Автор Тема: Архитектурни детайли и аксесоари  (Прочетена 8386 пъти)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Започвам тази нова тема, защото разглеждайки хиляди снимки, откривам непрекъснато нови детайли, за които се питам как биха могли да се направят толкова малки като за макет.

Днес си представих, че трябва да изработя тези пилони със знамената на целия ЕС.

Най-логично е да ги принтирам лице до гръб, да ги изрежа заедно, да ги прегъна и да ги залепя. Проблемът обаче е в огъването, защото така залепените хартийки са много дебели, а след лепилото и твърди. Искам да изглеждат като лек плат, огънат от гравитацията, а не като смачкани хартийки. Някакви идеи?

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #1 -: 28 Юни 2020, 14:06:49 »
Аз бях х пробвал с бял копринен плат и рисунки със шаблони.  И някакви бои за плат - има ги по хоби и крафт магазините.

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #2 -: 28 Юни 2020, 15:22:35 »
хрумна ми и още един вариант:.  печаташ знамената огледално върху термо-трансферно фолио/хартия и после с ютията ги прехвърляш на бял плат...струва ми се по-лесен метод, но не знам колко е дебело фолиото...

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #3 -: 28 Юни 2020, 15:49:48 »
От десетки години това се прави с ваденки. Общо взето, както си го представяш на хартия, но е ваденка, която се прегъва и в сгъвката остава троса на знамето. Закачането  е въпрос на техника. За твоя мащаб друг възможен, достатъчно реалистичен вариант няма. Гънките се режисират когато ваденката поизсъхне, но не трябва да е напълно суха. След това може да се фиксира с матов или полуматов лак, в зависимаст от това колко старо трябва да е знамето. На пръв поглед може да ти се стори трудничко, ама всъщност не е нищо особено. Резултатът обаче е доста фин и крехък. Не знам как ще чистиш прахта.   :unsure:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #4 -: 28 Юни 2020, 19:07:14 »
Благодаря ви за идеите. Тази с ваденките ми се струва най-лесна. Тук се появява другият въпрос - откъде?

Краси, тази хартия за ваденки в книжарница ли да я търся или някаква специализирана рекламна агенция? Може да е глупав въпрос, но досега не съм ползвал такова нещо. Едно време говорехме с някои хобисти да си поръчваме от Англия, но така и не стана. На френски се казва décalque, а на английски decal. Нали за това става дума?

Всъщност, близо до моето студио в Монреал има един огромен магазин Bureau en gros (нещо като Офис-1). Сега ще отида да питам. Струва ми се, че съм виждал нещо такова там, но листовете са със сухо лепило. Тогава за какво съхнене става дума или може би друг вид хартия!?

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #5 -: 28 Юни 2020, 22:23:12 »
Water slide decal paper.  Има няколко вида - едната е прозрачна и на нея светлите цветове стават бледи, ако ги печаташ на лазерен принтер аз ползвам HP CP1025 - цветен, ефтинджос за 265,70 лв от преди 7 години.  За мастилен нямам наблюдения, както и за по съвременен и модерен цветен лазерен.  И понеже е прозрачна хартията, за обикновен принтер се купува бял тонер - аз ползвам Ghost white toner - немски ( чичо Гугъл го намира).  Касетата се слага на мястото на черната.  Това автоматично прецаква останалите цветове.  С две думи, или печаташ всичко друго, без бяло, или само бяло.  След като я напечаташ на принтера трябва да запечаташ мастилото - акрилен лак или подобен на лак за коса.  Аз ползвам едни маслено-акрилни спрейове, които ги ползват художниците - да запечатат картините, след като са ги нарисували и резултатите са чудесни.

Декалната хартия може да бъде с два вида гръб - бял и светло син.  Ако ще печаташ с бяло мастило - задължително със син гръб, иначе не можеш да намериш напечатаното, та да го изрежеш.

  Другия вид декална хартия, която ползвам е бяла - печата се директно и се лепи, без да се лакира.  Проблемът с бялата хартия е, че трябва да се изрязва много плътно по контура, за да не остава бяла ивица.  Тази хартия е много претенциозна към акрилните лакове - набръчква се и се разтваря и трябва много да се внимава, ако ще се лакира.  При нея, а трябва нещо да е бяло - просто не се печата нищо, но пък няма възможност за прозрачно.

