Автор Тема: Макет на кула за вода  (Прочетена 16879 пъти)

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #15 -: 26 Юни 2018, 12:40:40 »
Кацата е готова! Мога да кажа, че е най-доброто нещо, което съм правил. Дори и в ръцете ми, гледана от една педя разстояние е като истинска. Сега се чудя дали е време да я залепя вече?! Притеснявам се да не избързам и да забравя нещо, за което ще ми пречи после - ще реша днес, защото без да е залепена не мога да продължа с навеса. Домързя ме да слагам апарата на статив и снимките не са върха  :blush2:.




TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1702
  • Рейтинг: 157
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #16 -: 26 Юни 2018, 13:51:54 »
Поздравления Тошко за майсторската изработка!  :hi:

Усещаш ли как бавно и славно в един момент ще минеш към парните локомотиви? Сега, след като завършиш водната кула остава да направиш и те това:


totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #17 -: 26 Юни 2018, 14:08:59 »
Благодаря, Стефане! Аз парните локомотиви ги харесвам, но те за съжаление са и най-скъпи  :(. А кулата си има собствен "хобот" и до колкото разбирам няма нужда от такъв "девайс"  ;D.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #18 -: 26 Юни 2018, 19:12:18 »
Относно изработката - поздравления! Получава се много добре, наблягаш на детайла и го представяш с добър снимков материал.
Въпрос - как изряза ламаринките и с какво ги състари? Патина?
Цитат на: totomoto link=topic=5106.msg112104#msg112104 date=1529939950
P.S. Някой ако напише нещо няма да се сърдя грам!! Малко започва да ми доскучава  ;).

Аз не съм спец по "пАрата" и съоръженията около нея, но предполагам имаш предвид, че водната кула архитектурно и конструктивно е американски тип. Няма как да се върже с европейски (немски) подвижен състав.


totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #19 -: 27 Юни 2018, 01:27:09 »
Лентичките за обръчите са от вездесъщата алуминиева ламарина използвана за печат. Изрязах я с нож и линия  :yes:. Малко тренировки и става. Важното е да се "чупят" ножчетата на всеки 2-3 среза. И ножчетата да са хубави разбира се - аз ползвам OLFA. Не мисля, че има по добри макетни ножове. Патинирам с ...........черен маркер  ;D. Хубаво е да не е първа младост. Специално с пазя такива маркери с различна степен на "изветрялост". Правя същото и със шкурки даже. Забелязах, че от състоянието (и от размера естествено) зависи как ще изглежда дървената повърхност след обработка с шкурки.

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #20 -: 27 Юни 2018, 10:13:49 »
Предполагам байца , който ползваш е на водна основа?
След като е готова кулата или друга сграда , пръскаш ли с лак за дърво - мат за да фиксираш всичко и консервираш ?

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #21 -: 27 Юни 2018, 12:09:43 »
Да си призная не съм пръскал първата кула с лак защото не виждам защо. Байца е най-обикновен на водна основа, но понеже си е направен за дърво се държи доста яко за него. Като цяло е редичка боичка и попива перфектно. Не е никак лесно да се махне. Аз може би съм пропуснал да споделя как процедирам - всяка дървена повърхност боядисвам плътно с байц, чакам да изсъхне (малко досадно) и после с шкурки претривам до степен, която ми харесва. Може да се наблегне на фуги, ръбчета и тн. Та от там знам, че байца се маха трудно и не виждам смисъл да фиксирам. За консервация пък сефте чувам - да напомня, че това ми е едва втората постройка и на практика съм начинаещ. Ще споделиш ли малко повече за необходимостта от консервиране и фиксиране?

