Автор Тема: Релсова система Roco geoLine  (Прочетена 13201 пъти)

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #30 -: 15 Януари 2021, 23:04:12 »
Учудващо за мен се водят с "нова" призма, щото аз имам такива от поне 5г и мога да кажа, че за мен са пълни боклуци с тая гума.
С течение на времето гумата си губи първоначалната си форма и седят супер смешно една за друга.

Filip Andonov

  • Trade Count: (3)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 138
  • Рейтинг: 62
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #31 -: 16 Януари 2021, 09:15:29 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=5107.msg112082#msg112082 date=1529392045
Гумената призма е на Роко лайн

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Релсова система Roco geoLine
« Отговор #32 -: 16 Януари 2021, 12:57:57 »
Много е странно въобще като се четат мнения за релси на баластова основа.
Роко предлага новата си система RocoLine в грая на 1989, а в началото на 1990 предлага и гумената призма отдолу. Още тогава при ревютата се дава снимка на МАКЕТ с нормалните до тогава релси и с баластираните. Разликата определено не е в полза на готовите призми.
Когато обаче продаваш един стартов сет, и някой трябва да го нареди на пода, и да купува още покрай него, като че ли тези релси са доста по удобни. Въпреки че тук трябва да режеш гумата при стрелките и разни други такива. Но пък е трудно да сравняваш мнение за релсите, когато с тях си правиш макет, или когато с тях си редиш едно голямо овалче на пода и после го събираш.
Идва и следващата стъпка - вече си насъбрал няколко стартови сета, купил си си и няколко стрелки, идва ти мерака за макет, и естествено - трябва да сложим наличните релси на макета, а не да купуваме нови. И тук започва мърморенето - как не били хубави, не стояли красиво и т.н.
GeoLine излиза някъде около 2005. Някъде някой спомена за някакви лицензни разправии, заради които Роко трябва да спре продажбата на RocoLine - не съм видял първоизточник. За предишните им релси - RocoNormgleis, те изрично се хвалят, че релсите им се произвеждат от фирмата Мьозмер (или нещо такова с наши букви). Сигурно и за роколайн са оплзвали нечий продукт, и после трява набързо да пуснат геолайн като своя марка.
Мисля че през 2018 оповестиха официално че спират производството на геолайн релсите. И предлагат отново старата роколайн система.
Това са първите масово произвеждани релси с 2.1 мм. (1990). До тогава всичко е 2.5, 2.7 и 3 мм. Имат характерно леко закръгление на главата на релсата, което значително помага при движение на локомотивите в крива, дава допълнителен контакт не само отгоре на релсата, но и по реборда и т.н. Да не забравяме че системата има и 10 градусови стрелки, а не само 15, което позволява да се напарви и истинска гара, и трамвай.
С какво могат да се сравняват:
Геолайн определено е по-зле, въпреки че на няколкото релси, които имам, аз до сега не съм счупил нищо, но пред очите ми съм виждал как се чупят 5 - 6 парчета от едно овалче за едно събиране.
Флайшман на призма не мога да разбера как са измислили тези леви и десни английски стрелки.
Трих (Мерклин) С - не знам.
И новото Пико, което според мен трябва да си оправят стрелките с тези мандахерцащи се езици. А от самата релса не мога да кажа че съм на върха на сладоледа, въпреки че направих всичко с нея.

Ако се върнем на първите отзиви за RocoLine на гумена призма: идеални за игра, имат и нормални, и дълги стрелки, английски и т.н., задвижване в призмата, флекс както на дървени, така и на бетонни траверси, доста реалистичен вид. До сега не съм срещнал някой да посочи еднозначно по-добра система с призма.