Автор Тема: Още веднъж за фирмите производители на модели  (Прочетена 3502 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Попаднах на интересен пост на страницата във Facebook на австралийската фирма Auscision Models, описващ скорошно пътуване до фабриката им в Китай. В общи линии, хората споделят това, на което ставаме свидетели и ние, чрез местните европейски производители, както и американските хобисти с техните фирми. А това е, че фирмите все повече се превръщат от производители със затворен цикъл към дизайнери и вносители на предварително поръчани (и платени) бройки от съответните модели, а те (моделите) стават все по-скъпи. В поста коментират забаването на някои доставки и това, че на китайците им е много по-лесно (и евтино) да изпраскат 1000 броя от даден модел в една разцветка (ливрея), отколкото 20 разцветки х 50 бр. от една и съща матрица. Именно разнообразието от разцветки води до оскъпявания и забавяния по веригата на доставки, а оттам се повишава и цената на крайния продукт. Интересното е, че в дъното на всичко стои... потребителя-хобист. В днешно време, хобистите са много по-взискателни към качеството и детайлността на моделите, а това води и до съответното повишение на цените. Което пък води след себе си до отказ на част от клиентите да плащат тези високи цени и до още по-голяма взискателност на останалите, готови да платят и... така се влиза в една спирала, която всички вече малко или много познаваме и която няма да доведе до нищо добро в бъдеще. Наскоро имах разговор с шефа на Atlas и той ми сподели същото - те вече са изцяло зависими от китайците и работят само с предварителни завявки, и то не само за моделите, но и за релси, сгради и всичко останало. Ако същите модели се правеха изцяло в САЩ (както иска Тръмп), цената им щеше да е 4-5 пъти по-висока и просто нямаше да има кой да си ги купи. На практика, повечето фирми нямат собствени мощности в Китай, а работят с китайските фабрики на договорни отношения. Самите китайски работници също вече не желаят да работят за купичка ориз и да ходят пеша на работа, а искат да си имат колело (може би планински бегач с 18 скорости), телефон (може би iPhone) и всички други екстри. Съответно, част от работниците напускат и си търсят друга работа, а на останалите се налага да им увеличат заплатите, което води до промени в цените и времето за изработка на крайния продукт. Всичко това влияе на големите пазари, та какво остава за нас, дето си мечтаем за още накой фабричен БГ/БДЖ модел.

В този ред на мсили, свалям шапка на всички знайни и незнайни местни хобисти, които проектират и правят собствени или преправят и боядисват чужди модели, независимо дали за удоволствие или с комерсиална цел, за да имаме и ние своите български влакове, които да караме, снимаме и показваме на нашите си макети  :hi:

Ето и няколко снимки от китайската фабрика:























За още снимки и за пълния текст на публикацията, вижте първия линк най-горе.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Може би едно от възможните решения на проблемите при
нискосерийното производство...или 1 модел = 50 ливреи,
е дадено от американският производител (на техни си модели)
"RAPIDO LRC TRAINS":
https://youtu.be/Ka7LC1jia64
Хората или са си направили собствена фабрика в Китай,
или са на достатъчно високо ниво в контрола над произведените
модели, за да правят това което им трябва, а не да получават от
китайците, това което са им направили.

Има цяла поредица от клипчета за тази фабрика, но доколкото
разбирам от един техен клип (и моя английски), май пък имат
проблем с дистрибуцията на моделите си на своя територия.(,USA)

Не съм много в час с американския клон на моделизма ни
и не знам нищо за тази фирма - нова ли е, стара ли е с нова фабрика в Китай и т.н. Попаднах на техните клипове търсейки друго, и се загледах. Тук има двама/трима от колегите, които
са по в час и колекционират именно американски модели.

Може би те ще осветлят повече по въпроса!?

Обаче ако фабриката си е тяхна, тези ще псуват яко Тръмп заради
политиката му. Нито ще могат да плащат заплати на американски
работници, нито ще могат да оставят фабриката в Китай...
...и има и трети вариант - някой да обясни на китайските им .аботници, че ориза е само гарнитурата и те да избягат по другиту моделни фабрики. А такива случай бол - от моделите до автомобилостроенето и т.н. в съвременен Китай.

ПП. А австралийците косвено обвиняват американците и нас - европейците, че ни били по-прости и/или по-големи серийте
и китайците ни давали предимство в производството за сметка на австралийците!!!

Интересно те какви серии като тираж пускат!?
« Последна редакция: 22 Май 2018, 10:47:07 от pach »

Mironista

  • Trade Count: (13)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 131
  • Рейтинг: 49
  • Напред и нагоре
Здравей pach.

Благодаря много за тази тема. Аз работя в Западна компания - Шнайдер Електрик - една от най-големите. Защо го казвам това сега ще поясно по-долу:

- Ние произвеждаме всичко от контактите който са у вас до атомни реактори.
- Почти всичките ни фабрики са в Китай, даже АРЕВА навремето затова фалира и Саркози изнесе всичко в Китай, цялото производство. И ако искаш вярвай нещата бяха много зле сега започнаха драматично да се подобряват като качество и срок на доставка ( поръчахме 200 прекъсвача средно напрежение за ЕСО ) срокът на достаква е 2 месеца от Китайския ни Завод. Докато същия завод в Германия - град Регенсбург - 4 месеца. Както искам да кажа - Китайците работят като Дракони, здраво, бързо и доста често качествено. Има Китайско и Китайско това е истината.

За съжаление нашето хоби е бизнес и то отдавна и нещата ще стават още по зле, парите определят играта. Подкрепям те казвайки Евала на нашите производители и едно голямо браво за тях, няма да цитирам имена - те се знаят и без това сме 100 човека в България.

Извода какъв е: Всичко е пари и пазар, хобито ни е индустрия за съжаление, въпроса е да подкрепяме Българското а не да му търсим кусури. Аз няма да си купя този вагон, аз няма да си купя онзи вагон. Аз няма да си купя това или онова. Всеки е с правото си важното е да си помагаме и развиваме кой както и с каквото може. Китай Индия няма значение - важното е да има и от нашите влакове

Поздрави

инж. Ризов - младши