Автор Тема: Nenchev  (Прочетена 9563 пъти)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Nenchev
« -: 07 Март 2019, 22:23:25 »
Здравейте,

Казвам се Ивайло Ангелов Ненчев.  Роден съм 1975 г. в гр. Варна.  Майка ми е от гр. Перник, баща ми- от Варна.  Затова смея да твърдя, че съм Перничанин от Варна.  Не смятам да Ви занимавам с моята скромна (и понякога не толкова скромна) особа, по-скоро си позволявам да споделя някои свои разсъждения.  Ако вездесъщия Диспечер сметне, че са не подходящи - нека ги изтрие, но аз познавам функцията CTRL+C и в последствие CTRL+V във Facebook, там няма чак такава цензура....

От известно време разсъждавам над един житейски въпрос:  "Защо средната възраст на ЖП моделистите е 45+...защо всички сме "чичковци"...Къде са младите, къде е бъдещето...поколение..."?   И съвсем наскоро получик отговор:  бяха ми на гости двама мои приятели - единият чичко, като мен (да не се засяга, няма лоши чувства), другият - младо момче на около тридесетина години.  Той беше довел сина си- дете на 6-7 годинки.  През цялото време момченцето се опитваше да излети от релсите с едно парно BR-че, подскачаше на около и се радваше на всичко, което види и пипне.  През цялото това време по-възрастния колега му напомняше да внимава какво и как пипа, за да не счупи и повреди нещо.

Не издържах.  Скарах се:  "Остави го, то е само дете!!!  Нека да играе!"...Ама то може да счупи или повреди някой модел.  А моделите са скъпи...

И тогава си зададох следния въпрос:  "Колко струва една детска усмивка?  На колко е оценена радостта в детските очи?" - на 200 лв..на 500 лв... на 1250 евро (колкото последните модели на инж. Деянов)...

Неее.......казах си!  Неоценимо е!  Нека играе!  Нека се забавлява!  Нека бъде щастливо!  Нека счупи нещо - ще го поправим или ще вземем ново.  Но блясъкът в очите на това момченце - не можем да го купим, ако ще и моделът да е не от пластмаса, ами от тунгстен.  Радостта в детските очи не може да бъде заменена и с най-прецизния модел.  Всички сме чели статията, в която пише как наследниците на един господин продали негов модел за (не помня точното число) 100 или 200 хиляди евро.  Модел, който господина е правил 10 години!!!  Защо са го продали - закъсали за пари - едва ли.  Продали са го, защото хии не им дреме за модела, за времето, за усърдието, за страстта с която е правен.  Въобще не е важно, че баща им/ дядо им е отдал живот си на този модел.  Защо ли...Най-вероятно, защото когато са имали нужда от внимание и да играят с баща си / дядо си - те са получавали отговор:  "Внимавай, не пипай, ще го повредиш".  И в края на краищата 10 години от живота на човека се превръщат в няколко хиляди евро, които ще бъдат изхарчени по предназначение от наследниците, а трудът, моделът, любовта, страстта  - кеширани и забравени....Закупени от поредния чичко, който ще "удря през ръцете" децата, които искат да си поиграят с него, да не би да счупят някой парапет или пантограф....

И всичко това ми даде отговор на въпроса, защо всички сме чичковци.  Защо няма млади хора, деца, които да за запалени по хобито, наречено ЖП моделизъм - защото 1250 евро за модел са по-скъпи от блясъка в детските очи.  Защото идеалният модел, седящ в кутия под леглото или на специално изработена витрина с LED осветление е светая-светих, а малките деца - те не разбират от микрони, от мащаби - те само искат да си играят и да чупят....

Именно затова, уважаеми, ЖП моделизмът ще си остане като хобито на чичковците.  Именно затова наследниците ни ще продават колекциите ни на търг или на антиквари и няма да разбират страстта ни, защото парапетът на една бракма серия 55 или пантографът на 44 са по-важени от 10 минути детско щастие...И не ми обяснявайте, че хобито изисква много време, много пари и тин-ти-ри-мин-ти-ри....защото всяко хоби го изисква.  Важно е отношението към играчките и към децата, пречупено през собствения ни егоизъм.

Гледах статистиката...на членовете на КЖМБ...поправете ме, ако греша относно средната възраст на членовете.  Гледах и статистиките на стендовите моделисти - в София, Пловдив и Варна...  Плаче ми се.  Не искам да го коментирам.  А всички ние, ЖП чичковци, би трябвало да помним времената на пионерските домове, на кръжоците и на детските усмивки...

