Автор Тема: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0  (Прочетена 6810 пъти)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« -: 07 Септември 2019, 15:29:29 »
По празниците се впуснах в едно приключение. Не знам как ще завърши, но за сега съм доволен от работата си, и от това което ми доставя, та реших да я покажа. Размерът е 0, мащаб 1:45.

Отдавна знаех за тези полски картонени модели. И на таз годишната модулна среща в Биелско Бяла, гледам един чичко (на моите години естествено), на един щанд, продава картони. Изваждам въпросната БДЖ 46, а пък чичкото на никому неразбираем немски език ми обяснява че е добре да си купя и сет с лазерно рязани картони в допълнение на хартиената книжка. Естествено така и направих, цената на всичко беше доста дребна за тираж от 200 бройки на хартиената книга, на картоните - сигурно на половина.

Очаква се да се получи нещо такова: (а може и по-добро)



Разбира се това отлежа известно време на един рафт, през това време пробвах разни лепла "за дърво", после се зачетох в инструкцията, която нищо смислено не казва, но пък е добре че има картинки. Това е първата страница:



Видя ми се проста работа. Лазерно рязаният картон излезе доста полезна добавка, определено си заслужаваше допълнителните около 10 евро. Детайли от 0.2, 0.5 и 1мм дебелина. Странни са, едната страна е по-гланцова, другата е много грапава, разслоява се много лесно. Но пък дизайна на пръв поглед е много добър. После му видях недостатъците ...

Започва се с рамата. Три детайла за всяко платно, обща дебелина 2 мм, важно е как да се притиска че да не се изкриви докато съхне, резултатът стана това:



С добавяне на още няколко детайла, които си пасваха идеално и само си заставаха на мястото, стана хубава 3Д конструкция, съвсем като истинска:



Нищо интересно, много добре изглежда, съвсем като истинско, човек може да научи много работи за карантията на чайниците, ама от картон.
Искаше ми се да стане като по филмите (в ютуб), даже един добър човек ме снабди с нитове и болтове в мащаб, но се оказа че в картоните си ги има, което ми спести досат работа. Определено видът стана съвсем друг:



Ресорното окачване отне още два дни. Хората са направили всичко, така че да може и да е работещо, само че тогава трябва да се прави не от този картон, а от разни цветни метали. И тук беше първият чеп. Мислех си че ще имам всички детайли на лазерно отрязани картони, но уви - това приключва само с основните големи детайли. Всичко друго трябваше да се реже ръчно - добре че има хубава специална ножица и разни скалпели. Купих си нормален картон, за съжаление намерих какъвто исках но само 0.2 и 0.3 мм. И се започна - листове за ресори, подвезки, балансьори, и какво ли не.
Следва предната талига. От картинката нищо не разбрах, та трябваше да отворя старите книги и да си припомня кои са Краус и Хелмхолц, след това се задълбах в разни дайксели, пружинни гърнета, амбреажен лагер и т.н. Добре че имах и някои скици / чертежи. Картоненият модел предполага че всичко се изработва като умалено копие на оригинала, т.е. не като ж.п. модел, но това ми хареса достатъчно за да продължа.

На края стана нещо такова:



Равносметката - няколко (около 10) дни, с не много работа, на да има време за правилно съхнене на бързосъхнещото лепило, общо до тук (горната снимка) сглобени / залепени, колкото и да е старнно, но (за статистиката) това са 145 готови лазерно изрязани детайла, още 243 детайла които сам си изрязах, почти на всичките им научих имената, които до месец ще забравя, както и украсата от 372 гайки / болта / нита (все еднакво изглеждат от картона в този мащаб), които трябваше да лепна на правилните им места. Всичко от картон, с изключение на отбивачките на пружинното гърне (което естествено направих като един детайл) от медна тел.

Следва малка пауза. Ще пробвам различни китове и боички, защото това трябва да стане хубаво червено ...

Чак след това очаквайте:
Следва събиране на колелата, (мисля че ще има снимка)
щангите, поне основните,
задната талига, спирачната система, (ще има още четене преди това)
парните машини и крепежа на задвижването, както и останалите щанги. (Тук задължително трябва да има и клипче).

Моделът няма да е задвижен, но ще се движи (по права), така че тук сигурно ще включа и други материали - клечки за уши, клечки за зъби и т.н.
Чак тогава идва ред на баките (вече ги направих де), будката, котела и всичко по тях.


Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #1 -: 07 Септември 2019, 22:58:16 »
Малко ерес:

Гледайки тези чудесни резултати, през ума ми се прокраднаха следните зловонни мисли - дали да не си поръчам и аз един Modelik, да го сканирам, дигитализирам и да го моделирам в 3D програмата, после да го мащабирам (почти по 2) и да спретна една пластмасарка Баба Меца в HO.

Но, като си помисля за разните му там тръбички, паропроводченца, клапанченца и прочие и мравки почват да лазят по врата ми.  Мисълта, че има хора, дето ще кажат:. Защо тръбички са 0.6 мм ( такава ми е технологията), а не са 0,4 мм ( хал хабер си нямат как да се направят, или трябва да се купуват за десетки евра), или да броя нитовете допълнителни ми действа като зелева чорба след тежка пиянска вечер...

