Автор Тема: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите  (Прочетена 28218 пъти)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #60 -: 05 Ноември 2018, 20:48:27 »
Уф...сега трябва и платката да си пре-инженирам...това ЖП моделизма било строго специфично.,..  мислех си, че можело да се импровизира...

Нищо, ще се пробвам...

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #61 -: 05 Ноември 2018, 21:04:33 »
Off-Topic:
Понеже стабилизатори на напрежение обръща полюсите преди стабилизирането,

Аз това не го схванах не знам mitko0888 как го разтълкува  ;D

Кво имаш предвид как да светят светодиодите в зависимост от посоката на движение ли или ?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #62 -: 05 Ноември 2018, 22:28:45 »
Цитат на: svetljjjo link=topic=5123.msg113439#msg113439 date=1541444673
Off-Topic:
Понеже стабилизатори на напрежение обръща полюсите преди стабилизирането,

Аз това не го схванах не знам mitko0888 как го разтълкува  ;D

Кво имаш предвид как да светят светодиодите в зависимост от посоката на движение ли или ?

Не съм го разтълкувал. Пуснах си го покрай ушите. Ама видях един общ минус, и написах плюс.

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #63 -: 05 Ноември 2018, 23:52:55 »
 По въпроса с диодите , Митко има /според мен де/ на предвид ,че ще е по-лесно да се ползват такива:https://www.aliexpress.com/item/bicolor-biocolor-smd-0603-1615-led-diode-red-warm-white-color/32857224343.html?spm=2114.search0604.8.39.54a43a6dRUTnGO , отколкото тези които бях постнал по напред в темата , понеже декодерите подават постоянен + и управляват с -/как то е в доста устройства понеже е по-лесно управлвнието с маса/. На онези 2мм трябва да им се инвертира поляритета и е по сложно.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #64 -: 06 Ноември 2018, 00:59:57 »
хубави са тея диоди ама смд и то с по два извода на страна те трудно се запояват дори когато са само с по един диод в корпус а пък два и с отделни изводи трябва да си добър с поялника  ;D

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #65 -: 06 Ноември 2018, 08:16:36 »
 
Цитат на: dred77 link=topic=5123.msg113441#msg113441 date=1541454775
На онези 2мм трябва да им се инвертира поляритета и е по сложно.
За всеки диод по два такива транзистора : примерно.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #66 -: 12 Декември 2018, 21:01:02 »
Знаехте ли, че мотриса 19, освен в БДЖ се е ползвала и в NMBS - Белгийските железници.  Аз лично не знаех докато не се свързаха с мен от един белгийски жп клуб.  Та, изпратих им на хората една мостра - такава, каквато показахме в КЖМ - София и която беше сериозно разкритикувана и "оаканана"...  Хората взеха, та я харесаха - въпреки, че е шумна, няма много детайли и има отклонения от реалността в рамките на милиметър - два.
И това не е всичко - взеха, та си поръчаха още 12.

Написах всичко това като оправдание, защо не се случва нищо по корекциите на дизайна - просто напоследък сме доста заети да направим сетовете за Белгия, където се оказва, не са толкова придирчиви...

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #67 -: 12 Декември 2018, 21:54:49 »
Е, това вече си е чист упрек /да не използвам друг по-остър термин/ към нас – тези, които смятаме, че един модел е достоверен и истински, ако е мащабно верен, детайлно верен и пълен, цветово верен и най-вече КАЧЕСТВЕНО направен. Но, извинете ни, критериите са ни такива – просто, приемаме хобито си сериозно...
Има една приказка: „За всеки влак си има пътници“ - явно си намерихте пътниците..
Явно, нашите мнения, приятелски съвети и очаквания наистина да реализирате огромния си потенциал, нямат значение за групата ви...
Жалко..
Нищо лично.
Поздрави

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #68 -: 13 Декември 2018, 00:56:23 »
Всичко се повтаря.

Слави преди време беше пуснал нещо в тоя дух. От сорта на, знаете ли колко OBB 2020 съм пратил в Австрия и колко БДЖ 04 съм направил за България? Давам пример с него, защото се познаваме и се надявам да не ми се разсърди.

