Автор Тема: Релсова система Roco geoLine  (Прочетена 13258 пъти)

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #15 -: 04 Юли 2018, 19:58:40 »
СПЕЦИАЛНИ РЕЛСИ И ПРИНАДЛЕЖНОСТИ

Релса със сензор за движение (арт.№ 61117) с дължина 100 мм. Може да послужи като брояч на колооси, като подава и превключващ импулс.  За съжаление не мога да напиша много за тази релса, тъй като не разполагам с нея. Ако някой има повече информация и е наясно с точното й предназначение, моля да пише по темата.




Релса с електрическо приспособление за разделяне на куплунзи (електрическа откачвачка) (арт.№ 61118) с дължина 100 мм, с електродвигател – служи за откачване на куплунзи на подвижния състав. Позволява поставянето на декодер (с арт.№ 61197) за дигитално управление.




Релса с ръчно приспособление за разделяне на куплунзи (ръчна откачвачка) (арт.№ 61119) с дължина 100 мм – служи за откачане на куплунзи. Посредством лостче, разположено странично, се повдига пластина, която надига дъгите/ щифтовете на куплунзите и те се откачат. Не позволява поставянето на декодер за дигитално управление.




Отбивачка без релса (арт.№ 42267) – комплект за сглобяване. Поставя се в края на глух коловоз.



Очаквайте в следващия пост представяне на различни начини за закрепване на релсовия материал към основата на макета, както и някои общи положения свързани с баластрирането...
« Последна редакция: 04 Юли 2018, 20:08:37 от pavlinbg »

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #16 -: 26 Септември 2018, 10:28:32 »
И така, след известно затишие продължавам с темата.  :hi:

ЗАКРЕПВАНЕ И БАЛАСТИРАНЕ НА РЕЛСОВИЯ МАТЕРИАЛ

Закрепване
Съществуват няколко начина за закрепване на релсовия материал включен в Roco Geoline към основата на макета:
- чрез специални гвоздеи (пинове) – за целта са предвидени нарочни конструктивни отвори в траверсите на всяка релса (по един в двата края на релсата, при внимателно вглеждане се виждат на снимките). От Roco предлагат специални пинове за geoLine – 500 бр. в комплект (с арт.№ 10001), които са съобразени с диаметъра на отворите и височината на релсовата призма. Посоченият начин е подходящ при закрепване на релсите към дървени и пресовани плоскости. Същият не е подходящ при закрепване на релси върху фибран, тъй като при натиск той не задържа добре пиновете;


А ето как изглеждат в действителност, ще ме извинявате за недобрата снимка



- чрез лепило – в случая трябва да се подбере подходящо лепило, което здраво да прикрепи релсата към основата на макета ( в зависимост от вида на използваната плоскост) като се внимава същото да не проникне под призмата на стрелките, на които са инсталирани декодери, тъй като може да ги повреди. Отделно от това, независимо от начина на закрепване, под всяка стрелка е желателно да се направи ревизионен отвор в основата на макета, през който да се демонтира декодерът при евентуална повреда;

- чрез двойно залепящи се ленти – този начин осигурява здраво закрепване към основата на макета, независимо каква е тя. Лентата предварително се залепя за основата на макета/ модула, след което върху нея се залепя и самата релса. Ето линкове към подобни ленти:
https://www.amazon.de/dp/B000QB2ZWO/ref=asc_df_B000QB2ZWO53490295/?tag=googshopde-21&creative=22398&creativeASIN=B000QB2ZWO&linkCode=df0&hvadid=232072079686&hvpos=1o3&hvnetw=g&hvrand=4201424888452649171&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1000863&hvtargid=pla-420935618379&th=1&psc=1 

https://www.busch-model.info/000007119.3?number=000007119.3 


И при трите начина на закрепване не е наложително поставянето на коркова лента под релсите, тъй като релсовият материал Roco geoLine е с вградена призма. Въпреки това, по мое мнение поставянето на допълнителна коркова лента би внесло по-голям реализъм при последващото баластиране и оформяне на релсовия път, като ще способства и за намаляване на шума от резонирането на основата на макета, при движението на моделите.
Тук е мястото да се посочи, че от вътрешната страна на пластмасовата призма на всяка реса от Roco geoLine, без флекс релсата, са предвидени специални „крачета“, върху които се поставят противовибрационни гумени тапи (с арт.№ 61181). Последните намаляват резонанса, който се получава при движението на подвижния състав.


« Последна редакция: 26 Септември 2018, 10:40:16 от pavlinbg »

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #17 -: 27 Септември 2018, 13:30:57 »
Баластиране:
По замисъл релсите Roco geoLine не е наложително да бъдат баластирани, тъй като имат пластмасова подложка, която имитира баластовата призма от горното строене на пътя. Въпреки това, е възможно същите да бъдат баластирани. Както бе споменато по-горе, единият от минусите на  Roco geoLine е не толкова реалистичният външен вид на релсовия материал, като неговото баластиране ще скрие този недостатък.  Наред с това следва да се отбележи, че при добра декорация и добро оформяне на ландшафта от макета, поставянето на релси Roco geoLine се вписва идеално в него и в никакъв случай не го загрозява. Ето линк към макет, при който е използван релсов материал с вградена призма и сами си направете извода:

http://railway.zone/post/my-exhibition-layout-part-2 

При баластирането на релсовия материал от Roco geoline е препоръчително да се ползва баластра, която предварително е смесена с лепило (такава се предлага от Noch ). Същата се нанася с помощта на мини шпатула или специална дунапренена четка. Разбира се, баластрата може да бъде положена и по класическия начин – с посипване, оформяне с четка и нанасяне на лепило.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12267
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #18 -: 27 Септември 2018, 15:47:27 »
А дали няма да стане още по нереалистично,
като се баластирал допълнително?
Първо баластра ще стърчи над траверсите, ако
въобще някой си играе да ги почисти за да се виждат,
тъй като в момента те са наравно с настоящата си баластра.
Втора стандартната баластра е стрит камък ( различни породи)
и като се баластирал кухата пластмасова призма,  ще стане в още
по- резонираща каменна кутия от къде звука ще стане по сила
направо като при истински влак. Ама на модерния може да заглуши звуковия декодер може би!
 :hi:

 Но това си е мое мнение, а който иска да балансира допълнително
пластмасовата призма на Роко геолайн, тези ти съвети
ще са му от полза.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #19 -: 27 Септември 2018, 21:26:14 »
Цитат на: pach link=topic=5107.msg112854#msg112854 date=1538052447
Първо баластра ще стърчи над траверсите, ако
въобще някой си играе да ги почисти за да се виждат,
тъй като в момента те са наравно с настоящата си баластра.

Мисля, че си прав. Поради това релсите се баластират само странично с посочената смес от лепило и баластра, както е на едната от снимките към горния линк. Според мен се е получило много добре.
« Последна редакция: 27 Септември 2018, 21:29:09 от pavlinbg »

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #20 -: 28 Септември 2018, 00:10:11 »
Интересно ще ми е като хлъзнеш подвижния състав по тези добре изглеждащи релси как ще върви и съответно ще има ли " чукат , тракат колелета " ?

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #21 -: 28 Септември 2018, 20:15:38 »
Досега не съм забелязал проблеми при движението на ПС. А за тракането на колелетата - тракат си,  доста реалистично се получава :-)

mite

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #22 -: 07 Ноември 2018, 19:19:31 »
Хмм май тия мога да ги резна да работят с kato unitrack. май ща си играя по някое време. трябва ми двойната стрелка много

и модерни релсови линии не тракат. те са заварени и нямат пространствo между всяка релса освен където е оставено място за термална експанция.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1419
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #23 -: 10 Април 2019, 23:53:07 »
Изглежда Roco прекратява производството на GEOLINE от 28.06.2019 г.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12267
  • Рейтинг: 1313
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #24 -: 11 Април 2019, 22:14:36 »
В сайта на РОКО, не намирам нищо такова.
А линка който си дал, май става въпрос за
бойкот от страна на няколко търговеца,
по неясни за мен (и преводача) причини.