И така, уважаеми, следващия път, когато детето / внучето Ви посегне към безценния модел, замислете се - кое е по-ценното - купчината пластмаса и/или месинг или блясъкът на щастие в детските очи....

п.п.  Всяка прилика с действителни лица и събития е случайна.

п.п. 2:  Ако някой иска да ме на нахока, напсува или анатемоса - може да го направи публично тук, или на GSM номер 0888 161 383


mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Re: Nenchev
« Отговор #1 -: 07 Март 2019, 22:53:00 »
Хубаво си го написал, дълбоко си се замислил, но бъркаш. Вероятно нямаш внуци/децата ти трябва да са пораснали вече/ все още и заради това не знаеш, че внуците ни /малките ни деца/ играят с влакове до насита и се усмихват постоянно. Но...внимават с колекцията на дядо/ татко/. Да, има сноби, които си стискат моделите и....Тихомир помага на вдовиците, ама ела в клуба няколко пъти/аз те каня/ и ще видиш децата и внуците ни как се кефят. Всичко е въпрос на осъзнати приоритети и отговорност към възпитанието на децата и внуците ти.
Някъде прочетох източноазиатска сентенция:
- Ако искаш да инвестираш за една година - насади ориз
- Ако искаш да инвестираш за десет години - посади дърво
- Ако искаш да инвестираш за сто години - възпитай и образовай децата си
Хареса ми.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Nenchev
« Отговор #2 -: 07 Март 2019, 22:59:31 »
бъркам.  Постоянно бъркам.  Опитвам се да се поуча от грешките.

Идвах в клуба...скарха ми се...не било за игра, било за сериозен моделизъм...не ми се идва повече...

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Nenchev
« Отговор #3 -: 07 Март 2019, 23:13:24 »
Освен да ти дам положителна оценка,искам и аз да ти споделя....
И тук където живея “Германия“,си имат същият проблем....

Аз си го обяснявам и с още нещо.

ВРЕМЕТО в което живеем.

Защо?

Взимам за пример моите деца....гледай само какви макети и влакове са имали и още имат плюс мойте които могат да карат по всяко време.

линк към техните влакове и макети... http://toniemi2.snimka.bg/hobby/detski-maket.463972

По цял ден си играеха...

От бебета непрекъснато съм ги возил на истински влакове,обикаляхме по депа и гари....

Знаят всички серии БДЖ локомотиви,мотриси....

И какво от това,сега не се интересуват изобщо,а са само на 11 и 14 г. 

Дай им само интернет и плейстейшън...

ВРЕМЕТО в което израстват те не е онова което бе в нашето детство.НАЙ-ДОБРИТЕ играчки тогава бяха влакчетата.Мое мнение.Те ни плениха,развиваха въображението,а сега детският ум е засипан с визуални ефекти... :angry:

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Re: Nenchev
« Отговор #4 -: 08 Март 2019, 00:18:08 »
Точно по тоя повод фирмаджиите трябва да се замислят, че нещата не отиват на добре, респективно трябва да си променят стратегията. Защото ако през 80-те в Германия, и не само, няма дете без влакче, сега няма такива работи - дай им само игри в телефона, плейстейшън, стар трек и прочие простотии. И като един ден, рано или късно, чичковците станем дядовци и си отидем от този свят, на кого аджеба ще продават тогава? Така че популяризирането  и масовизирането на хобито не търпи отлагане. Не разбраха, че ж.п. моделизмът не е снобизъм, само за богати и че колкото по-масово се развива и разпространява, толкова по-добре за тях самите - по-големи обороти и печалби. Определено бъдещето не е в скъпоструващи "уникални" модели в малки серии....Следва да се гони достъпна цена и едновременно с това добро качество, както бяха Роко и Флайшман докъм 2008-а и преди това. Нямаше многофункционални безжични централи, един куп простотии и дискотеки в звуковите декодери, дисплеи с поглед от кабината на машиниста, но имаше фино изпипани модели, при които няма какво да се хванеш, при това на цена горе-долу наполовина на сегашната. А специално матриците са си същите, нищо не се е променило, само периодично бъзикат по цветовете и надписите...
« Последна редакция: 08 Март 2019, 00:27:29 от IKAR »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Nenchev
« Отговор #5 -: 08 Март 2019, 00:29:54 »
Всички казвате верни неща, но според мен има и още един елемент. Истинските влакове, сами по-себе си не са толкова интересни, колкото бяха едно време.