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #22 -: 27 Юни 2018, 15:30:24 »
Фиксиране и консервиране - когато ползваш декали / ваденки / , които след като изсъхнат от водата , след време се втърдяват а краищата им , където материала е прозрачен леко пожълтяват е хубаво да се фиксират и консервират с лак.
По възможност акрилен , защото от нитроцелулозния се набръчкват и стават на юфка.
Същото важи и за тънки емайлови бои , които при пипане с пръсти , остават петна и понякога пада боята , особено след като е нанесена върху полистирол , дърво , метал.Имам пред вид при работа с четка.Не винаги можеш или имаш съответния грунд , който да задържи боята.Както и не навсякъде можеш да ползваш аерограф.
При акрилните бои на водна основа , положението е почти същото.
Освен това безцветния мат лак не позволява прахта да повреди покритието и предпазва от бързо обезцветяване / избледняване /
При състаряване и ползване на различни материали , също съм наблюдавал подобни проблеми.
С лак готовия модел подлежи на пипане навсякъде,без да се притесняваш,че покритието ще се повреди.
Относно байца,да,дълбоко прониква в дървесината и можеш да правиш супер реалистични макети,но виж алуминия е материал,който почти не държи боя,освен ако предварително не е грундиран.
Тези обръчи ако пипаш повече с пръсти,ще се обезцветят.
Виж с лак , маркера няма да падне.
Не си начинаещ.Кулата не е по трудна за правене от самолет / Нали си авиомоделист ? /
Новобранците не биха пипнали така качествено , пипкав и дребен модел.

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #23 -: 27 Юни 2018, 17:38:56 »
Горе-долу схванах за лака - благодаря. Моите макетчета никой няма да ги пипа, гаранция  :nono: ;D. Ето още малко от днес:



Все отлагах да боядисам от вътре резервоара и май вече е късно  :(. Дано не се вижда от някъде. На покрива има капандура, която явно ще трябва да е затворена. Чудя се самия покрив какъв е? Дали е с керемиди или има един типично американски начин с едни дървени плочи. От друга страна аз съм керамик, дали пък да не си направя истински глинени керемиди. Направо ще вляза в историята  :lol: ;D

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #24 -: 27 Юни 2018, 18:20:09 »
Една истинска кула, увековечена от Серджо Леоне:
https://www.youtube.com/watch?v=8XkHsinz7oU

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #25 -: 27 Юни 2018, 18:28:17 »
ЕЕЕЕЕ нямам думи! Кадъра на 1.20 би бил невероятна диорама! Чудя се обаче защо тази кула е толкова ниска?! Долната и част е на нивото на прозорците на вагоните. Аз ли нещо бъркам  :blink:?

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #26 -: 27 Юни 2018, 23:50:32 »
Кулата , е като  че ли само за декор. Или камерата снима под такъв ъгъл,че изглежда ниска.
Керемиди,истински глинени.
И историята ще те дава за пример.
Голямо заиграване , ще е но ще избиеш всички риби по всички океани и морета.
Интересна ще ми е технологията им на производство.

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #27 -: 28 Юни 2018, 09:53:50 »
Много ми е мерак да пробвам керемидите, но колкото повече гледам толкова повече се убеждавам, че покрива е с тези дървени плочки, за които говоря. Днес ще реша за да не ме бави този въпрос, че оправи ли се времето строежите спират до есента  ;D.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #28 -: 28 Юни 2018, 11:58:16 »
Съществува един проблем, който може ненадейно да се прояви и да съсипе изцяло постигнатото до момента. Ако решиш да лакираш най - безобидно би се държал алкидният лак. За съжаление той съхне бавно и трябва да се осигури абсолютно безпрашна околна среда за този период. Ако използваш акрилен лак, рискуваш перманентният маркер по обръчите  да се разлее като акварел и да почерни всичко и то неконтролируемо и много трудно би го оправил. За дасе избегне това или не лакираш, или трябва да се провери предварително, как въздейства лака върху перманента. Щосе отнася до керемидите, за съжаление няма да си първият на света още през 90 - те имаше един испанец, ако не се лъжа, чийто къщички бяха с истински керемиди. За съжаление не мога да го илюстрирам със снимков материал, но си го спомням отлично защото ми направи силно впечатление.

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Макет на кула за вода
« Отговор #29 -: 29 Юни 2018, 12:01:26 »
На втора плоча съм. Сега се чудя как да продължа покрива. Май ще е най-лесно да направя пирамида от форекс и да я покрия с каквото там реша накрая. Със сигурност обаче няма да е с керемиди. Няма да е никак достоверно, според проучването ми.



Почнах и нещото от горе - вероятно е гръмоотвод. По най-архаичния начин с дялкане и шкурки. Топчето горе вероятно ще се счупи веднага щом започна да го обработвам. Ако не стане така ще пробвам със струговане на винтоверт. Ако и така не стане ще го направя по най-нежелания от мен начин - заострена клечица и топченце от нещо на върха.