Автор Тема: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие  (Прочетена 6864 пъти)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« -: 13 Март 2019, 10:11:34 »
Ето няколко стъпки за пресъздаването на един модел:

1.  Харесваме си реалния модел - в случая немско ЖП оръдие от 1940 г - кръстено Леополд.

Снимки в GOOGLE: https://www.google.com/search?q=krupp+k5+leopold&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjDsr3N0P7gAhUoxcQBHRNnA_sQ_AUIDigB&biw=1920&bih=920

2.  Изработваме 3D модел - на професионална програма или на някоя от безплатните



3.  Изработваме частите на 3D принтера



4.  Сглобяваме прототип



5. Тестваме на трасе - дали минава по любимите ми R1 релси:



6. Поправяме дефектите

7. Изработка на новите части, сглобяване и добавяне на детайлите.

В случая няма втора версия на модела, тъй като след приключване на тестовете чертежите ще бъдат трансформирани във формат за CNC фреза и струг - все пак става въпрос за 230 тонно оръдие и мисля, че ще е доста подходящо да бъде изработено от стомана и/или месинг.

п.п.  Моделът не е колекционерски, а по-скоро за търкаляне по релси.  В тази връзка определено има липсващи детайли и някои компромиси.  Ако някой има желание за изработка на колекционерски модел с радост ще предоставя чертежи и 3D модели, за да може да ги обработи в подходящия вид за изработка на перфектния модел.
« Последна редакция: 13 Март 2019, 12:18:20 от Dispatcher »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #1 -: 13 Март 2019, 14:48:07 »
Ето и декалите - за разкрасяване на готовия модел:

« Последна редакция: 13 Март 2019, 18:29:34 от Dispatcher »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #2 -: 13 Март 2019, 18:58:11 »
браво яко е  :good:
може да си направи човек цялата композиция с вагона за войниците и за снарядите аз се кефя на такива военни влакчета  :yes:

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #3 -: 13 Март 2019, 19:24:04 »
Чакай първо да измисля с какъв локомотив да го тегля, че инфото е оскъдно...за сега везните клонят към BR52 в комбинация с V36 за маневрите.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #4 -: 22 Март 2019, 05:25:03 »
Това би трябвало да отговори на въпроса ти
https://youtu.be/nw1Ch3JEYBc
Определено V36 би бил по добрия избор

Ама аз понеже съм много ама много лош бих ти препоръчал да си направиш още едно и направо един такъв
https://de.m.wikipedia.org/wiki/Wehrmachtslokomotive_D_311

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #5 -: 22 Март 2019, 09:11:58 »
Много благодаря Piko1,

И аз гледах V188, ама нищо не открих скици.  Благодарение на линка, дето ми изпрати пробвах да търся D311...Резултатът е ВЕНСЕРЕМОС!!!!






п.п.  Даже, не знам по какви неведоми пътища попаднах и на скици на парна мотриса 200, ама с инсталиран дизеляк.....ВЕНСЕРЕМОС!!!!  (още веднъж)

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #6 -: 22 Март 2019, 12:19:37 »
И защото съм мн ХИТЪР май ще се окажат прав че D331 е най добрия избор за това оръдие в поход

http://www.e94114.de/V188_en.htm

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #7 -: 23 Март 2019, 00:19:51 »
Nenchev сори не бях видял отговора ти преди този нали за това са колегите в нужда се познават обожавам немските прототипи и като този локомолшън малък за времето си (. Кавички ) има само модел на лима а до колкото знам колко си чевръст утре вечер вече.ще си направил първата тестова бройка ( добре де до други ден все пак това не е обикновено принтиране  ) тамън днеска ми пристигна чудовището благодарение на едно китаиско прасе машинист което ще превърна в друго чудовище ама като му доиде фремето ще показвам
« Последна редакция: 23 Март 2019, 00:21:54 от piko1 »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #8 -: 23 Март 2019, 09:08:11 »
Венсеремос!

Моите отговори идват малко по-късничко...нали съм наказан, та всичко дето пиша, първо минава през надзор.  Затова не си видял отговора ми.

Колкото до машината - чака на опашката - довършвам 04 (в HO и TT) за едни приятели, после имам да конструирам един софийски трамвай за друг приятел, а между временно два ТЕМ-а и един ТГМ също чакат довършване.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #9 -: 26 Март 2019, 20:59:41 »
Нещо за стимулиране от 2012г:
https://youtu.be/UMJlzO4KDy4
 ;D

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #10 -: 27 Март 2019, 18:12:50 »
Супер яко!!!!  Само къде са им забравили генераторите и крановете за снарядите на леополдите...

п.п. Двуосното вагонче за боеприпасите го имам, остават ми локомотив и пътнически вагони...ВЕНСЕРЕМОС!

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12256
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #11 -: 29 Март 2019, 22:13:00 »
Военните вагони за боеприпаси към тежките железопътни оръдия -"Дора" и "Леополд", след войната, са станали служебни складове!





Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #12 -: 02 Октомври 2019, 21:24:00 »
Венсеремос ! Отново!

Скоро писах една тема, в която стана въпрос за Куката на Рон Джереми.  Та не знайно по какви причини се присетих, че отдавна не съм актуализирал и темата за голямата пушка - Леополд.  Да оставим на страна цялата композиция - вагончетата са почти готови, V188 на 3D модел е на 65% завършен, а първите проби на дулото са на лице:



Пуснахме един бърз печат от царевична пластмаса и малко талиги и куплунзи от АБС



Домързя ме да му ударя една шкурка 600, та само го напръсках леко с Primer Filler 1K и се получи това:



Трябваше да изближа бая сладоледи, за да докаросам палубата, ама се получи автентична - един по-тъмничък байц и ще стане съвсем швабска...

Следва малко заигравка с InkScape и изработка на декали:





За наблюдателните, немско четящи корифеи - навремето едвам изкарах 3 по немски, та да мина курса....и до ден днешен си личи :blush2:

Хубавото, когато си правиш сам нещата е, че винаги можеш да направиш следваща версия, в която да си оправиш грешките:



Тук вече лъсках дулото малко повече и оправих немскописа.  И тъкмо да му се накефя максимално - БУУУМ - попадна ми един разкошен, супер детайлен 3D модел:



И как няма да е детайлен - мащабът в който е правен модела е 1:1.  Сега предстои заигравка по мащабиране и привеждане във вид удобен за изработка.  Надявам се на 12ти и 13ти Окт.  да можем да го покажем в ПЖИ.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Krupp K5 Leopold - ЖП Оръдие
« Отговор #13 -: 06 Октомври 2019, 21:12:23 »
Нещо такова.....:

https://youtu.be/kNZIgoi_B-E