Автор Тема: 90 години жп гара Асеновград  (Прочетена 3427 пъти)

Vasilev65

  • Гост
  • Trade Count: (0)
90 години жп гара Асеновград
« -: 19 Юни 2018, 23:03:07 »
Здравейте!
Вчера група краеведи от Асеновград се обърнаха към мен с молба /знаейки, че хобито ми е жп моделизъм/, да се опитам да пресъздам събитието по откриването на жп линията Пловдив - Асеновград по случай 90 годишнината /1928 г. е открита линията/. Далеч съм от подробности, терминология и т.н. На база на качените от мен архивни снимки може ли да ми подскажете какъв е локомотива /съмнявам се за 17.00-та серия/, идея за това как е изглеждала гарата и дали може да се изработи до края на октомври, а също и за фигурите. Особено ще е трудно пресъздаването на Цар Борис.
Сигурно въпросите ми звучат лаишки за повечето тук, но ще съм благодарен на всякаква помощ.
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.1445608195547351&type=3

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: 90 години жп гара Асеновград
« Отговор #1 -: 20 Юни 2018, 13:15:02 »
Здравей,

Хубава инициатива и идея, но май е малко позакъсняла предвид, че сме пред отпускарския сезон.
В клуба, когато сме пресъздавали копия на сграден фонд на гари винаги е трябвало между 1 и 2 години, за да стане като хората и то при положение, че имаме обекта и може да се заснемат размерите.

В твоя случай, ако ще трябва да се възстановява гаровото здание във вида в който е било, снимките са недостатъчни или поне качените вече, защото няма всички проекции и фасади, по които да се мащабира що- годе реално. От тези снимки магазията и централната сграда мисля, че вече има проектирани такива, но притурката в ляво на гаровото здание не съм го виждал в ничий проект. Но пак седи въпросът дали са в този им вид от откриването или по- късно през годините са били променяни.

Аз разбрах че се иска да се направи гаровата постройка с локомотив и хора... или просто макет на събитията по откриването на гарата.
Ако локомотива е 17 серия мисля, че няма изработван до сега такъв (освен ако Тонката не е спастрил нещо по въпроса).

Та за финал от мен гара+ локомотив+ хора няма как да станат за толкова кратко време.

Дано някой може да помогне с идеи или поне да получиш отговор на поставените въпроси.

МАШИНИСТ

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 367
  • Рейтинг: 41
Re: 90 години жп гара Асеновград
« Отговор #2 -: 20 Юни 2018, 19:46:24 »
    Здравей ,
Идеята за реставрация на гара СТАНИМАКА , макар и в умален мащаб е интересна.Времето , както казва колегата ЕМИЛ , е малко,но 4 души,при пълна мобилизация и въоръжени с материали,биха могли ударно да се справят.
Тъй като видях,че си от АСЕНОВГРАД , можеш да се разходиш до пловдивската библиотека и да потърсиш много информация там.
В СОФИЯ - КИРИЛ И МЕТОДИЙ , също.
Можеш и да потърсиш снимки и друга информация в ПЛОВДИВ -жп управление.
Ако имате строителен архив на ОБЛАСТТА и планопазене , там най-вече данни за тези сгради.
Според закона,би трябвало да има , защото там се пазят архиви 100 години назад.А за промишлени и административни сгради , срок мисля , че няма.
Относно локомотив 17 серия - някой колега ако има преработка от друг или лична изработка , може да ти го заеме за събитието , ако има желание.
Ако макета е стендов и няма да търкаляш влакове , а само да пресъздадеш откриване на гарата с жп линията е по-лесно и няма много да се заиграваш с централизация,сигнализация,автоматика и прочее дейности необходими за действащ макет.
Е,2-3 метра релси да влезе влака на царя и толкова.
Все пак няма да правиш централна гара ПЛОВДИВ или СОФИЯ.