Автор Тема: Архитектурни детайли и аксесоари  (Прочетена 8390 пъти)

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #15 -: 30 Юни 2020, 10:06:03 »
Струва ми се, че мястото на сгъвката трябва да е широко, колкото е диаметъра на пилона, за да може да се увие около него и да не доведе до скъсяване на знамето.  Примерно, ако пилонът е ф0,5 мм, сгъвката да е 1,5 мм или всяка страна на знамето да е с 0,75 мм по-дълга, за да компенсира увиването.

Не, че ще личи на макета, ама все пак някой може да дойде да го разгледа с лупа и шублер и тогава - Биг проблем...

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #16 -: 30 Юни 2020, 15:06:33 »
Може и да умножиш 0.5 * 3.14, любимото число на Ненчев, и тогава ще е съвсем тамън. И до добавиш малко за да може да се пързаля по пилона ...
Ама те, байраците, не висяха ли на едни такива въженца, а не на пилона - това вече е Биг проблем. Трябва байрачето да се залепи около едно телче - въженце, а не около пилона. Ако беше в по-едър мащаб, да им направиш на тези 30 пилона по една ролка горе, и една долу, ама в N ще стане и само така.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #17 -: 30 Юни 2020, 16:33:10 »
В един магазин за художници и занаятчии намерих сребърен конец, който мисля да използвам за тази цел. Разгледах истинските пилони и те нямат макари, а само едно въженце, което влиза в пилона над и под знамето. Може и да е закачено на някакви малки куки, които обаче не могат да се видят на снимката.

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #18 -: 30 Юни 2020, 19:26:49 »
Цитат на: eurostar link=topic=5340.msg119258#msg119258 date=1593523990
В един магазин за художници и занаятчии намерих сребърен конец, който мисля да използвам за тази цел. Разгледах истинските пилони и те нямат макари, а само едно въженце, което влиза в пилона над и под знамето. Може и да е закачено на някакви малки куки, които обаче не могат да се видят на снимката.

Тоя конец колко е дебел? Да не се окаже, че е тел. Според мен трябва да ползваш нещо тъничко и не е задължително да е сребристо. Може конец от чорапогащник например или нещо от този сорт, а може и най - тънкото плетено влакно за риболов. Мисля, че имаше 0.07мм.
 ;D

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #19 -: 30 Юни 2020, 20:38:14 »
Гледах някакви филмчета за модерните байраци. Сега въжето не се вижда когато е вдигнато знамето, то е скрито вътре в пилона, а на знамето отдолу има една халкичка, която е и тежест. Има доста хубави клипчета в тубата по въпроса.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #20 -: 01 Юли 2020, 00:26:37 »
Цитат на: Krasi Tankista link=topic=5340.msg119262#msg119262 date=1593534409
Тоя конец колко е дебел? Да не се окаже, че е тел...
 ;D

Ходих пак до въпросния магазин, но този път с дигиталния ми шублер. Оказа се, че това е телено въженце, съставено от три преплетени нишки. Премерих го цялото и ми отчете 0,1 мм. Опитах се да премеря една от трите нишки, но ми дава 0 мм. Явно шублерът не може да мери под 0,1 мм. Въпросът е обаче в цената. Първият път не бях обърнал внимание, че цялата макара от 40 метра струва 9,20$. Така че този вариант отпада. Като се върна в България ще проверя в риболовния магазин до нас за някое тънко влакно.

Митко, мислих и по твоя вариант с модерните флагове, но нямам инструмент, с който мога да разрежа пилона по височина с прав вертикален разрез, за да подпъхна знаменцето вътре без конец. Така че и това отпада. Но благодаря за идеята.
« Последна редакция: 01 Юли 2020, 00:38:05 от eurostar »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #21 -: 01 Юли 2020, 07:57:58 »
Нищо няма да режеш, нали няма да слагаш моторчета за да вдигат знамето ...

https://youtu.be/qsyPeBY3RXE?t=54


eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Архитектурни детайли и аксесоари
« Отговор #22 -: 02 Юли 2020, 19:36:07 »
Те са ги окачили по най-елементарния начин, предполагам с някой от тези общински камиони с подвижни стълби. Аз ще видя как ще го направя, когато имам пилоните. Става дума за два пъти по-тънки пилони от клечки за уши - диаметър около 1,25 мм в основата. Мисля, че Busch имаха такива.



Красив акцент между сиво-пясъчните сгради! Тази снимка е малко стара, защото виждам, че британският флаг е все още там.
« Последна редакция: 02 Юли 2020, 19:47:02 от eurostar »