Автор Тема: Международна модулна среща "10 години КЖМБ"- София 2019  (Прочетена 41451 пъти)

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Здравей Миха,
Вагоните са осигурени. Изпратих по мейла разписанието и плана на трасетата

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Здравейте,

Утре в събота от 10ч започваме изнасянето на модулите от клуба. Ще се радваме, ако има  желаещи с възможност за помагане.
на 22.04.2019 също ще имаме нужда от помощ от 9,30 във ВТУ.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
За всички, които мислят да носят подвижен състав в Н0 и Н0е за срещата, умоляваме предварително да бъдат с почистени колела и вагони и локомотиви. Искаме да избегнем зацапване на трасето и да развалим кефа на всички. Моделите ще бъдат проверявани!!!

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Утре започваме изграждане на трасетата. Помощ винаги е добре дошла, въпреки, че не се надявам много :)

Оставете клавиатурите и елате да се покефим малко на реален жп моделизъм. Не случайно срещата е в София, след като толкова години я правихме извън нея. Няма значени дали карнето по ФРЕМО Ви харесва, за това има и трасе със свободно каране.

Елате, за да ни споделите какви грешки правим, какво ви харесва, какво не ви харесва, защото за нас обртаната връзка е важна. Излезте поне за три дена от зоната си на комфорт. Това е общото ни хоби, нека работим за него (или не ви кефи да работите на ползу роду). Да, няма личен келепир, но има усмихнати лица срещу Вас.

Наистина съжалявам, че дори при организирано масово мероприятие за маса и това не сработи.. Дали трапезния моделизъм и той не замира.


emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Е... свърши...

Радвам се, че видях доста хора от форума. Сега очакваме вашите снимки и впечатления, защото ние май бяхме доста заети с трасетата. В телефона си имам само три снимки.

До ден два ще гледам да синтезирам едно обобщение на изминалата среща.

Mironista

  • Trade Count: (13)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 131
  • Рейтинг: 49
  • Напред и нагоре
Здравейте колеги,

От къде мога да разгледам снимки от срещата?

Благодаря предварително.

Поздрави

Filip Andonov

  • Trade Count: (3)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 138
  • Рейтинг: 62
Аз бях с децата, успях да щракна доста с телефона, обаче само една шепа стават за споделяне. Ето ги:







emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Събираме снимките в един албум и ще го шернем. Просто трябва време, защото и умората се натрупа.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
ето първия наръч снимки.

Нови снимки ще добавяме в този албум.

https://photos.app.goo.gl/PKRAiUiHmd1nB3ES9

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Супер!! Явно е било голям кеф!!!!!!  &bgflag &bgflag &bgflag

stoyan

  • Trade Count: (8)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 19
  • Рейтинг: 5
Много красиви гледки са запечатали снимките. Супер.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Здравейте

малко ми се отвя главата и мога да напиша моя анализ за срещата

Мястото - като локация не особено удобно за гостите, заради отдалечеността от центъра, но като за място за среща е спокойно, просторно и зелено. Залата ни беше малка и ни спаси факта, че Унгарци в ТТ, Румънците в Н0 и чехи в N не участваха. Беше абсурдно да съберем и техните модули, ако бяха заявени. Аз лично се издразних на хигиената, но явно почивните дни бяха освободили чистачките. Относно факта, че срещата е в София и модулите бяха във ВТУ предната седмица ни даде много въздух и време за сглобяването. До сега не сме имали толкова време - цели два дена- са сглобяване и определено спомогна срещата да протече спокойно, както да разпределям задачите между повече хора и да отделя време да обясня кое зашо се прави по съответния начин.

Трасета- три трасета, водещи до разпиляване на човешкия ресурс, но пък кеф за всички, за да се види, че не е като да няма. МОдулите планирани бяха основно на КЖМБ + 3 модула в N от Румъния, 2 в ТТ, Румъния, 6 Н0е от Сърбия, 5 ТТ Сърбия. Ентусиазма в правенето на модули без особена мисъл и предимно с бързане води до плачевни резултатаи. Имахме модули, които бяха изключени от планираното трасе, заради невъзможна изработа и проблем при свързването със съседните. ИМаше и отпаднали модули, поради регистрация и невъзможност за изработката им. Една обичка- да се планират само готови модули. Освен това мерака да се помага при сглобяване на разглобяване на трасетата ни и грае лоша шега - потрошения ландшафт е най- малката беда, но изскубнати конектори, неподвързани и висящи проводници в пирамидата и протъркването им при транспорта са по- неприятната част, когато започне подвързването на срещата, защото трябва да с лежи под модулите и да се ремонтира, което е изнервящо.

ТРАФИК- планираните 195 влака в ТТ и N създадаха разнообразие, трафика не бих казал, че беше интензивен, поради намаления времеви коефициент 1:3, вместо заложения при планировката 1:4. ИМаше достатъчно трафик, които да радва публиката и да не се напрегаме ние.

DCC - използвахме 9 бустера за TT и N, които бяха с обща централа, поради общата гара Варна, която обслужваше и двете трасета. RSCLD за ЛОконет мрежата на 3 клона, спомогна да нямаме проблеми с натоварване на мрежата от мишки, въпреки, че хората все още нямат навика да изключват мишката , когато нямат работа с нея. Забелязваме за втора година едних страшно неприятен недостатък- микро къси съединиения в сърцата на срелките, поради посоянно захранени езици към външните релси. така преминавашите колооси правят късо точно преди сърцето където двата езика се събират. Това обаче води до смушения на локонет мрежата, не само на бустерния участък и е много неприятно влака на всяка колоос да придърпва, а от там и всички движещи се композиции по втрасето. Ще се наложи преработка на стрелките на някои от гарите. За цялата среща спирахме извънредно часовника 3 пъти за по 5 минути за отстраняване на технически проблеми по трасетата, което ме кара да се чуваствам горд.

ФРЕМО Правила - тук всяка година си казвам, че трябва да понаблегнем над размяната на товари между гарите, за да има повече маневрена дейност и всяка година все не ни достига времето. В сравнение с румънците обаче сме много по- добре. Те изобщо не си правят труда да обработват локални и директни товарни влакове и успяха да си запушат гарата с необработени вагони. Обаче в сравнение с немците сме като първолаци. Те ако могат да имат само маневрена дейност по гарите ще им е най- добре. Освен това ни липсва подготовката за срещат ас дейности като подготовка на карго карти, които да се използват и да бъдат готови предварително. Уверявам ви , че не искате да четете краснописа ми на каго карта , която съм писал на ръка, вместо да исползвам такава, направена на компютър....

Подвижен състав- тук всяка година успяваме на косъм (за ужас на чакалчето). Хората в ТТ и N са малко и не могат да подсигурят на 100% подвижния състав за съответната епоха или тема обявена за срещата. Освен това в ТТ ни липсва подвижен състав за размяната на каго, или ако има такъв, той пък е без карти и не може да се използва...

Изхранване- темата която ни куца всяка година, но мисля да беше за последно. За следващите срещи ще разчитаме на кетъринг на място, без да правим експерименти с нахъсани кръчмари велики на приказки, които при сядането 40 човека абдикират.

Entertainment - тази година си беше рекордьорка. Първо за децата имаше кът за рисуване, което не бяхме правили и определено беше едно улеснение за родителите. Малко късно го решихме, и се радвам че Силвето пое такъв ангажимент за 3 дена. Не ни достигна един човек, които да поеме макетчето, на което децата да карат влакове и да решават логически задачи с маневри, но за следващата среща ми се иска това да го реализираме. Освен това организирания трамвай, посещението на Камбаните, и на фолклорна вечер за чужденците им направи присъствието на срещата много приятно и всички са готови за следващата среща да участват и с модули. Организираната обща вечеря беше добър повод да уважим и трапезния моделизъм, на раздумка, пийка и хапха.

Атмосфера - получих няколко мейла от чужденците след прибирането им, много споделени мнения на присъствали на срещата. Всички са на мнение, че срещата е с приятна атмосфера, спокойна, насочена не само към моделистите , но и към публиката. Чужденците признават, че този вариант на правене на срещи им допада повече от това, което те правят по западна Европа, защото затворенаите срещи водят до липса на машинисти и разписанието не може да се изпълнява, което прави срещата им тегавки и напрегнати и дори ги обесзмисля.

Хората - Радвам се , че видях в залата толкова много хора от форума. Наистина не очаквах. Мисля, че всички се убедиха, че не хапе(м). Идеята е тези срещи да са празник за моделизма. Фремото не е страшно, но обезпечава регулиран трафик по трасето, защото публиката се радва на движещи се влакове. НИе не сме толкова стриктни, мешаме епохи, не спазваме стриктно правилата и това беше свеж въздух за чужденците, облекчение за всички клубни членове и възможност публиката да кара. Тази година съм горд, че успяхме да контролираме външните посетители, които искаха да карат и не допуснахме инциденти, но пак стана възможно, заради това, че срещата беше в София и повече клубни членове можеха да бъдат въвлечени в организацията. Радва ме и факта, че получихме помощ при транспорта, сглобяването и разглобяването на трасетата от хора, които не са клубни членове.

