Автор Тема: Дрезина SKL 24 от M&M  (Прочетена 4979 пъти)

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Дрезина SKL 24 от M&M
« -: 26 Януари 2020, 08:27:25 »
 Вече няколко години наблюдавам този комплект за сглобяване в Интернет и ето, че в началото на януари той кацна на работната ми маса. Прототипът на модела е работна дрезина от ГДР произвеждана от ROBUR. Правили са я между 50 - те и 80 - те години на миналия век.
 Изглежда така:







Всъщност е доста симпатична. А сега да погледнем какво представлява комплекта, от който трябва да се получи модела:






Има си всичко, въпреки спартанската опаковка. Налични са инструкция,  колооси, дребни детайли, прозрачна пластмаса за прозорците и ваденки. Що се отнася до фотоофортната плака - месинг с дебелина 0.3 мм. , тя е с изключително високо качество. Със сигурност най - добрата която съм виждал произведена в Германия. Личи си че е добре измислена и което прави впечатление - практически всички основни детайли се получават след сложно пространствено огъване, което е добре обяснено от инструкцията. Възможно е тук да има подводни камъни, защото обикновенно така направените конструкции не пасват добре, но това ще го видим по - нататък. Ето илюстрация за какво иде реч:






Следва продължение...... ;D
 

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Дрезина SKL 24 от M&M
« Отговор #1 -: 26 Януари 2020, 09:48:39 »
Малко ювелирно бижу!

Краси, дай малко снимки на трансмисията, че ми е интересно да видя как са го задвижили това чудо на гениалната немска инженерна мисъл?

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Дрезина SKL 24 от M&M
« Отговор #2 -: 26 Януари 2020, 10:40:27 »
Всъщност първоначалната идея беше моделът да не е задвижен , но фирмата предлага  задвижване и осветление, както в Н0, така и в ТТ:





 ;D

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Дрезина SKL 24 от M&M
« Отговор #3 -: 26 Януари 2020, 10:56:30 »
Ихаааа, двигател от дрон и директна предавка само на едната колоос.   Страхотия.  Аз не съм толкова смел, та да си правя чак такива експерименти.

Вече нямам търпение да го видя как "фърчи" по релсите.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Дрезина SKL 24 от M&M
« Отговор #4 -: 22 Февруари 2020, 17:54:33 »
И така след около четири часа........ се пръкна това:






Оказа се, че всички детайли пасват учудващо добре и се получават красиви и филигранни. Ще има нужда от финно почистване на припоя. Мързеше ме да си нарежа малки парченца от него преди запояването и това ще е операцията, която ще отнеме най - много време, но тя също има своя чар.  Аз лично мисля, че пясъчниците биха се получили по - добре като отливки, но и така не са лоши. На някои критични места рамата има нужда от усилване, тъй като е тъничка. Това го направих с квадратен месингов профил от старите запаси. Много ми харесва това моделче и това чувство се засилва в процеса на работа. С нетърпение и аз очаквам да дойде задвижването и осветлението за да продължа нататък.
 ;D