Автор Тема: Всичко за 3D-принтирането - споделен опит, въпроси и отговори.  (Прочетена 32744 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
...3D принтер за 118 000 $ в моделен форум!!??!!.....
 :scratch_ones_head:

..."има и друг живот разбира се" (цитат от рекламен клип)

Българския вносител е във Варна.
Основно качество - дебелина на слой 25 микрона.
Има и бюджетни модели ( ~199 €), но препоръчвам този конкретно:
WANHAO Duplicator 7 1.4 DLP за около 1000-1200 лв.
Вносителят е на адрес:
https://www.3djake.bg/wanhao-3d-printjeri-rjezjervni-chasti?gclid=Cj0KCQjwpvzZBRCbARIsACe8vyLSIYZMqTj-6dB-yZjOz9e7-EWUOgZ-Jio9qHUgOvBKGsx7ApLHYg4aAp1wEALw_wcB

От някои модели на обемни принтери имат на склад,
другите пристигат за седмица. Предлагат и консумативи разбира се...както гаранция и поддръжка. Май замислят и обучение за работа ..на живо или с подробно ръководство. За това не съм сигурен.

Изработено от такъв принтер в 1/72  ( препоръчвания модел)




от този проект (българска подводница "Подводник18"):



Повече по темата за показания пример ТУК

« Последна редакция: 06 Юли 2018, 16:09:33 от pach »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
В тъпи спорове не ми се влиза. Разликата е от небето до земята. В един от предишните си постове  написах, че от всякакъв принт може да се направи добър продукт, но този случай, определено не е такъв. Да не говорим, че подводницата дори не е правилно проектирана.С обучението спирам до тук. :stop:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Е аз все пак си го купих онзи принтер продавача ми го даде за 140 +8 лв доставка
и съм решил сам да се убедя за какво става и за какво не
в крайна сметка за 148лв кво му плащаш дето имаше един лаф по битаците навремето  ;D

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
КРАСИ , за всеки джоб има принтери.
118 000 $ си е 1 прилично тристайно жилище в СОФИЯ.
И разбира се е ясно , че да сравняваш принтер за 120 хил. $ и за 100 $ е безсмислено.
Онова е професионално и машина за пари.Струва пари и произвежда пари.
Коментарите за излишни.
Иначе оплакнах очи и това е ...

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Момчета ,не е само въпроса да се купи един принтер.За да го накараш да произведе нещата както трябва се правят сума ти и корекции както хардуерно така и софтуерно.Има един куп настройки които се правят за да се получат нещата .На мен ми отне около 3 месеца за да вкарам моя в час като ъпгрейда ми струваше едни допълнителни 1400 лв.Но крайния резултат си струва !

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Никой никого не спира да си поръчва своите проекти на какъвто си иска принтер, кеф ти на енвижън, кеф ти на хай вей. Същността на нещата е в друго, при така стремително развиваща се технология, няма абсолютно никакъв смисъл да се инвестира в принтер. Правилното според мен е да се поръчват проектите на възможно най - добрата машина в момента.В професионални принтери влагат много големи фирми, които могат да си позволят да похарчат определени пари, като инвестираното могат да върнат и да са на печалба докато машината остарее за около две години. Такава ситуация при нашего брата, българският жп - хобист е невъзможна. Всеки е свободен да си умира от собствената смърт  :diablo: включително от принтерна такава. Пък е и свободен да си харчи с труд спечелените пари както намери за добре, дори и като си купува скрап.

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Не съм съгласен с теб Краси,да храним тези които имат скъпи фирмени принтери.Разучил съм въпроса и знам колко пари искат само за един готов кош.Зная и за матриците за локомотиви.Искат 15 000 лв за матрица за конкретен локомотив за който ги питах.После могат да се произведат между 200 000 и 300 000 копия преди матрицата да се скапе,но няма на кой да се продадът толкова бройки и не си струва да се инвестират толкова пари.Именно за това всичко прибягваме до алтернативни варианти за направата на моделите ни.Аз съм доволен от моите ,те са си предимно за мен,по добре да си ги правя оаз отколкото да давам безумни пари на фирмите.Поздрави от мен и успех в направата на моделите! &bgflag &bgflag &bgflag