Железницата е страровремска работа.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Nenchev
« Отговор #6 -: 08 Март 2019, 00:52:15 »
Ненчев, няма да те хокам...но няма и да те хваля.
Прав си... за себе си. Гергинов ти го е казал по един начин.
Аз ще ти го кажа по друг.

Не вярвай и не разчитай на статистиката.
Това е в основата на ..."фейка"!

За да си позволиш да говориш така (в горния пост),
показва само едно...Хал хабер си нямаш от ЖПмоделизма,
въобще ...и в частност у нас (БГ)!!!

Не се обиждай обаче! Харесвам самокритичността ти,
за това си позволявам да ти го кажа по този начин.

У нас сме от 50 до ...80 моделисти, макетисти, кашонери, колекционери и
модулисти!!! Доста сме едновременно най-малко в две от тези групи!

Нямаме стотина активни в БГ ...но това улеснява
задачата ти ...ако искаш саморазвитие в това огромно хоби!

Когато не само поговориш, но и опознаеш всеки един от тези
стотина хобисти, ще можеш и сам да си направиш (този път вярната) статистика и да разбереш хобито ни.

Ама за това се иска постоянство! Не да познаваш няколко от нас
и да смяташ , че те са "светая светих"!
Повярвай, буквално от репликите ти (понякога толкова тънка ирония и сарказъм влагаш в тях, че дори диспечера не разбира)
че мога да ти кажа точно с кои и кога си се запознал и говорил.

Не ме разбирай грешно! Лоши хора няма ...но все пак,
не трябва да разчиташ на гледната точка на отделни лица.
Те се задоволявай само с тяхното мнение, потърси и различното,
и сам си състави собствено виждане.

Само когато опознаеш по този начин общността ни,
ще можеш да си съставиш собствена гледна точка
(и няма да папагалстващ с клишета на някоя от групите ни)
и да решиш за себе си най-вече, какво искаш от моделизма
и твоето съответно място ( относително и променливо винаги)!!!

Хайде,  че стана късно и отново дълго!
Ако искаш, можеш да ми се обадиш и да си говорим дълго,
на такива ( и подобни) теми, когато и двамата имаме време!

А докато го направим, се постарай да поработиш по въпроса
(за  собственото си мнение) без са прибързваш и напираш!
Сам знаеш за "бързата кучка" и т.н. Живота е кратък,
за да го пилеем в "бързи крачки в неправилната посока"!

Този разговор ще стане безкраен, ако поне малко се замислиш
и осъзнаеш какво точно се опитвам да ти кажа, без да те засягам или обиждам!!!


ПП. Тони, твърде малко си бил там... у немачко,
пък и винаги ще си останеш външен, за местните,
така че изводите ти са твърде едностранни!

Да ти напомня ли например, че там има клубове и от 12 члена,.но и от над 3000 такива? Тия многобройните са на 65-75% от хора
под 30 години!!! Само виж изложбите им ( всеки месец имат)
или базарите във всяко градче, всяка неделя. Ми огледай се де...
Та така ...

 :hi: :hi: :hi:

ПП. Зазич...в началото бяха само три4-та епоха!!!
Сега са 6-та, че и "+" вече. Докато има две релси,
ще има и такова хоби.. на релси
И ще "пуска" производни клонове...като автомобили в 1/87
и без кьорав влак по тях, но пък със страхотни модели, и възможности за тяхното управление,макети и клубове.
Щом като от основната хоби има дори разклонения, значи и то все още съществува.

Това с фирмите и банкерите, не е ново..."а добре забравено, старо!"
Имаме си фирми с над сто годишни истории ...и все още са на пазара!!!! Дали пък и преди 50...75 госини, някои не са се притеснявали, че хобито "умира"!?!!!!

 :lol:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Nenchev
« Отговор #7 -: 08 Март 2019, 07:48:09 »
Аз пък не знам защо трябва все да се поставят цели и задачи, планове и т.н.