....ищаха ми се изпарява.

П.п.  някой ще попита:  Какво те интересува какво ще кажат някои хора - Ами его, какво да го правиш...

И още веднъж - страхотна работа, ще я следя с интерес!!!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #2 -: 08 Септември 2019, 08:02:33 »
Аз го взех без тази задна мисъл, но като го отворих и като започнах, това беше следващото, което ми дойде. Естествено го сканирах, макар и вече отчасти разчленено, но това не е проблем.
Като направя още една - две стъпки от написаното, ще спретна и едно картонено в Н0. Там се надявам да си спестя доста неща.
А за жп модел - нарочно написах по-горе, че директно не става. Например предната талига тук се опира в страничните ресори с централния болт и с пружинното гърне при свободната ос (въобще не знаех че има такова чудо). Ако се направят работещи прунини, ще може да мърда около 1.5 мм в Н0 встрани. Трябва доста да се преработи. Да не говорим за рамата в задната част - трябва да се направи подвижна част, както на шаситата на роко и пико. Всичко свързано с ресорното окачване трябва да се измисли и напарви наново и т.н. Напр. баките се сглобяват от ен знам колко отделни листа, което няма никакъв смисъл в Н0.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #3 -: 08 Септември 2019, 16:02:32 »
Бих се опитал да дам един непоискан съвет, а именно: импрегнирай модела с разредена в корисилин епоксидка. В противен случай може лесно да стане жертва на някой домашен хищник или не дай си боже на гризач, които всъщност са взаимно изключващи се възможности.  :haha:
 А сега сериозно. Гледайки с какъв хъс и прецизност работиш по модела, започвам да се чудя дали всъщност Нулата не е най подходящият мащаб за теб. Впечатлен съм. Н0 само ти връзва ръцете. Само дето не знам дали ще успееш да направиш и подходящото за 0 трасе, в смисъл че трябва много свободно пространство за това.
 ;D
« Последна редакция: 08 Септември 2019, 16:07:30 от Krasi Tankista »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #4 -: 08 Септември 2019, 21:05:44 »
За "насъскване" ...или нахъсване на Митко:
https://youtu.be/wqAosue22wk
Това са за мен истинските градински железници,
а не оня измислен "G"!!!! При това работят с истинска пАра!!!
Ако гледате другите клипове в този канал, може и да ви
загубим от Н0....хихихи  :nyam: :drinks: :pardon: :bb:

Митко, не виждам смисъл в горе описаното
(трудоемко и излишно) - по лесно е да конструираш
 сам модела, по "свой образ и подобие" от колкото да се
придържаш към чужди виждания, особено с картон.
Би било интересно обаче!!!
Сканирана и преработена 46-ца
 от картон в "0" до ............(материал) в Н0!!!!!
 :hi: :scratch_ones_head: :drinks:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #5 -: 15 Септември 2019, 19:31:44 »
Нещо обърках линковете, пиша го пак:

Тази седмица: боядисване на картон. Двата тестови детайла са боядисани един до друг с една и съща боя. Резултатът е съвсем различен, защото подготовката е различна. А и това на снимките е доста далече от реалността, но все пак да се отчета:





Така че забравям за всякакви рало-ове, FS и други, правя си тестови детайл, пръскам, гледам го два дни - и сутрин и вечер, и чак тогава, това което ми хареса, се прави на модела.



И понеже този цмят ми хареса:





Ще пробвам и някаква чернилка (състаряване, тониране, уедъринг - кой както му харесва), докато съхнат колелата. Не знам какво ще стане. За сега толкова.

« Последна редакция: 15 Септември 2019, 19:43:02 от mitko0888 »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #6 -: 15 Септември 2019, 20:18:31 »
От коя епоха ще е оцветяването? За втора епоха си има инструкция. Между другото, мисля че си улучил точния цвят на рамата именно за нея.
 :good:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #7 -: 15 Септември 2019, 20:45:50 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5266.msg116530#msg116530 date=1568567911
От коя епоха ще е оцветяването? За втора епоха си има инструкция. Между другото, мисля че си улучил точния цвят на рамата именно за нея.
 :good:

Знам ли коя епоха. Още се чудя дали да има зелено. Синьо няма да слагам.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #8 -: 15 Септември 2019, 22:48:43 »
Aми значи ще си е черен...сиреч, втора или трета епоха?
Каква е разликата в обработката на тестовите детайли?
Не знам кое избра, но аз бих предпочел яркочервено,
щом ще го състарявам. Светлите бои, при теб е относително
коя е по-светлата, позволяват по-лесно "омазване"  и
сравнително бърз резултат. При тъмна боя и "омазване"
само има тенденция да стане още "по-мръсен" и тъмен.
...освен ако не искаш точно такъв!?
 :clapping:

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #9 -: 17 Април 2020, 15:16:00 »
Ето в помощ за боята:
https://www.youtube.com/watch?v=g2qgMri7EF4   
;D

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Картонена БДЖ 46 (парна) размер 0
« Отговор #10 -: 17 Април 2020, 19:47:47 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5266.msg118391#msg118391 date=1587125760
Ето в помощ за боята:
https://www.youtube.com/watch?v=g2qgMri7EF4   
;D

Май намекваш да почвам да правя спирачките и талигиге?