Третия вариант е да си ги поръчал в някоя рекламна агенция да ти ги направят на ситопечат.  За всеки цвят правете отделно цветоотделяне, после филм, после сито.  После пускат десетина листа проби, за да наместят различните сита да се препокриват точно и после машината почва да бълва готови ваденки.  При този вариант цветовете са перфектни, плътни, наситени.  Лакът е по контура или с 0,2-0,5 мм извън него и не се налага да ги изрязваш.  Единственият проблем тук е, че цената став дебела и за един лист ваденки (печатат 5-6 проби) едва ли някой ще се навие.

Има и четвърти вариант - някаква акрилна хартия върху която се печата на принтера и после направо се изрязва, без да се лакира, ама аз не съм търсил такава, понеже имам цял стек от другата от братята китайци...

п.п.  Малииий, що нещо изписах....Може би защото си дадох два дни почивка - да не правя модели, та имам време за писане.. .

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #6 -: 28 Юни 2020, 23:48:50 »
Ето какво намерих като хартия:

Laser water slide decal paper whitе

Мисля, че това имате предвид. Сега ще се поровя още малко за по-ниска цена или по-малко листове. Нямам нужда от 20 листа. Аз ще печатам на обществен лазарен принтер, тук в един офис. Принтерът им дава хубави плътни цветове. После, след като ги нагъна, може да ги лакирам с матов лак, за да не блестят.

В описанието пише "режеш, мокриш и лепиш". Предполагам, че това е имал предвид Краси, като каза да почакам да поизсъхнат, преди да ги огъвам. :this:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #7 -: 29 Юни 2020, 01:24:09 »
Жорж, това което си намерил в Амазон,
има следното описание:
Цитат
описание
20 хартия за печат с включена инструкция
 Дебелина на филма: 13 микрона
Лазерната хартия за декалиране е най-добрият свещен граал на DIY пазара ~ Това е най-лесният начин да прехвърлите любимото си изображение на всякакви повърхности.

В. Каква е разликата между ясно и бяло?
А. Ясните хартии се използват върху светли фонове, докато белите хартии са за тъмните фонове.

В. Как да приложите изображението?
А. Просто отпечатайте изображението, потопете във вода и след това нанесете. Извадете последната хартия за поддръжка, за да монтирате изображението.

В. Мога ли да използвам мастиленоструен принтер?
А. Не, работи само с лазерен принтер.

В. Водоустойчив ли е? Колко силен е филмът?
А. Със сигурност е по-водоустойчив от мастиленоструен. Ако искате повече издръжливост, опитайте нашата гама без филми. Това обаче е идеално за показване.

 В. Необходимо ли е покритие със спрей?
А. Не, никой от лазерните етикети не изисква запечатване.

В. Как трябва да съхранявам документите си?
А. За предпочитане в сухо и хладно пространство с минимално излагане на влага.

В. Работи ли това с някакви лазерни принтери?
А. Да, но за предпочитане с слота за ръчно подаване. Всички твърди връзки принтери (някои модели Fuji и Xerox) няма да работят. Някои принтери на Samsung също няма да работят и трябва да имат слот за ръчно подаване.

 Моля, проверете нашия Youtube канал (Sunnyscopa) за урок!   

Което описание  показва, че не е необходимо запечатване с лак.

Впрочем от същите два вида (бяла и прозрачна) имат и по десет листа за 15,55 $ , както и от тази марка, но за мастиленоструйни принтери!
 https://www.amazon.ca/-/fr/Sunnyscopa-Inkjet-Decal-Paper-Sheets/dp/B076VHG9D1/ref=pd_aw_sbs_229_2/131-9521002-6649801?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B076VHG9D1&pd_rd_r=cde78f6d-b23f-4fad-a033-2d6f033b2847&pd_rd_w=xDWc0&pd_rd_wg=AxVy2&pf_rd_p=9f6daed2-fcd8-452b-8b1f-9405386ee21d&pf_rd_r=B927KB46XJTVJTFADBCD&psc=1&refRID=B927KB46XJTVJTFADBCD
   