Още тогава се зачудих за тоя парадокс и защо самия аз се колебая да си поръчам една 4-ка след като е любимият ми локомотив, а някакви австрийски чичковци ги хапват като топъл хляб.

Едва тая вечеr ми светна що. Истината, е че нашите железници и съответно моделите за чужденците са някаква екзотика. Включително и техните местни аналози. За 2020 в австрия знаят една шепа хора. Тая белгийска мотриса дето е като нашата също не я намирам лесно. Демек пак екзотика. Затова и за тях модел с почти задоволително качество не е проблем. Пък и може да се изфука, с екзотичен ръчно изработен модел.

Да де, ама 04, Шкодите, Чамугите тук за нас не са екзотика, а основна част от железницата ни. И поне аз искам ако имам модел на някой от тях, да е поне на нивото на останалите ми модели. Хем да изглежда добре, хем да мога го спукам от каране. Ако въпросът е да е някакъв модел, то и сам мога да си го направя. С 04 съм се захващал 3 пъти и всеки път го добутвам до един етап дето виждам, че ще стане, но крайния резултат ще е неудовлетворителен и дотам.

Ако идеше реч за OBB 1044/SNCB 59, дали щяха да налитат така австрийците/белгийците?

В крайна сметка никой не е пророк у дома. А тая бегийска мотриса така и не я намерих коя тяхна серия е.
Айде със здраве.

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #69 -: 13 Декември 2018, 03:27:41 »
Няма как да намериш коя серия е белгийската мотриса, защото освен нашата друга такава няма и не е имало.
Аз разбрах, че нашата мотриса е била в Белгия преди да дойде при нас. Това е възможно, защото все пак ние сме я купили цели 5 години след произвеждането ѝ. Това е още една причина да нямат особени претенции за точност и детайлност - мотрисата е била там за кратко преди 60 години.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #70 -: 13 Декември 2018, 09:12:55 »
Цитат на: mgirginov link=topic=5123.msg113816#msg113816 date=1544644489
Е, това вече си е чист упрек /да не използвам друг по-остър термин/ към нас – тези, които смятаме, че един модел е достоверен и истински, ако е мащабно верен, детайлно верен и пълен, цветово верен и най-вече КАЧЕСТВЕНО направен. Но, извинете ни, критериите са ни такива – просто, приемаме хобито си сериозно...
Има една приказка: „За всеки влак си има пътници“ - явно си намерихте пътниците..
Явно, нашите мнения, приятелски съвети и очаквания наистина да реализирате огромния си потенциал, нямат значение за групата ви...
Жалко..
Нищо лично.
Поздрави

Не, не е упрек... Всяка критика към даден модел го прави малко по-добър, ако на разработчика (моя милост) му се занимава.  Истината е друга - кокошката като снесе едно яйце и почва да кудкудяка, та целия стопански двор да разбере....Така и при мен - понякога егото надделява и почвам да кудкудякам....Фукнявежа ми идва повече, понякога, но работя по въпроса, усилено!
« Последна редакция: 13 Декември 2018, 09:22:13 от Nenchev »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: БДЖ Серия 19 - мотрисата на привилегированите
« Отговор #71 -: 13 Декември 2018, 13:11:09 »
Сега малко по същество...Ето всички елементи за мотрисата, които се купуват и не са 3D изработка:



п.п.  Мисля, че съм пропуснал още 6 винтчета за закрепването на рамата към кожуха.

п.п. 2 Още умуваме с Тошко коя технология за стъклата да изберем - прозрачен фотополимер или рязане и дълбане на плексиглас...  Втория вариант не ми харесва, защото нямам 3D фреза все още и ще трябва да ги поръчвам някъде да ми ги режат, което ще "опорочи" модела - за нас, де.  Иначе плексиглас технологията си е супер!


Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети

Mironista

  • Trade Count: (13)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 131
  • Рейтинг: 49
  • Напред и нагоре
 :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: