Автор Тема: Модели на български вагони - проектиране и производство  (Прочетена 16438 пъти)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Евала, Краси!

Ние сме чуждопоклонници! Никой не иска да подкрепя българското...а съм сигурен и знам, че и при нас има по-добри майстори.

Аз съм в кюпа - искам да помагам на творците.  Кажи бюджет за вагоните и ще се включа - нищо, че хич не ме кефят...

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Аз съм правил сметката колко излиза да си пробядисам тилигски/роковски вагончета в БДЖ, но това е нещо, което правя за себе си.

Ако реша че искам да търгувам, калкулирам материалите и сложа някаква ставка за човековреме и тръгна да продавам дори на себестойност, без включена печалба, нищо няма да се получи.

Т.е. ако към момента има начин цената на вагона да е под ~150 лв. за готов вагон и под ~100 за сглобяем кит има някакъв шанс цялото нещо да има смисъл да се прави. И пак е рисковано, може да се продадът и 400-500 бр., а може и под 100, незнаеш.

Засега не виждам изход от омагьосания кръг.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Ецването в Китай е 5 - 6 долара за дециметър, при поръчка от 5 квадратни метра. Проблемът е, че няма как да контролираш процеса. Може да ти се случи ИЗНЕНАДА от най - неприятните. Пък като сложиш и доставка и други такси то пак същото се получава. Така губиш и основното преимущество на технологията - пускането на продукт само когато имаш предварителна поръчка. Другият голям разход е проектирането. От всички, които пишат във форума, доколкото разбирам само Иво Ненчев го умее добре, Всички обаче го нападате и това не е адвокатлък, а констатация. Аз лично си плащам като поп на моя проектант за това, което ми се проектира. Освен това съм зависим от това дали има желание да ме приеме или не. Затова проектите понякога ми се бавят с години. Другият вариант е този на Людмил, но ако той си сложи една нормална почасова ставка за огромния прецизен труд. Къде ще му излезе краят?  :hi: 

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Забравяш Деянов, който също сам си проектира моделите.
А относно Ненчев и без да се опитвам да му адвокаствам, перфектното му проектиране е последното нещо, за което е нападан тук.  :hi:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Добре де - вижте румънците - те бълват румънски модели ?? - те как са се справили ? И то не бяха Tillig-ски , МТБ-ейски , AF ... лудница от румънски машини и вагони ...

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Цитат на: Vlado link=topic=5214.msg115057#msg115057 date=1552200492
Забравяш Деянов, който също сам си проектира моделите.
А относно Ненчев и без да се опитвам да му адвокаствам, перфектното му проектиране е последното нещо, за което е нападан тук.  :hi:

Да така е, но Стефан не се занимава с вагони и ти го знаеш. Има да прави още толкова много парни машини, че едва ли някога ще стигне до вагони, ако сам не го пожелае.  :yes:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Цитат на: Adrian link=topic=5214.msg115059#msg115059 date=1552204034

Добре де - вижте румънците - те бълват румънски модели ?? - те как са се справили ? И то не бяха Tillig-ски , МТБ-ейски , AF ... лудница от румънски машини и вагони ...
Забравяш колко милиона е Румъния, респективно какъв пазар е. Производител е на истински локомотиви, вагони и т.н. Освен това нещо ми се губи името на някой румънски производител на ж.п. модели. Моля те да ми припомниш. Ти като попита МТБ за българска 06 - ца, те какво ти отговориха?

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Поздравления за темата!
С малко закъснение да се включа и аз, в качеството ми на обикновен потребител.
Мисля, че би било прекрасно, ако някой се наеме да произведе български пътнически вагон тип "B-84" (серии 19-74, 29-74 на завода в Дряново), за който споменава zazo. Вагонът е доста интересен с оригиналния си екстериор - най-вече с това, че рамата му е по-широка от покрива, като по този начин се получава така характерната извивка на страниците, вагонът е с 9 купета и е по-нисък от вагоните тип Y/B-70. Мисля, че производството на такъв модел ще е удар "в десетката". Не знам дали някой от големите производители може да се ангажира с това за приемлива цена и срокове, тъй като вагонът е с доста особености и тепърва ще трябва да се проектира и да се прави матрица, за разлика напр. от вагоните тип B, Y/B-70, Y, Z, X и пр., за които има матриции.
Има потенциал и за товарни вагони - добра идея е изработката на gabs, V епоха на БДЖ, който от "Роко" не произведоха.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Илюстирай ми моля те, този уникален екстериор.  ;D

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Ще ти илюстрирам с няколко мои снимки на вагони от този тип, включени в атракционния влак (Г. Оряховица - Трявна - Г. Оряховица) по случай 110-та годишнина от Независимостта на България. Ливреята е от VI еп., вагоните са минали ревизия в средата на 2018 г. За жалост, снимките не стават много за проектиране на модел на такъв вагон, тъй като не са правени с такава цел, но все пак в момента с това разполагам:




Мисля, че на първите две ясно личи огъването на страницата на вагона.
« Последна редакция: 13 Март 2019, 18:17:34 от pavlinbg »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Аз не виждам нищо уникално, може би гледам някъде другаде?

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Цитат на: mitko0888 link=topic=5214.msg115140#msg115140 date=1552507182
Аз не виждам нищо уникално, може би гледам някъде другаде?

Абе точно щях да ти звънна да те питам, само аз ли не виждам, че няма нищо криво. Беше ми неудобно обаче да ти звъня толкова късно.  ;D

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
На снимките не личи добре, но действително при тези вагони стените са с десетина сантиметра по-широки от покрива, съответно прозорците не са вертикални, а наклонени.
По тази причина вагоните не отговарят на европейския габарит и са само за вътрешно съобщение. Това автоматично изключва и евентуален чужд интерес като част от международни състави - такива вагони са напускали страната само инцидентно, с изрични договорки и никога возещи пътници.
« Последна редакция: 13 Март 2019, 22:38:21 от bdz43r »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Мислех си че ето тези вагони са интересни (макар и не за мен):



А иначе тази 74-ка (от снимките на pavlinbg) могат лесно да станат от разни тилигски. А и с ръбестите прозорци не съм виждал.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Цитат на: bdz43r link=topic=5214.msg115142#msg115142 date=1552508901
На снимките не личи добре, но действително при тези вагони стените са с десетина сантиметра по-широки от покрива, съответно прозорците не са вертикални, а наклонени.
По тази причина вагоните не отговарят на европейския габарит и са само за вътрешно съобщение. Това автоматично изключва и евентуален чужд интерес като част от международни състави - такива вагони са напускали страната само инцидентно, с изрични договорки и никога возещи пътници.

Аз пък неразумно останах с впечатление, че става въпрос за част от радиус на окръжност.  :scratch_ones_head:
Дайте да видим най - харесваната Дряновка.
« Последна редакция: 13 Март 2019, 22:45:02 от Krasi Tankista »