Автор Тема: Проблем с локомотив  (Прочетена 2995 пъти)

petkov_

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Проблем с локомотив
« -: 18 Януари 2019, 23:37:40 »
Здравейте,
Това ми е първия пост и дори не съм сигурен, че пиша в правилния раздел, но се надявам ако бъркам , модератора да прояви разбиране. На темата - малко уточнения. Като дете имах влакче на Пико,  сега имам дете на 4 г. и ... реших, че той също е редно да има свое влакче. И така, един стартов пакет, допълително релси, вагончета, нов локомотив ...на практика сме далече от модели и т.н., но влакчето му стана прилично и той с голямо удоволствие си играе с него. За съжаление, едното локомотивче (оригиналното от стартовия комплект-малко парно) започна да не се движи плавно (особенно на ниските скорости). Опитах се да почистя колелетата и контакторите. Свалих доста гняс от тях, но без траен и осезателен ефект. Какъв съвет бихте ми дали за решаването на този проблем? Впечатлението, с което оставам, е че се губи реалния контакт.... Има ли някакви препарати (не знам как да се изразя по друг начин), които да се ползват именно за това или се правят някакви модификации по конструкцията?

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Проблем с локомотив
« Отговор #1 -: 19 Януари 2019, 00:28:47 »
Здравейте,редовната профилактика както на локомотива така и на релсите ще ви спести гореспоменатите проблеми. &bgflag

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Проблем с локомотив
« Отговор #2 -: 19 Януари 2019, 02:39:08 »
Бих допълнил също че от постоянно сглабяне и разглабяне на релсите пиновете (щифтовете) се разпъват и почват да не правят добър контакт релса с релса .
И друго което съм забелязал от времето когато нямах макет е че когато е събран овала на повърхност което не е перфектно равна
при движение на локомотива релсите се огъват и това комбинирано с разтегнатите пинове още повече влошава токоподаването.
Може да провериш като изгасиш лампата и пуснеш локомотива на тъмно ако при движението си хвърля искри по цялото трасе значи не са добре нещата.

petkov_

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Проблем с локомотив
« Отговор #3 -: 20 Януари 2019, 12:17:55 »
Благодаря на отзовалите се. Какво включва тази профилактика на локомотива? Какви мероприятия се предприемат?Това което съм правил до сега е да почиствам повърхностите със спирт и да смазвам редукторите (през видимите части, без да раглабям самите редуктори) с технически вазелин.... Наиситина трасето не стои стабилно, но не съм забелязвал да излизат искри (често гасим лампите, защото новия локомотив е с подсветка и на детето му е интересно да гледа, но наистина не се съм забелязвал искри ... то не че съм и гледал специално де... Относно макет.... Вероятно ще направим по някое време но за сега не се очертава - жилещето ни в момента не го позволява, просто няма къде. Очаквам в скоро време да финализираме една сделка за къща, която има към 40 квадрата таванско, и там може и да направя нещо, но за сега... Бях намислил да направя разглобяем такъв, но жената полудя като го видя - "Това за теб ли е или за детето, Къде ще до държиш това..." и т.н.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Проблем с локомотив
« Отговор #4 -: 20 Януари 2019, 13:11:27 »
Ето тук има няколко поста по въпроса.

За локомотива: отвън със пирт не е много добра идея. Спиртът разваля и боята, и надписите. Само навлажнено парцалче с чиста водичка, без никакви препарати. Въпреки че може и да експериментираш с всичко за чистене на телефони и офис оборудване ...
Със памуче или клечка със спирт се чистят колелата и пластинките, които допират до тях (токоснемането). И се обира цялата видима мазнина отдолу на локомотива (ако има такава). Смазват се колоосите (на 20 - 30 часа работа). Нарисувано е в инструкцията. Греста в редукторите обикновено не се пипа, освен ако не е много стара или много мръсна.
Преди пипане си миеш добре ръцете. При почистване на локомотива се чистят и релсите (и обратно).

И трасето може да го захраниш от две срещуположни места.
« Последна редакция: 20 Януари 2019, 13:26:55 от mitko0888 »

petkov_

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Проблем с локомотив
« Отговор #5 -: 20 Януари 2019, 14:27:46 »
Да да, това, което имах предвид под "...почиствам повърхностите със спирт..." имах предвид само тоководещите част, за самата пластмаса не съм си и помислял да я минавам със спирт. Честно казано самото трасе не съм го чистил, защото другия локомотив (големия) си  върви наистина много плавно и прилично и не съм си помислял, за проблем със самото трасе, но ще го мина и него със спирт...Благодаря сърдечно отново на всички отзовали се! Надявам се в бъдеще, когато започна да правя макет, да мога да разчитам отново на Вашата помощ.

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Проблем с локомотив
« Отговор #6 -: 20 Януари 2019, 14:50:42 »
Трасето може да го тръкнеш един път с пръст за да видиш колко е чисто...

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Проблем с локомотив
« Отговор #7 -: 21 Януари 2019, 12:50:24 »
Цитат на: petkov_ link=topic=5180.msg114195#msg114195 date=1547987266
Да да, това, което имах предвид под "...почиствам повърхностите със спирт..." имах предвид само тоководещите част, за самата пластмаса не съм си и помислял да я минавам със спирт. Честно казано самото трасе не съм го чистил, защото другия локомотив (големия) си  върви наистина много плавно и прилично и не съм си помислял, за проблем със самото трасе, но ще го мина и него със спирт...Благодаря сърдечно отново на всички отзовали се! Надявам се в бъдеще, когато започна да правя макет, да мога да разчитам отново на Вашата помощ.

Щом големия локомотов върви добре, се предполага, че той взима с повече оси захранване, а малкия има по- малък шанс за това.
Парцалче и спирт и релсите щом светнат всичко си идва на място..