...поразрови се отдолу за още избор.
« Последна редакция: 29 Юни 2020, 01:30:51 от pach »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #8 -: 29 Юни 2020, 01:55:44 »
ПП.Оказа се, че същата фирма произвежда и трети вид (Film Free) декална хартия.
Печата се на лазерен принтер. Мокра се сваля от хартията, Затопля се малко. Обработва се със спирт.
Сваля се и горния филмов пласт и остава само мастилото . Пече се пак за запечатване и  воала!!!
Мдаааа, все пак сме вече 2020г, а този вид е в производство от 2014!!!

https://www.amazon.ca/-/fr/Sunnyscopa-Film-Free-Waterslide-Decal-Sheets/dp/B075SWY32D/ref=pd_sbs_229_6/140-8396966-4542616?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B075SWY32D&pd_rd_r=f03dd0a5-7587-44e8-8205-9fe4f3871b9e&pd_rd_w=JcAv0&pd_rd_wg=Etqnw&pf_rd_p=0ec96c83-1800-4e36-8486-44f5573a2612&pf_rd_r=Q8GAJBM8H9CCDXF361T8&refRID=Q8GAJBM8H9CCDXF361T8&th=1

Цитат
Печат и прехвърляне на мастило.

Няколко прости стъпки и можете да персонализирате почти всичко.
Вече можете да показвате вашето любимо изображение върху предмети като пластмасови модели, играчки, чаши, стъкло, кола и много други. Въображението ви е безгранично.

Просто отпечатайте с домашен лазерен принтер и прехвърлете мастилото само с вода и топлина.
Няма нужда от скъпи машини за термопреса или обемни принтери. Нашите без филм принадлежат към
стандартната гама от различни етикети, с които можете да премахнете окончателния филм, оставяйки само мастилото.
Това е особено идеално за повърхности, които биха могли да показват ръбовете на етикета на филма.

Пренасянето на мастило също е достатъчно силно, за да издържи абразивната сила и топлината.
Мие ли се? Разбира се, можете дори да поставите продукта в съдомиялната машина.
Нашият продукт е първият в света и беше обявен за най-добър продукт на годината "от sgia Expo 2014.

 За да приложите стикера,

 1. Огледайте изображението върху лъскавата страна на етикета.
2. Поставете изображението изрежете във вода и излезте
3. Нанесете лепило върху повърхността и монтирайте етикета с лицето надолу, след като гърбът започне да се движи
 4. Плъзнете гърба, за да го отстраните, оставяйки само филма
5. Белези върху етикета и чистачката премахва излишното лепило и останалата вода Използвайте тампон, напоен с чист алкохол, от етикета
6. Сушете за 2-3 минути със сешоар или за 10 ~ 30 минути с фурна 70 ~ 100 С.
7. Нула в ъгъла на филма, която трябва да се отстрани, или да се използва резачка, ако е необходимо Почистете за втори път с алкохол
8. Поставете готовия продукт във фурната при 200 ~ 250 С за 10 ~ 20 минути за подсилване на мастилото
9. voila, сте готови.   



Тоест, вече няма да се налага да режем "ваденките" ( :lol:) плътно по контура за да скриваме ръба на филма !!! ;)

ПП2. Жалко,че не става за пластмасови модели поради печенето, но пък за месинговите се е "утепала"!
« Последна редакция: 29 Юни 2020, 02:03:41 от pach »

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #9 -: 29 Юни 2020, 06:48:54 »


ПП2. Жалко,че не става за пластмасови модели поради печенето, но пък за месинговите се е "утепала"!
[/quote]

За кои месингови Пламене? Коя боя издържа печене на 250 градуса по Целзий? Освен това загряването до такава температура ще компрометира спойките, направени с нискотемпературен припой. Ще има пряка опасност от разпадане на модела......
 :yes:
п.п. Жорж, най - добрият вариант е ситопечат - Иво го е написал. Ако ползваш принтер според мен най - добре е да печаташ върху бяла подложка. Тя е достатъчно дебела и здрава за да свърши работа, но по гънките ща ти се изрони мастилото и ще се появят бели петна. При ситопечата няма да имаш никакви проблеми. Какъв ти е бюджета за тази операция? Може да се окаже, че ситото не е толкова скъпо.
 ;D

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #10 -: 29 Юни 2020, 07:04:45 »
Това със ситопечата не мога да го свърша в Монреал, защото даже не знам към кого да се насоча. Мога да опитам като се върна в България. Тук разполагам само с лазерен принтер.