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Благодаря ти, Ванка. Би ли споделил, колко ти струва един кош на 44 - ка например. Да не би случайно да е 5 лева? Аз никъде не съм казал, че съм против прототипирането. Просто за да получа най - добрия резултат прототипирам с най - добрия принтер без да има нужда да си го купувам. Що се отнася до матриците надявам се че говориш за матрица само за коша и то алуминиева. Всичките нужни матрици за един локомотив са няколко, включително стоманена за шасито, а ако се отиде на стоманени матрици с живот над милион удара, цената е в порядъци по - висока. Именно поради тази причина фалират големите производители. Защото не могат да си избият производствените разходи за кратък период. Това е така защото интересът към това хоби в световен мащаб намалява, разходите се увеличават, цената също, а публиката застарява.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5071.msg112271#msg112271 date=1530893080
В тъпи спорове не ми се влиза. Разликата е от небето до земята. В един от предишните си постове  написах, че от всякакъв принт може да се направи добър продукт, но този случай, определено не е такъв. Да не говорим, че подводницата дори не е правилно проектирана.С обучението спирам до тук. :stop:

А кой спори..тъпо!?

Аз само отбелязах, че тук сме моделен форум в който един човек попита за някакъв евтин 3Д принтер. В такъв момент някакси не върви, да му се показва професионален принтер, който  е скъп, или се ползва за прототипиране и/или производство на наши модели.
Това  е меко казано... неуместно.
( наистина тъпо, както се изразяваш)

Ето че човека, въпреки всички показнИ съвети, си е купил това
което явно е решил,че му е по джоба и ще се справи с него,
защото както е повторил - не му трябва нещо кой знае колко качествено и най-вече скъпо.

Колкото до проекта на подводницата, съм го дал само като
пример кое и как се е получило с посочения от мен  3Д принтер.
( подобно на твоя пример с линковете  по-рано)
Не виждам връзката с темата и това дали проекта на подводницата е правилен или не!!!

Все пак темата е за 3Д принтирането, а не за конкретен модел,
в случая на подводницата и човека който я разработва, къде е сгрешил.

 :hi:

Dispatcher

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 79
  • Рейтинг: 23
Моля участниците в дискусията да успокоят тона!
Dispatcher

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Да споделя какво се случва след близо 15 часа мъки и ровене из нета  ;D

Вчера си получих принтера и се започна кошмара добре че аз имам опит в подкарването на
хардуер за който ундоса не ще и да чуе и друг път съм си купувал китайски неща и реплики  ;D

Та след няколко часа мъки псуване и ровене из нета успях да го подкарам
Принтера работи само с версия на програмата Cura 15.04.6 въпреки че тя се е развила и вече има 100 нови версий
Та след няколко инсталаций и деинсталаций накрая уцелих правилната

Да кажа и впечатленията си за тоя материал PLA
противно на писаното тук материала е доста добър твърд е но същевремено и доста лесно се обработва може да се пили с пила или шкурка . Много лесно се реже с макетен нож . А същевремено е хем твърд хем има и добра еластичност не се чупи при огъване .
Така че от опита си на моделист който е пипал модели и знае как и от какво са направен мога да кажа че това PLA става за
хобито.

Сега за принтера и възможностите му да кажа първи впечатления
Както може да се очаква за 140лв компонентите вложени в него напълно отговарят на цената  :lol:
И без да е специалист човек на око се вижда евтината му направа.

Първото което прави впечатление е че така наречената хоме позиция която е изключително важна да е перфектна
се определя от 3 китайски микрошалтерчета които сами по себе си не са прецизни

Второто нещо което прави впечатление е екструдера
Материала се подава в него от един стъпков мотор и назъбено колелце подочно на това от запалки.
Очевидно е че се разчита на гравитацията и на качеството на материала за да върви равномерно
И докато на гравитацията може да се разчита на 100% то това не може да се каже за материала


И сега малко за опитите си да отпечатам нещо
В сайта е даден файл за тестване на екструдера . Печата една еврейска звезда и видео туториал как да се настройва
при кофти отпечатване.
Направих квото е показано и звездата излезе що годе прилично . Даже ако не се вторачваме може да се каже че си стана
няколко пъти е отпечатах и резултата е задоволителен.

И разбира се аз реших че вече съм готово да печатам детайли за НАСА   :lol:
Изрових от нета едно колелце подходящо за спирачен кран на вагони
И мъките се започнаха от начало

Порво моделите не подлежат на преоразмеряване.
Въпреки че програмата има такива инструменти преоразмеряване завъртане дубликиране
Ако намалите обекта част от елементите му изчезват

И второ и май доста важно е от къде се започва печата . Май това е и най важния елемент от играта
Аз не намерих в нета никаква информация как и дали е възможно изобщо да кажеш на принтера от къде да започне

Защото той почва от средата на колелцето опитва се да направи спиците и чак след това кръгчето
И понеже размерите на колелцето са 8мм диаметър и 1мм дебелина резултата е нищо неотпечатано
А като сравня това с звездата която печата се вижда че принципно може да се получи но трябва да отпечата първо кръгчето
и след това спиците .
Как това става и дали е възможно за сега не знам.

