Автор Тема: Публично гласуване за дизайн на новите Сименс Smartron локомотиви  (Прочетена 16557 пъти)

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
От днес до 31.07.2020 г., клиентите на БДЖ Пътнически превози ЕООД и феновете на железницата имат възможност да гласуват на сайта на дружеството за предпочитания от тях дизайн на новите локомотиви Сименс Smartron.

https://www.bdz.bg/bg/a/vote-smartron#tid-12883

Лично съм за N:4, че по лесно ще се пребоядиса  :lol: иначе браво на Константин Планински 

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Глас за зеления, макар че ми се искаше да е в цветовете на трикольора ни bg&flag

Filip Andonov

  • Trade Count: (3)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 138
  • Рейтинг: 62
Номер 4 естествено  :)

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Аз цъкнах номер 2

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ
Смятах, че трябва да се следва линията/ливреята на Сименс (дезиро), за да си личи , че са от една администрация. То, не че няма и няколко ливреи в други администрации де...
Ако това са крайните варианти (а те явно са), гласувах за вариант 1 като най-изчистен цветово.

Важното е, че ще има смартрони...  :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Интересното, че първият вариант е описан като синьо-зелен,
 но аз зелено  (дори и морско) нещо не виждам  :scratch_ones_head:

Както и да  е...за моя радост, втори вариант води в гласуването.
Не съм съгласен кой модел да избера, щото ще ми е по-лесно за суперосването.
Че да не би аз да съм клиенти или собственик на локомотива!?
Въпроса е кой би ни харесал да представлява новото в БДЖ!!!
То май отдавна знаем, че на българския моделист угодия няма... :sarcastic:
Мен страшно ме дразни стила на самото "модерно" лого с крила на БДЖ,
но такова е решението на "дизайнерите" в управлението - да е по-лесно за реализация!
Или калинките...пак там - в управлението, дето най-много ги интересува заплатката, пък дру`то к`вот станИ!!!


Bewinged
Цитат
1. BEWINGED
"Окрилен". Отправна точка за този дизайн са крилете от емблематичното лого на БДЖ, разположени симетрично върху кабините на локомотива.

Цветовата гама е синьо-зелена и препраща към морски/летни мотиви, мисли за пътуване, почивка и ваканция - водеща роля на новите локомотиви за оператора.

Същевременно, заоблените ъгли и контрастаната бяла ивица придават усещане за динамика и скорост.

Макар и по-скоро консервативна и по-буквална, от гледна точка на визуални елементи, тази композиция се фокусира в центъра на същността на компанията и поставя усещането за пътуване и “окриляване” на първо място като послание.




Green Force
Цитат
2. GREEN FORCE
През последните години се изяснява ясна тенденция сред европейските ЖП оператори за подчертаване не само на икономическите, но и на екологичните предимства на този вид транспорт спрямо сухопътния и въздушния.

Ето защо, тази “преплитаща се” концепция се стреми да символизира именно това - зелената сила, и мощ, с която БДЖ допринася за опазването на околната среда в България.

Зелената гама също така се свързва с идеята за нещо модерно, както и поставянето на едно ново начало в историята на българския железопътен транспорт.

“Сигнална” ливрея, която няма как да не бъде забелязана, дори отдалече, зад която се крие жизненоважна за всички нас кауза.




The Kingfisher
Цитат
3. KINGFISHER
Земеродното рибарче (Kingfisher) е уникална птица, която се среща целогодишно на територията на България. Макар и да живее на сушата, тя е перфектен гмурец и може да бъде възприета като връзка между два свята.

Предоставяйки релации от София до черноморието с емблематични влакове като “Слънчев бряг”, БДЖ също е своебразна връзка между сухия и водния свят в страната ни.

Ето защо тази птица бе избрана за символ и нейните цветове и форми бяха абстрактно представени под формата на ливрея. Изборът на птица (а не на друго животно) не е случаен, тъй като крилата са основен елемент от идентичността на БДЖ - както в миналото, така и в настоящето.

Не на последно място, английското наименование на птицата “Kingfisher” “намигва” към една златна епоха от историята на железниците ни. Царската.



Airborne
Цитат
4. AIRBORNE
Усещането за полет и крила отново доминират в този четвърти дизайн и са представени чрез аеродинамични форми, чието специфично взаимодействие изгражда тази концепция.

Яркостта на цветовете тук е по умерена, като зводското “capri blue” играе ролята по-скоро на светъл акцент от колкото на основа.

Концепцията се стреми да покаже сигурността, традициите, но същевременно и новото, модерно усещане, което Smartron-ите ще въведат в пътническия железопътен транспорт в България.

Дизайнът е също пример за това как една сериозна и зряла компания може да взаимодейства синергично и да бъде в крак с модерния свят.

   

Предполагам, че това ще е номера на серията...... БДЖ-80!?!

Името обаче си е женско - "Красимира"... може би щото "локомотива" (от френски) е в женски род!?
« Последна редакция: 17 Юли 2020, 14:44:19 от pach »

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Сега видях и това :) и по ми допада. Някой да знае защо е извадено от допитването.


pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Щот и тоя, май ще го вадят от управлението (на България)... ;)
 :lol:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Цитат на: mitko0888 link=topic=5346.msg119340#msg119340 date=1594985240
Аз цъкнах номер 2

Ама колкото повече го гледам, толкова повече не ми харесва. Ама и другите също ...

Krasi Tankista

  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 910
  • Рейтинг: 593
  Нямам думи......... От грозна по - грозна до най - грозна.........!!!    :fie:
И тези празни приказки от презентациите........ама то пък локомотивът е един красавец....... майка плаче!
  Иначе е вярно, че тази от цитирам "Украинското БДЖ" е най - добра. Тя обаче не е включена в надпреварата. При нея има някаква приемственост с 44 001 и 46 200, а и са добре подчертани основните обеми на това КОЛЕДНО ЯЙЦЕ. Абе колкото по - шарено за този локомотив толкова е по зле!
  Основната причина за това фиаско е, че швабите ги мързи да боядисват в нещо много по - различно от цветовете, с които са настроили фабричния робот. С една дума, това да не ви е МАЙБАХ, та да си избирате цветове. Квото има, това че ручате.  Странно, защо ли се сещам за едно друго обсъждане на един модел в ТТ. Той пък въобще не се случи......
  Какво общо има всичко това с разцвета на железниците по царско време - абсолютно нищо. Тогава нашите локомотиви са били уникални и специални поръчки, а сега........Вярно, че тогава бяхме държава, а сега сме васална територия, ама нейсе. Каквито истребителите, такива и локомотивите. Пък даже и локомотивите по - добри от истребителите. Добре, че поне доживяхме да се закупи подвижен състав, в което се състои и основната заслуга на сегашното ръководство на БДЖ.  :good:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Аз го виждам ето така:


jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206
Турбо-грозни са всичките варианти. Дизайнерът вероятно е същият, правил предпечатната подготовка на билетите на бдж-то! Може да засягам някой, но не мога да си изкривя душата.
« Последна редакция: 18 Юли 2020, 01:06:58 от jopeto »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1339
  • Рейтинг: 206

gregary

  • Trade Count: (37)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2029
  • Рейтинг: 1418
  • SBB, BLS, RhB, DB, БДЖ

Nenchev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (4)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 664
  • Рейтинг: 406
  • Баш Майстора
    • 3D Принтирани модели и макети
Да му се не види и шарениите...Тоз човек - дизайнерът - има ли и бегла представа как се боядисва това чудо в HO....

 :haha: :haha: :haha: :haha: