Автор Тема: Модел на склад от Artitec  (Прочетена 7405 пъти)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Модел на склад от Artitec
« -: 08 Април 2019, 16:52:56 »
Захванах се да сглобя един модел на Artitec, кат. номер 10.214 - симпатичен склад, който на снимката на сайта им е направо превъзходен:



Но дали и в действителност е така? Мога да кажа твърдо "не" поне на ниво заготовки - отделните части са изработени от някакъв странен материал, който може да се лепи само със секундно лепило (така препоръчват и от производителя). Не стига това ами и частите са грубо изработени и не съвпадат помежду си. Абе... но вижте сами:

Частите:

Моделът е само с три стени. Гърбът ще трябва да си го изработя сам.

Сглабянето:

Каноконлитът хваща здраво, но не ме питайте как съм нагласял (изпипването е невъзможно).


Вече с покрив.





И тук дойде поредната изненада - предвиденото за малък навес се оказа не само труден за напасване, заради неравната си контактна повърхност с основната сграда ами и по-дълъг от нея, което ме накара да го срежа на три части, за да го направя "годен":




Крайният резултат засега е що годе добър, но предстои много доизпипване, за да придобие подходящият вид. Започнах да правя и задната стена.




Следва продължение...

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #1 -: 08 Април 2019, 19:25:03 »
За човек, който не се е сблъсквал със смолни отливки си се справил добре. Най - подходящото лепило е бързосъхнеща епоксидна смола тя ще ти дава възможност за корекции. Другото удачно лепило е ултра - течен цианакрилат, но за него са нужни определени навици, предварителна подготовка и напасване на детайлите на сухо. Пожелавам ти успех в начинанието. Ако имаш нужда от съвет не се колебай да ме попиташ.
 :good: ;D
« Последна редакция: 08 Април 2019, 19:30:50 от Krasi Tankista »

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #2 -: 09 Април 2019, 04:03:37 »
Ох Владо Владо ти в какви филми се вкарваш сам
Кой те бие през ръцете та се захвана с смолни модели
Хайде сега малко клипчета който ще са ти от полза хубаво ги изгледай щот туи това не е полистирол и не се работи по същия начин ох да и гледай да си купиш маска щот праха  като пилиш шкуриш мамата онаков на белите дробове а не ми се иска да те пращам за трансплантация на бял дроб след 1-2 години


https://youtu.be/CBHQ7lQGOf0

https://youtu.be/ENUE0GyQr_o

https://youtu.be/3ynpBd0cP2o

Трябва да се въоръжиш с поне 2-3 типа лепило канаколит  и дву компонентна епоксидна смола
Лепилото правилното канаколит може да намериш в магазините за моделисти ZAP ползват повечето има такова на тамя което се шкури по лесно а си има и други тънкани относно шкуренето

Питай общо взето ако имаш въпроси

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #3 -: 09 Април 2019, 09:59:44 »
Благодаря за съветите! Трудно, лесно, си е тръпка, тъй че ще го направя каквото и да ми струва като усилия това...

И така - продължавам:

Както ви споменах по-горе, моделът е само с три стени, което налага изработването на четвърта. И тъй като нямам от материала, от който е направена сградата, пък имам неограничено количество симона, ще ползвам нея. Макар и материалите да са различни, смятам, че канаконлитът ще изравни силите. Дали е така, ще видим, то ще си покаже...

Новата стена почти изцяло ще повтаря другата, поне откъм големи врати и орнаменти, ще има и рампа:



Ето и положена до склада:





Един от недостатъците на бързото лепене е, че финото напасване е невъзможно. Тук проблемът стана от това, че покривът се получи леко огънат, сякаш увиснал, което ще ме затрудни при лепенето на задната стена. Но ще се справя, както всеки път:



Следва продължение...

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #4 -: 09 Април 2019, 14:54:13 »
Ако покривът е крив, можеш да го изправиш като го нагрееш. Опасявам се, че вече е късно.   :(

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #5 -: 09 Април 2019, 21:11:08 »
Както каза Краси вече с нагряване се изправят тези части най добре
С вряла вода 80-90 градуса потапяш за 5-10 секунди и връщаш формата но вече е късничко

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #6 -: 17 Април 2019, 08:54:43 »
Справих се с проблема:




Залепих покрива и стената с каноконлит, като веднага след нанасяне на лепилото с натискане напаснах и се получи.

После обработка:





Реших да си усложня живота, като направя на новата стена праг откъм покрива подобно на другите стени:





В останалата си част покривът е направен с имитация на чакъл върху него. За да няма разлика между ново и старо реших да сложа "чакъл" и на новата част:




Разликата в цвета ще изчезне с боядисването на покрива.

Следва продължение...
« Последна редакция: 17 Април 2019, 09:01:41 от Vlado »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #7 -: 17 Април 2019, 09:33:59 »


Къде си предвидил да го сложиш ?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #8 -: 17 Април 2019, 09:43:16 »
За клуба е, на гара Плевен.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #9 -: 23 Април 2019, 10:31:06 »
И аз да се отчета с напредък:

Направих задната рампа. Реших да е по-широка заради предназначението - за товарните автомобили, на които ще се товарят стоките, дошли от железницата. Представям си я с натрупани на нея денкове, кашони, палета и пр.
За да е подобна на предната, преповторих вида и размера на имитацията на покритието - нещо като плочи или бетонна разливка във формата на правоъгълници (отпред има само един ред):



Има си и стълби също с размерите на тези отпред:







Вчера, докато разглеждах снимките, се самозаподозрях, че съм направил гаф, каквото и се оказа - лепейки рампата за склада не съм проверил ъгъла на залепяне, който се оказа далече от 90 градуса (затова на снимките рампата сякаш виси). Разлепих, залепих отново и вече всичко е окей.
Залавям се със задната козирка, която ще бъде по-дълга и малко по-различна от тази отпред, както и с китосване и шлайфане на всички места, за които се налага това.

Следва продължение...
« Последна редакция: 23 Април 2019, 10:33:24 от Vlado »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #10 -: 23 Април 2019, 20:22:32 »
Ще правиш ли някаква текстура на стените - камъни, тухли, бетон или ще само боядисани? 

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #11 -: 24 Април 2019, 08:53:52 »
Стените ще са само боядисани. Мислих за текстура, тъй като стените на оригинала са леко грапави, но после се отказах, защото не измислих как да го направя на новите стени.

И задната козирка е готова. Тъй като е по-дълга, й сложих носещи въжета:





А ето и как седи на модела:







Следва продължение...

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #12 -: 24 Април 2019, 09:11:23 »
Жал ти е за материала! Пусни още въжета!! &bgflag

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5522
  • Рейтинг: 618
  • Красотата е в детайла!
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #13 -: 24 Април 2019, 10:24:24 »
Добре си е така!  :drinks:

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Модел на склад от Artitec
« Отговор #14 -: 24 Април 2019, 10:51:07 »
В Кауфланд продаваха структурен спрей - бетон.  По мое мнение прилично се получава.  А моделът ти става супер!  Гледах и един майстор-диорамаджия - ползва гофрирана хартия от кутии за бонбони - биядисва я като ламарина, но не знам за HO дали ще свърши работа...