Автор Тема: Timesaver или маневрен макет  (Прочетена 7316 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Timesaver или маневрен макет
« -: 08 Юни 2018, 10:08:22 »
Здравейте,

Започвам една тема, до която стигнахме след контакти и раздумки с чуждестраните ни колеги.
След срещата в Русе 2018 и практиката ни да разрешаваме на необучени моделисти да карат по трасетата, което доведе до инциденти с подвижния състав, колегите от унгария споделиха техния опит в тази насока. При техните срещи те използват т.нар. Timesaver (пъзел за маневриране) или макетче на маневрен район, на който децата за лимитирано време имат да решат логическа задача по маневриране на вагони в района и подреждането им до определени позиции. По този начин на децата им е интересно, управляват влак, напрягат си гънките и най- вече се забавляват с прекия контакт с хобито.

Ето защо обмисляме в КЖМБ да направим такъв макет, който да е на разположение постоянно както в клубното помещение, така и на срещите които организираме с публика.

За начало ето идеята за такова каране: http://www.wymann.info/ShuntingPuzzles/sw-timesaver.html . По линковете на страничката може да откриете доста интересни идеи.

А ето и едно събрано четиво с планове за реализация: http://www.amherstrail.org/ABEL/Downloads/Shelf-Layouts.pdf

А за всички, които са нетърпеливи, могат да се пробват с интерактивна игра: https://www.vgames.bg/igra/logicheski-igri/16877/railroad-shunting-puzzle

Идеята ни е да се натворят различни по сложност маневри, като се разделят на нива- примерно от 1 до 5, в зависимост от сложността. за всяко ниво да има поне по 20-30 варианта на задачи. На детето се дава лимитирано време от 2-3-5 минути в зависимост от нивото и то трябва да изпълни задачата. При успех получава сертификат за съответното ниво и след това може да премине на следващото.

Най- хубавото е, че за реализацията трябват 3-4 стрелки, 6-7 вагона и един локомотив, който дори може да е аналогов, евентуално няколко електрически откачваки на вагони и малко прави релси, както и не много голямо пространство, тъй като за решаването на логическите задачи трябва да има ограничения, коловозите ще са къси за побиране само на 2-3 вагона максимум.
Ако се използват фиксирани откачваки на трасето, ще се лимитира броя на свободните ходове на детето и още обсъждаме идеята дали да се ползват или да се прибягва до откачане на вагони на ръка.








« Последна редакция: 08 Юни 2018, 10:22:20 от emilchaushev »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Timesaver или маневрен макет
« Отговор #1 -: 08 Юни 2018, 18:50:57 »
Ето един Timesaver и от мен - Gum Stump & Showshoe Railroad:



И екшън с леко модифицирана версия на същия макет в симулатора на SCARM:

https://www.youtube.com/watch?v=UlwPStO5Ca0

 :spiteful:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Timesaver или маневрен макет
« Отговор #2 -: 11 Юни 2018, 08:31:03 »
Аз имам една голяма чуденка за реализацията: Как децата възприемат коловозното развитие по- добре: когато имаме успоредни коловози или когато коловозите са под някакви ъгли един спрямо друг?
Втория вариант  изглежда по- добре, но не знам дали няма да им е по- трудно да се ориентират в логиката на задачата.

Как мислите?

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Timesaver или маневрен макет
« Отговор #3 -: 11 Юни 2018, 17:09:00 »
Аз честно казано не съм съвсем сигурен че точно това е правилната идея за деца .
Каква е гаранцията че няма да удрят лока в буфера в края на коловоза или да удрят вагоните с голяма скорост или да преминават
през стрелките без да са обърнати правилно и да дерайлират .
Ако на трасето са ударили два лока то тук ще имат много повече възможност да ги поломят  ;D
На мен ми се струва че един овал на дъска 1,20 по 80 см с една гаричка тунелче нещо друго и да въртят в краг
една композицийка ще да е много по безопасно .
Примерно при мен аз така им давам да се покефят на моя макет стрелките са ми нагласени да стане елипса и
просто няма кво да се случи газ напред назад и това е

То разбира се зависи и от възрастта на децата ако са по големи над 10г  може да им се има доверие ама на 5 или 6 годишни
трудно  ;D
« Последна редакция: 11 Юни 2018, 17:11:37 от svetljjjo »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Timesaver или маневрен макет
« Отговор #4 -: 11 Юни 2018, 21:43:31 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=5101.msg112029#msg112029 date=1528695063
Аз имам една голяма чуденка за реализацията: Как децата възприемат коловозното развитие по- добре ... Как мислите?

Зависи от възрастта. Аз за моите (6 г. и 8 г.) най-накрая се прежалих и им взех това:







Дори и да се счупи, лесно се поправя  :spiteful:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Timesaver или маневрен макет
« Отговор #5 -: 11 Юни 2018, 22:24:12 »
Заигравката с лего до къде води: ЦЪК

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Timesaver или маневрен макет
« Отговор #6 -: 13 Юни 2018, 08:43:13 »
Аз лично не искам децата да се превръщат в прости консуматори- това родителите им го осигуряват идеално (за съжаление). Искам да си напънат главиците, да има цел, да има решения, да има усилия, защото нищо в живота не се дава даром. Тогава "победата" от резултата е по- сладка. А и трябва да се научат да спазват правила.

Аз лично искам на нашия Timesaver да има пълен ландшафт- цистерните (Z) да се слагат пред ГСМ, покритите G вагони пред магазия, Е вагони на площадка с кран, L, S вагони на рампа, I(хладилни) пред хале за замразени продукти. И всичко това с мостчета, тревички.

Идеята на Милен е повече от прекрасна, особено частта с ферибота, че такива водни пристанища още не сме творили. Хем да напълни окото, хем да приближи до действителността. Безкрайни възможности за маневри и комбиниране на различни по сложност задачи. Мноооого, ама много се замислям за този сценарий и все повече ми харесва.

Ето реализацията на колегите от Унгария. Вижда се и аудиторията каква е.



Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Timesaver или маневрен макет
« Отговор #7 -: 13 Юни 2018, 20:03:47 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=5101.msg112036#msg112036 date=1528868593
Идеята на Милен е повече от прекрасна, особено частта с ферибота, че такива водни пристанища още не сме творили. Хем да напълни окото, хем да приближи до действителността. Безкрайни възможности за маневри и комбиниране на различни по сложност задачи. Мноооого, ама много се замислям за този сценарий и все повече ми харесва.

Само да вметна: оригиналният макет "Gum Stump & Showshoe Railroad" е дело на Chuck Yungkurth, а модифицираният вариант и разиграният сценарий в симулатора на SCARM са публикувани в YouTube канала Four Chuffs Per Revolution от автор, чието истинско име ми е неизвестно.

:yes: