можеш да се свържеш с тях. Много коректни и точни хора са!  :hi:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Благодаря ,но от сайта не става ясно дали работят с качествен принтер .Хубавите принтери са с цена около 50 000 до 350 000 долара, съмнявам  се че у нас някой може да избие такава инвестиция с макетиране.Като казвам хубав принтер ,имам пред вид такъв сдебелина на слоя между 3 и 8 микрона. Въпреки ,че принтерите ползват различни технологии и невинаги е задължително да има слоеве.Така или иначе, ако върху  прототипа ,при 7-10 диоптъра увеличение личи наслояването на материала, то такъв детаил е годен единствено за демонстрация ,но не и за  мастермодел.Особенно в НО за по малките мащаби да не говорим.За тези, които не ме познават ще кажа ,че говоря на базата на повече от десетгодишен опит придобит при изработка на множество,всъщност над 100 различни мастермодели ползвайки принтерни технологии.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Аз спокойно бих си поръчал напр. БДЖ 43/44/45, ако ще и с 0.1 мм слой да е. А такива притери са под 1000 лв. Проблем ли е да се пипне с шкурката, и после да се пръсне?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Но зависи както се разбра от доста фактори(имам предвид клипа от първия пост в темата).
Тоест са се пипне с шкурка не е непъзможно. Както и последващо
китване със съответните продукти. Например шпрейкит сърфейс 500 до 1200.

Да си спомним първоначалната идея за използването на този род
машинки - създаването на пробен, обемен прототип. В моделизма
в началото създаваха такива прототипи за изчистване на грешки
и подобни, с последващо създаване на т.н. сърца за калъпи и т.н

С напредването на технологиите, доста моделисти започнаха да преминават от прототипите към направата на единични висококачествени бройки за лична употреба.

Те знам с какви и колко принтери разполагат в най-известният
светонен сайт за такова производство, но колеги и от България които ползваха техни продукти останаха доволно задоволени от
качеството поне на по-евтини л, пластмасови модели.
Не е ясно обаче качеството ( въпреки че от фирмата го гарантират)
при създаването на същите модели от метал.

Говоря за сайта "Shaoeways" който е американски.
Ето и линка какви материали ползват

https://www.shapeways.com/materials

Впрочем когато се влезе в страницата на даден детайл
или цял проект (според снимката), в менюто има опция.
от какъв материал можеш да си го поръчаш. Понякога за даден
детайл има ограничение дали всички материали ползват.
По мой наблюдения най-скъпи са металните.

Също в менюто има и графи за специфични размери
на принтирането. За най-скъпите пластмаси мисля че най-финният им слой беше 0,2 мм.
Станат перфектни, дори са леко прозрачни.

Сайта е нещо като световна кутия.
Може всеки да оставиш при тях файлове и чертежи за
изработката на каквото си иска. Ако само за себе си поръчаш,
качват само снимка, 3D демо и твойте координати.
Ако го оставиш за общо ползване, всеки може да си поръча.
От цената те отделят % а останалото е за теб.

Поръчките може и за единични бройки ( не серийно).
Изпълняват за седем дни и пращат (май) по цял свят.
въобще са си спретнали малък но доходоносен бизнес.

Така също, ако вече имат поне една бройка изработена от даден проект, в страницата му качват освен 3D проекции от проект и снимки-ревю от реалния детайл, за преценка дали ти харесва.

Доколкото си спомням, имат и отзивчиви консултанти за контакти с проектантите. Как и какво файлове, подходящи материали за твоя проект и т.н. Май даже и телефонни линии имат, ако можеш да звъниш в Щатите...или нещо такова.
Опции и възможности там бол. За нещо различно от обикновенно разглеждане на каталозите ( имат търсачка по име, мащаби и т.н.) трябва да се регистрираш. То иначе няма как и да си поръчаш се...

С адреси за доставки и конструктори на проекти от България работят - доказано е!

В момента се подготвя доста фин, по мойте разбирания детайл
в мащаб 1/96 - антена на активен корабен радар, която изглежда доста ажурна ,(тоест разбирай. - детайлна)

Следя развитието и ще видим какво ще се получи.