Очевидно е важно моделите които се правят да са съобразени с възможностите на принтера
Имам предвид че трябва да му се даде възможност да почне да пуска материала и тогава да печата нещо като мустачки
да има елемента които после да се изрежат щото първата точка на печат е винаги по дебела прилича на капчица
след това вече върви равномерно.

Както се казва to be continued   :good:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Да се похваля с вече нещо готово ако е за хвалба изобщо вие предценете  :lol:

Първото което трябва да се каже за принтера 101Hero е абсолютна трагедия
не струва и половината от парите си .

А сега по същество да споделя опита си и постигнатите резултати.

Исках да си отпечатам спирачен кран за вагон в мащаб Н0
понеже имам доста на които им липсват.
Рових се много за готови файлове в нета и наистина има доста
но никой от тях не отговаряше на мащаба .
За това аз се опитвах да ги преоразмеря в моя случай да ги намаля
Има обаче важна подробност че не може да намалите само едно от измеренията
ако намалите едно от тях и другите две се намаляват автоматично със същия процент.

Никой от намерените файлове не ми свърши работа и за това си нарисувах собствен
с програмата пайнт на уиндос



Вижда се ча съм го нарисувал с левия си крак  ;D
но понеже изобщо не се надявах че може да се обърне в 3д за принтиране
не се старах особено . Обаче програмата Cura_15.04.6 (само с тази версия работи принтера )
се справи и ми генерира така наречения G-код

ето снимка на първите ми опити


На първия ред са отпечатаци от файлове свалени от мрежата
на втория ред е моята картинка с различни настройки
и на пиедестал от ляво челното е оригинален кран в средата най доброто ми постижение
и две стинки за мащаб и престиж


След малко шкурене с шкурка 240


Следва боядисване бегло със черен спрей



И поставяне на мястото му





Резултата някой биха го определили като трагичен
аз ще си позволя да кажа задоволителен.
Да не забравяме че това колелеце е с диаметър 8мм
и дебелина 1мм.
Тоест опитах се да прерисувам картината Мона Лиза на Микеланджало с
валяк за боядисване и то от най големите размери . Еми с четката за боядисване на огради толкова . :lol:
Зарязвам 3д принтирането за сега че си загубих два дена и 140 лв по тая тъпня
Имам да си правя декодери управление а това 3д принтиране ми запали главата  :lol:

ако не се виждат снимки
същата тема е има и в блога
http://dccarduino.blogspot.com/2018/07/101hero-pylon-3d-printer.html

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Цитат на: svetljjjo link=topic=5071.msg112290#msg112290 date=1531087790
... за сега че си загубих два дена и 140 лв по тая тъпня ...

Поне двама до сега ти казаха, че им е трябвало няколко месеца за да усвоят настройките (вкл. и скритите) на софтуера, както и какво и как да проектират за да излезе читаво на принтера. За два дена няма да стане.

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
КОЛЕГА СВЕТЛЬО - 3 д принтирането е наука , цяло изкуство , а то е вечно !
Нещо като картината МОНА ЛИЗА - ДЖОКОНДА , която е нарисувана от ЛЕОНАРДО да ВИНЧИ , а не от МИКЕЛАНДЖЕЛО БУОНАРОТИ.
Та ЛЕОНАРДО я е рисувал в продължение на 4 години.
Принтера който си купил е за други предмети много по-груби от тези миниатюрни детайли,които искаш да печаташ.
Двама колеги ти казаха , че е безсмислена покупка.
Сега вече знаеш.
Колкото 1 детайл е по-прецизен и дребен , толкова устройството , което го произвежда е по-скъпо и сложно за експлоатация.
В твоя случай , няколко месеца или година опити , ще има ефект , но не без тунинг на принтера ти, тоест още пари.
И накрая евтиното винаги излиза скъпо.
На един приличен модел , такъв детайл тип нищо подобно стои зле и няма смисъл.
Относно настройки и проби , много зор ще видиш и едва ли ще получиш , някакъв по-добър резултат, в което няма нищо лошо.ще научиш доста неща за 3 д принтирането.
Успех в борбата.

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Много точно казано,това имах в предвид и аз! &bgflag