Автор Тема: LOKMAUS 2 проблем  (Прочетена 12005 пъти)

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
LOKMAUS 2 проблем
« -: 20 Май 2018, 21:58:45 »
Имах проблем с единия кабел нямаше връзка с един пин и постояно даваше грешка E7
и най накрая успех да си намеря две букси че тук у наше село тея RJ12 са некъв кът и ги нема никъде.
Крипнахт две нови букси на кабела и го замерих всички пинове са налице

Мушнах едната мишка на мастер другата на слейв
тая на мастер тръгва а тая на слейв стои постоянно на L2 и не отлепя и никва и грешка не дава
свети постояно само L2

Размених ги мишките и кабелите също
на мастър гнездото която и мишка да вкарам с който и от двата кабела да е трагва и управлява
а която е на слейв гнездото заспива на L2 и не мърда
което би трябвало да рече че и мишките и кабелите са здрави вече

Правих им ресет и на двете с C7 – the reset-function
пробвах и само с ръчни адреси на едната 01 на другата 02 и изключено C2 – the smart-search-function
пак не стана
Доста се порових и в нета ама такъв проблем да умира мишката на L2 и да не дава никва грешка не можах да намеря разискван

Някой имал ли е подобен проблем и евентуално как го е решил ?!?

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #1 -: 20 Май 2018, 23:41:46 »
 Това видял ли си го :https://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=de&u=http://www.railroad24.de/modelleisenbahn/forum.php%3Fid%3D5118&prev=search?
 По надолу пишат, че трябва да са включени предварително маусите,  преди да захраниш усилвателя.
 В този pdf :http://www.kruemelsoft.privat.t-online.de/download/roco-lokmaus-fehlere7.pdf има описание за L2 и E7.
« Последна редакция: 20 Май 2018, 23:45:15 от dred77 »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #2 -: 21 Май 2018, 00:39:15 »
да остава само да отворя мишките и да меря тея транзистори
лошото е че не знам коя от двете е щото и двете в слейф гнездото забиват на L2
а в мастър си бачкат нормално

Обаче е странно че забива на L2 а не изкарва код за грешка
а и не ми е ясно как разбира коя е в мастър гнездото и коя в слейф
по снимки дето гледам в нета на 10761 централата и двете букси са паралелно вързани
как и се казва на мишката че ще е мастър ?!?

не можах да намеря в пдф файла с инструкцийте нещо да пише че трябва да се настрой за мастър и слейф
останах с убеждението че автоматично го прави
« Последна редакция: 21 Май 2018, 00:41:15 от svetljjjo »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #3 -: 21 Май 2018, 02:16:52 »
 Пробва ли да смениш адреса на slave плашока нагоре от  29-30 :C8 – the number of addressed devices defines how many devices are addressed by the master Lokmaus
®2. Only a device that is addressed can send information to the master-Lokmaus®2 in order to
control a loco or in order to operate a turnout drive. Therefore you must increment the number of addressed
devices if you use more than 5 devices such as Lokmaus®2 or turnout keyboards 10770. The addresses
29 and 30 that are reserved for the Translator 10759 and the Lenz interface LI100 are always
addressed and don’t have to be included in your calculation. It is not useful to raise this number higher
than the number of devices you use because it slows down the reaction of the system.
 От този pdf :http://trendigital.galeon.com/Fotos/LokmHandbuchEng.pdf, виж error code E7. Ако 2 те мишки са с еднакви адреси, ще бъркат системата. По принцип 485 комуникация не може да има 2 устройства с еднакви адреси.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #4 -: 21 Май 2018, 02:43:22 »
Той ерора E7 вече не се появява появяваше се преди когато имах проблем с единия кабел нямаше 1 пин се беше загубил
ама аз сложих две нови букси и вече кабелите са наред
и сега вече мишката която сложа на слейв гнездото забива на L2

Първоначално и двете изписват L2  след това едновременно E7 отново L2  и мастъра си обръща на адреса дето е настроен а
слейфа стои на L2  и не мърда с часове а мастъра си работи управлява локове светлини фукнций всичко
И двете съм ги разменял да са мастър и слейф и винаги едно и също
и предварително включени след това захранване и по отделно и как ли не ги въртях

Интересното е че когато няма мастър а са в слейв гнездото винаги изписват E7 и двете което ме навежда на мисълта че прави некви опити за комуникация

Аз нямам нищо друго включено в централата само две мишки локмаус 2


Единственото дето така ми се струва да не е проблем че са с различни версий на софтуера
CB – the software-version of the Lokmaus 2
на едната изписва 2.3 а на другата 2.4
Ако това може да е проблемно не знам

Иначе като имам повече време и ми дойде музата ще отворя едната да меря тея транзистори дето са във веригата на комуникацията гледам в нета е дискутирано че често се е случвало единия да е избушил

Не би трябвало да забива на L2  това в нета никъде не го намерих да е обсъждано като проблем
трябва или да тръгне или да изпише неква грешка


mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #5 -: 21 Май 2018, 07:47:21 »
Виж хубаво какви кабелчета си направил. Гледай средните две крачета - 3 и 4. Да няма късо с някое съседно, да не са разменени и т.н.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #6 -: 21 Май 2018, 10:09:40 »
 Ако имаш възможност, пробвай на slave да сложиш кабел без крайните двете пинчета.
http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Centralka+Roco+jako+booster+Roco

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #7 -: 21 Май 2018, 15:56:54 »
Това обаче е как да си свържеш няколко станции като бустери.
Не се отнася точно за мишките. Информацията е тук във форума,
само че трябва да се намери и прочете все пак....
 :hi:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #8 -: 21 Май 2018, 17:35:00 »
Off-Topic:
Виж хубаво какви кабелчета си направил. Гледай средните две крачета - 3 и 4. Да няма късо с някое съседно, да не са разменени и т.н.

