Автор Тема: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH  (Прочетена 9375 пъти)

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Я и аз да попитам нещо за гипса.
Сдобих се от ибей с едни калъпчета за гипсови отливки за сгради и подпорни стени за Н0 мащаб
Ама нещо ме няма в бъркането на гипса пък знам че вие работите по макетите.
Трябва ли да се слага нещо като добавка ?!?
Щото сега ми става доста крехък като исъхне и много трудно се вади отливката здрава трябва да имаш биволски нерви
Гледах в нета се продават некви специални смеси ама много скъпи не ми отговарят на финансовите възможности .
А може и некви чалъми да има при самото разбъркване аз съм лайк в гипсирането  :lol:
Ако някой знае некви трикове и пинизи ще съм благодарен да сподели
« Последна редакция: 03 Май 2019, 21:38:43 от Dispatcher »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #1 -: 30 Април 2019, 18:53:48 »
Тези калъпи от какъв материал са?  ;D

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #2 -: 30 Април 2019, 18:59:48 »
еми предполагам от силикон ама е възможно и гума да е
за това става въпрос




Имам някакви успехи първите след отварянето на пакета с гипса който купих за лев и нещо станаха много сполучливи и твърди
обаче после следващите стават чупливи доста крехки дали не е проблем и като отвориш гипса да изветрява да се прецаква незнам

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #3 -: 30 Април 2019, 19:22:16 »
Сложи лепило...Ц-200 върши чудесна работа, а и гипса става по-пластичен.  И за капак, след като го налееш, може да го импрегнираш от задната страна с картини салфетки.  Ама не от тези меките, пухкави, Ами има едни доста по-здрави и плътни.

А, и преди да налееш гипса - задължителни смазка - WD-40, или аз ползвам олио Калиакра - само да се намазни калъпа, да няма останало да се стича...
« Последна редакция: 30 Април 2019, 19:24:34 от Nenchev »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #4 -: 30 Април 2019, 19:36:59 »
Иво е прав, явно разбира не само от чук и длето. Мога да добавя само, че гипса се ръси във водата, а не обратното. Можеш да импрегнираш и с кълчища - това е класическата технология. За отделител можеш да ползваш и сапунена вода.  ;D

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #5 -: 30 Април 2019, 21:46:34 »
Значи от зад вече не мога да слагам нищо .
Аз си направих шпакличка от макетен нож изстъргвам по калъпа всичко излишно .
Плочките стават с дебелина 3мм
тея които станат си стават имат страхотен релеф ще направя снимки на това което е излязло читаво.
Стават много леки абе като плочки от лего .
Това че гипса се слага във водата не го знаех до сега превех обратното че ми е по лесно да докарам консистенцията.
Месло не ми се ще да слагам че не съм сигурен калъпите от къв материал са ама с олио ще пробвам.
И за Ц200 съм малко скептичен че не съм сигурен дали после ще може да се боядисва .
Сега се поядисват и с обикновени водни боички а Ц200 няма да може ще трябва да се пръскат


Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #6 -: 30 Април 2019, 22:07:35 »
За Ц - 200 не се притеснявай, няма да промени нищо с боядисването. То се добавя от 10 до 20 процента  -  увеличава здравината на гипса и неговата пластичност.  Между другото можеш да наливаш гипса доста течен. Например като гъста боза.  :good:

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #7 -: 30 Април 2019, 22:36:18 »
И да ползваш вибро-маса за да изгониш балончетата.  Ако нямаш вибро маса - слагаш го на външното тяло на климатика докато работи - върши перфектна работа.

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #8 -: 30 Април 2019, 23:02:48 »
Лично аз ползвам гипсово лепило, а не чист гипс. Преимуществата са, че гипсовото лепило стяга доста по-бавно като позволява обработка и е доста по-здраво от чист гипс. "Армировка" отзад не слагам. Със смазките трябва да се внимава, за да не пречат после на боядисването...

