Автор Тема: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали  (Прочетена 2953 пъти)

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Тук искам да представя моята идея за подвижни буфери
изработени от подръчни материали .

Използвах за диска на буфера пласмаса от дискета за компютър
изрязах дисковете със замби 4мм но не через сечене а я закачих на дрелката и с въртене
става по хубав срез отколкото через чукане по замбата
За стебло използвах черен филър за 3Д принтер .
Слагам една капка моментно лепило на парчето филър и се стремим да уцелим средата на
диска и се получава нещо такова

дисковете са залепени на блонкит да не мърдат че ми треперят ръцете и да мога да нацеля горе долу средата не съм се справил блестящо очевидно

И като изсъхне лепилото след около 20 мин се получава така

За цилиндър на буфера ползвах тръбичка от клечка за уши от тея дето са с памучето
обаче трябва да се раздуе с ос 2мм за да се плъзга буфера свободно.
Не съм експерементирал просто така си мисля че буфера трябва да се движи дето се вика с поглед само да се прибира.

Тек идва и по проблемната част какво по дяволите да кара буфера да пружинира
Мислих умувах чесах се там дето не ме сърби щото пружини имам хиляди видове ама
много твърди подяволите не става нито от химикалка нито от запалка нито от разни
контактори и релета . А и ще е проблем също и самото закрепване. Първо рекох с пърче дунапрен или гума ама дунапрена няма достатъчно сила да върне а кумата пък иска повече натиск което на мен ми се стори че не е желателно нали идеята е буфера да се движи с поглед
но и надеждно да се връща напред когато няма натиск.
И накрая рекох да пробвам с прозрачна пласмаса това е за изолация на електроники
конкретно тази която ползвам е от електроники за палене на луминисцентни лампи
аз е ползвам и за направата на прозорци на вагони и локомотиви.

Изрязва се тънка лентичка и се сгъва на две по средата и с пинсетите стискаме хубаво згъвката


Забравих да каже че изрязаните тръбички се набиват във вагона мушкаме буфера и нагряваме леко плоска отверка или некво друго плоско железце да натиснем с него отзад бефера така че филара леко да се сплеска за да не излиза вече от тръбичката . Трябва му съвсем малко една идея просто

И вече може да преминем към залепяне на пружиното устройство . Съвсем малко лепило просто по двата ръба се слака намества се на вагона плътно до буфера и стискаме известно време с пинсетата докато залепне.


трябва да се залепи само по края за да може тая пласмаска да пружинира
И така вече буферите се движат съвсем свободно

Тук представям просто идеята ясно е че изпълнението може да бъде много по добро от мойто
а и материалите може да са съвсем различни
Накрая се получава ей това





Ао не се виждат снимките същото го има и в блога ми
https://dccarduino.blogspot.com/2018/11/blog-post.html

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали
« Отговор #1 -: 04 Ноември 2018, 23:43:36 »
Браво, Светльо!

Супер маниашко е.  Ще го пробвам и аз някой ден..   :hi:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали
« Отговор #2 -: 05 Ноември 2018, 03:33:02 »
Очевидно е че при положение че купулунзите държът вагоните на повече от 3 см разстояние подвижни буфери е малко безсмислено.
Обаче аз мисля и за самоделна кинематика . Въртяха ми се разни идей все трудни за изпълнение с подръчни материали
докато един ден ми попадна едно вагонче счупено без талиги обаче отдолу имаше залепено това


А това вече може да бъде направено и по важното е че може да бъде поставено на почти всички вагони.
И тук е подходящ момента да помоля господин Nenchev ако има желание и време да го направи в 3д файл за печатане
ако има и други заинтересовани могат да се присъединят към моята молба  ;D











Само че за да стане универсално за повече типове вагони трябва малко да се намалят размерите
оригинала е 26мм на 18мм  ако може да се направи да е 20 на 15 ще пасва на повечето вагони

Ако някой знае по добър варииант може да сподели мисля ще е полезно за всички  ;D
« Последна редакция: 05 Ноември 2018, 03:40:22 от svetljjjo »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали
« Отговор #3 -: 05 Ноември 2018, 07:36:48 »
За кинематиките има доста примери и в този форум. Освен използване на готови китове, има снимани и самоделни кинематики.
А освен това има и NEM с всички размери, които трябва да се спазват. Дръпни си зипчето с всички норми, дори и да не знаеш немски ще познаеш кое е курц куплунг и чертежа.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали
« Отговор #4 -: 05 Ноември 2018, 17:16:58 »
Порових се за кинематика в тоя форум и нищо не намерих само заводски неща
дай линкове къде има самоделни кинематики да видя хората кво са сътворили и дали аз мога да го повторя  ;D

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали
« Отговор #5 -: 05 Ноември 2018, 17:47:28 »
Аз разбрах че питаш за идеи за кинематики въобще. Ето ти няколко линка и на самоделни, и на парчета от готови.

цък 1

цък 2

цък 3


Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали
« Отговор #6 -: 05 Ноември 2018, 18:07:12 »
Като стана въпрос за кинематика, търся решение, което да не надхвърля 2 мм във височина.  Някакви идеи?

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали
« Отговор #7 -: 05 Ноември 2018, 18:25:43 »
Off-Topic:
Аз разбрах че питаш за идеи за кинематики въобще. Ето ти няколко линка и на самоделни, и на парчета от готови.

Това твойто mitko0888 на втория линк с мотриските изглежда добро ама не може да се види точно кво трябва да се прави
имаш ли повече снимки и на отделните детайли най вече

А на първия линк на toniemi аз не схванах логиката на неговата кинематика кво ще попречи при право движение тоя купулунк да се разтегли чак до края само на пружината ли да се разчита не е сериозно

Off-Topic:
Като стана въпрос за кинематика, търся решение, което да не надхвърля 2 мм във височина.  Някакви идеи?

Това дето го показах в предния пост е някъде там около 3мм дебело не гледай квадрата за купулунга .Гледай само двете плочки и пластинката тоя квадрат може и отделно и да се лепне или отдолу или отгоре на тая пластинка с крилцата
« Последна редакция: 05 Ноември 2018, 18:35:14 от svetljjjo »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Самоделни подвижни буфери от подръчни материали
« Отговор #8 -: 05 Ноември 2018, 18:55:33 »
Цитат на: svetljjjo link=topic=5156.msg113432#msg113432 date=1541435143
А на първия линк на toniemi аз не схванах логиката на неговата кинематика кво ще попречи при право движение тоя купулунк да се разтегли чак до края само на пружината ли да се разчита не е сериозно

Там близо до главата на куплунга има щифт към корпуса на вагона, а на вагона са изрязани тези две дъги, по които се опира щифта, така че колкото и да дърпаш напред куплунга не се разтяга и държи буферите един до друг. Пружинката само помага при излизане от крива. Този щифт отгоре завърщва с един зъб който не му дава да изпада надолу и го държи към дъното на вагона.

Мисля че по-тънко от това няма как да стане - има само една ламаринка дебелина, плюс зъбчето което е високо колкото е дебело дъното на вагона.

Моята мотриса ще я наснимам утре на дневна светлина. Не е  нищо особено - двете дъги и подвижната част са от 0.5 мм PVC, един винт вместо щифт, и една пружина да го държи назад.