гледах ги 100 пъти слагам двете букси една до друга стискам с менгеменцето и меря пин с пин пищи има ги и шесте и нямат късо

Това L2 дето забива явно мишката чака нещо а не го получава сигурно отговор от мастъра а мастара не дава отговор или слейфа не може да го получи ще отварям да видя тея транзистори дето ги споменават по форумите двата те са на комуникацията явно

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #9 -: 21 Май 2018, 17:51:39 »
Off-Topic:
Информацията е тук във форума,
само че трябва да се намери и прочете все пак....

И къде е тая информация във форума бе пач ?!?
В коя тема е описан проблем мишката забива на L2 !?!
Аз не намерих такава тема ти ако е знаеш сподели .

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #10 -: 21 Май 2018, 18:47:04 »
Ако погледнеш на схемите тези транзистори нямат нищо общо с 485 комуникацията между двете мишки. Транзисторите са за да може мастъра да подаде ДЦЦ сигнала на усилвателя. Или на още няколк обустера в паралел на същите две жици - ДЦЦ и сигнал за късо. Ако мишката или двете работят като мастър, значи всичко там е наред и няма смисъл да отваряш.

От схемите се вижда че в паралел са захранването и масата, както и двете жици на RS485. ДЦЦ сигналът е само на мастъра. Слейв мишките комуникират само с главния плъх, от усилвателя взимат само захранване. За съжаление с две мишки не можеш да познаеш на коя от тях не работи RS485 канала. Трябва ти трета, в която си сигурен че работи, за да видиш коя от твоите няма да тръгне. А може и двете да са избушени, до колкото виждам имаш навика да купуваш евтини неща от някъде, нищо не пречи някой да пробута мишка която си работи чудесно като мастър, а да му е гръмнал 485 чипа защото си е заврял мишката в телефонно гнездо или нещо подобно и в същата централа не може да комуникира със слейв.
Може, разбира се, да има нещо по адресите които да се ползват, но предполагам че там си задал поне 5 (както е по деф.). Може да има значение и каква е версията, но едва ли Роко са направили нова версия на мишката която да не работи с предишните, поне до сега не съм чувал.
Така че остана да намериш две независими трасета, или с едната мишка да си цъкаш стрелките с един усилвател, а с другата да си караш влаковете с друг усилвател. Не ми се вярва да е разумно да сменяш 485 чипа на стара мишка и то от този тип, без да има гаранция че само в него е проблема.
Писах ти за жиците, защото размяната на двете жици на 485 обикновено води до това че устройствата са наред, но не си говорят помежду си.
« Последна редакция: 21 Май 2018, 18:51:08 от mitko0888 »

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #11 -: 21 Май 2018, 20:32:39 »
Цитат на: pach link=topic=5086.msg111755#msg111755 date=1526907414
Това обаче е как да си свържеш няколко станции като бустери.
Не се отнася точно за мишките. Информацията е тук във форума,
само че трябва да се намери и прочете все пак....
 :hi:
Погледни пак линка, човека е вързал 2 мауса на Slave и 1 на Master . На Slave /Overload и DCC/ пинове не се ползват.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #12 -: 21 Май 2018, 23:07:06 »
mitko0888 ако съм сигурен че проблема е в тоя чип не ми е проблем да го сменя ще изровя поне 10-ина от кашона с платки
са порова в нета да видя за тая серийна комуникация че не съм запознат нещо дали може да се замери с логик анализатор
Че тук в Плевен не знам друг да се занимава с влакчета няма от къде да изровя друга мишка.

До сега джитках с 3 мишки от старата серия локмаус1
ама викам дай да мина на по новите че имат повече бутончета не че ми трябват ама така да има

А за евтините неща си прав тея двете мишки трафа и централата са ми съпили 30 кинта некъде с доставката от германия
иначе купувам само от ибея  а те и двете бяха маркирани като дефектни 

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #13 -: 22 Май 2018, 02:13:25 »
Ей най накрая го намерих тоя проблем
Оказа се че и на другия кабел един пин се губи по точно 4 от ляво на дясно от страната на пиновете гледано
Прещипах го с клещите за крипване и се появи и мишките захапаха.
не е много надеждно ама ми остана само 1 букса от 4 дето едвам изнамерих че една отиде за опит понеже никога не съм кримпвал преди това да вида как се прави  ;D

Като извод може да се каже че ако ви липсва един от двата пина за комуникация мишката ще забива на L2
ако и двата липсват или има некъв друг хардуерен проблем ще изпише E7

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: LOKMAUS 2 проблем
« Отговор #14 -: 22 Май 2018, 11:44:41 »
Благодаря за полезната информация!
Скоро и аз се натъкнах на подобен проблем, само че на колата :-) . Стрелката за температурата на водата показваше на макс. Оказа се, че проблемът е именно недобър контакт на пиновете от буксата, с която е свързан уредът.