Автор Тема: Тестер за DCC декодери  (Прочетена 5561 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Тестер за DCC декодери
« -: 03 Юни 2018, 20:30:55 »
Днес ми потрябва да тествам три декодерчета. И се оказа че хич не е удубно да ги навирам на тясно на мястото им, пък и като сложих първия се оказа че ако искам да откача някое краче няма как да го направя без поялник. Пък и не беше еднозначно дали има проблем с декодера или при всяко навиране някоя жица се прищипва или прекъсва. На кратко - трябваше си тестер.
Бях чувал че има такива готови, ама ми трябваше днес, а и 40 евра не ме чакаха на дивана в неделя следобед, така че включих поялника и събрах съответните по цвят жици (всички са по стандарт, европейска работа).

Основата е от тестова платка. Куплунзите са два - по NEM651 (стърчи на снимката в ляво долу извън платката) и 652. Малкият го бях извадил преди години при смяната на мотора на един флайшман, големият става от "редички". Схема няма да публикувам, мисля че е ясно какво трябва да има. На изводите за DCC сложих два светодиода (най-доле на снимката) паралелно срещуположно, така че да светят и двата ако има DCC сигнал, и да свети само по един ако подам DC вместо DCC. Със съпротивление, разбира се. Сложих и едно джъмперче за да не ми блещи ненужно. Жичките ги включвам на двете крачета долу в средата, с такива имам напарвени различни кабелчета и са ми много удобни за всякакви тестове. DC-то го предвиждам както за да тествам настройките в аналогав режим, така и за да си тествам разни заглушки, че се оказа че две еднакви нямам!
Имах един голям хубав мотор от Пико хоби, в момента "излишен", но ми се искаше да видя и какво става и с малко моторче. Добавих едно Мабучи, което преди време използвах в един лок и след това смених с друг. Гледах и двата мотора да мога да си ги извадя лесно ако ми потрябват за нещо друго. Кой мотор да се включи избирам с едно джъмперче - вижда се най в дясно отстрани. И тук сложих два диода, само че топло бели, те са доста "чувствителни" и премигват при много малък и кратък импулс. Така че се вижда много хубаво дали се подава нещо на изводите за мотора или не. С още едно джъмперче за да мога да изключвам диодите и да остане само мотора.
На двата изхода - светлини напред и светлини назад - сложих по един зелен и един жълт диод. Зеленият е в правилната си посока, жълтият е наобратно. Така веднага видях един пробит изход  :( на малкото ESU. Общият извод на светлините се избира с друг джъмпер - от синята жица на 652, от средна точка с диоди или от "масата" на локомотива. Допълнително сложих по още едно джъмперче на тези два изхода, за да мога да ги изключвам ако има проблем с някой от тях, да видя дали пречат на нещо друго. Това с диод в обратан посока не съм го срещал по фабричните схеми, но без него нямаше смисъл да си правя въобще тестер.
Общ вид:
« Последна редакция: 03 Юни 2018, 20:33:52 от mitko0888 »