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #9 -: 30 Април 2019, 23:25:10 »
Ще пробвам да добавя ц200 да видя кво ще стане
И тоя гипсит на грегари ще го потърся изглежда че ще е по добър от чистия гипс


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #10 -: 01 Май 2019, 19:39:19 »
Гипсовото лепило ( както теракола при цимента)
си е гипс (цимент) с С200 ( до С500)!!!
Олио, WD-40, вазелин и подобни "маслени" смеси се ползват за
отделители само когато се лее силикон, епоксидна смола и подобни...твърди материали. "маслините" отделители с ползват, само ако ви последствие няма да
попият в материала или той може да бъде изплакнат преди боядисване със спирт за обезмасляване или изплакване със сапунена вода.
Гипса не е сред тях, защото е силно хигроскопичен (попива всичко)
 така че ползвай сапунена вода или дори стопен сапун.
Някой ползват и стопен восък с който мажат тънък слой.

За гипс във вода са ти казали. Като добавиш С200 имаш и по-дълго
време за втвърдяване. Принципно силиконовите калъпи са меки
и гъвкави. Огъват се силно при вадене на отливките и така улесняват работата с тях.
 :drinks:
Боята ако е на водна основа мааалко трудно хваща ако е рядка,
но все пак С200 е също на водна основа така че става лесно.
Гипса доста "смуче" и променя цвета на боята обаче, така че
трябва да пробваш от към гърба преди да боядисаш.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #11 -: 01 Май 2019, 20:23:45 »
 :Пач е прав - заблудих те.  Маже се с олио, когато се лее в гипс, а не със гипс...

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #12 -: 01 Май 2019, 21:38:42 »
Еми намерих едно гипсово лепило на боро и налях едното калъпче да видим
второто го направих с обикновен гипс и с200 и вода и го намазах с олио за готвене преди да налея
като изсъхнат утре вечер ще видя кви са резултатите .
Ама ми прави впечатление че гипсовото лепило прави много мехурчета още при разбиването и после при отливането ги има
докато обикновения гипс нема никви мехурчета.

Off-Topic:
Огъват се силно при вадене на отливките и така улесняват работата с тях.
Да Пач така е обаче проблема е че елементите са много релефни ако се вижда на снимките и като огънеш и той се чупи
ако е само на едно място няма проблем лепя го с с200 ама като се натроши на няколко места и мен ме мързи че е ужасна играчка.

То аз тепърва и откривам как се сглобяват нещата щото няма показани схеми и излизат само отделни елементи като на пъзел
ама горе долу по подредих едно депо .
Иначе релефа е убииствен много яко излиза дълбок не като на пласмасовите къщички на фарлер или кибри
А за боядисването аз пробвах че имам в нас оцветител за латекс става хубаво и хваща а и с акрилен спрей пръсках и той си хваща супер

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #13 -: 02 Май 2019, 22:53:02 »
Ако някой се интересува да споделя резултатите от експеримента
Първо да кажа че гипс и с200 нищо не става освен това пречи да се получи хебав релеф
и мазането с олио също нищо не помага беха си залепнали като и без да са били намазани.
Сега не казвам че това е така във всички случай просто при мен така се получи.
Може би има някакво съотношение на тегловни части ама като се има в предвид че аз бъркам половин капачка от дездорант и използвам половината от забърканото няма как да меря и дозирам некви милиграми  ;D

И друго да кажа това гипсово лепило на фирма боро наречено гипскол е абсолютен боклук нито е по твъро нито по здраво
ами на всичкото отгоре като се забърка сместа се пени и има много мехури които после си остават  :angry:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Комплекти, модели, планове и работа с LINKA/NOCH
« Отговор #14 -: 03 Май 2019, 06:47:30 »
Какво има в тубичката на снимката? Вероятно подходящият отделител? Ако е така, решението на задачата  е близо. Явно проблемът е в отделителя, но и дебелина на детайлите от 3 милиметра е малко тъничка за гипс без армировка. Ако наливаш гипса по - течен няма да имаш дефекти по релефа. Мисля си, дали не е възможно да залепваш готовите детайли откъм гърба върху хартиено тиксо например и вече след това да се опиташ да ги освободиш от формата. Аз бих отливал отделни елементи един по един, а не всички заедно. Така матрицата ще запазва своята еластичност и ваденето на готовия чарк ще е по - лесно. Този прекрасен дълбок релеф, за който говориш е една от причините за проблема с ваденето. Надявам се, че след всяко отливане почистваш и измиваш матрицата, иначе само се влошават нещата. Гледам, че има някаква инструкция, тя не е ли полезна с нещо? 
 :)