Повечето флагове са в пропорция 2 към 3. Изключение правят само някои държави като Белгия и Швейцария, например. Тази таблица дава препоръчителните размери на флага спрямо височината на пилона:

Височина на пилона                Размер на флага
----------------------------------------------------------------   
Малък обреден пилон           90 х 135 см
600 см                                 110 х 165 см
750 см                                 140 х 210 см
900 см                                 160 х 240 см
1200 см                                 210 х 315 см
1500 см                                 270 х 405 см
1800 см                                 330 х 495 см
2400 см                                 450 х 675 см
3000 см                                 570 х 855 см
----------------------------------------------------------------

Аз мисля, че моите пилони са около 9 метра и изработих флаговете в мащаб N в съответствие с препоръките от таблицата. Ето го и самия файл:



Сега остава да купя хартията и да започна проби.
« Последна редакция: 29 Юни 2020, 07:29:19 от eurostar »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #11 -: 29 Юни 2020, 08:23:35 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5340.msg119240#msg119240 date=1593402534

ПП2. Жалко,че не става за пластмасови модели поради печенето, но пък за месинговите се е "утепала"!


За кои месингови Пламене? Коя боя издържа печене на 250 градуса по Целзий? ......

Има специална високо температурна боя - използва се за печки.  Само малко е проблемна цветовата гама... :lol:  :lol: :blink:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #12 -: 29 Юни 2020, 08:35:30 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5340.msg119240#msg119240 date=1593402534

ПП2. Жалко,че не става за пластмасови модели поради печенето, но пък за месинговите се е "утепала"!


За кои месингови Пламене? Коя боя издържа печене на 250 градуса по Целзий? Освен това загряването до такава температура ще компрометира спойките, направени с нискотемпературен припой. Ще има пряка опасност от разпадане на модела......
 :yes:


А защо на максимална температура тези 25О°С?
За къде бързаме?!
 
Първо изпичане 7О до 1ОО!
 Ако го печеш на 7О,ще иска малко повече време.
3О минути.

Второ изпичане 2ОО до 25О.
При 2ОО за 2О минути.

Сигурен съм, ме тонера ще се запечата и на 15О°С за ...да кажем 3О минути.

Колко ти е нискотемператерния припой и от коя марка?

Аз ползвам стандартен за 32О-4ОО° със съответните щаблони обаче, както и щипки за температурнао отвеждане.
Но това е друга бира!

Виж, боята може би ще е проблем,. щото най-малкото ще си смени RAL-а!
Ненчев, може би ще си ги боядисаш ти моделите с "Щъркел"!?
Не разводнявай темата с шегички все пак...

Краси, иначе си прав - за плоско печатане, ситопечат е най-подходящ...
ама става въпрос за едно листче колкото цигарена кутия все пак.
Следващият път ще пратим Жорж на Луната, да провери дали е там американския флаг и дали все вее!
 ;D


« Последна редакция: 29 Юни 2020, 08:37:41 от pach »

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #13 -: 29 Юни 2020, 13:29:13 »
о, не.  Аз ползвам оксидни бои.  Разтварям ги в три нитро толуол - на глицеринова основа и мажа с четката.  Ама мноооого внимателно.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #14 -: 30 Юни 2020, 06:40:07 »
Намалих пилоните на 8 метра, тоест кръгло 5 см в моя мащаб. Намалих и флаговете съответно. Освен това потъмних белия цвят с 5%, за да не ми бляска по макета. Знаете, че в природата по принцип няма чисто бяло и чисто черно. Получи се това:



Има един интересен факт, че пилоните на гарата в Страсбург са 35, а знамената на държавите са 27 + ЕС = 28. Те са сложили няколко знамена на ЕС, за да нямат празен пилон. Аз ще ги сведа до 30 за по-лесно. ;)