RgZm - за поредна година не стигат силите да изградим тази мрежа, за да не си играем с телефони и кабели. А и така и никой не седна да прочете как се прави конфигурацията за RgZm, за да можем да я ползваме пълноценно. След неуспеха преди 2 години (2017) не направихе и опит да пробваме отново. Тъй като много немци проявават интерес за следващата среща ще използвам техния ресурс именно в тази насока.

Организирането- Тази среща много лошо съвпадна с преместването на клуба. Нямахме време, бяхаме натоварени и някак организационно я претупхаме, сравнявайки с предишните години. Получи се обаче. Явно и опита си казва думата вече.


В залата имах възможността да видя Pach - Паце радвам се, че дойде. Като основател на клуба, като създател на БГТТ стандарта, като човек подкрепял идеята за трасета, базирани на модули, мисля, че видя един резултат, който за 10 години постигнахме. Единствено съжалявам, че нямаше търпението да го изчакаш заедно с нас в клуба. Резултатите искат търпение, постоянство, упорство и колективна работа. На срещата, всичко изложено, в крайна сметка е част и от твоя труд и труда на всички основатели, бивши и настоящи членове, съмишленици, спонсори.... много са. А на всички тях искам да кажа едно Благодаря, защото това ми е давало сили всички тези години да продължа напред  и да водя клуба, зада имаме тези видими резултати.

Мисля, че срещата в годината на нашата десета годишнина стана много добре. Искам да изкажа огромните си благодарности на целия екип участвал в организацията и провеждането на срещата.

Очаквам мненията на всички посетили срещата, споделени емоции, забелязани нередности, хубави и лоши впечатления, за да стаем още по- добри.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


  Много ми се искаше да бъда на срещата , но планирано пътуване ми попречи . Емо - страхотен анализ , огромен труд и прекрасно бъдеще - браво и много уважение от мен ! Бъдете здрави !

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Въпреки, че бяха празници и абитуриентски балове аз се радвам, че успях да намеря време и да дойда с моя юнак. Видях се с някои хора от форума, с които не се бях виждал дълго време, побъбрихме си, че чак и подарък си взех... :)
С малкия карахме влаци и трасето беше на ниво. Ако е имало някакво прекъсване и придърпване, то не съм го усетил, а и не бих го коментирал, знаейки къртовския труд за изграждането му. :hi:

За локацията в София и по-точно ВТУ-то, за мен беше изключително удобно.

Единствено, може би трапезния моделизъм в столовата (банкета) не се получи много, но предвид абитуриентските балове в цяла София и липса на свободни заведения, са повлияли на този избор.

Общо взето, усетих приятната атмосфера от добрите стари форумни времена... &bgflag

ПОЗДРАВЛЕНИЯ!!!


optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Аз лично бях очарован! Присъствах за няколко часа, срещнах се с няколко форумиста, покарах и влакове. Така като посетител ми изглеждаше лесно, ама съм сигурен, че е по-сложно, отколкото се вижда. Поздравления и адмирации! Бяха много приятни часове.  :agree:
Стана ми любопитно какво е RgZm? По-добро ли е от аналоговата централа? Аз за момент си помислих, че комуникациите могат да се правят и с DECT-телефони, но и те си имат недостатъци ...
Похвали: Много уютна атмосфера. Въпреки, че бяхме много хора вътре, нямаше усещане за претъпканост. Приветливи хора, отзивчиви. Макетите бяха на ниво, беше удоволствие да ги разглеждам. Веднага ми беше обяснено как се кара с Фред, след това самото каране беше лесно и приятно.
Идеята за детския кът е блестяща! От опит знам, че като влезе майка с дете, веднага всички копчета и ръчки биват изпитани какво правят. Спомени ...
Забележки ... Три пъти ми се скъса "Чайка"-та, задържаха ме на едната гара, та закъснях сериозно, на едно междугарие се срещнахме два влака челно. Накрая разписанието беше омацано здраво. Това не попречи на настроението, естествено. Не обвинявам никого, по-важно е веселието и приключението според мен! И че няма повреди и материални щети.
Огромно благодаря на организаторите за преживяването! И честита годишнина!!!  :clapping:


ПП: Ако решите да направите такава среща в Бургас, мога да съдействам с труд и знания.