Но пък нищо чудно, защото, колкото някои
моделистти да не ги харесват, други пък
строят не лоши и не малки макети с тях!
 :yes:

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #25 -: 12 Април 2019, 23:34:10 »
И аз мисля, че това не е краят на релсовата система, а по-скоро е някакъв търговски въпрос. Същата си има своите предимства, за които стана дума по-горе. Живот и здраве това ще стане ясно в каталога за 2020 г.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #26 -: 13 Април 2019, 09:44:49 »
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4.msg110313.html#msg110313

Цитат на: Filip Andonov link=topic=4.msg110313#msg110313 date=1516031361
Тези Geo line-и нямат ли намерения да ги сменят с нещо по добро ? Вкъщи имам един овал с такива, здрава призма не остана. Чупят се много лесно, още докато ги сглобявам, а са само на 5 години.

...

И няма нужда да минат 5 години, за да почне призмата да се троши. Достатъчна е и една година и край. Супер скапана и евтина пластмаса!, неслучайно тия релси се продават в стартсетове /за деЦката градина/. След година не можеш да завиеш винтчето на захранващия куплунг към релсата /както е описано в упътването/ - винтчето просто пръска пластмасата. Лошо направени пластмасови водачи за съединяване на релсите, позволяващи неправилно съединяване на релсите /с ръб - едната релса над другата/, което довежда също до чупене на краищата на призмата. Лъскавите перлички и липсата на релеф на призмата нямат смисъл изобщо да се коментират. Иначе металната част на релсите е направена учудващо добре - противоположно на пластмасовата.

Така че най-вероятно на търговската гилдия й е писнало от рекламации и недоволства от купувачи за скапаните релси, които най-вероятно и те не могат да подменят от фирмата и затова са решили да натирят носа на Роко. Или ще се оправят боклуците, или ще ги спрат от производство, или ще си ги монтират някъде...
« Последна редакция: 13 Април 2019, 17:55:28 от Dispatcher »

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1419
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #27 -: 12 Януари 2021, 18:53:35 »
Някой има ли впечатления от новaта гумена призма?
Питам от чисто любопитство, аз съм фен на друга релсова с-ма без призма...

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2033
  • Рейтинг: 1419
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #28 -: 15 Януари 2021, 22:11:15 »
Щеше ми се някой по запознат да сподели мнение за новата релсова с-ма, но...
Аз се  сблъсках с нея, след като получих един прекрасен модел на Роко. Той  беше поставен на две релси от новата призма. Та, тя е от много мека и еластична на вид гума (според мен). По изпъкнала и релефна, чакълеста призма. Не е като старата, твърда чупеща се призма...
Прави впечатление и новото куплиране, според мен доста здраво. Въпреки по-добрия външен и качествен вид (въпрос на гледна точка), този продукт е най-лошото нещо произведено от Роко, както и други фирми произвеждащи релси с призма. Аз съм твърд фен на релса без призма, но това си е мое мнение и не обвързвам никого с него. За всеки влак си има пътници... :hi:

снимки:


                              нова                                 стара






П.П. Принципно никъде не съм видял официална позиция на Роко за смяна  на призмата (не че съм и търсил де...), но виждам, че и новите стартови сетове ще са с новата релса.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #29 -: 15 Януари 2021, 22:42:27 »
До сега не съм виждал релси с новата гумена призма и не мога да бъда полезен с информация за тях, но определено от снимките, които е публикувал gregary, според мен те не изглеждат по-добре от старите roco geoline (с пластмасовата призма).
Относно естетическите недостатъци на системата (ако въобще можем да говорим за такива) съм писал по-горе в темата. Публикувал съм снимки от макети, от които е видно, че при подходящо декориране, релсите се вписват идеално в тях и няма проблем с естетиката. В тази връзка отново ще подчертая, че пластмасовата призма на roco geoline позволява изключително лесно дигитализиране на стрелките и поставяне на противовибрационни тапи, което за мен е голям плюс. При тази релсова система не се налага пробиване на отвори и поставяне на електродвигатели (почти съпоставими с тези в реалните железници  :) :) :) ) за стрелките. Разбира се системата има и други плюсове.
« Последна редакция: 15 Януари 2021, 22:51:14 от pavlinbg »