Автор Тема: ЖП полигона в ПЖИ Тодор Каблешков  (Прочетена 3624 пъти)

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
ЖП полигона в ПЖИ Тодор Каблешков
« -: 23 Февруари 2019, 13:49:43 »
На всички ни е известно, че на таванския етаж на ПЖИ е изграден ЖП макет, който по време на соца се е ползвал с учебна цел от курсантите. През тунели в стените е преминавал през различните помещения и е бил една от "перлите" на института. При посрещане на всяка делегация на големи глави с големи шапки се е минавало задължително през тавана. Знае се, че в последствие същият е разкраден и т.н. Тази част от историята е спомената в друга тема на форума.
Малко известна остава другата перла на института и 2 спирка за посещение на "големоглавите", отново ползвана с учебна цел от "малките шапчици" с пагони. Иде реч за ЖП полигона в двора. На скоро имах възможността да разгледам архивни снимки от началото на 80-те години. На тях се виждаше, че въпросния полигон е включвал основните елементи на теснопътно трасе - релсов път с баластрова призма, стрелки, светофори, маневрени светлини и знакова сигнализация, прелез, тунел, учебна гара "Комсомолец" с приемно здание и 2 коловоза, теснопътен локомотив с товарни вагони и пр.
Смятам, че ще ни бъде интересно в тази тема да поместим повече детайли за този ЖП полигон, спомени и снимки от онези времена...

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Re: ЖП полигона в ПЖИ Тодор Каблешков
« Отговор #1 -: 23 Февруари 2019, 21:24:58 »
Любопитно ми е какви снимки си намерил, ще чакам да ги качиш. Явно са много стари, щото още по мое време (1986 - 89 г.)всичкото това вече не съществуваше. Беше останал само 50-тина метра път и част от средната гара, където стоеше един пътнически вагон. Може би същия, който сега е възстановен в Сп. Този вагон беше много важен за мен, щото отначало се криех в него сутрин, вместо да правя физзарядка. Но това беше за кратко, после се научих да се крия във входа за офицерската столова. Имаше и един покрит товарен вагон до пътническия. Чувал съм, че до едната крайна гара откъм щаба е имало тунел и басейн, но там беше вече построен единия корпус за висшистите. Но всичко това е в минало бешело време. Сега е нещо като общежитие.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: ЖП полигона в ПЖИ Тодор Каблешков
« Отговор #2 -: 03 Март 2019, 13:02:52 »
Цитат на: TANO link=topic=5203.msg114774#msg114774 date=1550949898
....Явно са много стари, щото още по мое време (1986 - 89 г.)всичкото това вече не съществуваше.....

Както вече написах снимките са са от началото на 80-те. За датировката не греша защото съдя по елемени от униформите за които добре знам кога са въведени. Снимките са от юбилеен албум и бяха с лоша полиграфия. За съжаления нямах време да го преснимам. Затова и повдигнах тази тема, че и на мен ми стана интересно.