ЖП моделизмът е хоби, т.е. нещо, което правим за да ни доставя удоволствие през свободното си време. Никой не е казал че това ще доставя удоволствие на всеки, или пък че трябва да бутаме всички да се възхищават на влакчетата и начина по който ние си ги харесваме.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Nenchev
« Отговор #8 -: 08 Март 2019, 09:43:56 »
Аз пък смятам, че точно по причина, че всичко се дава на децата стигнаха до положение да не могат да ценят нещата. Смятам, че има неща който са за деца и такива дето не са.
То за да имат усмивка нека им позволим да пипат контакта с голи ръце. И там е една пластмаса.
Мое мнение без да ангажирам никого - играчките са за игра. Моделите не са играчки. В днешното материално време не смятам, че децата са останали без играчки. Това, че не знаят как да играят с тях и да се забавляват е друга бира.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Nenchev
« Отговор #9 -: 08 Март 2019, 14:32:24 »

Това хоби ще умре ако не паднат драстично цените , няма играчки за деца с таква висока цена . Опитват се с джуниър комплекти , но интересът на децата вече е другаде ...
 :drinks:

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Nenchev
« Отговор #10 -: 08 Март 2019, 16:53:31 »
Аз мисля че въпроса защо към хобито се обръщат хора 45+ си има съвсем прост и логичен отговор
Когато престанат вече да ги вълнуват чак толкова жени почват да си играят с влакчета респективно с други занимания.
В тази група влизат и децата докато още не са им интересни момичетата са им интересни игрите и после нещата се обръщат  :lol:

И производителите явно много добре знаят тоя факт че моделите се купуват от чичаци които вече са си надделели на масрафа
попостигнали са туй унуй в живота кола жилище разни такива неща и за това цените са като за чичаци яко да им го навтъкват изодзадзе  :lol:
щото таргет групата е такава  :haha:


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Nenchev
« Отговор #11 -: 09 Март 2019, 10:11:11 »
В хобито съм от преди пубертета.
От него (хобито) не съм излизал никога заради момичетата и жените. За пубертета не е доказано според жената!  :pleasantry: :lol:
И като млад и като чичко 45+!!!
Не завиждайте - има и такива жени (нашите) :give_heart:
Имал съм една десетгодишна пауза (1990-2000) заради,
останалите неща от живота. Пък и страната ни беше на пауза тогава.
Не се имам и за чичко, може би защото и до ден днешен децата
се обръщат към мен с "бате"! Нищо че съм в началото на втората
половина (или втората третина беше... :scratch_ones_head:)
от живота.

Написах това не за да се хваля, ами да видите, че всеки
извод си е ваше мнение, което може и да не е точно (освен за вас).

Познавам доста хора като мен, то и ние не сме толкова
" в страни от центъра" де.. &bgflag

Като казах за младите и познанства, има и такива хора у нас,
които си "губят" времето за хоби, като организират
детски групи в провинциални училища (за София трябват много
повече пари) които се занимават с различни видове моделизми.
Посещаемостта им е на 100% дори и момичетата. В това отношение, в ерата на смарт устройствата и технологичния бум
в хобитата, техническите хобита като авто-, ракето-, корабо-моделизми (от старите), както дрон-кросинг, роботика и 3Д-машининг (от новите) търпят бурно развитие. Е, у нас не е толкова
бурно и масово, както бихме искали, но все пак го има при децата.
Но сме по-добре, от шивашки, готварски и теа подобни клубове с младите! За "хорА и ръченици" обаче ни бият като "котие у дувар "!

Тук нашето универсално хоби, изостава само поради
това че е универсално, както казвам отдавна,
ние пресъздаваме всичко от видимия свят в умален вид.
Както видимия свят е огромен и всеобхватен, така се опитваме и
в нашето хоби. Ние трябва да разбираме от моделите си ( история на железницата), архитектура (промишлена и гражданска),
железопътна инфраструктура, автомобилни връзки и техника,
електротехника и електроника (+цифрова такава), природа и ландшафтно строителство, дърводелска, бояджилък...и т.н. и т.н. и т.н.

Както виждате само изнесеното тук ви се вижда много.
А знаем, че още три пъти повече можем да добавим ...военна техника, организация на железопътен и уличен трафик, организация и спедиция на течни и насипни товари ...и още, и още!