Доколкото си спомням тук Емо Чаушев си купи готови локомотивни коруби за тесноринейни, но нещо нищо не е постнал по въпроса...освен че ги получи и ги почва. До боя ги докара де:
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4902.msg105177.html#msg105177
« Последна редакция: 23 Март 2018, 20:22:17 от pach »

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Интересна тема сте спретнали.
Тук наскоро четох , в друга тема , че модели на 3 D  принтер не ставали,защото се виждали редовете на материала / колега беше го написал / Баш на 3д принтер не става / - нещо такова
Като гледам обаче сайта , много от реномираните фирми биха могли да се поучат за детайлност и качество на изделията от този сайт.
Завидно качество,поне от снимките на различни модели.
Дай боже и у нас скоро да отворят филиал за производство на тези красоти.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Колеги, колко от вас са виждали на живо изделия от този сайт ? Аз поне знам само за Емо и Марио и в тази връзка мога да твърдя ,че моделите ,които те си поръчват могат да се нарекат такива с огромна доза компромис. Това, което гледате на сайта в 95 процента от случаите са компютерно генерирани модели , те не могат да ви дадат ясна представа за реалния образ на прототипа.Минималната дебелина на слоя ,която предлагат е 16 микрона ,а не 2 десети ,което е 200 микрона.Това обаче не е достатъчно финна резолюция за получаване на качествен мастер.Що се отнася до шкурката ,то - разни хора - разни идеали .Аз си позволявам да говоря от моята си скромна камбанарийка и никого не принуждавам да ми вярва.А пък бизнесът на американохоландците  много трудно може да се нарече малък,те са една от най-големите фирми в света ,които се занимават с принтиране.

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Аз съм виждал моделите поръчвани от Емо и споделям неговото мнение че са безумно чупливи, пластовете се усещат на допир. Дори при скъпите FDM принтери от типа Ultimaker 2, пластовете пак си личат...а те са от 3 бона нагоре

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Слави, само да не се окаже, че тези, които нещо правят и все пак сме малко по-наясно, да нямаме право да споделим опита си, за което ни помолиха в началото на тази тема.Между другото в София има поне 3 принтера ,които дават същото качество като на американохоландците.

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Краси темата е точно за споделяне на опит. И аз разполагам с машина, но засега няма да споделям каква...поне не в ефир. Иначе в София има поне 3 принтера които могат да изкарат качество доста по-добро от Shapeways...но си е скъпо.

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Първо : да уточним моделите.
Категориите са 2.
1. ЗА моделисти.
2. ЗА колекционери.
Първата , с много компромиси,като материал,детайлност,цена е масовите модели.Повече се набляга на движение,декодер,звук,функции.Високи изисквания за сравнително ниска цена.
Втората.високи изисквания за детайлност , изработка , изящество.Висока цена тъй като колекционерите държат на метала.Всички други целулоза и синтетика / не уважават,съответно нямат колеционерска стойност.
Вътрешността не е важна тъй като стоят във витрина / изключвам видими детайли в кабина /Движение , светлини , декодер  , звук - нямат значение.
Ние искаме колекционерската категория с функциите на моделарската + цената и.Трудно постижимо , но не невъзможно.
Относно 3 д принтирани модели - чупливи или не , зависи от материала и дебелината на стените на модела.Да не забравяме , че има синтетични материали твърди и устойчиви повече от метал.
С развитието на технологиите скоро всеки ще има 3д принтер и ще си произвежда сам модели на ПЖПС какъвто пожелае,та даже и цветен печат.

daddy_g

  • Trade Count: (9)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1023
  • Рейтинг: 332
  • HO (БДЖ) & N (БДЖ & USA)
Категория 2 са си месинговите модели които са предимно за витрина. Аз лично не бих да 2,3,5 бона за месингов модел който няма да го търкалям по макета.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Единствения проблем е, че ще трябва да се научи да си ги проектира , но те след някоя и друга година ще почнат да се раждат научени. ;D

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
За всеки влак си има пътници .Не всички месингови модели са за витрина, даже повечето не са .Ако става въпрос за българските такива май 100 процента не са.Страхувам се обаче да не избягаме от темата.От друга страна не мога да проумея привързаността на много жп-моделисти към радиуси равни или по малки от 360 в НО.