Автор Тема: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига  (Прочетена 4600 пъти)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Тестовете преминаха успешно за малък влак-кран МПТ-4.  Предстои разработка на моторни талиги за БДЖ локомотивите.

https://photos.app.goo.gl/aNQuo9jDBs4Y1gYs6

https://photos.app.goo.gl/vBPnwwTgEeoT63tu7

https://photos.app.goo.gl/sYbJ3sWzDtWCfcA66

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #1 -: 12 Септември 2018, 20:18:31 »
Понеже е озаглавена темата  Стига донори!
това означава ли че ще споделиш и файловете и ние да си отпечатаме шасита ?!?  ;D

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #2 -: 12 Септември 2018, 20:20:02 »
не.  Файлове не давам.  Само готови изработки.

Файловете съм ги правил 6-8 месеца и десетки неуспешни принтове и тестове, докато станат.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #3 -: 13 Септември 2018, 12:51:27 »
Цитат на: Nenchev link=topic=5125.msg112646#msg112646 date=1536772802
не.  Файлове не давам.  Само готови изработки.

Файловете съм ги правил 6-8 месеца и десетки неуспешни принтове и тестове, докато станат.
  Не спирам да се удивлявам, как някои хора не проявяват грам уважение към авторските права на някого, който нещо е създал. Подкрепям те в мнението ти. Хубави или лоши, тези неща са създадени от твоя интелект. Редно е ти да им поставиш цена, а който иска да ги има нека си ги купи. В крайна сметка защо никой няма желание да поиска някой от големите производители да му сподели файловете си и да си напечата няколко локомотива или вагона. Няма абсолютно никаква разлика, колко е голям производителя - авторските права СТРУВАТ ПАРИ.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #4 -: 13 Септември 2018, 15:39:59 »
Тук не става въпрос за авторски права, а за продажба на нещо, създадено с определено количество труд, материали, време и други ресурси.

Човекът е направил нещо, ако иска може да (ни) подари чертежите, може да (ни) ги продаде или продава, а може и въобще да не иска да се разберат някои детали, до които е стигнал с много мъки (или незнание). Направил си е задвижване - може да се похвали и разкаже всичко за него в детайли, може да го изработва без пари (идва Коледа все пак), може да го изработва по поръчка с пари, а може и въобще да не го предлага на други, освен като част от готово возило.

Всеки сам си избира какво и как да споделя с останалите и аз изцяло подкрепям и не съм много против.

Е, вярно е че не ми харесва особено някой да плесне една снимка и да очаква всички да му ръкопляскаме и да го възхваляваме. На мен лично би ми се било приискало да има някакво обяснение покрай снимчицата, описание на някои детайли и т.н. Тогава би могло да се очаква и някаква дискусия, коментари, забележки, оплюване или хвалебствия, че и много нови поръчки да завалят ... Иво и Васко, например, освен плеснатите снимчици, дадоха и линк към целия процес, документиран с още стотина снимки и клипчета, и то в добра резолюция. И съответните адмирации за тях са абсолютно заслужени. Други пък се сърдеха че никой не взима отношение и не ги хвали за направеното на една неясна и некачествена снимка. Всеки си решава сам за себе си какво, как и къде да показва...

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #5 -: 13 Септември 2018, 16:26:12 »
Off-Topic:
Не спирам да се удивлявам, как някои хора не проявяват грам уважение към авторските права на някого, който нещо е създал. Подкрепям те в мнението ти. Хубави или лоши, тези неща са създадени от твоя интелект. Редно е ти да им поставиш цена, а който иска да ги има нека си ги купи. В крайна сметка защо никой няма желание да поиска някой от големите производители да му сподели файловете си и да си напечата няколко локомотива или вагона. Няма абсолютно никаква разлика, колко е голям производителя - авторските права СТРУВАТ ПАРИ.

Какъв е смисъла от тоя пост не схванах ?!?
Кво лошо има да се пита дали някой има желание да споделя или няма такова ,че да предизвиква такива гневни изблици ?!?

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #6 -: 13 Септември 2018, 16:30:44 »
Мите, добър пример даваш с Иво и Васко, наистина така трябва, но на филмчетата се вижда добре и човек може да придобие ясна представа за продукта. :hi:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #7 -: 13 Септември 2018, 16:44:09 »


Зависи какво искаш да бъде споделено. Все пак никой не е длъжен да споделя многомесечния си труд, особено ако има идея да изкара някой лев. Човекът споделя, че има определена опция и явно счита, че това е достатъчно. Мисля, че е напълно в реда на нещата. Не виждам какво неясно има. Освен това не виждам някой да е гневен.

Dispatcher

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 79
  • Рейтинг: 23
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #8 -: 13 Септември 2018, 17:05:13 »
Струва ми се, че въпросът от по-горе излишно се преекспонира - някой пита, друг отговоря, а ние не знаем нито защо единият пита, нито защо другият така отговаря. Затова и считам полемиката за изчерпала се откъм съдържание, т.е. нека приключи.

Dispatcher
« Последна редакция: 13 Септември 2018, 21:28:56 от Dispatcher »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #9 -: 13 Септември 2018, 23:11:54 »
Всъщност, файловете за крана са абсолютно безплатни - могат да бъдат свалени от тук:

http://3dppro.eu/shop/index.html#/Product/1536868847---Crane-trane-HO-scale-1:87

Колелата, електродвигателят, червяците и зъбните колела са от www.aliexperss.com

Версията на трансмисията, която е във файла е с голямо предавателно число и върви бавно, освен това е със задвижване само на задната ос и буксува.  Трансмисията, която е на клиповете е версия 3 и е със задвижване на двете оси, както и с доста по-малко предавателно число.

totomoto

  • Trade Count: (1)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 222
  • Рейтинг: 90
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #10 -: 14 Септември 2018, 00:11:13 »
Винаги става мазало когато се омешат ХОБИ и БИЗНЕС. Не мисля, че двете неща могат да живеят заедно на едно място. Аз за себе си искам хобито ми да ми е хоби. Хората често забравят разликата, гълтат бастуна и веднага спира да е забавно. Искам да уточня, че не съм изкарал и една стотинка от всичките си хобита. Изкарвам пари с работата си.

     P.S. Нямам предвид никого конкретно!

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #11 -: 14 Септември 2018, 11:54:21 »
Ами ако на някой работата му е да прави модели? Тогава какво? Той няма право на глас ли :hi:?

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #12 -: 21 Септември 2018, 15:57:31 »
Понеже се чудех в коя тема е по-подходящо, слагам го и тук:



Ето за това иде реч...между осовото разстояние на колоосите се променя в зависимост от конкретния модел локомотив.  За триосните - добавяме трета ос и още един червяк.  След като наместим лифтовете, породени от FDM технологията остава да направим и токоснемането от релсите.

Ето линк към карданчето: http://3dppro.eu/shop/index.html#/Product/1537532856---3D-printable-cardanic-shaft-for-HO-sacle-1:87-trains

Не пускам трансмисията, защото тази е специфична за БДЖ серия 19, но ако някой иска файловете - да пише - ще ги публикувам.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #13 -: 21 Септември 2018, 17:26:41 »
Не се вижда снимката
дай линка към галерията че гугъл вече не дава да му се гледат снимки заради тея конвенций за авторските права
ще ни докарат до началото на 80-те години  :lol:

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Стига донори! - 3D принтирано шаси / талига
« Отговор #14 -: 21 Септември 2018, 17:40:27 »
Много се извинявам....

« Последна редакция: 21 Септември 2018, 17:45:52 от Nenchev »