Е както как, виждате това да се знае, информира и организира,
на един макет, една витрина или няколко модула????
От нас (дъртите) 45+ макар и трудно, все пак е възможно!
Защото ние имаме вече, най-малкото житейският опит.
А такъв младите, докато са млади са в процес на събиране! :yes:

За българите е ясно - ние от първото си момиче, в сексуален
смисъл, започваме да разбираме от всичко - жени, пари,
политика, футбол, управление, автомобили, спорт и т.н.  :blush2:
 :lol: :lol: :lol: &bgflag
Е как очаквате, 16+ годишни да са в това универсално хоби???
Не че и вашите изводи за 45+ не са верни, но картината е много
по пъстра освен от сексуалния нагон и наличието на пари и постигнати целите (ви) в живота.

Това е валидно и за другите хобита, ама там си имат и млади хора!!! По-достъпни са тези хобита за младите! Като умствен и житейски потенциал дори! Логиката е неоспорима, като реалността! Дори в България се вижда това след 2010г.
Може да не е масово както ни се иска (вкл. от търговци и банкери)
но пък то за това е хоби - щото не е масово!!!
(точно и за това е създадена и  "Хоби Тв")!

Да се отдават всички проблеми и "липсата на млади" в нашето хоби,
на секса (жените) и парите (дебелите портфейли),
или на  "дебилните разносвачи" на смартфон (ние ги направихме такива)
ми се струва само повърхностно виждане! :scratch_ones_head:

А щом гледаме повърхностно, защо тогава се учудваме на резултатите ...това обаче е валидно за България пред скоба!!!
А в скоба този път слагам опита на отделни личности по провинциалните училища у нас,  както и опита на клубовете
по хобита, в другите бивши социалистически страни!
За останалия свят (западен или континентален)
е за друга маса и следваща бира!
Ха наздраве!
 :drinks:
« Последна редакция: 09 Март 2019, 10:17:03 от pach »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Nenchev
« Отговор #12 -: 09 Март 2019, 20:12:20 »
Понеже постоянно ме упрекват, че говоря общо, без да познавам всички - право е!  Говоря общо и не познавам всички.  Заключенията си ги правя на база личното творчество.  В този аспект, до сега в този форум съм видял творчество, изключвам бояджийско/художествено на следните хора:

Стефан Деянов
Краси Танкиста
Слави - деди_г
Иван - Ванката (и някакви цифри)
Тониеми - пак тониеми
Васко - машиниста
Мартин - марточката
Димитър Стефанов
Людмил Димитров

..а, мернах и една 42 серия от китайска коруба, шаси на Роко с къстъм пантографи и малко ледове на Реил Тюне - ЕВАЛА за пантографите - даже и моя приятел Дмитрий от svettofor.ru още се плюнчи и не може да ги направи.

За макетистите/диорамъджиите нямам наблюдения...

За останалите - виждал съм само постове, но не и конкретни модели - проектирани и изработени.  Пребоядисана коруба пльосната върху купешко шаси не се брои - сори.

Та, такова едно ми е мнението...и критики и съвети приемам най-много от изброените по-горе хора.  За останалите - имам достатъчно количество Галина Бланка (или Маги), стига да си носят гореща вода...

Не сващам точно какво се опитвате да постигнете с това показване на мускули и сочене с пръст, но съм сигурен, че то ще доведе единствено до нови спорове, обидени и засегнати.
Този форум подкрепя свободното мнение от всеки за всеки, стига това да се случва в рамките на добрия тон и с уважение към опонента. Ако вие се смятате с прекалено изтънчен вкус или чувствителен към критики, моля, участието във форума не е задължително, няма и да бъде.
Поне докато моя милост е модератор!
До тогава ще се случва горното!

Dispatcher

« Последна редакция: 09 Март 2019, 20:45:21 от Dispatcher »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 531
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re: Nenchev
« Отговор #13 -: 09 Март 2019, 20:38:28 »
Господин Ненчев!

Колко якички служба имате като (жп) моделист, та карате останалите, освен изброените, моделисти да духат супата?!?

От каква позиция?!?

Виждали сте им моделите и те нищо не стават?!?

Познавате работите на всички български жпмоделисти показани и в други форуми, изложения, състезания прочие?!?

От 1924 година имате наблюдения върху всичко що е на  българската жп моделна сцена?!?

Участвате във всички кръжоци, изложби, сдружения и прочие които са свързани с това дело?!?






« Последна редакция: 09 Март 2019, 20:52:48 от Boris 2-12-4 »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Nenchev
« Отговор #14 -: 09 Март 2019, 20:45:31 »
Определено, г-н Ненчев, демонстрираш набито око - щом си успял да мернеш един пантограф ...