Автор Тема: Как да задвижа локомотива  (Прочетена 5358 пъти)

Ndp007

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Как да задвижа локомотива
« -: 02 Май 2019, 13:25:05 »
Как мога да задвижа локомотива и може ли да работи на 12в. DC

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #1 -: 02 Май 2019, 13:57:38 »
Този ми изглежда да е Marklin - AC система.  Не мога да навляза в подробности за тази система, понеже не я познавам и ще напиша някоя глупост, а напиша ли някоя глупост ще ме направят на зелена салата с лук, маслини и варено яйце.  Но по всичко личи, че ще трябва да смениш някои неща, ако искаш да го подкараш на по-масовите у нас релси, като на Пико, Роко и т.н....:

1. Ел. двигател;
2. Токоснемане.
3. Колоосите май ще станат.

Ndp007

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #2 -: 02 Май 2019, 14:13:54 »
Вътре има някакъв храпов механизъм.И е с електромагнитни откачвачи.

vesko76

  • Trade Count: (0)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 111
  • Рейтинг: 48
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #3 -: 02 Май 2019, 14:22:02 »
Посоката на движение се сменя от локомотива с реле.

pavlinbg

  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 735
  • Рейтинг: 265
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #4 -: 02 Май 2019, 16:08:21 »
Цитат на: Ndp007 link=topic=5242.msg115780#msg115780 date=1556792705
Как мога да задвижа локомотива и може ли да работи на 12в. DC
(Image removed from quote.)

Ако локомотивът работи с променлив ток (AC), няма как да стане или по-скоро не си струва. На практика трябва да смениш цялата ходова част заедно с електромотора, като оставиш само корубата, което е абсурдно. Ако държиш да имаш точно такъв локомотив в DC, по-добре си го поръчай нов.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #5 -: 02 Май 2019, 18:42:45 »
може да се задвижи нищо не се сменя напротив изхвърля се само релето за смяна на посоката
някаде из форума много отдавна бях сложил снимки точно на катова преобразуване.

Трябва да се изолират колелата от едната страна
и да им се постави токоснемане с подходящи пластинки аз ползвам такива от дънни платки за компове от буксите
Аз изолирам колелата като разпробивам с бургия 1мм по голяма от оста и на оста надявам подходяща термосвиваема шлаухка и след това внимателно колелото.
Като си изолирал колелата от едната страна за препоръчване срещуположните на тея със зъбчатите и си поставил токоснемане
то ти се явява единия край на захранването и от корпуса се взима другия мерклин имат много места лесни за това
и ти трябват два диода срещуположно вързани в една точка потърси из форума има снимки и обяснения че сега не си спомням точно как беше а и темата не помня къде е  ;D

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #6 -: 02 Май 2019, 19:10:31 »
Май ще трябва  да се намалят и ребордите, съобразявайки ги с височината на релсите по трасето.   ;D

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #7 -: 02 Май 2019, 22:42:53 »
само на тея на пико А-глейс може да има проблеми евентуално
иначе аз имам на моя макет флейшман и обикновените месинг и профиглей и на лима имам и на роко обикновените месинг и на джоуф даже имам няколко те всички са стандартни и к тях няма проблем да караш мерклин
Има проблем да се кара трикса със старите  колела тея с дебелия реборд

dred77

  • Trade Count: (2)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
  • Рейтинг: 328
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #8 -: 02 Май 2019, 22:55:54 »
Цитат на: svetljjjo link=topic=5242.msg115799#msg115799 date=1556826173
само на тея на пико А-глейс може да има проблеми евентуално
На Piko релсите са по-високи от всички изброени.
Цитат на: svetljjjo link=topic=5242.msg115790#msg115790 date=1556811765
може да се задвижи нищо не се сменя напротив изхвърля се само релето за смяна на посоката
Сигурен ли си, че тези статорни намотки /не постоянни магнити/ работят на прав ток?
https://static.maerklin.de/damcontent/cc/22/cc220114afcb6a6022c711596f756c6a1434542582.pdf
« Последна редакция: 02 Май 2019, 23:08:00 от dred77 »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #9 -: 03 Май 2019, 00:20:27 »
Статорните намотки работят при прав ток, затова този тип двигатели се наричат понякога универсални. Проблемът е, че посоката на движение няма да се променя при промяна на посоката на тока и трябва специална схема на свързване.
Освен това намотките са оразмерени за променлив ток и при постоянен трябва да се ползва по-ниско напрежение.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #10 -: 03 Май 2019, 00:27:19 »
Off-Topic:
Сигурен ли си, че тези статорни намотки /не постоянни магнити/ работят на прав ток?

Да сигурен съм защото съм го правил точно на такива мотори има го и поста някъде из форума със снимки

А и след сто часа търсене най накрая намерих и темата
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,4651.msg97451.html#msg97451

Сега обаче не мога да кажа точна схема щото не знам как действа точно мотора на мерклин а и бая отдавна беше
не си спомням точно кво съм правил и лока отдавна го няма .Правено е само за експеримент дали става  :yes:
Мисля че някъде из нета имаше схемата ама къде един господ знае

И в тоя случай аз не съм изолирал колелата защото това не е оригинално шаси и съм взел напрежение от задната талига а предната са боядисани колелата с боя да не правят никъв контакт .
В неговия случай ако иска да го кара ще трябва доста да си поиграе по изолиране и токоснемане
« Последна редакция: 03 Май 2019, 00:33:03 от svetljjjo »

Ndp007

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #11 -: 03 Май 2019, 09:30:27 »
Ето го и от вътре.Ако успея да развъртя двигателяна 12в   другото мисля че няма да е толкова проблемно.На колоосите няма ли да е по-добре да сменя осите с пластмасови?И стокоснемането маи ще се справя.Мога ли по някъкъв начин да го преобвам на променливо напреение?Предполагам трвбва да подам на едно от колелетата и на пластината ни колко волта?И как работят тези електро магнитни откачвачи?Той е с такива.

Ndp007

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #12 -: 03 Май 2019, 10:14:37 »
Развъртях го както е описал колегата svetljjjo.Само някой да ме светне как се избиват тия оси на колоосите и изобщо как се вадят от шасито.
« Последна редакция: 03 Май 2019, 10:28:02 от Ndp007 »

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #13 -: 03 Май 2019, 16:40:48 »
Много трудно се вадят .
Аз примерно на такива които са само метални няма нищо гумено или пласмасово покрай и на тях нагрявам с пистолет за горещ въздух самото колело .Но пистолета е сложен накрайника дето стеснява отвора да стане по концентрирана струята и на слабо положение .И така към 30 сек и веднага с пинсета под колелото и напън навън и то излиза като на млада булка първия път  ;D
Обаче ако има нещо топящо се в близост няма да стане очевидно тогава с два чифта клещи островърхи и качествени стискам колелата и почвам да въртя напред назад полека все едно от двете излиза ама някой не всички имат шлици на оста и те се прецакват естествено така че втория метод е в крайна нужда ако нищо не помогне.

Ndp007

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Как да задвижа локомотива
« Отговор #14 -: 03 Май 2019, 17:58:56 »
Извадих ги, разпробих ги, само се чудя дали гумената колоос да я сложа в средата